לוגו משולב

סרטן השד פוגע גם בגברים?

דר' ערן שרון, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיה אונקולוגית של השד ומנהל המרכז לבריאות השד בבי"ח בילינסון, מרכז רפואי רבין.

 מעודכן לשנת 2018.

 

סרטן השד אינה מחלה של נשים בלבד. לכל מאה נשים חולות בסרטן השד אחד יהיה ממין זכר. הסימנים: גוש בשד,אסימטריה, דקירות וגרד.


חודש אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד. את המחלה מקשרים בדרך כלל לנשים ומזכירים להן לגלות ערנות ולהיבדק באופן סדיר, אולם מה שרבים אינם מודעים לו הוא שגם גברים יכולים לחלות בסרטן זה.


בישראל מאובחנות כל שנה כ- 5000 חולות חדשות בסרטן השד, מסביר מנהל המרכז לבריאות השד בבית חולים בילינסון ד"ר ערן שרון. רבים בטוחים שזוהי נחלתן הבלעדית של הנשים. אולם גם אצל גברים קיימת רקמת שד ועל כן תאים סרטניים עלולים להתפתח בהן ובכך לגרום להופעת סרטן השד.


המחלה בגבר נדירה יחסית ומהווה כ -1% מסה"כ מקרי סרטן השד. המודעות למחלה נמוכה אך עדיין במדינת ישראל  כ- 40-45 גברים מאובחנים עם סרטן שד מידי שנה.


מחלת סרטן השד אצל גברים היא אותה המחלה המוכרת אצל נשים, ובתנאי מחלה דומים  סיכויי ההחלמה ממנה זהים לשני המינים ומושפעים מאוד מהגילוי המוקדם.


היעדר המודעות לקיומו של סרטן השד אצל הגברים הינו  גורם מרכזי לאיחור באבחנה. בנוסף לכך הדחקה, אי נוחות, ודחיה בפניה לכירורג שד במרפאה שברובה נשים - גם הם גורמים לאיחור באבחנה.


רוב המקרים מאובחנים בגילאים 60 עד 80 שנה, כאשר הגיל הממוצע הוא 60 - 65 שנה . גורמי הסיכון לסרטן שד בגברים הינם מגוונים ובחלקם דומים לגורמי הסיכון בנשים. רמת הסיכון עולה עם התקדמות הגיל. כנראה שיש גם בסיס גנטי למחלה, סיפור משפחתי ונשאות מוטציה גנטית בעיקר 2  BRCA.


יש קשר ברור עם המאזן ההורמונלי והתפתחות הסרטן. תרופות הורמונליות, ומחלות מסוימות הפוגעות באשכים ובכבד אשר משפיעות על המאזן ההורמונלי עלולים להעלות את הסיכון לסרטן שד. לגברים הנולדים עם תסמונת קליינפלטר - בעלי כרומוזום מין עודף בהשוואה לגברים אחרים - יש רמות נמוכות יותר של הורמונים זכריים והם מייצרים יותר אסטרוגן. גם באותם גברים קיימת עליה בשכיחות סרטן השד.  גורמי סיכון נוספים לסרטן השד גם בגברים כוללים חשיפה לקרינה מייננת וקרינה אלקטרומגנטית, משקל עודף וחוסר פעילות גופנית.


כיוון שרוב רקמת השד אצל גברים מרוכזת מאחורי הפטמה והעטרה, זה המקום בו בדרך כלל מתחיל סרטן השד אצל גברים. מאחורי הפטמה והעטרה יש מקלעת עשירה של צינורות לימפה, מה שמאפשר מעבר של תאים סרטניים אל המערכת הלימפתית.


לדברי דר' שרון האבחנה הסופית לזיהוי סרטן שד אצל גברים תתבצע באמצעות ביופסיה, אך קיימים סימנים מקדימים לזיהוי סרטן שד גם אצל גבר, כגון שינוי בגודל או בצורת מבנה השד, אי שוויון בין השדיים,  גוש  בשד, שינוי במראה העור והפטמה, הפרשה, גרד, עקצוץ ,כאב, פצע חוזר או פצע שלא מחלים בשד ועוד. מספיק גורם אחד בלבד מתוך רשימה כדי לעורר חשד המצדיק פנייה לכירורג שד.


הטיפול בסרטן השד אצל גברים נקבע בעיקר על פי השלב בו נמצאת המחלה ודומה לטיפול בסרטן שד בנשים.

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

בעקבות מגפת הקורונה: טיפול נפשי טלפוני ללא עלות

בשל ההתגברות של מצוקות נפשיות ושל חרדה כתוצאה מהתפרצות הקורונה, כללית עוזרת לכם מרחוק: כל מטופל של כללית זכאי לעד 3 שיחות ממטפלים בבריאות הנפש.

אחת מתשע - עדכונים מדעיים מכנס אסקו 2020 עבור מתמודדות עם סרטן השד

 2020 ASCO

לצפייה בוובינר שהתקיים ביוני 2020, לחץ כאן.

 

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

צריכה גבוהה של עגבניות משומרות ומבושלות עשויה להפחית את הסיכון לסרטן ערמונית

במחקר תצפיתני שנערך בין השנים 2002-2007, חוקרים מארה"ב ומנורבגיה בחנו את הרגלי התזונה של 27,934 גברים בריאים ...

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כנס ASCO (2020): תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO , אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן. בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה.

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.