לוגו משולב
מהי מחלת הסרטן?

9 גורמי סיכון לסרטן

   

ד"ר שירלי שפירא  
  

סיבת המוות הראשונה בעולם היא מחלות הלב. סיבת המוות השלישית בעולם היא תאונות דרכים. מחלת הסרטן נמצאת במקום השני והמכובד. גורמים רפואיים מעריכים כי אחד מתוך ארבעה אנשים יחלה בסרטן במהלך חייו.


1 - גיל - עם העלייה בגיל, נצפית במקביל גם עלייה בשכיחות סוגי סרטן שונים.


2 - עישון - קיים קשר מוכח בין עישון לבין סרטן ריאה, סרטן הלוע, סרטן שלפוחית שתן וסוגי סרטן אחרים.


3 -  קרינה - בעקבות חשיפת הירושימה ונגסקי לקרינה בעת ההפצצה האטומית, נצפתה עלייה בשכיחות מחלת הסרטן, ובעיקר סרטני דם (לויקמיה). בהמשך, התופעה חזרה על עצמה גם בצ'רנוביל. גם קרינה שניתנת בכוונה טיפולית עלולה לגרום לסרטן. הדוגמה הטובה לכך היא הטיפול בקרינה שניתן בעבר כנגד גזזת (טיפול שניתן בשנות ה־50, בעוד מדינת ישראל בחיתוליה). הקרינה כוונה לראש כדי למגר את נגע הגזזת, שפשט בעיקר בקרב העולים מצפון אפריקה. כעבור שנים נצפתה שכיחות־יתר של סרטני בלוטת המגן (הידועה גם בשם בלוטת התריס או תירואיד, הממוקמת בצוואר) בקרב אנשים שטופלו באופן זה בעבר.


4 - שמש - היום ידוע, שחשיפה לשמש גורמת לסרטני עור. בעבר, היה נהוג להתבשל בשמש בעזרת שמני שיזוף ולהיחשף לשמש יוקדת ללא הגנה בעת עבודה בשדה. בעקבות אלה התברר הקשר שבין חשיפה לשמש לסרטן העור.


5 - נגיפים - נגיפים הפוגעים בכבד וגורמים לשחמת כבד, כמו  HCV ו־HBV, עלולים בשלבים מתקדמים יותר, לגרום גם לסרטן כבד. הנגיף  HPV גורם, בספקטרום השפיר שלו, גורם למחלת מין בשם קונדילומה (נגעים כרוביתיים על פני הפות, אזור פי הטבעת וצוואר הרחם בנשים, ועל פני הפין ופי הטבעת בגברים). זנים מסוימים של נגיף זה עלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם. נגיף ה־HIV, האחראי על מחלת האיידס, גורם לממאירויות לימפטיות (לימפומה) ולסרטן של רקמות חיבור (סרקומה).


6 - חיידקים - בשנים האחרונות פרץ לתודעה חיידק שכיח ביותר בשם הליקובקטר פילורי (Helicobacter Pylori), המתמקם באזור הקיבה והתריסריון ואחראי על מרבית מקרי האולקוס.  החיידק הזה מסוגל גם להיות אלים יותר ולגרום לסרטני קיבה, הן מסוג קרצינומה והן מסוג לימפומה. לעתים מספיק טיפול אנטיביוטי נגד החיידק כדי לרפא את הסרטן.


7 - חומרים מסרטנים - אזבסט, למשל, קשור למזותליומה, שהינו סרטן של קרום הריאה. חומרים המכילים בנזן, כגון צבעים מסוימים, ואף כימותרפיה, הניתנת כטיפול לסרטן, אך בעצמה עלולה לגרום לסרטן. (במקרים נדירים)


8 - נטייה משפחתית - קיים קשר משפחתי ברור בסרטני שד ומעי גס. כלומר, הסיכוי של אישה ללקות בסרטן שד עולה אִם בנות משפחה נוספות חלו אף הן. הקשר המשפחתי מבוסס על קיום גנים מסוימים בקרב בני המשפחה, שלא קיימים במשפחות אחרות, כדוגמת הגן BReast CArcinoma .נשאות הגן הזה מעלה את הסיכוי להתפתחות סרטן, אך לא מחייבת את התפתחותו. לא תמיד מזוהה הגן הפגום המשותף לבני המשפחה.


9 - נטייה מולדת - נטייה זו מתרחשת, לדוגמה, במקרי תסמונת בשם Fanconi Anemia, המתאפיינת בשבירות (חוסר יציבות) כרומוזומלית. כמו גם במקרי כשל חיסוני מולד אשר פוגע ביכולת הגוף להילחם בתאים זרים, ובכללם גם תאי סרטן.


ד"ר שירלי שפירא היא רופאה המטולוגית בכירה במכון ההמטולוגי במרכז רפואי מאיר, מקבוצת כללית. ד"ר שפירא חיברה את הספר "לחיות עם מחלה, ממשבר לצמיחה". הספר יצא לאור בהוצאת מודן והמידע המובא כאן נלקח מהספר. 

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

בעקבות מגפת הקורונה: טיפול נפשי טלפוני ללא עלות

בשל ההתגברות של מצוקות נפשיות ושל חרדה כתוצאה מהתפרצות הקורונה, כללית עוזרת לכם מרחוק: כל מטופל של כללית זכאי לעד 3 שיחות ממטפלים בבריאות הנפש.

אחת מתשע - עדכונים מדעיים מכנס אסקו 2020 עבור מתמודדות עם סרטן השד

 2020 ASCO

לצפייה בוובינר שהתקיים ביוני 2020, לחץ כאן.

 

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

צריכה גבוהה של עגבניות משומרות ומבושלות עשויה להפחית את הסיכון לסרטן ערמונית

במחקר תצפיתני שנערך בין השנים 2002-2007, חוקרים מארה"ב ומנורבגיה בחנו את הרגלי התזונה של 27,934 גברים בריאים ...

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כנס ASCO (2020): תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO , אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן. בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה.

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.