לוגו משולב
התמודדות של חולה ומשפחתו עם מחלת הסרטן

תשישות

מהי תשישות ומה גורם לה?

תשישות שמקורה בכימותרפיה היא תחושת עייפות קלה עד כבדה ביותר. רבים מתארים תשישות כהרגשה של חולשה, לאות, כבדות, איטיות או שמרגישים סחוטים. מנוחה אין בה בהכרח כדי לעזור.


רבים מעידים על תחושת תשישות במהלך טיפולי הכימותרפיה ואף שבועות או חודשים לאחר תום הטיפולים.תשישות עשויה להיגרם מסוג הכימותרפיה, מהמאמץ שבביקורים תכופים אצל הרופא ומתחושות כגון מתח, חרדה ודיכאון. אם ניתנים בו- זמנית עם הכימותרפיה גם טיפולי הקרנות עשוי הדבר להחמיר את התשישות עוד יותר.


תשישות יכולה להיות גם תוצאה של:

• אנמיה
• כאב
• תרופות
• שינויים בתיאבון
• קשיי שינה
• חוסר פעילות
• קשיי נשימה
• זיהום
• פעילות עמוסה מדי
• בעיות רפואיות אחרות


תשישות יכולה לתקוף בבת אחת או להתפתח אט אט. ניתן לחוש אותה בדרכים שונות. אדם יכול להיות תשוש יותר או פחות ממישהו אחר המקבל אותו סוג טיפול כימותרפי.


דרכי התמודדות

 

• להירגע. תוכלו לנסות מדיטציה, תפילה, יוגה, דמיון ודמיון מודרך או כל דרך אחרת להירגע ולהפיג מתח.

 

• אכלו ושתו היטב. על פי רוב פירוש הדבר לאכול חמש עד שש ארוחות קלות וחטיפים במקום שלוש ארוחות גדולות. החזיקו בהישג יד דברי מאכל שקל להכין, כמו מרקים מוכנים מקופסא, ארוחות קפואות, יוגורטים וגבינות לבנות. הקפידו על שתיית שפע של נוזלים – כשמונה כוסות מים או מיץ ביום.

 

• הקדישו זמן למנוחה. ייתכן שתרגישו טוב יותר אם תנוחו או תחטפו תנומה קצרה במשך היום. רבים מעידים שמנוחה קצרה של עשר או חמש עשרה דקות בלבד עדיפה על שינה ממושכת יותר. אם אתם ישנים, נסו להירדם למשך פחות משעה. נמנומים קצרים יעזרו לכם לישון טוב יותר בלילה.

 

• היו פעילים. מחקרים מורים שהתעמלות יכולה להקל על תשישות ולשפר את שנת הלילה. נסו לצאת להליכה של רבע שעה, או לעשות יוגה או לרכב על אופני כושר. תכננו את הזמן כך שתהיו פעילים בשעות שבהן רמת האנרגיה שלכם היא הגבוהה ביותר. התייעצו עם הרופא המטפל או עם האחות לגבי סוגי פעילות אפשריים בזמן טיפולי כימותרפיה. 

 

• נסו שלא לעשות יותר מדי. כשסובלים מתשישות, לא תמיד יש די כוח לעשות את כל הדברים שרוצים לעשות. בחרו פעילויות שאתם רוצים לעסוק בהן והיעזרו באחרים לצורך כל היתר. נסו פעילויות שקטות כגון קריאה, סריגה או לימוד שפה חדשה מקלטות.

 

• נסו לישון שמונה שעות כל לילה. אפשר שמדובר ביותר שעות שינה משנזקקתם להן בתקופה שלפני הטיפולים.  תיטיבו לישון בלילה אם תהיו פעילים במהלך היום.

 

• תכננו סדר יום בעבודה שמתאים ליכולתכם. התשישות עלולה להשפיע על כמות האנרגיה שתוכלו להשקיע בעבודה. אפשר להמשיך לעבוד כרגיל בהתאם להרגשתכם, אך ייתכן שיהיה עליכם לעבוד פחות – אולי רק כמה שעות ביום או רק כמה ימים בשבוע. אם התפקיד מאפשר זאת, ייתכן שהגיעה השעה לדון עם המעסיק שלכם אודות דרכים לעבוד מהבית. ואו לבקש לצאת לחופשה מטעמים רפואיים (להפסיק לעבוד לפרק זמן) למשך הטיפולים הכימותרפיים.

 

• הניחו לאחרים לעזור. בקשו מבני משפחה ומחברים לעזור כאשר אתם תשושים. הם יוכלו לסייע בעבודות הבית או להסיע אתכם לרופא, לעזור בעריכת קניות מזון ובבישול ארוחות שתוכלו לאכול מייד או להקפיא לשימוש מאוחר יותר.

 

• למדו מחולי סרטן אחרים. חולי סרטן יכולים לעזור בכך שישתפו אתכם באופן שבו הם מתמודדים עם התשישות. אחת הדרכים לפגוש אנשים היא להצטרף לקבוצת תמיכה – אישית או באינטרנט. שאלו את הרופא המטפל או את האחות פרטים נוספים.

 

• נהלו יומן ותעדו כיצד אתם מרגישים בכל יום ויום. הדבר יעזור לכם לתכנן כיצד לנצל את זמנכם באופן הטוב ביותר. שתפו את האחות ביומן. דווחו לרופא המטפל או לאחות אם חל שינוי ברמת האנרגיה שלכם, אם אתם מרגישים נמרצים ומלאי כוח או אם אתם עייפים מאוד.

 

• דברו עם הרופא המטפל או עם האחות. הרופא עשוי לרשום לכם תרופה שתסייע להקל על התשישות, תשפר את הרגשתכם ותגביר את תאבונכם. הרופא עשוי גם להציע טיפול אם התשישות שאתם חשים מקורה באנמיה. (לפרטים נוספים, עיינו באתר שלנו, בסעיף "אנמיה")

--

הנחיות בנוגע לחיסונים כנגד וירוס הקורונה

הנחיות בנוגע לחיסונים כנגד וירוס הקורונה החדש (SARS-CoV-2) בחולים אונקולוגים, המטואונקולוגים והשתלות מח-עצם.

יום עיון בנושא סרטן המעי הגס

יום עיון אונליין של האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן המעי הגס יתקיים ביום רביעי10.3.21, בשעה 10:00

הקלטות מכנס לכלל החולים ההמטואונקולוגים 2021

הקלטות מכנס שהתקיים ב21.1.2021 מטעם המכון ההמטולוגי בבית החולים בילינסון בשיתוף עם עמותת חלי"ל האור

קורס מיינדפולנס (און-ליין)

שמונה מפגשים אינטרנטיים, בימי שני בין השעות 17:00-19:00, החל מ- 1.2.2021

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

בעקבות מגפת הקורונה: טיפול נפשי טלפוני ללא עלות

בשל ההתגברות של מצוקות נפשיות ושל חרדה כתוצאה מהתפרצות הקורונה, כללית עוזרת לכם מרחוק: כל מטופל של כללית זכאי לעד 3 שיחות ממטפלים בבריאות הנפש.

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

קורונה - הנחיות לחולי סרטן

האגודה למלחמה בסרטן - דף מידע לחולים אונקולוגיים והמטולוגיים. 

על המטופלים ההמטולוגיים להתחסן ומהר ככל האפשר

האתגרים ההמטולוגיים המשיקים לתחלואה ב- covid-19 הם: בעיות קרישה שמלוות את הזיהום בנגיף, טיפול על ידי פלזמת מחלימים והיבטים ייחודיים של המחלה בחולה ההמטו-אונקולוגי. 

מאמר מאת פרופ' פיה רענני.

מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות

שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד.

מחקר ב"שיבא": השתלת חיידקי מעי הובילה לנסיגה של מלנומה גרורתית

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמצא כי השתלת חיידקי מעי בחולי מלנומה גרורתית, בשילוב עם אימונותרפיה הממריצה את מערכת החיסון, יכולה להוביל לנסיגת המחלה.

מחקר בהובלה משותפת של פרופ' גל מרקל ודר בן בורסי.

לכתבה נוספת מ"ישראל היום"

טיפול משולב ללא-כימותרפיה משפר הישרדות ללא-התקדמות של חולי CLL (מתוך כנס ASH)

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: משלב טיפול ללא-כימותרפיה הוביל להפחתת הסיכון להתקדמות מחלה או תמותה, בהשוואה לטיפול כימו-אימונותרפי בחולים עם אבחנה של CLL.

  

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות לטיפול CAR-T Cell כנגד מיאלומה נפוצה (מתוך כנס ASH)

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: בחולים עם מיאלומה נפוצה לאחר מספר קווי טיפול קודמים, התגובה המוקדמת והעמוקה בעקבות טיפול CAR-T cell נותרה גם לאורך זמן, כך עולה מנתוני מחקר Caritude-1.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התועלת של תוספת קיטרודה לטיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד גרורתי

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת קיטרודה (pembrolizumab) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בהישרדות ללא התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בנשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי לקולטנים להורמונים.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

 

אמצעים לשימור פוריות משפרים שיעור לידות בנשים לאחר סרטן שד

מנתונים חדשים משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי טיפולים לשימור פוריות מלווים בשיעורים גבוהים יותר משמעותית של לידות חי וטיפולי פוריות בקרב נשים ששרדו סרטן שד.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.