לוגו משולב
לימפומה שאינה הודג'קין (NHL)

טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיים

הטיפולים הביולוגיים מסייעים להשמיד את תאי הלימפומה, להאט את קצב צמיחתם או לעזור בהפעלת המערכת החיסונית של החולה, בכדי שתילחם בלימפומה ביתר יעילות.

 

א.נוגדנים

הנוגדנים מיוצרים באופן טבעי על ידי המערכת החיסונית בגוף, במטרה להילחם בזיהומים. לטיפול בלימפומה קיימים מספר נוגדנים ייחודיים, הפוגעים בתאי הגידול. הנוגדנים הללו הם חד-שבטיים, כלומר פעילים נגד אתר יחיד הנמצא בתאי הלימפומה. הנוגדנים הללו מכילים בד"כ שני חלקים המחוברים ביניהם: חלק ייחודי נגד תאי הלימפומה וחלק נוסף, ממקור אנושי, בכדי שמערכת החיסון של החולה לא תתקוף אותם ותרחיק אותם מהגוף, בטרם ביצעו את פעולתם החשובה.

 

1. Mabthera) - Rituximab-מבטרה) ו- Gazyva) Obinutuzumab-גזיבה) הם שני סוגי נוגדנים המתחברים לסמן הנמצא על פני מעטפת תאי הלימפומה, הנקרא CD20. ההתחברות בין הנוגדנים הללו והסמן CD20, גורמת להשמדת תאי הלימפומה. הסמן CD20 נמצא בלימפומות מסוגים שונים. חולים מקבלים את הנוגדן מבטרה או גזיבה בעירוי תוך ורידי, במסגרת היחידה לאשפוז יום המטולוגי. תופעות הלוואי האופייניות הן בדרך כלל קלות, אך יכולות להופיע גם תופעות לוואי הכוללות בין השאר: צמרמורת, עליית חום, פריחה וגרד, קוצר נשימה וירידת לחץ הדם. גם אם תסמינים אלה הופיעו במהלך הטיפול הראשון, נדיר שיופיעו פעם נוספת, במהלך מחזורי הטיפול הבאים.

2. Adcetris) - Brentuximab -אדצטריס) הוא נוגדן המכוון כנגד סמן CD30, הנמצא על מעטפת תאי לימפומה. ההתחברות בין הנוגדן לסמן CD30 גורמת לנוגדן לחדור לתאים ולשחרר כימותרפיה שהורסת ספציפית את התאים עם סמן CD30. התרופה מאושרת בסל הבריאות ללימפומה מסוג הודג'קין ולימפומה אנפלסטית של תאים גדולים בקווים מתקדמים.

3. Keytruda) - Pembrolizumab-קיטרודה) ו- Opdivo) Nivolumab-אופדיבו) הם נוגדנים חד־שבטיים הפועלים על ידי חסימת חלבון PD-1, המצוי על פני תאי T של מערכת החיסון ובכך משיבים לתאי ה-T את היכולת לזהות את התאים הסרטניים כזרים ולהשמידם. התרופה משמשת לטיפול במחלת הודג'קין חוזרת ובלימפומה נישנית או עמידה מסוג Primary mediastinal large B cell lymphoma.

 

ב.מעכבי חלבונים בתאי B

מדובר על תרופות שלרוב ניתנות באופן פומי ובעצם משמשות כמעכבי אנזימי מפתח (שהם חלבונים) בתאי ה- B. התרופות בעצם חוסמות את פעילותם של חלבונים אשר מאיצים את הגדילה של תאי לימפומה ובעצם גורמים למותם.


1. Imbruvica) - Ibrutinib -אימברוביקה) תרופה המעכבת את אחד מאנזימי המפתח של תאי מערכת החיסון מסוג B, הגורמת להכחדתם. התרופה מאושרת לטיפול בישראל בלויקמיה לימפוציטית כרונית (CLL), בלימפומה של תאי המעטפת (Mantle cell lymphoma) ובלימפומה מסוג וולדנסטרום (waldenstrom). בקווים מתקדמים בלוקמיה לימפוציטית כרונית עם מוטציה ב- p53 או שינוי כרומזומלי של deletion 17p ניתן לתת טיפול זה בקו ראשון.

2. Venclexta) - Venetoclax-ונקלקסטה) גורם להפעלת תהליך השמדה עצמית של תאים מסוג B, על ידי עיכוב של חלבון בתאי ה- B הנקרא BCL2. התרופה מאושרת בלויקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) בקווי טיפול מתקדמים עם או ללא מבטרה.

 

ג. Kymriah)Tisagenlecleucel - CAR-T) 

טכנולוגיה של הנדסה גנטית, המופעלת בתנאי מעבדה על תאי החיסון מסוג T לחולים עם לימפומה של תאי B גדולים (Diffuse large B-cell lymphoma) חוזרת או עמידה, לאחר שני קווי טיפול או לוקמיה לימפטית חדה חוזרת או עמידה, מסוג CD19+ B cell ALL.


הטיפול כולל תהליך של איסוף תאי T מהמטופל, ביצוע טכנולוגיה מעבדתית המופעלת על התאים הללו בכדי שיפעלו כנגד הלימפומה או הלוקמיה של תאי B, והחזרת התאים המשופעלים למטופל, לאחר מתן כימותרפיה שמאפשרת קליטת התאים. טיפול זה נעשה באשפוז הנמשך בד"כ מספר שבועות.

 

קיימות תופעות לוואי רבות לטיפול זה:

I. תופעות הקשורות לשחרור ציטוקינים – חום גבוה, ירידת ל"ד, קוצר נשימה.

II. זיהומים

III. הפרעות בתפקוד מערכת העצבים המרכזית כולל פרכוס וירידה ברמת ההכרה.


פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות למשלב Lenvatinib עם Pembrolizumab לטיפול בסרטן רירית הרחם

המשלב הדגים תוצאות מבטיחות לטיפול בסרטן רירית רחם מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול קרינתי לכלל המוח עם הימנעות מחשיפת ההיפוקמפוס ומתן Memantine עשויים לסייע בשימור התפקוד הקוגניטיבי

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התפרסם ב-      Journal of Clinical Oncology

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הלוואי - טיפול משולב בסרטן שד

המגמה הקלינית בטיפול בסרטן שד מוקדם היא ריפוי. כעת מראות תוצאות מחקר חדש כי טיפול משולב מפחית במידה ניכרת תופעות לוואי שכיחות של כימותרפיה, כולל נשירת השיער.

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

תוצאות מבטיחות למשלב טיפול כימותרפי עם תאי T לא-מהונדסים כנגד סרטן לבלב

במהלך כנס ה-Immune Cell Therapies for Cancer הציגו חוקרים תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בשישה מבין שבעה חולים עם סרטן לבלב לא-נתיח או גרורתי תועדה תגובה אוביקטיבית או מחלה יציבה בעקבות טיפול בתאי T לא-מהונדסים שלהם עם טיפול כימותרפי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.