לוגו משולב
סרטן הריאה

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

לילך יוסף, מתאמת מחקרים פנימיים, יחידת סרטן ריאה  וד"ר אלונה זר, מנהלת שירות גידולי בית חזה, מרכז דוידוף, מרכז רפואי רבין, 2020.

 

הכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה בשיקגו  (ASCO), שבו מוצגים מידי שנה תוצאות טיפולים חדשניות ומהפכניות, נערך השנה לראשונה במתכונת וירטואלית ואחת מגולות הכותרת של הכנס הייתה תוצאות ראשוניות של מחקר ADAURA, המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC (סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים) עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

 

המחקר בדק 682 חולים עם NSCLC לא גרורתי עם מוטציות EGFR בשלבי מחלה IB/II/IIIA. החולים חולקו ל-2 קבוצות - כך ש-339 קיבלו טגריסו ו-343 קיבלו פלצבו. רק מטופלים שעברו ניתוח להסרת הגידול במלואו והחלימו מהניתוח הוכללו במחקר. כמו כן מטופלים שקיבלו כימותרפיה כטיפול משלים לאחר הניתוח הורשו להיכלל במחקר. המחקר נערך באופן רנדומלי וכפול-סמיות כך שהמטופלים חולקו ל-2 הקבוצות באופן רנדומלי והן המטופלים והן החוקרים לא ידעו מהו הטיפול שכל קבוצה קיבלה.

  

המחקר נערך ביותר מ-200 בתי חולים בעולם ב-20 מדינות ובכללן ארצות הברית, אירופה, דרום אמריקה, המזרח התיכון ובישראל (במרכזים הרפואיים שיבא, סורוקה, מאיר, הדסה, רמב"ם, מרכז דוידוף בבילינסון ואיכילוב).

 

 בניתוח תוצאות הביניים ההבדלים בין הקבוצות היו כה מובהקים שוועדת ניטור חיצונית בלתי תלויה המליצה על חשיפה מוקדמת "unblinding" (שנתיים לפני המתוכנן) של סוג הטיפול בכל קבוצה.

 

 תצאות המחקר על חולים בשלב II-IIIA הראו ש-90% מהחולים שקיבלו טגריסו (80 מ"ג ליום) היו ללא מחלה כשנתיים לאחר תחילת הטיפול (Disease-free survival at 2 years) בהשוואה ל-44% מהחולים שקיבלו פלצבו. כמו כן הסיכון לחזרת מחלה או מוות הופחת ב-83% לעומת קבוצת הביקורת. בניתוח של כלל אוכלוסיית המחקר (שלבי מחלה IB/II/IIIA ) הטיפול בטגריסו הפחית את הסיכון לחזרת מחלה או מוות ב-79% בהשוואה לפלצבו. כמו כן 89% מהחולים שקיבלו טגריסו היו ללא מחלה שנתיים לאחר תחילת הטיפול בהשוואה ל-53% בקבוצת הפלצבו.

 

 כיום כימותרפיה הוא הטיפול המשלים המקובל בחולי NSCLC בשלב II-III שעברו כריתה מלאה של הגידול, אך שיעורי הישנות המחלה הם גבוהים.

  

טגריסו (אוסימרטיניב) היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) מסוג מעכבי EGFR דור שלישי ומאושרת בישראל כטיפול קו ראשון רק בחולים עם סרטן גרורתי (שלב 4).

 

 תוצאות מחקר אלו מראות את היעילות והחשיבות של טיפול "ממוקד מטרה" בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC לאחר ניתוח בשלבי מחלה מוקדמים.

 

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את החיסון Gardasil-9 למניעת ממאירויות ראש צוואר

התוויה חדשה לחיסון Gardasil-9 (שבשימוש לנגיף הפפילומה האנושי HPV) - עכשיו גם למניעת ממאירויות בחלל הפה והלוע וממאירויות נוספות באזור הראש והצוואר.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

 

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כנס ASCO (2020): תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO , אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן. בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה.

איסור על שימוש במיטות שיזוף צפוי למנוע כמעט 10 מליוני מקרים של מלנומה וסרטן עור בצפון אמריקה ובאירופה

ידוע זה מכבר שקרינה על-סגולה הנפלטת ממיטות שיזוף מהווה גורם מסרטן בבני אדם. מחקר חדש בדק אילו השלכות בריאותיות וכלכליות ארוכות טווח צפויות, אם יוטל איסור שימוש כללי במיטות שיזוף, לעומת איסור שימוש בהן לקטינים בלבד, כפי שהונהג במדינות רבות.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

 

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות למשלב Lenvatinib עם Pembrolizumab לטיפול בסרטן רירית הרחם

המשלב הדגים תוצאות מבטיחות לטיפול בסרטן רירית רחם מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול קרינתי לכלל המוח עם הימנעות מחשיפת ההיפוקמפוס ומתן Memantine עשויים לסייע בשימור התפקוד הקוגניטיבי

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התפרסם ב-      Journal of Clinical Oncology

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הלוואי - טיפול משולב בסרטן שד

המגמה הקלינית בטיפול בסרטן שד מוקדם היא ריפוי. כעת מראות תוצאות מחקר חדש כי טיפול משולב מפחית במידה ניכרת תופעות לוואי שכיחות של כימותרפיה, כולל נשירת השיער.

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

תוצאות מבטיחות למשלב טיפול כימותרפי עם תאי T לא-מהונדסים כנגד סרטן לבלב

במהלך כנס ה-Immune Cell Therapies for Cancer הציגו חוקרים תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בשישה מבין שבעה חולים עם סרטן לבלב לא-נתיח או גרורתי תועדה תגובה אוביקטיבית או מחלה יציבה בעקבות טיפול בתאי T לא-מהונדסים שלהם עם טיפול כימותרפי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.