מאגר מחקרים קליניים בתחום הרדיותרפיה (קרינה)

רשימת המחקרים המלאה תעודכן בחודשים הקרובים תוך שיתוף פעולה עם היחידה למחקר בקרינה  

 

מידע על המחקרים הקליניים המתקיימים ביחידות המחקר במרכז דוידוף הינו מידע ראשוני בלבד. מידע זה אינו מהווה ייעוץ, חוות דעת רפואית או תחליף לה. מידע מעמיק ושלם ניתן לקבל מהרופא המטפל. 

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ליחידת המחקר בקרינה – 03-9377973

 

 

רשימת מחקרים: רשימת מחקרים

 

 

 

 


שימוש במסכת CPAP בתכנון וביצוע טיפול קרינתי לגידולים בריאה, בטן עליונה וסרטן שד שמאל. (פרוטוקול CPAP)

 

הערכה של השימוש בנשימת לחץ חיובית (CPAP) בתכנון וביצוע טיפול קרינתי לגידולים בריאה, בבטן עליונה וסרטן שד שד שמאל.

 

מספר הלסינקי: 0717-15

חוקר ראשי: ד"ר אהרון אלון

 

מטרת המחקר:

CPAP היא שיטת הנשמה בלתי פולשנית, המשמשת, בדרך כלל, לטיפול בדום נשימה בשינה. בשיטה זו משתמשים במשאבת אוויר קטנה, צינורות ומסכת פנים, והיא מספקת זרם בלתי פוסק של אוויר לדרכי הנשימה העליונות ולריאות.

חלק מהתופעות הפיזיולוגיות הקורות במהלך ה - CPAP הן היפר-וונטילציה של הריאות , וייצוב והשטחה של הסרעפת. במהלך טיפולי הקרינה, יתכן ובעזרת תופעות אלו ניתן יהיה להקטין את תנועת הגידול והאיברים, מה שעשוי להפחית את נפח הרקמה הבריאה שיוקרן, ובנוסף עשוי לגרום לחשיפה נמוכה של הלב לקרינה באמצעות הרחקת הלב מדופן החזה הקדמי.

לא ברור האם השימוש ב - CPAP ישיג את המטרות האלו וזו שאלת המחקר.

 

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ליחידת המחקר בקרינה – 03-9377973

 לראש העמוד


ארגון RADIOTHERAPY ONCOLOGY GROUP – RTOG

 

קבוצת RTOG היא קבוצה שיתופית קלינית לאומית בארה"ב הממומנת על ידי המכון הלאומי לסרטן (NCI) מאז 1968. הקבוצה פועלת כדי להגדיל את סיכויי ההישרדות ולשפר את איכות חייהם של חולים שאובחנו עם סרטן. חוקרי RTOG מתמקדים בעיקר בגידולים במוח, סרטן ראש צוואר, סרטן הריאות, סרטן במערכת העיכול, סרטן שלפוחית השתן וערמונית, סרקומות, סרטן צוואר הרחם וסרטן השד.

 

קבוצת החוקרים מורכבת מחוקרים קליניים וגם מחוקרי מעבדה ממעל 360 מוסדות ברחבי ארצות הברית וקנדה, וכוללת כמעט 90% מכל מרכזי הסרטן. המטה המרכזי והיחידה לסטטיסטיקה ממוקמים במשרדי פילדלפיה של האוניברסיטה האמריקאית לרדיולוגיה.

 

קישור לאתר RTOG:

https://www.rtog.org/Home.aspx

 לראש העמוד


הקרנות לטיפול בסרטן הערמונית (פרוטוקול RTOG 0924)

 

מחקר פאזה lll בנושא הטיפול הקרינתי בחולים עם גידול ממאיר של הערמונית.
מטרת המחקר היא להשוות בין האפקט של טיפול הורמנלי בשילוב של טיפול קרינתי ממוקד לבלוטת הערמונית לעומת טיפול הורמונלי בשילוב טיפול קרינתי לאזור האגן.

 

מספר הלסינקי: 6904

חוקר ראשי: ד"ר אהרון אלון


מטרת המחקר: 

ההחלטה על הטיפול שיינתן לחולים בסרטן הערמונית תלויה במספר מאפיינים הקשורים לתוצאות הביופסיה של הערמונית, גיל החולה, מצבו התפקודי, מחלות רקע וטיפולים קודמים.


במסגרת מחקר זה נבדקת ההשפעה של טיפול קרינתי לאזור האגן לעומת טיפול קרינתי סטנדרטי.

 

מטרת המחקר היא להראות שטיפול הורמונאלי בנוסף לטיפול קרינתי לאזור האגן יביא לעלייה בשיעור ההישרדות בחולי סרטן ערמונית בסיכון בינוני או גבוה בהשוואה לטיפול הסטנדרטי. הטיפול הסטנדרטי הינו טיפול הורמנאלי בשילוב טיפול קרינתי לערמונית בלבד.

 

מסיום ההקרנות המטופל יהיה במעקב PSA למשך כל החיים ויתבקש להגיע לביקורת רופא מחקר במרפאתנו.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ליחידת המחקר בקרינה – 03-9377973

 

לראש העמוד


הקרנות לטיפול בסרטן עם גרורות מקומיות בעמוד השדרה (פרוטוקול RTOG 0631)

 

מחקר קליני שלב II/III, הבודק שימוש ברדיוכירורגיה מודרכת הדמיה/SBRT-Stereotactic Body Radiation Therapy לגרורות מקומיות בעמוד השדרה.


מספר הלסינקי: 0263-14

חוקר ראשי: ד"ר אהרון אלון


מטרת המחקר:

לקבוע האם קרינה בשיטה של SBRT (רדיוכירורגיה מודרכת הדמיה) במנה בודדת של 16/18Gy משפרת את השליטה בכאב (הנמדדת באמצעות שאלון אומדן כאב -  NRPS Numeric Rating Pain Scale  המדרג את רמת הכאב מ-0 עד 10) בהשוואה לטיפול קרינתי סטנדרטי בקרינה חיצונית (במנה בודדת של 8Gy).

 

הקלה מלאה של הכאב מוגדרת כ- 0 באומדן ה- NRPS, ללא עלייה במינון התרופות הנרקוטיות לכאב. הקלה חלקית של הכאב מוגדרת כשיפור ב- 3 נקודות לפחות באומדן הדירוג של NRPS לעומת רמת הכאב שלפני הטיפול.

 

ובנוסף, לקבוע האם רדיוכירורגיה מודרכת הדמיה/SBRT משפרת את מהירות התגובה לכאב, ו/או מגדילה את משך התקופה של התגובה לכאב באזור שהוקרן, בהשוואה לטיפול קרינתי סטנדרטי בקרינה חיצונית.


לפרטים נוספים ניתן לפנות ליחידת המחקר בקרינה – 03-9377973

 

לראש העמוד


הקרנות לטיפול בסרטן ריאה  Limited Small Cell Lung Cancer   - LSCLC (פרוטוקול RTOG 0538)

 

מחקר השוואתי, פאזה שלישית, המשווה בין שיטות טיפול בקרינה  לבית החזה (TRT) בקרב מטופלים עם סרטן ריאה מוגבל שלב של תאים קטנים המקבלים גם ציספלטין או קרבופלטין ואתופוסיד.

 

מספר הלסינקי: 0156-15

חוקר ראשי: ד"ר אהרון אלון


מטרת המחקר:

השילוב של טיפול קרינתי לבית החזה עם כימותרפיה מערכתית לטיפול ב LSCLC נחקר באופן רחב. מחקרים הראו שטיפול קרינתי לבית החזה בנוסף לכימותרפיה שיפר משמעותית את ההישרדות לטווח הארוך בחולים עם LSCLC.


במחקר אחר (0096 INT) נקבע בצורה ברורה כי שיפור היעילות של טיפול קרינתי לבית החזה יכול להשפיע בצורה משמעותית על הישרדותם של חולים שאובחנו בסרטן ריאה מסוג LSCLC, וכי יש לבחון שיטות טיפול קרינתי אשר להן פוטנציאל לשפר את השליטה בגידול המקומי ובהישרדות החולים.


במחקר זה בוחנים שתי שיטות טיפול, טיפול קרינתי במנה כוללת של 70Gy ב- 35 טיפולים, כאשר הטיפול ניתן פעם ביום למשך 7 שבועות. לעומת טיפול קרינתי במנה כוללת של 45Gy ב- 30 טיפולים, כאשר הטיפול ניתן פעמיים ביום למשך 3 שבועות. 

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ליחידת המחקר בקרינה – 03-9377973

  

לראש העמוד


UHF – מחקר פאזה ראשונה, למתן קרינה לערמונית במינון עולה תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת של קרינה מונחת דימות (IGRT/IMRT) במספר מקטעים קטן (Ultra-Hypofractionated)

 

מספר הלסינקי: 6555

חוקר ראשי: פרופ' אייל פניג


מטרת המחקר:

סרטן הערמונית נחשב לאחת האבחנות השכיחות ביותר אצל גברים בישראל מידי שנה. לעיתים קרובות סרטן זה מאובחן בשלבים מוקדמים בעקבות השימוש הנרחב בבדיקות ה- PSA.
הטיפול הסטנדרטי המקובל היום בחולים בסיכון נמוך או בינוני הינו ניתוח או טיפול קרינתי.
בשתי אפשרויות הטיפול משיגים שליטה מקומית במחלה ברמה של 90%-85%.

 

במידה וההחלטה הטיפולית הינה בקרינה, הטיפול הסטנדרטי כולל  39 פרקציות (הקרנות) במנה של 1.8-2.0Gy  לפרקציה, וסה"כ  78-82Gy.
מחקר זה בודק את הטיפול בסרטן הערמונית בשיטה של היפופרקציונציה, מתן מנות קרינה גבוהות יותר שנעות בין 7-8.5Gy, סה"כ ב- 5 פרקציות (במקום 39).

מידע חדש שהופיע בשנים האחרונות מצביע שטיפול בסרטן הערמונית בשיטה של היפופרקציונציה (מנות גדולות ליום אך במספר קטן יותר של טיפולים) עשוי להיות עדיף על הטיפול בפרקציונציה סטנדרטית, הן מבחינת השליטה על הגידול והן מבחינת הפרופיל של רעילות הטיפול.


נכון להיום, מאות חולים בעולם טופלו בפרקציה יומית של 5.0Gy או יותר עם שליטה מקומית מצוינת ומינימום של תופעות לוואי, ולמרות זאת עדיין לא ביססו את המינון האופטימאלי לפרקציה היומית.


לפיכך המטרה של מחקר זה היא לבסס את המינון הקרינתי הטוב ביותר לפרקציה היומית בסרטן הערמונית בשלב מוקדם או בינוני.


מסיום ההקרנות המטופל יהיה במעקב PSA למשך כל החיים ויתבקש להגיע לביקורת רופא מחקר במרפאתנו.


 

לראש העמוד


Powered by Artvision | Truppo Websites