לוגו משולב
סרקומה של הרקמות הרכות

קפושי סרקומה

 

ד"ר אלונה זר, מנהלת מרפאת גידולי בית חזה והמרפאה לטיפול בסרקומות; פרופ' אייל פניג, מנהל היחידה לטיפול קרינתי וד"ר עודד איכט, מתמחה לאונקולוגיה במרכז דווידוף, 2018.

 

 

קפושי סרקומה (Kaposi’s sarcoma) הינה מחלה ממארת הקרויה על שם ד"ר מוריס קפושי, הרופא שאפיין אותה לראשונה במאה ה-19. מדובר בגידול סרטני יחסית  נדיר המופיע בעור, שמקורו כנראה בתאים המצפים את החלק הפנימי של כלי הדם והלימפה. המחלה מתבטאת ככתמים סגלגלים, לעיתים מדממים או מפרישים, המופיעים לרוב על פני העור בגפיים התחתונות. במקרים נדירים המחלה יכולה לערב אתרים נוספים כגון קשריות לימפה ואף איברים פנימיים.

 

קפושי סרקומה מחולקת למספר תתי סוגים:

  1. אפידמי, המופיע בנשאי נגיף הכשל החיסוני הנרכש (HIV).
  2. אנדמי, המאפיין את אזור הסאב-סהרה באפריקה.   
  3. מדוכאי חיסון, לדוג' מושתלי איברים הנוטלים תרופות המחלישות את מערכת החיסון. 
  4. קלאסי, המופיע בעיקר בגברים ממוצא ים תיכוני בעשור השישי או השביעי לחיים.

הסוג הקלאסי מאפיין גברים ממוצא אגן הים התיכון, והוא הנפוץ בישראל, עם שכיחות של 2 מקרים ל-100,000 גברים בשנה  ו-0.75 ל-100,000 נשים בשנה. המחלה לרוב אינה מסכנת חיים, ומהלכה כרוני ואיטי. עם זאת, היא עלולה לגרום לפגיעה באיכות החיים ובמקרים נדירים להתקדם במהירות ואף לשלוח גרורות מרוחקות לאיברים פנימיים כגון הכבד והריאות.

הסיבה להופעת המחלה אינה ברורה לחלוטין, אך ידוע כי יש קשר להדבקה בנגיף ממשפחת נגיפי ההרפס
(Human herpes virus 8 (HHV-8  הידוע גם כ - (Kaposi's sarcoma-associated herpes virus (KSHV. ההדבקה בנגיף מתרחשת לרוב בילדות ואינה מלווה בתחלואה ספציפית מעבר לחום ולתסמיני שפעת. אצל אחוז מסוים מן האוכלוסיה הנגיף חומק ממערכת החיסון, עובר לשלב חביוני (חבוי) , מדביק את תאי האפיתל ומחולל את הסרקומה לאחר שנים רבות. נכון להיום, אין מידע מספק על התהליכים שעובר הנגיף בעטיים הוא מצליח לחמוק ממערכת החיסון ולחולל את המחלה הממארת ולא ידוע על דרכים למנוע אותה.

הפניה הראשונית תהיה לרוב לרופא עור בשל הופעת נגע סגלגל בעל מראה אופייני על פני עור הגפיים התחתונות. נטילת ביופסיה מנגע זה תאשש את האבחנה. לאחר קבלת תוצאת הביופסיה יופנה המטופל למכון לאונקולוגיה, שם יפגוש אנשי צוות ממרפאת סרקומות (גידולים ממקור של תאי רקמת חיבור) – אונקולוגים, רופאי קרינה, אחות, צוות לטיפול בפצעים ועוד.טרם תחילת הטיפול, המטופל יופנה לבדיקות דם כולל בדיקת הנגיף HIV, ספירת דם, אנזימי כבד ובדיקות הדמיה לפי הצורך על מנת לשלול מעורבות מרוחקת של איברים פנימיים. 


הטיפול בקפושי סרקומה תלוי במידת המעורבות של המחלה בגוף. יש לציין כי מכיוון שמדובר במחלה נדירה, לא נעשה הרבה מחקר איכותי בתחום ואין הנחיות רשמיות של איגודים מקצועיים בנושא. הטיפול מבוסס על מחקרי עוקבה רטרוספקטיביים ועל נסיון מקומי.

טיפול במחלה ממוקמת – טיפול במחלה אשר מופיעה רק באתר אחד לרוב יכלול הסרה כירורגית של הנגע או קרינה (=רדיותרפיה) לאזור הנגוע. עם זאת, במקרים רבים הנגעים מופיעים מחדש.


טיפול במחלה מפושטת או במחלה המתקדמת במהירות – בשלב מתקדם של המחלה  קיים צורך בטיפול סיסטמי (=כלל גופי). ישנן מספר אפשרויות טיפול:

א. כימותרפיה – טיפולים כימותרפיים משמידים את תאי הסרטן, וכתופעת לוואי פוגעים גם בתאים המתחלקים בקצב מהיר, לדוגמא תאי מערכת הדם או מערכת העיכול.  תרופות כימותרפיות אפשריות בקפושי סרקומה הן:


  • דוקסיל - (Doxil; Pegilated liposomal doxorubicin) כימותרפיה אשר הראתה שיעורי תגובה בכ-70% מהמטופלים למשך חציון של כשנתיים. הטיפול הינו תוך ורידי אחת ל-3 שבועות.
  • וינבלסטין – (Vinblastine) כימותרפיה אשר הראתה שיעורי תגובה של כ-60% למשך כ- 20 חודשים. הטיפול הינו תוך ורידי אחת ל-3 שבועות. 
  • אטופוסייד –  (Etoposide) כימותרפיה אשר הראתה שיעורי תגובה של כ-75% למשך כשנה. הטיפול פומי (כדורים) או תוך ורידי. 

 

ב. אימונותרפיה – טיפולים אשר מטרתם להפעיל את מערכת החיסון כנגד הגידול. אפשרויות הטיפול הינן:


  • אינטרפרון – (Interferon alpha), עיקר הניסיון עם תרופה זו הוא בסוג האפידמי, המאפיין נשאי HIV. הניסיון בטיפול בתת-סוג הקלאסי הינו דל ביותר וכרוך בתופעות לוואי רבות. 

 

כיום במרכז דווידוף לסרטן נערך מחקר קליני חדשני וראשון מסוגו בעולם הבודק טיפול בתרופות אימונותרפיות חדשות מסוג Immune Check Point Inhibitors לטיפול בקפושי סרקומה. במסגרת המחקר, מטופלים עם קפושי סרקומה קלאסית, אשר קיבלו בעבר קו טיפולי אחד ומחלתם לא הגיבה או התקדמה, יטופלו במשלב אימונותרפי –

 

(אופדיבו-opdivo) nivolumab / (יירבוי-yervoy) ipilimumab

 

  

לפרטים נוספים - מרכז דוידוף, המרפאה לטיפול בסרקומות
http://www.cancerinfo-davidoff.co.il/document/50,4601,26025.aspx


טלפון: 03-9378146
פקס: 03-9378155

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

טיפול ב-טגריסו הפחית הסיכון לחזרה ותמותה מסרטן ריאה עם מוטציה EFGR ב-83%

מחקר חדש שהתפרסם בכנס איגוד האונקולוגיה בשיקגו מצא שהתרופה טגריסו (osimertinib) הצליחה למנוע ב-83% את הסיכוי לחזרת המחלה ותמותה עבור חולים עם סרטן ריאה בשלב מוקדם - שלב הניתן לריפוי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות למשלב Lenvatinib עם Pembrolizumab לטיפול בסרטן רירית הרחם

המשלב הדגים תוצאות מבטיחות לטיפול בסרטן רירית רחם מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

טיפול קרינתי לכלל המוח עם הימנעות מחשיפת ההיפוקמפוס ומתן Memantine עשויים לסייע בשימור התפקוד הקוגניטיבי

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התפרסם ב-      Journal of Clinical Oncology

תה ירוק עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הדם והלימפה

מחקר ביפן בדק את הקשר בין צריכת תה ירוק ובין התפתחות סרטן הדם והלימפה.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הלוואי - טיפול משולב בסרטן שד

המגמה הקלינית בטיפול בסרטן שד מוקדם היא ריפוי. כעת מראות תוצאות מחקר חדש כי טיפול משולב מפחית במידה ניכרת תופעות לוואי שכיחות של כימותרפיה, כולל נשירת השיער.

ילדותם השנייה - טיפול בטכנולוגיית CAR-T

טכנולוגיית CAR-T  ממשיכה להשיג תוצאות פורצות דרך: עם עדכונים מרשימים במחקר, עוד מוצרים ועוד סוגי מחלות על הכוונת - המגמה החיובית של טיפול בתאי T ברורה.

תוצאות מבטיחות ל-Olaparib בטיפול בסרטן לבלב עם מוטציות BRCA (מתוך הודעת ה - FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב - Olaparib  (לינפארזה) בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטציות BRCA.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

המחקרים הקליניים הבולטים בתחום מחלות הסרטן לשנת 2019

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ הוצגו בקצרה שמונת המחקרים הקליניים הגדולים שפורסמו במהלך השנה האחרונה והתמקדו בטיפול במחלות הסרטן - כולל אימונותרפיה, מעכבי PARP ומעכבי CDK4/6.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

תוצאות מבטיחות למשלב טיפול כימותרפי עם תאי T לא-מהונדסים כנגד סרטן לבלב

במהלך כנס ה-Immune Cell Therapies for Cancer הציגו חוקרים תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בשישה מבין שבעה חולים עם סרטן לבלב לא-נתיח או גרורתי תועדה תגובה אוביקטיבית או מחלה יציבה בעקבות טיפול בתאי T לא-מהונדסים שלהם עם טיפול כימותרפי.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.