לוגו משולב
שאלות נפוצות בהקשר לתזונה וסרטן

שאלות נפוצות - פירות וירקות / מזון אורגני / חומרי הדברה

 

חולי ומחלימי סרטן תוהים לעתים קרובות לגבי השאלה האם צריכת מזון מסוים ונטילת תוספי תזונה יכולים לשפר את איכות חייהם ואת הישרדותם. הם מבצעים חיפוש אחר פרסומים ומחקרים חדשותיים כדי למצוא מידע שיספק תשובות לשאלה.


חשוב לוודא, לפני ביצוע שינויים כלשהם בתזונה שלך, שהמידע שקראת מבוסס על עובדות ממחקרים רבים. בדרך כלל נדרש יותר ממחקר אחד כדי להוכיח ששיטה עובדת. לרוב, המלצות מאנשי מקצוע בתחום הבריאות מבוססות על תוצאות של מחקרים רבים.


לכן, אם נחשפת לדיווח חדשותי שמתמקד במחקר אחד, חשוב לבדוק כמה אנשים נכללו במחקר ואם למחקרים אחרים היו תוצאות דומות. בנוסף, יש לדעת שכתבות חדשותיות קצרות, לעתים קרובות, אינן יכולות לשים ממצאי מחקר חדשים, בהקשר הנכון שלהם.


להלן מספר שאלות נפוצות שעולות בהקשר לתזונה והתשובות להן מבוססות על תוצאות של מחקרים רבים.

 

המידע אינו מחליף יעוץ תזונתי מותאם אישית על ידי דיאטנית. 


 


 

פירות וירקות

 

האם אכילת ירקות ופירות מפחיתה את הסיכון לחזרה של מחלת הסרטן?

 

ברוב המחקרים, הגדלת הצריכה של ירקות ופירות קשורה לסיכון נמוך יותר לחלות בסרטן הריאות, סרטן חלל הפה , סרטן הוושט,  סרטן הקיבה וסרטן המעי הגס.

מעט מחקרים נעשו על הקשר בין תזונה הכוללת צריכת יותר ירקות ופירות לבין שיפור ההישרדות או הפחתת הסיכון לחזרה של מחלת הסרטן.  

 

מחקרים שבדקו דפוסי תזונה בריאים הכוללים ירקות ופירות, קטניות, דגנים מלאים וכאלה שדלים בבשר אדום ומעובד נקשרו להישרדות כללית ארוכה יותר לאחר סרטן השד והערמונית.

 

לא ידוע אילו מהתרכובות בירקות ובפירות מגינות ביותר, לכן ההמלצה היא לצרוך בכל יום סוגים מגוונים של ירקות ופירות בצבעים שונים.

 

חולי ומחלימי סרטן צריכים לצרוך בכל יום מגוון של ירקות ופירות בצבעים שונים בשל היתרונות הבריאותיים האחרים שלהם.

 

בנושא זה, מומלץ לקבל יעוץ תזונתי מותאם אישית על ידי דיאטנית.

 

האם יש הבדל בערך התזונתי של ירקות ופירות טריים, קפואים ומשומרים?


כן, אבל כולם יכולים להיות בחירות טובות לאכילה. ירקות ופירות טריים נחשבים בדרך כלל כבעלי הערך התזונתי הטוב ביותר,  אך חלק מהירקות והפירות הקפואים יכולים להכיל יותר חומרים מזינים ממזונות טריים. הסיבה לכך היא שחומרי הזנה עלולים ללכת לאיבוד בזמן שבין הקטיף לאכילת ירק או פרי טרי ואילו הירקות והפירות הקפואים נקטפים לרוב כשהם בשלים ומוקפאים במהירות וכך נשמרים בהם חומרי ההזנה.

 

בירקות ופירות משומרים צפויים להיות פחות חומרים מזינים שרגישים לחום ומסיסים במים, בגלל הטמפרטורות הגבוהות בהם נעשה שימוש בתהליך השימור. כמו כן, חשוב לשים לב לכך שחלק מהפירות המשומרים ארוזים בסירופ בעל תכולת סוכר גבוהה, וחלק מהירקות המשומרים עשירים בנתרן.

 

מומלץ לצרוך ירקות ופירות שלמים בצורות שונות.

 

האם בישול משפיע על הערך התזונתי של הירקות והפירות?


בישול ירקות ופירות יכול לסייע בספיגה טובה יותר של חומרים מזינים מסוימים, כגון: קרוטנואידים (תרכובות שנותנות לירקות ולפירות את צבעיהם).

 

בישול באמצעות מיקרוגל ובישול באמצעות אידוי הם הדרכים הטובות ביותר לשמר את החומרים המזינים, בעוד שהרתחה, במיוחד לזמן ממושך, עלולה לגרום ליציאת הויטמינים שמסיסים במים (כמו ויטמין  Cוויטמינים מקבוצה B) מהירק או הפרי.

 

האם עלי להפוך את הירקות והפירות למיץ?


צריכת מיצי ירקות ופירות יכולה להוסיף גיוון לתזונה ויכולה להיות דרך טובה לצרוך ירקות ופירות, במיוחד כאשר קיים  קושי ללעוס או לבלוע. בנוסף, צריכת מיצי ירקות ופירות מסיעת לגוף לספוג חלק מהרכיבים התזונתיים שקיימים בהם.

 

מצד שני, תחושת השובע שמתקבלת לאחר שתיית מיצי ירקות ופירות עשויה להיות פחותה מהתחושה שמתקבלת לאחר צריכת ירקות ופירות שלמים, וכן, המיצים מכילים פחות סיבים.  בנוסף, שתייה מרובה של מיצי פירות יכולה להוסיף כמות סוכרים פשוטים וקלוריות עודפות לתזונה היומית.

 

במידה ושותים מיצים, מומלץ לשתות מיצים שמכילים 100% ירק או פרי, שעברו פסטור, בכדי למנוע נזק שעלול להיגרם מהימצאות חיידקים. צריכת מיצים מפוסטרים מומלצת לכולם, אך חשובה במיוחד לאנשים שיש להם מערכת חיסונית חלשה, כגון: מטופלים שמקבלים טיפול כימי.

 

בנושא זה, מומלץ לקבל יעוץ תזונתי מותאם אישית על ידי דיאטנית.

 

 

אוכל אורגני

 

האם מזונות המסומנים כ"אורגניים" מומלצים לחולי ומחלימי סרטן?

 

המונח "אורגני" משמש לעתים קרובות לציון מזונות שגדלו ללא חומרי הדברה ושינויים גנטיים. הוא משמש גם לבשר, עופות, ביצים ומוצרי חלב שמגיעים מבעלי חיים שלא טופלו עם אנטיביוטיקה או הורמוני גדילה.

 

מזונות צמחיים שהם אורגניים מגודלים בשיטות חקלאיות אשר אינן משתמשות ברוב קוטלי החרקים או קוטלי העשבים השגרתיים, בדשנים כימיים, או בבוצה (משקע בוץ ורפש) של שפכים כדשן.

בנוסף, מזונות אורגניים אינם כוללים את השימוש של ממסים תעשייתיים או הקרנה של מזון בתהליכי העיבוד וגם מזונות מהונדסים גנטית לא נכללים בהם.

 

היתרון העיקרי של צריכת מזון אורגני הוא תמיכה בשיטות חקלאיות בנות קיימא מבחינה סביבתית. 

 

נהוג לחשוב שצריכת מזון אורגני עשויה להיות טובה יותר מכיוון שהיא מפחיתה את החשיפה לכימיקלים מסוימים. לא ידוע אם זה אומר שיש יתרונות בריאותיים לאנשים שצורכים מזון אורגני.

 

שטיפה של תוצרת חקלאית שגודלה באופן שגרתי יכולה להסיר חלק מהשאריות של חומרי ההדברה,
השטיפה חשובה גם כדי למזער את הסיכון של חולי ממקור זיהום חיידקי.

 

נכון לעכשיו, אין מספיק מחקרים בבני אדם, כדי להצהיר בבירור כי מזונות אורגניים טובים יותר ממזונות אחרים לצורך הפחתת הסיכון לחלות בסרטן, הסיכון להתקדמות מחלת הסרטן או הסיכון לחזרתה.  

 

מאחר ותוצרת חקלאית אורגנית היא לעתים קרובות יקרה יותר בהשוואה לתוצרת דומה המיוצרת באופן שגרתי,  חשוב עבור אנשים עם משאבים מוגבלים להכיר בכך שעמידה בהמלצה של צריכת ירקות ופירות הינה בעדיפות גבוהה יותר למניעת סרטן ולבריאות כללית מאשר בחירת תוצרת חקלאית אורגנית.

 


 

חומרי הדברה    

 

האם חומרי הדברה במזונות גורמים לסרטן?

 

קוטלי חרקים וקוטלי עשבים, שני סוגים של חומרי הדברה, יכולים להיות רעילים כאשר משתמשים בהם שלא כראוי במסגרות תעשייתיות, חקלאיות או תעסוקתיות אחרות.

 

הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן, מסווגת שלושה  קוטלי עשבים חקלאיים נפוצים - גלייפוסאט, מלתיון ודיאזינון-  כמסרטנים אנושיים, ברמת סיכון סביר.

כל שלושת קוטלי העשבים משויכים עם סיכון גבוה יותר ללימפומה שאינה הודג'קין.

בנוסף, מלתיון ודיאזינון מקושרים לסיכון יתר של סרטן ערמונית וסרטן ריאות, בהתאמה.

 

נכון לעכשיו, ראיות מדעיות תומכות ביתרונות הבריאותיים המקיפים ובהשפעות המגנות מפני סרטן של אכילת ירקות ופירות, ללא קשר אם הם גודלו תוך שימוש בשיטות אורגניות או שגרתיות.
שטיפה של תוצרת חקלאית שגודלה באופן שגרתי יכולה להסיר חלק מהשאריות של חומרי ההדברה והיא חשובה גם כדי למזער את הסיכון לזיהום חיידקי.


 

 

האגודה למלחמה בסרטן - יום עיון אונליין לנשים צעירות - סרטן שד

יום עיון לנשים צעירות (עד גיל 50) המתמודדות עם סרטן השד, יתקיים אונליין ביום ד', 29.6.22 החל משעה 10:00

יום עיון אונליין בנושא איכות חיים בקרב נשים עם גידולים סרטניים

האגודה למלחמה בסרטן - יום עיון אונליין בנושא איכות חיים בקרב נשים עם גידולים סרטניים, יתקיים ביום רביעי, 20.7.22 בשעה 10:00

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים, מדי יום א' בין השעות 12:00-14:00, החל מ- 15.5.2022.

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי - מחזור מאי: 22.5.22 - 27.5.22

חליל האור - וובינר

כנסים בזום (וובינר) של "חליל האור" בנושא מחלות המטואונקולוגיות.

מדברים עם מומחים על סרטן השד - פודקאסט

בפודקאסט "מדברים סרטן" של האגודה למלחמה בסרטן תמצאו מענה לשאלות רבות על סרטן בכל הנוגע למניעה, אבחון, טיפול ושיקום.

הקלטות מיום עיון אונליין - סרטן המעי הגס

ניתן להאזין להקלטות מיום העיון של האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן המעי הגס, שהתקיים במרס 2021.

הקלטות מכנס לכלל החולים ההמטואונקולוגים 2021

הקלטות מכנס שהתקיים ב21.1.2021 מטעם המכון ההמטולוגי בבית החולים בילינסון בשיתוף עם עמותת חלי"ל האור

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מה בין העליה המצטברת במשקל הגוף לאורך החיים ובין הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום?

כתבה מ-e-med.

עלייה עודפת במשקל הגוף מלווה בעליה בסיכון לסרטן מעי גס ורקטום בהיקף גדול יותר מכפי שעלה ממחקרים קודמים אשר לא לקחו בחשבון את החשיפה המצטברת לאורך החיים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

לא היה שום רמז למשהו חשוד...

כתבה מ-ynet.

שלוש נשים שנאלצו להתמודד עם סרטן במהלך ההריון.

לראשונה: אושרה תרופה לחולות סרטן השד בשלב מוקדם עם BRCA

כתבה מ-ynet.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את התרופה אולפאריב (לינפרזה) לאחר שהוכחה הפחתה דרמטית של 42% בסיכון לחזרת המחלה ובשליש מהסיכון למות ממנה.

עדויות חדשות תומכות בתועלת הקלינית של טיפול אחזקה ב-Olaparib בנשים עם הישנות סרטן שחלות

כתבה מ-e-med.

במאמר שפורסם בכתב העת Gynecologic Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בנשים עם הישנות סרטן שחלות רגיש לפלטינום, ללא מוטציות תורשתיות ב- BRCA1/BRCA2, יש תועלת לטיפול אחזקה ב- Olaparib (לינפרזה), ללא סוגיות חדשות הנוגעות לבטיחות הטיפול.


סל התרופות 2022

כתבה מ-ynet.

בסל התרופות 2022: עוד תרופות לסרטן. כ-45% מהתרופות שאושרו השנה מיועדות לחולי סרטן.


הטיפול שהעלים את הסרטן: "מחולה אונקולוגית עם גידול מסוכן, יצאתי בריאה"

כתבה מ-ynet.

פוריה הרגישה שהאוכל נתקע, לא יורד לקיבה שלה. בדיקות העלו שהיא סובלת מסרטן וושט ללא גרורות. במקום ניתוח כריתה היא עברה באיכילוב ניתוח אנדוסקופי.

שוברים את קשר השתיקה: הצעירים שאובחנו עם סרטן האשכים

כתבה מ-ynet.

ארבעה צעירים שחלו בסרטן האשכים שוברים את קשר השתיקה ומדברים על ההתמודדות עם הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים ישראלים צעירים, שרושם עלייה מטרידה של חמישה אחוזים בשנה.

הרפואה המשלימה איננה 'אלטרנטיבה' לטיפול בסרטן, אלא כלי נוסף בטיפול הכוללני במחלה

כתבה ממוסף "הארץ" המוקדש לסרטן.

כיצד יכולה הרפואה המשלימה המשולבת לתמוך בחולי סרטן בשלבים השונים של האבחון, הטיפול וההחלמה? מה חשוב לחולים ולבני משפחותיהם לדעת וממה חשוב להם להיזהר? שיחה עם ד"ר כספי, מנהל הרפואה האינטגרטיבית ומרפאת מחלימים במרכז דוידוף בבילינסון.


התזונה שהוכחה מחקרית כמפחיתת סיכויים לחלות בסרטן

כתבה מ-ynet.

כמה שינויים קטנים בסגנון החיים יכולים לעשות הבדל גדול בסיכון של כל אחד מאיתנו לחלות בסרטן. מה כדאי להוסיף לתפריט ומה להשאיר מחוץ לצלחת?

תרגילים ביתיים לאימון גופני עשויים להקל על עייפות בחולי סרטן

כתבה מ-e-med.

פעילות גופנית בעצימות נמוכה עד בינונית המבוצעת בבית עשויה להקל על עייפות במטופלים ששרדו מחלות ממאירות והשלימו את הטיפול האונקולוגי, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמה בכתב העת Medicine & Science in Sports & Exercise.

בן 107 עבר בהצלחה ניתוח להסרת גידול

כתבה מ-ynet.

במחלקה כירורגית א' של בי"ח כרמל בחיפה חששו בתחילה לנתח את עזיז לוי, אבל לאחר התייעצות החליטו להכניס אותו לחדר ניתוח והסירו גידול סרטני מהמעי הגס שלו.

האם טיפול פרוביוטי עשוי למנוע פגיעה קוגניטיבית על רקע טיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד?

כתבה מ- E-med.

בנשים עם סרטן שד שטופלו בכימותרפיה ונטלו גם תוספי פרוביוטיקה תועדו הרבה פחות תסמינים של ליקוי קוגניטיבי על רקע כימותרפיה (Chemo Brain ), בהשוואה לנשים שנטלו קפסולות פלסבו, כך עולה מתוצאות המחקר הראשון מסוגו בנושא, אשר פורסם בכתב העת European Journal of Cancer

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

האם ניתן לוותר על טיפול כימותרפי בנשים מבוגרות עם סרטן בשלב מוקדם?

כתבה מ-e-med. 

מתוצאות מחקר RxPONDER שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולות עדויות נוספות לפיהן במרבית הנשים לאחר מנופאוזה עם סרטן בשלב מוקדם אין ערך מוסף למתן טיפול כימותרפי וניתן לטפל בהן ביעילות בטיפול הורמונאלי בלבד.

בסרטן השד תמיד מרגישים גוש? 10 מיתוסים

 כתבה מ-ynet. 

ממוגרפיה עלולה לגרום לסרטן? רוב החולות מתגלות בשלב מוקדם? תוחלת החיים של חולות עם סרטן גרורתי השתפרה? לרגל חודש המודעות לסרטן השד, פרופ' רינת ירושלמי עושה סדר.

שינויים בהרגלי החיים: הקשר בין תזונה לסרטן השד

כתבה מ-ynet.  

איזה תזונה יכולה למנוע את סרטן השד והאם היא יכולה לנצח את הגנטיקה, ואילו שינויים באורח החיים עלינו לעשות כדי לשמור על הבריאות שלנו?

את לא לבד: איך מתמודדים עם היום שאחרי ההחלמה מסרטן שד

כתבה מ-ynet. 

פעמים רבות לצד ההקלה שנלווית עם ההחלמה מסרטן השד, לנשים שהחלימו מהמחלה צפויים אתגרים רבים. הפתרונות לכך רבים וחשוב לזכור שאת לא לבד: מליווי כולל למחלימות, ייעוץ וטיפול נפשי, ריפוי באמנות ואפילו מיינדפולנס.

האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור חולי הסרטן להתחסן נגד שפעת

לקראת החורף האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור חולי הסרטן ובני משפחותיהם להתחסן נגד שפעת.

מכשיר חדשני לטיפול חשמלי בסרטן

כתבה שהתפרסמה באתר N12 ב 20.9.21:
"מהמרתף בישראל - למהפכה רפואית עולמית: הטיפול החדשני בסרטן שמאריך חיים", פרופ' יורם פלטי מחברת נובוקיור פיתח מערכת CT המשתמשת באולטרה סאונד במקום קרינה מייננת לטיפול בגידול סרטני אלים בראש.

יתרונות טיפול קרינתי אדג'וונטי בנשים עם DCIS נותרים לאורך שנים

כתבה מ-e-med  בנושא מאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול קרינתי אדג'וונטי כנגדיDCISי(Ductal Carcinoma in Situ) הפחית את הסיכון להישנות הממאירות באותו שד בלמעלה מ-50%, בהשוואה למעקב בלבד.

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות

כתבה מ-ynet:

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות: אני לא חולה, אני מתמודדת.

עדי, הדר ושרון אובחנו עם סרטן שד גרורתי ולמרות הבשורה הקשה הן החליטו להתגבר על הקושי ולהילחם על החיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר מתן קיטרודה לטיפול בקרצינומה של תאי קשקש של העור

כתבה מ-e-med.

ה-FDA  אישר את מתן Pembrolizumab (קיטרודה) לטיפול בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש של העור בשלב מתקדם-מקומית, אשר אינה ברת-ריפוי עם טיפול ניתוחי או קרינתי.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

לראשונה בישראל: ניתוח ייחודי להצלת פוריות בצעירה חולת סרטן

כתבה מישראל היום.

בית החולים בילינסון ביצע ניתוח הסטת רחם ושחלות בבת 25 המטופלת בכימותרפיה.

התועלת של טיפול אימונותרפי אדג'וונטי בחולים לאחר כריתת סרטן כליה (ASCO)

כתבה מ-e-med.  בחולים עם סרטן כליה מסוג Clear-Cell renal Cell Cancer בסיכון גבוה אשר עברו ניתוח, משך ההישרדות ללא מחלה היה ארוך יותר משמעותית עם טיפול אדג'וונטי בקיטרודה בהשוואה לפלסבו, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס ASCO 2021

מחקר: הוספת אולפריב לטיפול האדג'וונטי מפחיתה את הסיכון לחזרת המחלה בחולות סרטן שד נשאיות BRCA שהגידול שלהן שלילי ל-HER2 והן בסיכון גבוה

מאתר "אחת מתשע": מחקר OlympiA , שתוצאות הביניים שלו התפרסמו בכנס ASCO 2021 בדק האם הוספה של התרופה אולפריב למשך שנה לטיפול שניתן לאחר הניתוח משפרת את משך זמן ההישרדות ללא מחלה בנשים החולות בסרטן שד מוקדם המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה, שהן נשאיות של BRCA והגידולים שלהן שליליים ל-HER2, כלומר שהגידולים שלהן הם טריפל נגטיב או גידולים הורמונליים.

 

מחקר ישראלי: החיסון נגד קורונה מגן גם על חולי סרטן במהלך הטיפולים

כתבה שפורסמה ב - "ynet",

חוקרי בית החולים בילינסון מצאו כי החיסון לקורונה מספק הגנה מלאה ל-90% מהחולים האונקולוגיים תוך כדי טיפולים - עם רמה גבוהה של נוגדנים בקרב החולים המחוסנים.

השוואת משלב Nivolumab עם Cabozantinib לעומת Sunitinib בטיפול בסרטן כליה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Cabozantinib (קבומטיקס) הדגים עדיפות משמעותית על פני Sunitinib (סוטנט) בתוצאות הישרדות ללא-התקדמות, הישרדות כוללת וסיכויי תגובה לטיפול בחולים עם Renal Cell Carcinoma שלא קיבלו טיפול קודם.

השוואת תוצאות משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus כנגד סרטן כליות מתקדם

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה:

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט), בחולים עם סרטן כליות מתקדם.


תינוקות הכימו: הנשים שילדו עם סרטן

כתבה שפורסמה ב'ישראל היום' - "את חולה בסרטן שד": האם להמשיך את ההיריון במקביל לטיפולים הכימותרפיים?

אני והתא נשנה את העולם

מאמר שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" מאת פרופ' גל מרקל, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין ומנהל מרכז דוידוף.

 

 

מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות

כתבה ב-the marker: שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד.

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כתבה מאת: לילך יוסף וד"ר אלונה זר,  על מחקר שהוצג בכנס ASCO (2020).

 

תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

תוצאות מבטיחות לטיפול CAR-T Cell כנגד מיאלומה נפוצה (מתוך כנס ASH)

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: בחולים עם מיאלומה נפוצה לאחר מספר קווי טיפול קודמים, התגובה המוקדמת והעמוקה בעקבות טיפול CAR-T cell נותרה גם לאורך זמן, כך עולה מנתוני מחקר Caritude-1.

 


התועלת של תוספת קיטרודה לטיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת קיטרודה (pembrolizumab) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בהישרדות ללא התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בנשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי לקולטנים להורמונים.

 


מחקר ב"שיבא": השתלת חיידקי מעי הובילה לנסיגה של מלנומה גרורתית

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמצא כי השתלת חיידקי מעי בחולי מלנומה גרורתית, בשילוב עם אימונותרפיה הממריצה את מערכת החיסון, יכולה להוביל לנסיגת המחלה.

מחקר בהובלה משותפת של פרופ' גל מרקל ודר בן בורסי.

לכתבה נוספת מ"ישראל היום"

אמצעים לשימור פוריות משפרים שיעור לידות בנשים לאחר סרטן שד

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מנתונים חדשים משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי טיפולים לשימור פוריות מלווים בשיעורים גבוהים יותר משמעותית של לידות חי וטיפולי פוריות בקרב נשים ששרדו סרטן שד.

 


כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.


תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.


משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.


תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

 


הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

כתבה שפורסמה ב ynet -

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.