לוגו משולב
סרטן הריאה

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

לילך יוסף, מתאמת מחקרים פנימיים, יחידת סרטן ריאה  וד"ר אלונה זר, מנהלת שירות גידולי בית חזה, מרכז דוידוף, מרכז רפואי רבין, 2020.

 

הכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה בשיקגו  (ASCO), שבו מוצגים מידי שנה תוצאות טיפולים חדשניות ומהפכניות, נערך השנה לראשונה במתכונת וירטואלית ואחת מגולות הכותרת של הכנס הייתה תוצאות ראשוניות של מחקר ADAURA, המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC (סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים) עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

 

המחקר בדק 682 חולים עם NSCLC לא גרורתי עם מוטציות EGFR בשלבי מחלה IB/II/IIIA. החולים חולקו ל-2 קבוצות - כך ש-339 קיבלו טגריסו ו-343 קיבלו פלצבו. רק מטופלים שעברו ניתוח להסרת הגידול במלואו והחלימו מהניתוח הוכללו במחקר. כמו כן מטופלים שקיבלו כימותרפיה כטיפול משלים לאחר הניתוח הורשו להיכלל במחקר. המחקר נערך באופן רנדומלי וכפול-סמיות כך שהמטופלים חולקו ל-2 הקבוצות באופן רנדומלי והן המטופלים והן החוקרים לא ידעו מהו הטיפול שכל קבוצה קיבלה.

  

המחקר נערך ביותר מ-200 בתי חולים בעולם ב-20 מדינות ובכללן ארצות הברית, אירופה, דרום אמריקה, המזרח התיכון ובישראל (במרכזים הרפואיים שיבא, סורוקה, מאיר, הדסה, רמב"ם, מרכז דוידוף בבילינסון ואיכילוב).

 

 בניתוח תוצאות הביניים ההבדלים בין הקבוצות היו כה מובהקים שוועדת ניטור חיצונית בלתי תלויה המליצה על חשיפה מוקדמת "unblinding" (שנתיים לפני המתוכנן) של סוג הטיפול בכל קבוצה.

 

 תצאות המחקר על חולים בשלב II-IIIA הראו ש-90% מהחולים שקיבלו טגריסו (80 מ"ג ליום) היו ללא מחלה כשנתיים לאחר תחילת הטיפול (Disease-free survival at 2 years) בהשוואה ל-44% מהחולים שקיבלו פלצבו. כמו כן הסיכון לחזרת מחלה או מוות הופחת ב-83% לעומת קבוצת הביקורת. בניתוח של כלל אוכלוסיית המחקר (שלבי מחלה IB/II/IIIA ) הטיפול בטגריסו הפחית את הסיכון לחזרת מחלה או מוות ב-79% בהשוואה לפלצבו. כמו כן 89% מהחולים שקיבלו טגריסו היו ללא מחלה שנתיים לאחר תחילת הטיפול בהשוואה ל-53% בקבוצת הפלצבו.

 

 כיום כימותרפיה הוא הטיפול המשלים המקובל בחולי NSCLC בשלב II-III שעברו כריתה מלאה של הגידול, אך שיעורי הישנות המחלה הם גבוהים.

  

טגריסו (אוסימרטיניב) היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) מסוג מעכבי EGFR דור שלישי ומאושרת בישראל כטיפול קו ראשון רק בחולים עם סרטן גרורתי (שלב 4).

 

 תוצאות מחקר אלו מראות את היעילות והחשיבות של טיפול "ממוקד מטרה" בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC לאחר ניתוח בשלבי מחלה מוקדמים.

 

מפגש אונליין בנושא סרטן הערמונית

לרגל חודש המודעות לסרטן הערמונית המרכז הרפואי ת״א איכילוב בשיתוף עם עמותת 'חיים עם סרטן הערמונית' מקיימים מפגש אונליין ביום חמישי, 26.11.20,  בשעה 18:00
ההרשמה לאירוע הינה ללא עלות. לפירוט תוכנית המפגש ולהרשמה, לחצו על הלינק

קורס מיינדפולנס (און-ליין)

במיוחד לחולים אונקולוגים, למחלימי סרטן ולבני משפחותיהם, 8 מפגשים אינטרנטיים, בימי שני בין השעות 19:00-17:00. בתשלום.

מתחיל ב-  30.11.2020

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

בעקבות מגפת הקורונה: טיפול נפשי טלפוני ללא עלות

בשל ההתגברות של מצוקות נפשיות ושל חרדה כתוצאה מהתפרצות הקורונה, כללית עוזרת לכם מרחוק: כל מטופל של כללית זכאי לעד 3 שיחות ממטפלים בבריאות הנפש.

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

חלה בסרטן והחל לעצב פאות לנשים שחלו ואיבדו את שיערן

כשמעצב השיער אלי בן זיקרי חלה בסרטן וקיבל טיפולי כימותרפיה בבית החולים, הוא פגש בנשים שהחלו לאבד את שיערן בגלל הטיפולים והציע להן פאות ללא עלות

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כנס ASCO (2020): תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO , אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן. בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה.

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.