לוגו משולב
סרטן השחלות

סרטן השחלות – המחלה והדרכים לטפל בה (מאמר)

ד"ר דליה צורף, אונקולוגית ומומחית לגידולים במערכת הנשית,  מרכז דוידוף מרכז רפואי רבין.

 

מעודכן לשנת 2018 

 

 

סרטן שחלה אפיתיאלי הינו סרטן נדיר יחסית. הסיכון לכלל אוכלוסיית הנשים לחלות בסרטן זה עומד על כ -1.5%. יחד עם זאת, נשים שיש להן מוטציות תורשתיות כגון BRCA, הן בעלות סיכון גבוה יותר באופן משמעותי, לחלות בסרטן זה. מוטציה זו נפוצה באופן יחסי בקרב נשים יהודיות אשכנזיות, אך חשוב לציין שישנן קבוצות נוספות שידועות כבעלות סיכון מוגבר, כגון נשים יהודיות ממוצא עיראקי. חשוב מאוד שנשים מקבוצות אלו, יערכו בדיקה גנטית כדי למנוע את המחלה. 

  

החצוצרות נחשבות למקום שבו מתחילה להתפתח המחלה ובהמשך היא מתפשטת לשחלות ולפריטונאום. כתוצאה מכך, הטיפול בסרטן הקשור באחד משלושת המקומות הללו הינו זהה. 

  

סרטן שחלה מתואר בספרות הרפואית כסרטן "הלוחש" וזאת בשל העובדה שבדרך כלל איננו מתגלה בשלבי המחלה הראשונים. לחולות רבות כמעט ואין סימפטומים בשלבים הראשונים של המחלה ורק עם התקדמות המחלה ניתן להבחין בסימפטומים ברורים. 

  

נשים שחלו בסרטן זה פנו, בדרך כלל, ליעוץ רפואי בעקבות הופעת נפיחות בטנית, שינויים בהרגלי העיכול וכאבי בטן. האבחון מושג באמצעות בדיקות מעבדתיות, רנטגניות ופתולוגיות. המצאות מוגברת של חלבון Ca125   מהווה  חשד לקיומה של המחלה, והיא משמשת כמדד לפעילות המחלה וכהערכת תגובה לטיפול, במדידות חוזרות משך זמן.   

  

הטיפול בסרטן השחלה מורכב מניתוח ומתן כימותרפיה. הניתוח כרוך בהוצאת שתי השחלות, חצוצרות, אומנטקטומיה (ניתוח להוצאת רקמת הצפק, קרום המצפה את פנים חלל הבטן) ,סריקת הבטן כולה והסרת כל ממצא חשוד. ניתוח זה צריך להתבצע על ידי מנתחים מומחים בתחום של גינקו-אונקולוגיה. במרבית המקרים יש צורך במתן טיפול כימותרפי בנוסף לניתוח אך סדר הטיפול משתנה בהתאם להיקף המחלה כפי שהתגלה בזמן האבחנה. 

  

מטרת הניתוח הינו הסרת כל ממצא חשוד הנראה לעין והשארת המטופלת ללא שארית מחלה. בזמן האבחנה צוות המטפלים יעריך האם ניתן להשיג תוצאה זו. כאשר הדבר אפשרי, מומלץ לבצע ניתוח בשלב ראשון, אך לעיתים ישנו הכרח לתת טיפול כימותרפי טרום-ניתוחי במטרה להקטין את היקף המחלה לפני ביצוע הניתוח. 

  

הכימותרפיה ניתנת דרך הווריד באופן אמבולטורי. טיפול ראשוני סטנדרטי מורכב משתי תרופות כימותרפיות  הנקראות קרבופלטין ופקליטקסל (טקסול). ניתן לקבל את הטיפול אחת לשבוע או אחת לשלושה שבועות. התאים הממאירים הינם רגישים מאד לטיפול מסוג זה. רוב המטופלות מרגישות הקלה ושיפור בסמפטומים מהר יחסי לאחר תחילת הטיפול. תופעות הלוואי הן סבירות וכוללות נשירת שיער, בחילות והקאות, דיכוי מערכת חיסונית מתונה ונוירופתיה. פרט לנוירופתיה אשר במקרים מסוימים יכולה להתמשך, שאר תופעות הלוואי הינן זמניות ויחלפו עם סיום הטיפול.

  

המטופלת, בדרך כלל, תקבל בין ששה עד שמונה מחזורי טיפול. במקרה שמתבצע ניתוח באופן מידי כל הטיפולים הכימותרפיים ניתנים לאחר מכן. כאשר יש צורך לדחות  את הניתוח כדי לתת טיפול כימותרפי טרום – ניתוחי, יינתנו שלושה מחזורי טיפול כימותרפי לפני הניתוח ושלושה מחזורים לאחר הניתוח. 

 

 במקרים מסוימים יש יתרון בתוספת של טיפול ביולוגי במקביל לטיפול הכימותרפי. טיפול זה יינתן לנשים עם מחלה מתקדמת או עם שארית מחלה בתום הניתוח. התרופה הביולוגיות Bevacizumabי(avastin) פוגעת ביצירת כלי דם המאפשרים גדילה והתפתחות הסרטן. באמצעות תרופה זו, מופחתת אספקת החמצן לתאי הגידול וכתוצאה מכך התאים הסרטניים מתים. טיפול זה ניתן בשילוב עם הכימותרפיה וכמעט שאינו מוסיף תופעות לוואי. הטיפול ניתן גם לאחר סיום תקופת הכימותרפיה כטיפול אחזקתי (המטרה למנוע או לדחות את חזרת המחלה) במשך שנה. השיער שנשר במהלך הטיפול הכימותרפי חוזר לצמוח בתקופה זו. 

  

בסיום טיפול הכימותרפיה מבצעים, בדרך כלל,  בדיקת הדמיה מסוג CT או PET CT כדי לוודא שלא נותרו ממצאים המעידים על מחלה פעילה. לאחר מכן המטופלת תמשיך במעקב מרפאתי בלבד. במידה שהמחלה תחזור יהיה צורך בחידוש טיפולים. במקרים מסוימים ניתן לשקול ניתוח חוזר אך במרבית המקרים תהיה המלצה לטיפול כימותרפי נוסף. סוג הכימותרפיה תקבע בהתאם למשתנים מרובים ובכללם פרק הזמן שחלף מאז הטיפול הקודם.

  

בשנים האחרונות ישנה התפתחות חשובה של קבוצת תרופות המראה יעילות משמעותית בטיפול בסרטן שחלות. מעכבי פארפ ( PARP inhibitors) כגון: אולפריב (olaparib), רוקפריב (rucaparib), ניראפריב (niraparib) -  ניתנים דרך הפה כטיפול אחזקתי ודוחים באופן משמעותי את חזרת המחלה. התרופות האלו יעילות במיוחד בקרב נשים חולות על רקע מוטציה בגן BRCA בין אם על רקע תורשה או ללא רקע זה. חשוב לציין שתרופות אלה יעילות גם לחלק מהחולות ללא מוטציה בגן זה. מומלץ לשקול השתתפות במחקרים קליניים בכל שלבי המחלה המאפשרים הזדמנויות טיפוליות שאינן מצויות בטיפול הסטנדרטי.

 

 פורסם ב"מילון הרפואי השלם בוידיאו בהנחיית פרופ' רפי קרסו" בהשתתפות ד"ר צורף

 


כתבה נוספת מאת ד"ר צורף בנושא:  סרטן שד ושחלה: כל מה שחשוב לדעת על BRCA

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

טיפול ב-טגריסו הפחית הסיכון לחזרה ותמותה מסרטן ריאה עם מוטציה EFGR ב-83%

מחקר חדש שהתפרסם בכנס איגוד האונקולוגיה בשיקגו מצא שהתרופה טגריסו (osimertinib) הצליחה למנוע ב-83% את הסיכוי לחזרת המחלה ותמותה עבור חולים עם סרטן ריאה בשלב מוקדם - שלב הניתן לריפוי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות למשלב Lenvatinib עם Pembrolizumab לטיפול בסרטן רירית הרחם

המשלב הדגים תוצאות מבטיחות לטיפול בסרטן רירית רחם מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול קרינתי לכלל המוח עם הימנעות מחשיפת ההיפוקמפוס ומתן Memantine עשויים לסייע בשימור התפקוד הקוגניטיבי

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התפרסם ב-      Journal of Clinical Oncology

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הלוואי - טיפול משולב בסרטן שד

המגמה הקלינית בטיפול בסרטן שד מוקדם היא ריפוי. כעת מראות תוצאות מחקר חדש כי טיפול משולב מפחית במידה ניכרת תופעות לוואי שכיחות של כימותרפיה, כולל נשירת השיער.

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

תוצאות מבטיחות למשלב טיפול כימותרפי עם תאי T לא-מהונדסים כנגד סרטן לבלב

במהלך כנס ה-Immune Cell Therapies for Cancer הציגו חוקרים תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בשישה מבין שבעה חולים עם סרטן לבלב לא-נתיח או גרורתי תועדה תגובה אוביקטיבית או מחלה יציבה בעקבות טיפול בתאי T לא-מהונדסים שלהם עם טיפול כימותרפי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.