לוגו משולב

סרטן השד פוגע גם בגברים?

דר' ערן שרון, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיה אונקולוגית של השד ומנהל המרכז לבריאות השד בבי"ח בילינסון, מרכז רפואי רבין.

 מעודכן לשנת 2018.

 

סרטן השד אינה מחלה של נשים בלבד. לכל מאה נשים חולות בסרטן השד אחד יהיה ממין זכר. הסימנים: גוש בשד,אסימטריה, דקירות וגרד.


חודש אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד. את המחלה מקשרים בדרך כלל לנשים ומזכירים להן לגלות ערנות ולהיבדק באופן סדיר, אולם מה שרבים אינם מודעים לו הוא שגם גברים יכולים לחלות בסרטן זה.


בישראל מאובחנות כל שנה כ- 5000 חולות חדשות בסרטן השד, מסביר מנהל המרכז לבריאות השד בבית חולים בילינסון ד"ר ערן שרון. רבים בטוחים שזוהי נחלתן הבלעדית של הנשים. אולם גם אצל גברים קיימת רקמת שד ועל כן תאים סרטניים עלולים להתפתח בהן ובכך לגרום להופעת סרטן השד.


המחלה בגבר נדירה יחסית ומהווה כ -1% מסה"כ מקרי סרטן השד. המודעות למחלה נמוכה אך עדיין במדינת ישראל  כ- 40-45 גברים מאובחנים עם סרטן שד מידי שנה.


מחלת סרטן השד אצל גברים היא אותה המחלה המוכרת אצל נשים, ובתנאי מחלה דומים  סיכויי ההחלמה ממנה זהים לשני המינים ומושפעים מאוד מהגילוי המוקדם.


היעדר המודעות לקיומו של סרטן השד אצל הגברים הינו  גורם מרכזי לאיחור באבחנה. בנוסף לכך הדחקה, אי נוחות, ודחיה בפניה לכירורג שד במרפאה שברובה נשים - גם הם גורמים לאיחור באבחנה.


רוב המקרים מאובחנים בגילאים 60 עד 80 שנה, כאשר הגיל הממוצע הוא 60 - 65 שנה . גורמי הסיכון לסרטן שד בגברים הינם מגוונים ובחלקם דומים לגורמי הסיכון בנשים. רמת הסיכון עולה עם התקדמות הגיל. כנראה שיש גם בסיס גנטי למחלה, סיפור משפחתי ונשאות מוטציה גנטית בעיקר 2  BRCA.


יש קשר ברור עם המאזן ההורמונלי והתפתחות הסרטן. תרופות הורמונליות, ומחלות מסוימות הפוגעות באשכים ובכבד אשר משפיעות על המאזן ההורמונלי עלולים להעלות את הסיכון לסרטן שד. לגברים הנולדים עם תסמונת קליינפלטר - בעלי כרומוזום מין עודף בהשוואה לגברים אחרים - יש רמות נמוכות יותר של הורמונים זכריים והם מייצרים יותר אסטרוגן. גם באותם גברים קיימת עליה בשכיחות סרטן השד.  גורמי סיכון נוספים לסרטן השד גם בגברים כוללים חשיפה לקרינה מייננת וקרינה אלקטרומגנטית, משקל עודף וחוסר פעילות גופנית.


כיוון שרוב רקמת השד אצל גברים מרוכזת מאחורי הפטמה והעטרה, זה המקום בו בדרך כלל מתחיל סרטן השד אצל גברים. מאחורי הפטמה והעטרה יש מקלעת עשירה של צינורות לימפה, מה שמאפשר מעבר של תאים סרטניים אל המערכת הלימפתית.


לדברי דר' שרון האבחנה הסופית לזיהוי סרטן שד אצל גברים תתבצע באמצעות ביופסיה, אך קיימים סימנים מקדימים לזיהוי סרטן שד גם אצל גבר, כגון שינוי בגודל או בצורת מבנה השד, אי שוויון בין השדיים,  גוש  בשד, שינוי במראה העור והפטמה, הפרשה, גרד, עקצוץ ,כאב, פצע חוזר או פצע שלא מחלים בשד ועוד. מספיק גורם אחד בלבד מתוך רשימה כדי לעורר חשד המצדיק פנייה לכירורג שד.


הטיפול בסרטן השד אצל גברים נקבע בעיקר על פי השלב בו נמצאת המחלה ודומה לטיפול בסרטן שד בנשים.

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

טיפול ב-טגריסו הפחית הסיכון לחזרה ותמותה מסרטן ריאה עם מוטציה EFGR ב-83%

מחקר חדש שהתפרסם בכנס איגוד האונקולוגיה בשיקגו מצא שהתרופה טגריסו (osimertinib) הצליחה למנוע ב-83% את הסיכוי לחזרת המחלה ותמותה עבור חולים עם סרטן ריאה בשלב מוקדם - שלב הניתן לריפוי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות למשלב Lenvatinib עם Pembrolizumab לטיפול בסרטן רירית הרחם

המשלב הדגים תוצאות מבטיחות לטיפול בסרטן רירית רחם מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול קרינתי לכלל המוח עם הימנעות מחשיפת ההיפוקמפוס ומתן Memantine עשויים לסייע בשימור התפקוד הקוגניטיבי

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התפרסם ב-      Journal of Clinical Oncology

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הלוואי - טיפול משולב בסרטן שד

המגמה הקלינית בטיפול בסרטן שד מוקדם היא ריפוי. כעת מראות תוצאות מחקר חדש כי טיפול משולב מפחית במידה ניכרת תופעות לוואי שכיחות של כימותרפיה, כולל נשירת השיער.

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

תוצאות מבטיחות למשלב טיפול כימותרפי עם תאי T לא-מהונדסים כנגד סרטן לבלב

במהלך כנס ה-Immune Cell Therapies for Cancer הציגו חוקרים תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בשישה מבין שבעה חולים עם סרטן לבלב לא-נתיח או גרורתי תועדה תגובה אוביקטיבית או מחלה יציבה בעקבות טיפול בתאי T לא-מהונדסים שלהם עם טיפול כימותרפי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.