לוגו משולב
התמודדות של חולה ומשפחתו עם מחלת הסרטן

תשישות

מהי תשישות ומה גורם לה?

תשישות שמקורה בכימותרפיה היא תחושת עייפות קלה עד כבדה ביותר. רבים מתארים תשישות כהרגשה של חולשה, לאות, כבדות, איטיות או שמרגישים סחוטים. מנוחה אין בה בהכרח כדי לעזור.


רבים מעידים על תחושת תשישות במהלך טיפולי הכימותרפיה ואף שבועות או חודשים לאחר תום הטיפולים.תשישות עשויה להיגרם מסוג הכימותרפיה, מהמאמץ שבביקורים תכופים אצל הרופא ומתחושות כגון מתח, חרדה ודיכאון. אם ניתנים בו- זמנית עם הכימותרפיה גם טיפולי הקרנות עשוי הדבר להחמיר את התשישות עוד יותר.


תשישות יכולה להיות גם תוצאה של:

• אנמיה
• כאב
• תרופות
• שינויים בתיאבון
• קשיי שינה
• חוסר פעילות
• קשיי נשימה
• זיהום
• פעילות עמוסה מדי
• בעיות רפואיות אחרות


תשישות יכולה לתקוף בבת אחת או להתפתח אט אט. ניתן לחוש אותה בדרכים שונות. אדם יכול להיות תשוש יותר או פחות ממישהו אחר המקבל אותו סוג טיפול כימותרפי.


דרכי התמודדות

 

• להירגע. תוכלו לנסות מדיטציה, תפילה, יוגה, דמיון ודמיון מודרך או כל דרך אחרת להירגע ולהפיג מתח.

 

• אכלו ושתו היטב. על פי רוב פירוש הדבר לאכול חמש עד שש ארוחות קלות וחטיפים במקום שלוש ארוחות גדולות. החזיקו בהישג יד דברי מאכל שקל להכין, כמו מרקים מוכנים מקופסא, ארוחות קפואות, יוגורטים וגבינות לבנות. הקפידו על שתיית שפע של נוזלים – כשמונה כוסות מים או מיץ ביום.

 

• הקדישו זמן למנוחה. ייתכן שתרגישו טוב יותר אם תנוחו או תחטפו תנומה קצרה במשך היום. רבים מעידים שמנוחה קצרה של עשר או חמש עשרה דקות בלבד עדיפה על שינה ממושכת יותר. אם אתם ישנים, נסו להירדם למשך פחות משעה. נמנומים קצרים יעזרו לכם לישון טוב יותר בלילה.

 

• היו פעילים. מחקרים מורים שהתעמלות יכולה להקל על תשישות ולשפר את שנת הלילה. נסו לצאת להליכה של רבע שעה, או לעשות יוגה או לרכב על אופני כושר. תכננו את הזמן כך שתהיו פעילים בשעות שבהן רמת האנרגיה שלכם היא הגבוהה ביותר. התייעצו עם הרופא המטפל או עם האחות לגבי סוגי פעילות אפשריים בזמן טיפולי כימותרפיה. 

 

• נסו שלא לעשות יותר מדי. כשסובלים מתשישות, לא תמיד יש די כוח לעשות את כל הדברים שרוצים לעשות. בחרו פעילויות שאתם רוצים לעסוק בהן והיעזרו באחרים לצורך כל היתר. נסו פעילויות שקטות כגון קריאה, סריגה או לימוד שפה חדשה מקלטות.

 

• נסו לישון שמונה שעות כל לילה. אפשר שמדובר ביותר שעות שינה משנזקקתם להן בתקופה שלפני הטיפולים.  תיטיבו לישון בלילה אם תהיו פעילים במהלך היום.

 

• תכננו סדר יום בעבודה שמתאים ליכולתכם. התשישות עלולה להשפיע על כמות האנרגיה שתוכלו להשקיע בעבודה. אפשר להמשיך לעבוד כרגיל בהתאם להרגשתכם, אך ייתכן שיהיה עליכם לעבוד פחות – אולי רק כמה שעות ביום או רק כמה ימים בשבוע. אם התפקיד מאפשר זאת, ייתכן שהגיעה השעה לדון עם המעסיק שלכם אודות דרכים לעבוד מהבית. ואו לבקש לצאת לחופשה מטעמים רפואיים (להפסיק לעבוד לפרק זמן) למשך הטיפולים הכימותרפיים.

 

• הניחו לאחרים לעזור. בקשו מבני משפחה ומחברים לעזור כאשר אתם תשושים. הם יוכלו לסייע בעבודות הבית או להסיע אתכם לרופא, לעזור בעריכת קניות מזון ובבישול ארוחות שתוכלו לאכול מייד או להקפיא לשימוש מאוחר יותר.

 

• למדו מחולי סרטן אחרים. חולי סרטן יכולים לעזור בכך שישתפו אתכם באופן שבו הם מתמודדים עם התשישות. אחת הדרכים לפגוש אנשים היא להצטרף לקבוצת תמיכה – אישית או באינטרנט. שאלו את הרופא המטפל או את האחות פרטים נוספים.

 

• נהלו יומן ותעדו כיצד אתם מרגישים בכל יום ויום. הדבר יעזור לכם לתכנן כיצד לנצל את זמנכם באופן הטוב ביותר. שתפו את האחות ביומן. דווחו לרופא המטפל או לאחות אם חל שינוי ברמת האנרגיה שלכם, אם אתם מרגישים נמרצים ומלאי כוח או אם אתם עייפים מאוד.

 

• דברו עם הרופא המטפל או עם האחות. הרופא עשוי לרשום לכם תרופה שתסייע להקל על התשישות, תשפר את הרגשתכם ותגביר את תאבונכם. הרופא עשוי גם להציע טיפול אם התשישות שאתם חשים מקורה באנמיה. (לפרטים נוספים, עיינו באתר שלנו, בסעיף "אנמיה")

--

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות למשלב Lenvatinib עם Pembrolizumab לטיפול בסרטן רירית הרחם

המשלב הדגים תוצאות מבטיחות לטיפול בסרטן רירית רחם מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול קרינתי לכלל המוח עם הימנעות מחשיפת ההיפוקמפוס ומתן Memantine עשויים לסייע בשימור התפקוד הקוגניטיבי

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התפרסם ב-      Journal of Clinical Oncology

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הלוואי - טיפול משולב בסרטן שד

המגמה הקלינית בטיפול בסרטן שד מוקדם היא ריפוי. כעת מראות תוצאות מחקר חדש כי טיפול משולב מפחית במידה ניכרת תופעות לוואי שכיחות של כימותרפיה, כולל נשירת השיער.

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

תוצאות מבטיחות למשלב טיפול כימותרפי עם תאי T לא-מהונדסים כנגד סרטן לבלב

במהלך כנס ה-Immune Cell Therapies for Cancer הציגו חוקרים תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בשישה מבין שבעה חולים עם סרטן לבלב לא-נתיח או גרורתי תועדה תגובה אוביקטיבית או מחלה יציבה בעקבות טיפול בתאי T לא-מהונדסים שלהם עם טיפול כימותרפי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.