לוגו משולב
לימפומה שאינה הודג'קין (NHL)

טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיים

הטיפולים הביולוגיים מסייעים להשמיד את תאי הלימפומה, להאט את קצב צמיחתם או לעזור בהפעלת המערכת החיסונית של החולה, בכדי שתילחם בלימפומה ביתר יעילות.

 

א.נוגדנים

הנוגדנים מיוצרים באופן טבעי על ידי המערכת החיסונית בגוף, במטרה להילחם בזיהומים. לטיפול בלימפומה קיימים מספר נוגדנים ייחודיים, הפוגעים בתאי הגידול. הנוגדנים הללו הם חד-שבטיים, כלומר פעילים נגד אתר יחיד הנמצא בתאי הלימפומה. הנוגדנים הללו מכילים בד"כ שני חלקים המחוברים ביניהם: חלק ייחודי נגד תאי הלימפומה וחלק נוסף, ממקור אנושי, בכדי שמערכת החיסון של החולה לא תתקוף אותם ותרחיק אותם מהגוף, בטרם ביצעו את פעולתם החשובה.

 

1. Mabthera) - Rituximab-מבטרה) ו- Gazyva) Obinutuzumab-גזיבה) הם שני סוגי נוגדנים המתחברים לסמן הנמצא על פני מעטפת תאי הלימפומה, הנקרא CD20. ההתחברות בין הנוגדנים הללו והסמן CD20, גורמת להשמדת תאי הלימפומה. הסמן CD20 נמצא בלימפומות מסוגים שונים. חולים מקבלים את הנוגדן מבטרה או גזיבה בעירוי תוך ורידי, במסגרת היחידה לאשפוז יום המטולוגי. תופעות הלוואי האופייניות הן בדרך כלל קלות, אך יכולות להופיע גם תופעות לוואי הכוללות בין השאר: צמרמורת, עליית חום, פריחה וגרד, קוצר נשימה וירידת לחץ הדם. גם אם תסמינים אלה הופיעו במהלך הטיפול הראשון, נדיר שיופיעו פעם נוספת, במהלך מחזורי הטיפול הבאים.

2. Adcetris) - Brentuximab -אדצטריס) הוא נוגדן המכוון כנגד סמן CD30, הנמצא על מעטפת תאי לימפומה. ההתחברות בין הנוגדן לסמן CD30 גורמת לנוגדן לחדור לתאים ולשחרר כימותרפיה שהורסת ספציפית את התאים עם סמן CD30. התרופה מאושרת בסל הבריאות ללימפומה מסוג הודג'קין ולימפומה אנפלסטית של תאים גדולים בקווים מתקדמים.

3. Keytruda) - Pembrolizumab-קיטרודה) ו- Opdivo) Nivolumab-אופדיבו) הם נוגדנים חד־שבטיים הפועלים על ידי חסימת חלבון PD-1, המצוי על פני תאי T של מערכת החיסון ובכך משיבים לתאי ה-T את היכולת לזהות את התאים הסרטניים כזרים ולהשמידם. התרופה משמשת לטיפול במחלת הודג'קין חוזרת ובלימפומה נישנית או עמידה מסוג Primary mediastinal large B cell lymphoma.

 

ב.מעכבי חלבונים בתאי B

מדובר על תרופות שלרוב ניתנות באופן פומי ובעצם משמשות כמעכבי אנזימי מפתח (שהם חלבונים) בתאי ה- B. התרופות בעצם חוסמות את פעילותם של חלבונים אשר מאיצים את הגדילה של תאי לימפומה ובעצם גורמים למותם.


1. Imbruvica) - Ibrutinib -אימברוביקה) תרופה המעכבת את אחד מאנזימי המפתח של תאי מערכת החיסון מסוג B, הגורמת להכחדתם. התרופה מאושרת לטיפול בישראל בלויקמיה לימפוציטית כרונית (CLL), בלימפומה של תאי המעטפת (Mantle cell lymphoma) ובלימפומה מסוג וולדנסטרום (waldenstrom). בקווים מתקדמים בלוקמיה לימפוציטית כרונית עם מוטציה ב- p53 או שינוי כרומזומלי של deletion 17p ניתן לתת טיפול זה בקו ראשון.

2. Venclexta) - Venetoclax-ונקלקסטה) גורם להפעלת תהליך השמדה עצמית של תאים מסוג B, על ידי עיכוב של חלבון בתאי ה- B הנקרא BCL2. התרופה מאושרת בלויקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) בקווי טיפול מתקדמים עם או ללא מבטרה.

 

ג. Kymriah)Tisagenlecleucel - CAR-T) 

טכנולוגיה של הנדסה גנטית, המופעלת בתנאי מעבדה על תאי החיסון מסוג T לחולים עם לימפומה של תאי B גדולים (Diffuse large B-cell lymphoma) חוזרת או עמידה, לאחר שני קווי טיפול או לוקמיה לימפטית חדה חוזרת או עמידה, מסוג CD19+ B cell ALL.


הטיפול כולל תהליך של איסוף תאי T מהמטופל, ביצוע טכנולוגיה מעבדתית המופעלת על התאים הללו בכדי שיפעלו כנגד הלימפומה או הלוקמיה של תאי B, והחזרת התאים המשופעלים למטופל, לאחר מתן כימותרפיה שמאפשרת קליטת התאים. טיפול זה נעשה באשפוז הנמשך בד"כ מספר שבועות.

 

קיימות תופעות לוואי רבות לטיפול זה:

I. תופעות הקשורות לשחרור ציטוקינים – חום גבוה, ירידת ל"ד, קוצר נשימה.

II. זיהומים

III. הפרעות בתפקוד מערכת העצבים המרכזית כולל פרכוס וירידה ברמת ההכרה.

 

 

למידע נוסף:

CAR T-Cell Therapy:  מהי טכנולוגיית CAR T  ומהן הבדיקות והטיפולים המומלצים לטיפול בסרטן.

לחוברת מידע באנגלית (2020) של NCCN , לחץ כאן.


 

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

בעקבות מגפת הקורונה: טיפול נפשי טלפוני ללא עלות

בשל ההתגברות של מצוקות נפשיות ושל חרדה כתוצאה מהתפרצות הקורונה, כללית עוזרת לכם מרחוק: כל מטופל של כללית זכאי לעד 3 שיחות ממטפלים בבריאות הנפש.

אחת מתשע - עדכונים מדעיים מכנס אסקו 2020 עבור מתמודדות עם סרטן השד

 2020 ASCO

לצפייה בוובינר שהתקיים ביוני 2020, לחץ כאן.

 

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

צריכה גבוהה של עגבניות משומרות ומבושלות עשויה להפחית את הסיכון לסרטן ערמונית

במחקר תצפיתני שנערך בין השנים 2002-2007, חוקרים מארה"ב ומנורבגיה בחנו את הרגלי התזונה של 27,934 גברים בריאים ...

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כנס ASCO (2020): תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO , אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן. בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה.

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.