לוגו משולב
הטיפול התומך (פליאטיבי) ואיכות חיים

דף מידע - קנביס רפואי

 

ד"ר צאלה כהן, רופאה במערך לטיפול תומך במרכז דוידוף, בי"ח בילינסון.

 

מעודכן לאפריל 2024

 

בהתאם להמלצת רופאך הופקו עבורך מרשמים דיגיטליים עמם תוכל לרכוש קנביס רפואי בבית מרקחת מורשה בממכר קנביס.

 

קיבצנו למענך שאלות שכיחות בנוגע לשימוש בקנביס רפואי:

 

האם קנביס רפואי הוא אכן תרופה?

 

קנביסאינו תרופה, אינו רשום כתרופה ויעילותו ובטיחותו למטרות רפואיות טרם הוכחה. עם זאת, חלק מהמטופלים מדווחים כי קנביס סייע בטיפול בסימפטומים (תסמינים) כגון כאב, הפרעות שינה, חוסר תיאבון, מצב רוח ירוד, תחושת אי שקט וחרדה.

 

קנביס אינו מהווה תחליף לתרופות אחרות כגון משככי כאבים, תרופות נגד בחילות, תרופות נוגדות דיכאון, אלא נחשב כטיפול משלים. הטיפול בקנביס רפואי כרוך בניסוי עצמי. רוב המטופלים עושים מספר ניסיונות עם מספר תכשירים לפני שימצאו את התכשיר שמועיל להם.

 

בניגוד לשמועות המופצות בציבור, לקנביס אין אפקט מוכח נוגד סרטן, הידע לגבי שילוב שלו עם טיפולים אונקולוגיים מוגבל. אין מידע לגבי השפעות ארוכות טווח במטופלים בקנביס רפואי.

 

האם קנביס רפואי כלול בסל הבריאות?

 

קנביסרפואי אינו כלול בסל הבריאות או בביטוחים המשלימים והשימוש בו כרוך בתשלום.

 

האם יש מטופלים עבורם קנביס רפואי ממומן?

 

נכי צה"ל וכוחות הביטחון - השתתפות משרד הביטחון.

נפגעי פעולות איבה - ביטוח לאומי.

נפגעי תאונות עבודה שקיבלו הכרה בביטוח לאומי - החזר מקופת החולים בהתאם לאישור רופא מחוזי.

כיוון שהתחום משתנה מומלץ לברר בקופת החולים ובחברת הביטוח הפרטית (אם קיימת) על אפשרויות ההשתתפות.

 

 מהן עלויות השימוש בקנביס והיכן קונים אותו?

 

עלות הטיפול בהנפקת מרשמים דיגיטליים היא 180 ₪ (נכון גם לגבי חידוש או שינוי)

 

את הקנביס הרפואי קונים בבתי מרקחת שהוכשרו על ידי משרד הבריאות לממכר קנביס רפואי ופזורים ברחבי הארץ:

 https://www.gov.il/he/Departments/DynamicCollectors/cannabispharmacies

רק המטופל עצמו או מי שרשום כבא כוחו על המרשם יוכל, לאחר שיציג תעודת זהות, לקנות את הקנביס בבית המרקחת.

אין חובה לקנות תמיד באותו בית מרקחת או מוצרים של אותה חברה.

 

מה קורה כאשר פג תוקף המרשמים?

 

אם ברצונך להמשיך ולצרוך קנביס , יש ליצור קשר עם האונקולוג המטפל בכדי שישקול מתן הפניה חדשה.

 

פרט למקרים חריגים לא יאושר חידוש רישיון באם אין עדות למחלה פעילה וחלפו מעל שישה חודשים מתום הטיפולים.

 

 

איך אדע איזה קנביס לקנות בבית המרקחת?

  

במרשם הדיגיטלי מצוין סוג הקנביס שאושר עבורך

  

במרשם רשום חוזק תכשיר הקנביס המומלץ (המושג חוזק מתייחס לריכוז ה-THC שהוא המרכיב בקנביס האחראי לרוב תופעות הלוואי כגון ישנוניות ותחושת ערפול). בגבולות מסוימים הרוקח יכול להנפיק תכשיר "חלש" יותר, כלומר עם ריכוז נמוך יותר של  THC מזה שאושר אך לא ינפיק תכשיר "חזק" (מרוכז) יותר.

 

חשוב שתספר לרוקח אילו תרופות אתה נוטל, מה התסמינים שמטרידים אותך ביותר וכן על סדר היום הרצוי לך בכדי למנוע ישנוניות יתר במהלך היום.

 

כיום חברות רבות מהארץ ומחו"ל משווקות קנביס רפואי בארץ. תכשירים של חברות שונות עשויים לגרום לתגובה שונה למרות ריכוז זהה לפי הכתוב על האריזה. מסיבה זו כדאי להתחיל מוצר חדש באופן הדרגתי.

 

שמן קנביס מיוצר על בסיס שמנים שונים. יש לדווח לרוקח אם קיימת רגישות יתר לחומרי מזון

  

איך משתמשים בקנביס רפואי?

   

הדרכה פורמלית כיצד להשתמש בקנביס צריכה להינתן על ידי רוקח בבית המרקחת.

 

מטופלי כללית שיקבלו מרשמים דרך מור קנביס יכולים לברר עם החברה זכאות להדרכת אחות.

 

לפניך מספר המלצות כלליות לשימוש, המלצות אלו אינן מהוות תחליף להדרכה פורמלית בבית המרקחת :

 

לפני השימוש יש להצטייד בשתייה קרה וממותקת ודברי מאכל מתוק, במידה ויש סחרחורת או חולשה ניתן לקחת כוס מים ודבר מתיקה. במידה ומופיעה תחושה של חוסר שליטה או הזיות ניתן לשתות מיץ תפוזים המוריד את ספיגת הקנביס (ראה סעיף הדן בתופעות לוואי).

 

כדאי לשתות מספר לגימות של משקה קר לפני כל שימוש. כדאי להתחיל להתנסות בנוכחות אדם נוסף ולא לעשות זאת זמן קצר לפני שיוצאים לנהיגה.

 

שתי הדרכים המקובלות לשימוש הן בשאיפה של תפרחות או בטיפות שמן מתחת ללשון. פעולת השמן איטית יותר ונמשכת לאורך זמן בעוד שהשאיפה נותנת אפקט מהיר וקצר

 

תפרחות קנביס נמכרות בבית המרקחת בתפזורת בשקית או בצורת סיגריות קנביס מגולגלות מראש. הדרך המומלצת היא לעשן קנביס ללא תוספת טבק. הכוונה היא לקחת שאיפה אחת או שתיים ולא יותר בכל פעם.

 

לא רצוי לערבב טבק שכן גורם בסופו של דבר לעישון רב יותר הן של טבק והן של קנביס, מוסיף את נזקי הבערה ועלול להגביר סיכוי לתלות בניקוטין וקנביס

 

ניתן לאדות את  התפרחת במכשיר אידוי. חשוב לקנות מכשיר בטיחותי ואיכותי כגון MIGHTY   או דומים לו להם אישור מכון התקנים.

 

שמן קנביס ניתן במתן תת לשוני. יש לטפטף לכפית ואותה לשים מתחת הלשון. אין לטפטף ישירות לתוך חלל הפה. השמן בבקבוק צמיגי ולכן יש להפך את הבקבוק ולחכות בסבלנות עד שהטיפה תרד. אין לנער את הבקבוק ההפוך, זה עלול לגרום ליציאת כמות גדולה מהמנה הדרושה ובכך גם לתופעות לוואי.

 

אם אין השפעה בעקבות נטילת השמן אין ליטול עוד מהתכשיר באותו יום!

 

עליה במינון הטיפות יעשה בהתאם להנחיות הרוקח ועד למינון שבו מרגישים את האפקט הרצוי, כלומר הקלה בתסמין. תחושת אי שליטה או "סטלה" אינה אפקט רצוי. לא רצוי ליטול מעל 6 טיפות למנה. במצב זה יש להתייעץ עם הרוקח לגבי צורך בשינוי סוג התכשיר.

 

לא מומלץ לבלוע תכשיריקנביס. הדבר עלול להוביל להשפעה חזקה ולא צפויה שעלולה להתחיל בזמן שלא ציפית לו (לדוגמה בנהיגה).

 

איך לאחסן קנביס?

 

בליעת מוצרי קנביס עלולים לגרום להרעלה חמורה בילדים. חשוב לאפסן במקום קריר ויבש הרחק מהישג ידם של ילדים. במקרה של בליעה על ידי ילד יש לפנות מיד למיון.

 

האם מותר להשתמש בקנביס שפג תוקפו?

 

אין לצרוך קנביס שפג תוקפו. חשוב במיוחד להקפיד כאשר משתמשים בתפרחות קנביס שעלולות להוות מצע להתפתחות חיידקים ועובשים שיכולים לגרום למחלות קשות ואף מסכנות חיים במטופלים מדוכאי חיסון.

 

האם למטופלים בקנביס מותר לנהוג?

 

לפי החוק התקף בישראל "אין לנהוג או להפעיל ציוד מכני כבד כל עוד נעשה שימוש בקנביס רפואי". משך הזמן המקובל הוא 6 שעות מנטילת קנביס.

 

מה שחשוב זה לנהוג באחריות. קנביס נשאר בדם עד שבועיים מהנטילה האחרונה. לא ניתן להצדיק נהיגה לא אחראית תחת השפעת קנביס בכך שמדובר בקנביס רפואי!

 

כאשר עושים שינוי באופן נטילת הקנביס: עליה בריכוז, עליה בכמות הטיפות/שאיפות, מעבר משאיפה לשמן - יכולה להיות השפעה משמעותית על ערנות וריכוז.

 

מהן תופעות הלוואי של קנביס רפואי?

 

לקנביסעלולות להיות תופעות לוואי. הסיכוי לפתח תופעות לוואי קשור גם בנתונים האישיים של המטופל (גיל, מחלות רקע, תרופות, הרגלים, חשיפה לקנביס בעבר) וכן בסוג תכשיר הקנביס, הכמות בה משתמשים וקצב עליה במינון.

 

ככלל אנו מציעים להתחיל בכמות קטנה של התכשיר עם ריכוז נמוך של THC (החומר הפסיכואקטיבי שבקנביס, כלומר זה שגורם לרוב התופעות הנובעות משינוי בתפקוד מוחי) ולהעלות במינון בצורה איטית בהתאם להנחיות בהדרכת רוקח. במידת הצורך יעשה מעבר לתכשירים חזקים יותר.

 

תופעות הלוואי האפשריות כוללות: ישנוניות, סחרחורת, קושי בניידות, תחושת ערפול-סוטול, הזיות, יובש בפה, בחילה, ירידה ברמות הסוכר, ירידה בחלץ דם, דופק מהיר, חרדה, התקף פסיכוטי, פגיעה בזיכרון, שינוי בתפיסת כאב, תלות והתמכרות, הפרעות בקצב הלב.

 

שימוש בקנביס צריך להיעשות במתינות ואחריות בעיקר במטופלים עם אי ספיקת לב ובמצבים רפואיים מורכבים. חשוב להיוועץ ברוקח בבית המרקחת בו נקנה קנביס ביחס לשימוש עם תרופות אחרות שנוטל המטופל.

 

האם יש סיכונים ארוכי טווח לשימוש בקנביס?

 

שימוש רציף וממושך יכול ליצור תלות גופנית שמשמעותה שבהפסקה פתאומית של נטילת הקנביס יכולות להופיע תופעות של ירידה במצב הרוח והתיאבון, קשיים בשינה ותחושת אי שקט. מדובר במצב זמני וניתן להקל על ידי תרופות מרשם למספר ימים.

 

שימוש ממושך במינון גבוה של קנביס עשיר ב THC- עלול לגרום להתמכרות. בשימוש ממושך יעילות הקנביס בהפגת סימפטומים עלולה לפחות.

 

לאחרונה מתרבים דיווחים ביחס לעליה בשכיחות הפרעות קצב ואירועים וסקולאריים בקרב משתמשים בקנביס. המידע אינו מספק בכדי לקבוע סוג או כמות המעלה סיכון.

 

 האם מותר להשתמש בקנביס רפואי בכל מקום?

 

צריכת קנביסרפואי בעישון מותרת בבית המטופל או במוסד רפואי (כמובן באזור עישון מאושר). השימוש במכשיר אידוי יותר ליבראלי. חל איסור להשתמש בקנביס רפואי במקומות ייעודיים לקטינים, במקום עבודה בו נמצאים מפעילי רכבים ציבוריים או מכשור כבד.

 

מה לעשות כאשר נוסעים לחו"ל?


חל איסור להחזיק קנביסרפואי ו/או להשתמש בו בכל צורה באזורי מכס, לרבות שדות תעופה, נמלים ומעברי גבול. ביחס להפלגות שיוצאות מהארץ, ניתן לברר עם החברה

 

גם אם  במדינה שאליה הגעתם יש חוק המתיר שימוש בקנביס רפואי למחזיקי רישיון, עליכם להחזיק רישיון מתאים של אותה מדינה ולא ניתן להסתמך על כך שבארץ ניתן לכם היתר.

 

  

Lancet Oncology: טיפול כחול-לבן מפחית כאבים בחולי סרטן הלבלב

חוקרים מ"שיבא" פיתחו טיפול קרינתי לעצב הצליאק פלקסוס, המשפר משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן לבלב ומפחית מאד את רמת הכאב שלהם.

ASCO: ניתן למנוע כמעט ממחצית מקרי המוות

האגודה האמריקאית לסרטן: 40% ממקרי הסרטן החדשים וכמחצית ממקרי המוות מסרטן מעל גיל 30 בארה"ב מיוחסים לגורמי סיכון ניתנים למניעה. עישון בראש רשימת הגורמים.

שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים

התפרסם באתר העמותה הישראלית לסרטן העור.

חוקרים בטכניון מציגים שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן קיטרודה לטיפול בסרטן רירית הרחם

התפרסם ב - e-med.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את מתן pembrolizumab (קיטרודה) בשילוב עם כימותרפיה לטיפול במבוגרים עם קרצינומה ראשונית מתקדמת או חוזרת של רירית הרחם.

מרבית הנשים הצעירות יכולות להרות וללדת לאחר טיפול כנגד סרטן שד (ASCO)

התפרסם ב-e-med.

מרבית הנשים הצעירות ששרדו ממאירות שד וניסו להרות הצליחו להרות ולהביא ילדים לעולם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה - American Society of Clinical Oncology.

בדרך לאישור ה-FDA: בדיקת הדם שתגלה את סרטן המעי הגס

התפרסם ב - ynet.

פיתוח חדש של חברה אמריקאית יאפשר אבחון של סרטן המעי הגס והחלחולת באמצעות בדיקת דם פשוטה, בניגוד למצב כיום שבו נדרש לבצע קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. לשימוש בקרב אנשים שעומדים בקריטריונים. 

האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

חליל האור - וובינר לחולי לימפומה שאינה הודק'ין

וובינר עם ד"ר נדב שריד, בנושא סיכום החדשות מכנס ההמולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום שלישי, 23.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי MPN

וובינר עם פרופ' מיה קורן מיכוביץ בנושא MPN (MF,PV,ET) - סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום רביעי, 24.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי CLL

וובינר עם ד"ר ריבה פיינמן בנושא סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום חמישי, 15.8.24 בשעה 17:30.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.