לוגו משולב
לימפומה שאינה הודג'קין (NHL)

אחרי טיפול


שלב סיום הטיפול יכול להיות מלחיץ ומרגש בעת ובעונה אחת. תרגיש הקלה עם סיום הטיפול ועם זאת, אתה עלול להיות מודאג מחזרת המחלה. זוהי דאגה שכיחה ביותר בקרב מחלימים ממחלת הסרטן. גם ללא חזרת המחלה, אנשים שהיו חולים בסרטן לומדים לחיות עם אי הוודאות.


לעיתים יחלוף זמן עד שתפנים שאכן החלמת מהמחלה ועד שהחששות יפוגו. מידע נוסף על הדרך לחיות עם הסיכוי לחזרת הסרטן ניתן למצוא במסמך של האגודה האמריקאית לסרטן:


Living With Uncertainty: The Fear of Cancer Recurrence


מעקב וביקורת

המעקב והשמירה על בריאותך אחרי הטיפול הרפואי תלויים במידה רבה בסוג הלימפומה שיש לך, סוג הטיפול שקיבלת, ורמת ההצלחה של הטיפול.


עם תום הטיפולים הרופא ירצה לראות אותך באופן סדיר, לשאול לגבי תסמינים (סימפטומים) - אם יש לך ולבצע בדיקה גופנית. אתה גם תתבקש לעבור בדיקות דם, בכדי לוודא שהתאוששת מהטיפול ולעקוב אחר סימני התחדשות המחלה. המעקב כולל גם בדיקות הדמיה: בדיקת על-קולית (אולטראסאונד), בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת  (CT, Computerized tomography) ובדיקת PET-CT. בהתבסס על סוג, מיקום ושלב הלימפומה. סריקות   PET יעילות במיוחד למקרה שהרופאים אינם בטוחים שהרקמה שנראתה בבדיקת  הסי-טי ( (CT היא לימפומה פעילה או רקמת צלקת.


המפגש עם רופא חדש

במועד כלשהו אחרי האבחון והטיפול, אתה עשוי למצוא את עצמך מול רופא חדש. חשוב מאוד לתת לרופא החדש את הפרטים המדויקים של האבחון והטיפולים שעברת. דאג שיימצאו בידך העתקים מהמסמכים הבאים שיהיו זמינים בכל עת:


- העתק של הדו"ח הפתולוגי מכל ביופסיה או ניתוח.
- אם עברת ניתוח – העתק של דו"ח הניתוח.
- אם היית מאושפז – העתק של מכתב סיכום המחלה, שקבלת בעת השחרור.
- אם עברת טיפול בהקרנות – סיכום סוג ומינון ההקרנות, וכן התאריכים והמקומות בהם נעשו הטיפולים.
- רשימת התרופות שקבלת, המינון ותאריכי הטיפולים.


דיאטה ותזונה

שמירה על תזונה נכונה קשה לעיתים לכל אדם, אך היא קשה עוד יותר בזמן ואחרי טיפול במחלת הסרטן. לדוגמא, הטיפול עלול לגרום לבחילות ולשינוי בחוש הטעם שלך, וכן לירידה בתיאבון ובמשקל כשאתה בעצם לא רוצה בכך. מצד שני חולים אחרים עלולים לעלות במשקל גם כשאינם אוכלים יותר מהרגיל, מה שגורם ללא מעט תסכול.


אם אתה יורד במשקל או שחוש הטעם שלך נפגם במהלך הטיפול, השתדל בכל זאת להקפיד לאכול די הצורך, וזכור שבעיות אלה בדרך כלל ישתפרו עם הזמן. תוכל לבקש מהצוות הרפואי להפנות אותך לדיאטן/נית מומחה לתזונה, שיציע לך רעיונות כיצד להתמודד עם תופעות לוואי אלה. תוכל פשוט לאכול מנות קטנות במרווחי זמן של 1 שעה עד 3 שעות עד שהמצב ישתפר, ותרגיש מספיק טוב כדי לחזור להרגלי האכילה הרגילים.


אחד הדברים הטובים ביותר שתוכל לעשות בתום הטיפולים, הוא לאמץ הרגלי תזונה בריאים. תופתע לגלות כמה יתרונות ארוכי טווח נובעים משינויים די פשוטים, כגון גיוון התפריט במאכלים בריאים. השתדל לאכול 5 או יותר סוגי ירקות ופירות מדי יום. בחר בדגנים מלאים, לחם מקמח מלא, במקום קמח לבן. השתדל למעט באכילת בשר שמן ואוכל מעובד כמו נקניקים למיניהם. אם אתה שותה משקאות חריפים, הגבל את הכמות לכוסית או שתיים לכל היותר ליום. הקפד לעסוק בפעילות גופנית באופן סדיר. הצירוף של דיאטה טובה ופעילות גופנית סדירה יעזרו לך לשמור על אנרגיות ומשקל בריא.

תוכל למצוא מידע שיעזור לך באתר שלנו, בפרק תזונה.


מנוחה ותשישות

תשישות היא תסמין נפוץ מאוד בקרב מטופלים במחלת הסרטן. אין מדובר בעייפות רגילה, כי אם באפיסת כוחות שאינה חולפת לאחר מנוחה. אצל חלק מהמטופלים תימשך התשישות זמן רב אחרי הטיפול, והם עלולים להתייאש מן הניסיון לעסוק בפעילות גופנית. חשוב לציין שמחקרים הראו שפעילות גופנית היא הגורם העיקרי בהפחתת התשישות.


פעילות גופנית

מחקרים עדכניים גילו שבקרב חולים שהחלימו מסרטן ועוסקים בפעילות גופנית, אחוזי התמותה וחזרת הסרטן קטנים מאלה של אנשים שאינם פעילים.


כל פעילות גופנית שתבחר צריכה להתאים לצרכיך האישיים. לפני שתתחיל, דבר עם חברי הצוות הרפואי שלך, כדי שיוכלו להביע דעתם לגבי תכנית האימונים שלך. אחר כך מצא שותף או שותפה לפעילות הגופנית, כדי שלא תרגיש לבד.


פעילות גופנית יכולה לשפר את בריאותך הגופנית והנפשית


- היא תשפר את הכושר הקרדיו-וסקולרי שלך (לב-ריאה ומחזור הדם).
- תחזק את שרירי הגוף.
- תפחית את התשישות.
- תפחית חרדות ותחושת דיכאון.
- תגרום לך להרגיש שמח יותר.
- תעזור לך להרגיש טוב יותר עם עצמך.


אנו יודעים שלטווח ארוך פעילות גופנית משחקת תפקיד חשוב במניעת סוגי סרטן מסוימים. האגודה האמריקאית לסרטן ממליצה לאנשים בוגרים להשתתף בסוג אחד לפחות של פעילות גופנית במשך 30 דקות או יותר, 5 ימים בשבוע לפחות. לילדים ונערים מומלץ לעשות לפחות 60 דקות של פעילות גופנית נמרצת ביום, במשך 5 ימים בשבוע לפחות.

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות למשלב Lenvatinib עם Pembrolizumab לטיפול בסרטן רירית הרחם

המשלב הדגים תוצאות מבטיחות לטיפול בסרטן רירית רחם מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול קרינתי לכלל המוח עם הימנעות מחשיפת ההיפוקמפוס ומתן Memantine עשויים לסייע בשימור התפקוד הקוגניטיבי

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התפרסם ב-      Journal of Clinical Oncology

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הלוואי - טיפול משולב בסרטן שד

המגמה הקלינית בטיפול בסרטן שד מוקדם היא ריפוי. כעת מראות תוצאות מחקר חדש כי טיפול משולב מפחית במידה ניכרת תופעות לוואי שכיחות של כימותרפיה, כולל נשירת השיער.

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

תוצאות מבטיחות למשלב טיפול כימותרפי עם תאי T לא-מהונדסים כנגד סרטן לבלב

במהלך כנס ה-Immune Cell Therapies for Cancer הציגו חוקרים תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בשישה מבין שבעה חולים עם סרטן לבלב לא-נתיח או גרורתי תועדה תגובה אוביקטיבית או מחלה יציבה בעקבות טיפול בתאי T לא-מהונדסים שלהם עם טיפול כימותרפי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.