לוגו משולב
רפואת מחלימים

כתבה- סיבה לחגיגה ואחריות בצידה

 

עשרה דברים שאולי לא ידעתם על מחלימי סרטן ושחשוב שתדעו 1. סרטן אינו גזר דין מוות – בחמישים השנים האחרונות עלה מספר חולי הסרטן פי חמישה ומספרם של המחלימים מהמחלה פי תשעה. כשני שליש ויותר מכל האנשים המאובחנים כיום כחולים במחלה לסוגיה ושלביה השונים יחיו חמש שנים או יותר מעת האיבחון, ורבים מהם יחלימו לחלוטין. בזכות גילוי מוקדם וטיפול מותאם אישית ההולך ומשתכלל עם השנים אנו מסוגלים כיום לרפא מחלות סרטן, ובכללן גם מחלות גרורתיות, שבעבר לא ניתן היה לרפא. בישראל חיים כיום כ- 300,000 מחלימי סרטן ומספרם הכולל צפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות. בעולם כולו צפויים לחיות בעוד כעשרים שנים למעלה מ- 25 מיליון מחלימי סרטן, רובם בשנות ה- 70,60 וה- 80 שלהם. ישנם מחלימים רבים. חובתינו לדאוג להם. 

 2. מחלים סרטן הוא כל מי שאובחן בעברו כחולה בסרטן, שסיים את הטיפול במחלה, ושכעת אין עוד לשמחתנו הרבה עדות לקיומה. המינוח מחלים בעברית תואם את המינוח המקובל באנגלית לקבוצה זו -  cancer survivor, אם כי אין בו משום הכרזה סופית ומוחלטת על הבראה מהמחלה, מאחר שבחלק מהמחלימים המחלה תישנה לצערנו עם הזמן. בעברית למונח מחלים יתרון נוסף – הוא מציין לא רק שם תואר, אלא גם שם פועל – מי שנמצא בתהליך פעיל של החלמה מהמחלה ומהטיפול בה. בנוסף, נהוג לכלול בקבוצת מחלימי הסרטן גם אנשים שמקבלים טיפולים מניעתיים כנגד הישנות המחלה על פני שנים רבות (לדוגמא, מחלימות סרטן שד המקבלות טיפול הורמונלי במשך חמש ולעיתים אף עשר שנים).

 3. מחקרים מוכיחים כי למחלימי סרטן יש בממוצע יותר צרכים גופניים, נפשיים ואחרים בהשוואה לאלו של בני גילם שלא חלו בסרטן. צרכים אלו נובעים לא רק מעצם הפגיעה של המחלה בגוף, אלא גם ובעיקר מתופעות הלוואי וההשפעות של הטיפולים. כך למשל, נמצא שבשנה הראשונה שלאחר תום תקופת הטיפולים במחלה יש למחלימים בממוצע חמישה צרכים ויותר שלא מקבלים מענה ראוי מהמערכת הרפואית (זו שהתמסרה להצילם בעת מחלתם וכעת עסוקה בלהציל אחרים), ובכלל זה: פחד מהישנות המחלה, בעיות בדימוי גוף ובתפקוד מיני, תפקוד לקוי של מערכות שטרם חזרו למצבן טרום המחלה (מערכת העכול לדוגמא), כאב, נוירופטיה, תשישות וכיוצא בזה. בנוסף, מחלימי סרטן רבים ניצבים בפני דילמות במישור הרגשי, החברתי, התעסוקתי, והכלכלי, כגון מתי לשוב לעבודה, באיזה היקף, מתי "לגלות" בדייט את העבר הרפואי, האם לקנות נכס חדש כשלא ברור מה ילד יום, איתור ומשא ומתן עם מי שיסכים לבטחם בביטוח חיים או אובדן כושר עבודה, וכדומה. בארה"ב, שם טיפולים רבים כנגד סרטן ממומנים על ידי החולה ובני משפחתו, ולא על ידי הביטוח הרפואי, יש היום יותר ויותר מחלימים שסובלים גם מ"רעילות כלכלית" ( financial toxicity) כלומר – חובות כבדים והלוואות שיש להחזיר מתקופת הטיפולים. בקיצור, עבור רבים וטובים הקרב תם, אבל המלחמה נמשכת.

 4. רבים ממי שנחשפו לטיפול כימורתפי וקרינתי והחלימו מהמחלה יסבלו מהזדקנות מואצת. מחקרים עדכניים מצביעים על כך שהביולוגיה של מחלימי סרטן שונה מזו של אנשים בריאים וכוללת בין השאר גם הזדקנות מואצת של רקמות רבות בגוף (ולא רק של האיבר או המערכת שבה התגלה הסרטן). הזדקנות מואצת זו, עלולה להתבטא בין השאר בירידה קוגניטיבית ( מה שקרוי "chemobrain"), תפקוד תת מיטבי של המערכת ההורמונאלית (בלות מוקדמת לדוגמא), ירוד (קטראקט), פגיעה במערכת הקרדיו-ואסקולרית, וכיוצא בזה. במילים אחרות, אצל מחלימי סרטן – יותר מאשר באוכלוסיה הכללית – הגיל הביולוגי והגיל הכרונולוגי אינם זהים בהכרח. במשרד הפנים המחלים בן 20 או בן 50 בקליניקה הוא יכול להיות זקן ב- 20 שנה.

 5. שתי אוכלוסיות מיוחדות של מחלימי סרטן הדורשות התייחסות מיוחדת בהקשר זה הן מחלימי סרטן שאובחנו בילדותם (עד גיל 15) ומחלימי סרטן שאובחנו בגיל צעיר (בגילאים ,15-39 קבוצה הידועה בספרות המקצועית כ- AYA - Adolescents and Young Adults). למעלה משני שליש ממחלימים אלו יסבלו מלפחות בעיה בריאותית כרונית אחת כחמש שנים לאחר תום הטיפולים במחלה, וכ-8% ממחלימי הסרטן שהתגלה בגיל הילדות יאובחנו עם סוג סרטן אחר תוך כ-30 שנה – שיעור הגבוה עד פי 6 בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. תוחלת החיים הצפויה למחלימים אלו קצרה בכ-30% מזו של האוכלוסיה הכללית. על פי מחקרים עדכניים, הנטיה הפסיכולוגית של המערכת הרפואית לטפל באוכלוסיות צעירות אלו באגרסיביות רבה יותר ..." כי לפניהם עוד שנים רבות לחיות"... הביאה שלא במתכוון ליתר תחלואה עתידית המשנית לטיפולים, ללא שהיה רווח אמיתי בהישרדות מהסרטן. באוכלוסיות אלו, אם כן, יותר טיפול אין משמעו בהכרח יותר הצלחה. ואכן, מחקר שבחן את הקשר בין סוג ואגרסיביות הטיפולים בשנות השבעים לעומת שנים מאוחרות יותר חמש שנים לאחר תום הטיפולים במחלימי סרטן שאובחנו בילדותם ושפורסם ב- 2016 ב- New England journal of Medicine הראה ירידה של 50% בתמותה ושל 30% בתחלואה כתוצאה מפרוטוקולים שמרנים יותר בילדים חולי סרטן.

 6. ואכן, סוף מעשה במחשבה תחילה. כיום, רוב הטיפול במחלימי סרטן נעשה עדיין בדיעבד – בתגובה ל... אם יש כאב נאזנו, ואם יש חרדה נמליץ על תרופה או על טיפול פסיכולוגי. אבל, מה אם איחרנו את הרכבת? אם הנסיון לטפל בנזק שכבר נגרם יתברר כנסיון מאוחר מדי? כך למשל, נושא הפוריות. כשצעיר או צעירה בגיל הפוריות מאובחנים כיום עם סרטן, חלק מתכנון הטיפול בהם יכלול אסטרטגיות שונות לשימור הפוריות – החל משימור זרע טרם החשיפה לכימותרפיה, דרך שאיבת ביציות והקפאת עוברים, וכלה בהסטה ואפילו השתלה של רקמת שחלה מחוץ לשדה הקרינה בתינוקות. הרעיון של pre‐habilitation במקום ,re‐habilitation כלומר שיקום מתוכנן מראש ומיזעור פוטנציאל הנזק עוד לפני שהנזק נגרם, תופס לו מקום גם בתחומים אחרים של רפואת מחלימים, כמו שיקום ריאתי של חולי סרטן ריאה מעשנים שבשל רזרבה ריאתית נמוכה אינם מתאימים לניתוח והמאפשר לחלקם להפוך בתוך תקופה קצרה יחסית להיות נתיחים, או ניבוי רעילות של תרופות כימותרפיות על בסיס הגנטיקה של החולה המאפשר התאמה טובה יותר של תרופות, וכיוצא בזה.

 7. רפואת מחלימי סרטן אם כן הינה תחום חדש ומתפתח באונקולוגיה ובהמטו-אונקולוגיה שנולד כמענה לצרכים המתמשכים של מחלימי סרטן ובני משפחותיהם. לפי המלצות ה - IOM-Institute of Medicine האמריקאי וה - NCCN-National Comprehensive Cancer Network והעקרונות אותם אימצנו כאן בארץ, תחום רפואת המחלימים עוסק במכלול של:
  (א) מניעה ואיתור מוקדם של הישנות מחלת הסרטן הראשונית ושל הסיבוכים קצרי הטווח (תשישות, לדוגמא) וארוכי הטווח (פגיעה לבבית, למשל) הנובעים מהמחלה ומהטיפולים בה, (ב) מניעה ואיתור מוקדם של מחלות סרטן אחרות שעלולות להופיע במהלך השנים במחלימי ובמחלימות סרטן שכבר ניצחו פעם אחת את המחלה ועתה חשופים לסוגי סרטן נוספים (לדוגמא, סרטן שד המתגלה בגיל המבוגר במחלימות הודג'קין לימפומה שטופלו בילדותן, (ג )טיפול תומך ומשקם בתסמינים ובסיבוכים שנותרו מתקופת הטיפולים הראשונית במחלה (נוירופטיה - פגיעה עצבית, לדוגמא) מתוך מטרה לסייע למחלימי ולמחלימות הסרטן לשוב באופן מלא עד כמה שניתן למעגל החיים הבריא,(ד) קידום אורחות חיים בריאים על ידי הדרכה לתזונה בריאה ושמירה על משקל והרכב גוף תקינים, ניהול מתחים נפשיים (סטרס)ושינה סדירה, פעילות גופנית נכונה, ומשטר חיסונים ובדיקות שיש בהם משום ערך רב במניעה ובאיתור מוקדם של בעיות רפואיות מאוחרות, (ה) תיאום הטיפול בין הגורמים הרבים השונים בתוך המערכת הרפואית (רופא המשפחה, האונקולוג, והרופאים המומחים השונים)ומחוצה לה (שירותי הרווחה, לדוגמא) לכלל מערכת אחת מתוזמרת היטב בכדי למנוע מהמחלימים ליפול בין הכסאות, (ו) מחקר מעמיק העוסק בהבנת המנגנונים ובאיתור גורמי הסיכון המנבאים סיבוכים ובעיות מאוחרות אצל המחלימים במטרה ליצור קווים מנחים עדכניים המבוססים על רפואה מותאמת אישית.

 8. יש מה לעשות – מרפאות ייעודיות למחלימי סרטן הפועלות על פי העקרונות הללו הולכות ומתגבשות במספר מרכזי סרטן בישראל. המרפאות מתמקדות בעיקר במחלימים מורכבים בסיכון גבוה – כאלו שכבר סובלים מתחלואה משנית למחלה ולטיפול בה, או כאלו שנמצאים בסיכון גבוה לתחלואה עתידית שכזו. בדרך כלל, המרפאות בישראל אינן מחליפות את המעקב האונקולוגי או ההמטו-אונקולוגי הסדיר המתמקד מטבע הדברים יותר במעקב אחר הסרטן הראשוני שהיה, אלא באות להשלים אותו. בחלק מהמרפאות הללו יש צוות רב תחומי (רופא משפחה או פנימאי, אחות, תזונאית, עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסט, וכיוצא בזה) שעבר הכשרה מסודרת ברפואת מחלימים, ובחלקן המעקב והטיפול נעשים על ידי אונקולוג ו/או אחות שמקדישים זמן נוסף להערכה כוללנית של המחלים וצרכיו. ההפניה למרפאות אלו נעשית בדרך כלל על ידי הרופא או האחות שליוו את האדם בתקופת המחלה הפעילה והביקור במרפאה מכוסה לעיתים בטופס .17 אם אתם מחלימים, שאלו את הצוות על התאמתכם למרפאה שכזו. 

 9. ראוי להתייחס אל תקופת ההחלמה כפי שמתייחסים לעונות השנה. כפי שלכל עונה מאפיינים ייחודיים, כך לא ניתן להשוות את מי שאך זה סיים את שלב הטיפול במחלה והוא מחלים טרי המנסה להשתקם מהתקופה האינטנסיבית ומשנת סדרי החיים באישפוזי היום בבתי החולים, למי שנמצא/ת שנים רבות אחרי המחלה ועדיין מתמודד/ת עם סוגיות בריאותיות, ריגשיות, תעסוקתיות, ואחרות. למחלימים רבים שאינם מורכבים מאד מהבחינה הרפואית, ושלהם צרכים אמיתיים הקשורים להחלמה, מפעילה האגודה למלחמה בסרטן, בצד המרפאות שבבתי החולים ובשיתוף עימם, גם שירותים קהילתיים מצוינים רבים בכל רחבי הארץ. בין השירותים – סדנאות חזרה לחיים בריאים וקבוצות תמיכה, ימי עיון, יעוץ פרטני בנושאים מגוונים כמו מיניות, שיקום הדיבור, וסטומה, קבוצות חוסן, ושירותים רבים אחרים (פרטים ניתן למצוא באתר האגודה למלחמה בסרטן). מומלץ בחום להיעזר בשירותים מצוינים אלו, הניתנים חינם.

 10. ולבסוף – החלמה היא כמו מרוץ שליחים. הצלחת התהליך תלויה ברצף הטיפולי (איור). אם רופא המשפחה לא ידע איזה בדיקות שנתיות לערוך למחלים סרטן המעי הגס, או אם בפני הרופא יועץ העיניים לא יהיה את המידע שהמחלימ/ה טופל/ה בתרופה מסוימת או אחרת – "המקל יפול," קרי האיבחון והטיפול עלולים להיות שגויים, ו"הקבוצה תיפסל." גם אם חלף זמן רב מאד והמחלה כמעט ונ כחה מן הלב, יתכן והבעיה הרפואית הנוכחית קשורה בטיפול שניתן בעבר. אי ספיקת לב או מחלת לב כלילית יכולות להופיע שנים רבות אחרי שהבחילות וההקאות קצרות הטווח של הכימותרפיה נשתכחו זה מכבר. לכן חשוב שכל מחלים ומחלימה, ללא תלות בסוג המחלה, בשלב המחלה, או בטיפול שניתן, יקבלו לידיהם עם תום שלב הטיפולים סיכום רפואי מסודר (הנקרא בשפה המקצועית survivorship care plan) הכולל את פרטי המחלה (כולל פרטי הדו"ח הפתולוגי, האיברים שהיו מעורבים, והתמונה הקלינית), את פרטי הטיפול שניתן (כולל סוג התרופות, המינון, המועד, וסיבוכים שהיו), את שדה וכמות הקרינה, את סוג הניתוח (כולל איזה שתל הושם במקרה של שיחזור שד, לדוגמא), ואת ההנחיות למעקב עתידי. מעת לעת, עם הופעת פרטים חדשים רלוונטיים, יש לעדכן את הסיכום בצוותא עם האונקולוג או ההמטו-אונקולוג המטפל. את הסיכומים יש לשמור ולהביא לכל יעוץ רפואי עתידי, וכן להעביר לרופא המשפחה. בצורה כזו ישמר רצף טיפולי שיאפשר איבחון וטיפול המותאמים אישית.

 הרצף של מחלת הסרטן- מחלימים

 


לינק לכתבה שפורסמה בעיתון הארץ, 2.6.19 - הערכות נכונה לעתיד אופטימי: מהי רפואת מחלימי סרטן, לרגל יום המודעות למחלימי סרטן. לכתבה לחץ כאן

ד"ר עופר כספי, מנהל את הרפואה האינטגרטיבית ואת מרפאת המחלימים ע"ש ד"ר ישראל (רולי) יובל שבמרכז דוידווף, ביה"ח בילינסון.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים, מדי יום א' בין השעות 12:00-14:00, החל מ- 15.5.2022.

הכנס השנתי של עמותת אמ"ן

הכנס השנתי של עמותת אמ"ן יתקיים ביום שישי, ה- 17.6.22, בין השעות 0900-1400 במכון וייצמן ברחובות.

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי - מחזור מאי: 22.5.22 - 27.5.22

חליל האור - וובינר

כנסים בזום (וובינר) של "חליל האור" בנושא מחלות המטואונקולוגיות.

מדברים עם מומחים על סרטן השד - פודקאסט

בפודקאסט "מדברים סרטן" של האגודה למלחמה בסרטן תמצאו מענה לשאלות רבות על סרטן בכל הנוגע למניעה, אבחון, טיפול ושיקום.

הקלטות מיום עיון אונליין - סרטן המעי הגס

ניתן להאזין להקלטות מיום העיון של האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן המעי הגס, שהתקיים במרס 2021.

הקלטות מכנס לכלל החולים ההמטואונקולוגים 2021

הקלטות מכנס שהתקיים ב21.1.2021 מטעם המכון ההמטולוגי בבית החולים בילינסון בשיתוף עם עמותת חלי"ל האור

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מה בין העליה המצטברת במשקל הגוף לאורך החיים ובין הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום?

כתבה מ-e-med.

עלייה עודפת במשקל הגוף מלווה בעליה בסיכון לסרטן מעי גס ורקטום בהיקף גדול יותר מכפי שעלה ממחקרים קודמים אשר לא לקחו בחשבון את החשיפה המצטברת לאורך החיים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

לא היה שום רמז למשהו חשוד...

כתבה מ-ynet.

שלוש נשים שנאלצו להתמודד עם סרטן במהלך ההריון.

לראשונה: אושרה תרופה לחולות סרטן השד בשלב מוקדם עם BRCA

כתבה מ-ynet.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את התרופה אולפאריב (לינפרזה) לאחר שהוכחה הפחתה דרמטית של 42% בסיכון לחזרת המחלה ובשליש מהסיכון למות ממנה.

עדויות חדשות תומכות בתועלת הקלינית של טיפול אחזקה ב-Olaparib בנשים עם הישנות סרטן שחלות

כתבה מ-e-med.

במאמר שפורסם בכתב העת Gynecologic Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בנשים עם הישנות סרטן שחלות רגיש לפלטינום, ללא מוטציות תורשתיות ב- BRCA1/BRCA2, יש תועלת לטיפול אחזקה ב- Olaparib (לינפרזה), ללא סוגיות חדשות הנוגעות לבטיחות הטיפול.


סל התרופות 2022

כתבה מ-ynet.

בסל התרופות 2022: עוד תרופות לסרטן. כ-45% מהתרופות שאושרו השנה מיועדות לחולי סרטן.


הטיפול שהעלים את הסרטן: "מחולה אונקולוגית עם גידול מסוכן, יצאתי בריאה"

כתבה מ-ynet.

פוריה הרגישה שהאוכל נתקע, לא יורד לקיבה שלה. בדיקות העלו שהיא סובלת מסרטן וושט ללא גרורות. במקום ניתוח כריתה היא עברה באיכילוב ניתוח אנדוסקופי.

שוברים את קשר השתיקה: הצעירים שאובחנו עם סרטן האשכים

כתבה מ-ynet.

ארבעה צעירים שחלו בסרטן האשכים שוברים את קשר השתיקה ומדברים על ההתמודדות עם הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים ישראלים צעירים, שרושם עלייה מטרידה של חמישה אחוזים בשנה.

הרפואה המשלימה איננה 'אלטרנטיבה' לטיפול בסרטן, אלא כלי נוסף בטיפול הכוללני במחלה

כתבה ממוסף "הארץ" המוקדש לסרטן.

כיצד יכולה הרפואה המשלימה המשולבת לתמוך בחולי סרטן בשלבים השונים של האבחון, הטיפול וההחלמה? מה חשוב לחולים ולבני משפחותיהם לדעת וממה חשוב להם להיזהר? שיחה עם ד"ר כספי, מנהל הרפואה האינטגרטיבית ומרפאת מחלימים במרכז דוידוף בבילינסון.


התזונה שהוכחה מחקרית כמפחיתת סיכויים לחלות בסרטן

כתבה מ-ynet.

כמה שינויים קטנים בסגנון החיים יכולים לעשות הבדל גדול בסיכון של כל אחד מאיתנו לחלות בסרטן. מה כדאי להוסיף לתפריט ומה להשאיר מחוץ לצלחת?

תרגילים ביתיים לאימון גופני עשויים להקל על עייפות בחולי סרטן

כתבה מ-e-med.

פעילות גופנית בעצימות נמוכה עד בינונית המבוצעת בבית עשויה להקל על עייפות במטופלים ששרדו מחלות ממאירות והשלימו את הטיפול האונקולוגי, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמה בכתב העת Medicine & Science in Sports & Exercise.

בן 107 עבר בהצלחה ניתוח להסרת גידול

כתבה מ-ynet.

במחלקה כירורגית א' של בי"ח כרמל בחיפה חששו בתחילה לנתח את עזיז לוי, אבל לאחר התייעצות החליטו להכניס אותו לחדר ניתוח והסירו גידול סרטני מהמעי הגס שלו.

האם טיפול פרוביוטי עשוי למנוע פגיעה קוגניטיבית על רקע טיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד?

כתבה מ- E-med.

בנשים עם סרטן שד שטופלו בכימותרפיה ונטלו גם תוספי פרוביוטיקה תועדו הרבה פחות תסמינים של ליקוי קוגניטיבי על רקע כימותרפיה (Chemo Brain ), בהשוואה לנשים שנטלו קפסולות פלסבו, כך עולה מתוצאות המחקר הראשון מסוגו בנושא, אשר פורסם בכתב העת European Journal of Cancer

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

האם ניתן לוותר על טיפול כימותרפי בנשים מבוגרות עם סרטן בשלב מוקדם?

כתבה מ-e-med. 

מתוצאות מחקר RxPONDER שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולות עדויות נוספות לפיהן במרבית הנשים לאחר מנופאוזה עם סרטן בשלב מוקדם אין ערך מוסף למתן טיפול כימותרפי וניתן לטפל בהן ביעילות בטיפול הורמונאלי בלבד.

בסרטן השד תמיד מרגישים גוש? 10 מיתוסים

 כתבה מ-ynet. 

ממוגרפיה עלולה לגרום לסרטן? רוב החולות מתגלות בשלב מוקדם? תוחלת החיים של חולות עם סרטן גרורתי השתפרה? לרגל חודש המודעות לסרטן השד, פרופ' רינת ירושלמי עושה סדר.

שינויים בהרגלי החיים: הקשר בין תזונה לסרטן השד

כתבה מ-ynet.  

איזה תזונה יכולה למנוע את סרטן השד והאם היא יכולה לנצח את הגנטיקה, ואילו שינויים באורח החיים עלינו לעשות כדי לשמור על הבריאות שלנו?

את לא לבד: איך מתמודדים עם היום שאחרי ההחלמה מסרטן שד

כתבה מ-ynet. 

פעמים רבות לצד ההקלה שנלווית עם ההחלמה מסרטן השד, לנשים שהחלימו מהמחלה צפויים אתגרים רבים. הפתרונות לכך רבים וחשוב לזכור שאת לא לבד: מליווי כולל למחלימות, ייעוץ וטיפול נפשי, ריפוי באמנות ואפילו מיינדפולנס.

האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור חולי הסרטן להתחסן נגד שפעת

לקראת החורף האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור חולי הסרטן ובני משפחותיהם להתחסן נגד שפעת.

מכשיר חדשני לטיפול חשמלי בסרטן

כתבה שהתפרסמה באתר N12 ב 20.9.21:
"מהמרתף בישראל - למהפכה רפואית עולמית: הטיפול החדשני בסרטן שמאריך חיים", פרופ' יורם פלטי מחברת נובוקיור פיתח מערכת CT המשתמשת באולטרה סאונד במקום קרינה מייננת לטיפול בגידול סרטני אלים בראש.

יתרונות טיפול קרינתי אדג'וונטי בנשים עם DCIS נותרים לאורך שנים

כתבה מ-e-med  בנושא מאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול קרינתי אדג'וונטי כנגדיDCISי(Ductal Carcinoma in Situ) הפחית את הסיכון להישנות הממאירות באותו שד בלמעלה מ-50%, בהשוואה למעקב בלבד.

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות

כתבה מ-ynet:

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות: אני לא חולה, אני מתמודדת.

עדי, הדר ושרון אובחנו עם סרטן שד גרורתי ולמרות הבשורה הקשה הן החליטו להתגבר על הקושי ולהילחם על החיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר מתן קיטרודה לטיפול בקרצינומה של תאי קשקש של העור

כתבה מ-e-med.

ה-FDA  אישר את מתן Pembrolizumab (קיטרודה) לטיפול בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש של העור בשלב מתקדם-מקומית, אשר אינה ברת-ריפוי עם טיפול ניתוחי או קרינתי.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

לראשונה בישראל: ניתוח ייחודי להצלת פוריות בצעירה חולת סרטן

כתבה מישראל היום.

בית החולים בילינסון ביצע ניתוח הסטת רחם ושחלות בבת 25 המטופלת בכימותרפיה.

התועלת של טיפול אימונותרפי אדג'וונטי בחולים לאחר כריתת סרטן כליה (ASCO)

כתבה מ-e-med.  בחולים עם סרטן כליה מסוג Clear-Cell renal Cell Cancer בסיכון גבוה אשר עברו ניתוח, משך ההישרדות ללא מחלה היה ארוך יותר משמעותית עם טיפול אדג'וונטי בקיטרודה בהשוואה לפלסבו, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס ASCO 2021

מחקר: הוספת אולפריב לטיפול האדג'וונטי מפחיתה את הסיכון לחזרת המחלה בחולות סרטן שד נשאיות BRCA שהגידול שלהן שלילי ל-HER2 והן בסיכון גבוה

מאתר "אחת מתשע": מחקר OlympiA , שתוצאות הביניים שלו התפרסמו בכנס ASCO 2021 בדק האם הוספה של התרופה אולפריב למשך שנה לטיפול שניתן לאחר הניתוח משפרת את משך זמן ההישרדות ללא מחלה בנשים החולות בסרטן שד מוקדם המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה, שהן נשאיות של BRCA והגידולים שלהן שליליים ל-HER2, כלומר שהגידולים שלהן הם טריפל נגטיב או גידולים הורמונליים.

 

מחקר ישראלי: החיסון נגד קורונה מגן גם על חולי סרטן במהלך הטיפולים

כתבה שפורסמה ב - "ynet",

חוקרי בית החולים בילינסון מצאו כי החיסון לקורונה מספק הגנה מלאה ל-90% מהחולים האונקולוגיים תוך כדי טיפולים - עם רמה גבוהה של נוגדנים בקרב החולים המחוסנים.

השוואת משלב Nivolumab עם Cabozantinib לעומת Sunitinib בטיפול בסרטן כליה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Cabozantinib (קבומטיקס) הדגים עדיפות משמעותית על פני Sunitinib (סוטנט) בתוצאות הישרדות ללא-התקדמות, הישרדות כוללת וסיכויי תגובה לטיפול בחולים עם Renal Cell Carcinoma שלא קיבלו טיפול קודם.

השוואת תוצאות משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus כנגד סרטן כליות מתקדם

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה:

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט), בחולים עם סרטן כליות מתקדם.


תינוקות הכימו: הנשים שילדו עם סרטן

כתבה שפורסמה ב'ישראל היום' - "את חולה בסרטן שד": האם להמשיך את ההיריון במקביל לטיפולים הכימותרפיים?

אני והתא נשנה את העולם

מאמר שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" מאת פרופ' גל מרקל, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין ומנהל מרכז דוידוף.

 

 

מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות

כתבה ב-the marker: שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד.

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כתבה מאת: לילך יוסף וד"ר אלונה זר,  על מחקר שהוצג בכנס ASCO (2020).

 

תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

תוצאות מבטיחות לטיפול CAR-T Cell כנגד מיאלומה נפוצה (מתוך כנס ASH)

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: בחולים עם מיאלומה נפוצה לאחר מספר קווי טיפול קודמים, התגובה המוקדמת והעמוקה בעקבות טיפול CAR-T cell נותרה גם לאורך זמן, כך עולה מנתוני מחקר Caritude-1.

 


התועלת של תוספת קיטרודה לטיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת קיטרודה (pembrolizumab) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בהישרדות ללא התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בנשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי לקולטנים להורמונים.

 


מחקר ב"שיבא": השתלת חיידקי מעי הובילה לנסיגה של מלנומה גרורתית

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמצא כי השתלת חיידקי מעי בחולי מלנומה גרורתית, בשילוב עם אימונותרפיה הממריצה את מערכת החיסון, יכולה להוביל לנסיגת המחלה.

מחקר בהובלה משותפת של פרופ' גל מרקל ודר בן בורסי.

לכתבה נוספת מ"ישראל היום"

אמצעים לשימור פוריות משפרים שיעור לידות בנשים לאחר סרטן שד

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מנתונים חדשים משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי טיפולים לשימור פוריות מלווים בשיעורים גבוהים יותר משמעותית של לידות חי וטיפולי פוריות בקרב נשים ששרדו סרטן שד.

 


כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.


תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.


משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.


תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

 


הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

כתבה שפורסמה ב ynet -

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.