לוגו משולב
סרטן הערמונית

ביופסיה מכוונת לערמונית - פיוזן - Fusion Prostate Biopsy


 

פרופ' שי גולן  - מנהל השירות לאורולוגיה אונקולוגית במרכז רפואי "רבין" ויו"ר החוג לאורולוגיה אונקולוגית של האיגוד הישראלי לאורולוגיה

 מעודכן לשנת 2024

 

הקדמה

 

עד לעשור האחרון תהליך האבחון והטיפול של סרטן הערמונית היה מאוד פשטני ומוגבל.  התפתחות שיטות צילום מתקדמות כגון  ה- MRI וה- PET PSMA איפשרה להדגים את הממצאים החשודים. דבר זה מאפשר כיום לבצע ביופסיית ערמונית מדוייקת יותר תוך שילוב צילומים המכוונים את המבצע - ביופסיית פיוזן  (ביופסיית היתוך). השינוי הדרמטי הזה מאפשר בחירה טובה יותר של המטופלים הזקוקים לביופסיה וקבלת תוצאות מהימנות יותר מאי פעם.

 

מתי מבצעים בדיקת ביופסיה של הערמונית?

 

בעבר, החשד לסרטן ערמונית היה נסמך כמעט אך ורק על בדיקת ה- PSA. זוהי בדיקת דם בה נמדדת רמת חלבון  ה- Prostate Specific Antigen. חלבון זה מופרש באופן טבעי מבלוטת הערמונית ורמתו בדם עולה גם במצבים שפירים שאינם קשורים לסרטן כמו דלקת, הגדלת ערמונית או פעילות מינית. מכאן שרמת הדיוק של הבדיקה מוגבלת מאוד.

 

גם הביופסיה לאבחנה של סרטן ערמונית הייתה מוגבלת מבחינת יכולת הדיוק שלה. הביופסיה הייתה מבוצעת בהנחיית אולטרא סאונד בלבד שלרוב אינו מאפשר לראות את הגידול ומאפייניו (מיקומו וגודלו). האולטרא סאונד מראה את הערמונית והביופסיה הייתה נעשית באופן שיטתי לדגימת אזורי הערמונית השונים ובתקווה לפגוע ברקמת הגידול הסרטני. 

 

כיום, אמצעי הצילום כמו MRI או PET PSMA מאפשרים לשלב בין תמונת האולטרא סאונד המראה את הערמונית בלבד לתמונות האזורים החשודים בערמונית. ביופסיה זו נקראת פיוז'ן - "היתוך" - לאור השילוב בין אמצעי הצילום. הקווים המנחים הבינלאומיים והישראליים ממליצים על ביצוע MRI לפני החלטה על ביופסיה. ה- MRI מאפשר להבחין באזורים חשודים בערמונית. בעזרת שלבי ה- MRI השונים ניתן לקבוע מיקום, גודל האזור החשוד לסרטן ורמת השחד כי אכן מדובר בתהליך סרטני. מחקרים איכותיים הוכיחו את השיפור באבחון סרטן ערמונית כשעשית ביופסיית פיוזן בהנחיית ה- MRI.

 

אם אכן נמצאו ממצאים סרטניים בערמונית, ימליץ האורולוג על הטיפול המתאים לפי מאפייני המטופל (גיל, מצב בריאותי) ומאפייני הגידול הסרטני (דרגת האגרסיביות שלו ונרחבות המחלה). 

 

מי מתאים לעבור ביופסיית פיוז'ן?

 

המטופלים אשר להם מתאימה ביופסיה ערמונית בשיטת fusion הם אלה אשר עברו את בדיקות ה-PSA, ולאחר מכן נמצא בהדמיית ה-MRI כי ישנם ממצאים חשודים בערמונית שלהם.

 

כיצד מתבצעת בדיקת ביופסיה של הערמונית בשיטת פיוז'ן?

 

ביופסיה פיוז'ן בגישה פרינאלית נעשית תחת הרדמה כללית קצרה ובמהלכה, באמצעות מחט עדינה נלקחות דגימות דרך העור שבין שק האשכים לפי הטבעת (אזור הפרינאום). כאמור, ההכוונה נעשית תוך שימוש בתוכנת מחשב המשלבת בין תמונת האולטרא סאונד לתמונות ה- MRI.

 

מהם היתרונות של השיטה?

 

יתרונות ביופסיית הפיוזן בגישה הפרינאלית :

 

  • הכוונת הדקירה באמצעות תוכנת מחשב העושה שימוש בתמונות ה- MRI מאפשרת דיוק מירבי של הביופסיה לעומת הביופסיה בשיטה המסורתית עם אולטרא סאונד בלבד, שבה לא יכלו הרופאים לאתר בדיוק היכן ישנו ממצא חשוד בערמונית.  

 

  • יתרון נוסף הוא שבביופסיית הפיוזן הפרינאלית (דרך הפרינאום) הדקירה נעשית דרך העור ולא כפי שהיה נהוג דרך פי הטבעת. המנעות מהחדרת המחט דרך פי הטבעת מפחיתה משמעותית את הסיכון לזיהום והוכחה כבטוחה יותר לעומת שיטת ההחדרה המיושנת דרך פי הטבעת  .

 

  • ביופסיית הפיוזן הפרינאלית מאפשרת גישה קלה יותר לאזורים מסויימים בערמונית שקשים יותר לדגימה בגישה דרך פי הטבעת. עוד לציין כי לאור הרדמה כללית, הביופסיה אינה כרוכה בכאב.

 

באופן כללי מדובר בביופסיה המתקדמת והבטוחה ביותר אשר נעשית על ידי אורולוג מנתח המומחה באונקולוגיה אורולוגית .

 

כיצד נדרשים המטופלים להתכונן לבדיקת ביופסיה של הערמונית בשיטת פיוז'ן?

 

ההכנה לביופסיה כוללת בדיקות דם, אק"ג וצילום חזה לקראת ההרדמה. בנוסף יש לבצע בדיקת שתן לתרבית שנועדה לוודא שהשתן סטרילי ונקי מחיידקים אשר יכולים להגדיל את הסיכון לזיהום. עבור מטופלים הסובלים מעצירות ישנה המלצה לבצע חוקן בטרם הבדיקה. טרם הביופסיה על המטופל להיות בצום.

 

מהן תופעות הלוואי שעלולות להופיע לאחר הבדיקה?

 

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר לאחר ביצוע ביופסיית פיוז'ן בערמונית הן רגישות קלה באזור הפרניאום שדרכו בוצעה הדקירה ודימום בשתן. שתי התופעות חולפות תוך ימים ספורים במרבית המיקרים.

 

תופעות לוואי אחרות המתרחשות באחוז קטן מאוד מהחולים (1-2%) הן זיהום ואצירת שתן.

 

  • התפתחות זיהום – במקרה של עליית חום מעל 38 מעלות או צמרמורת יש לפנות לחדר מיון להבדק . הטיפול יכלול מתן אנטיביוטיקה דרך הוריד.

 

  • אצירת שתן  - במטופלים הסובלים מקושי בהשתנה ובעיקר אלו עם ערמונית בנפח גדול , קיים סיכון לאצירת שתן. בכדי להקטין סיכון זה יש ליטול את התרופות המשפרות את עוצמת זרם השתן (כגון אומניק או קסטרל) ביום הביופסיה. במקרה של אצירת שתן מוכנס קטטר למספר ימים.

 

 

אילו עוד סוגי ביופסיות של הערמונית קיימות ומה ההבדלים ביניהם?

 

מלבד שיטת ביופסיה פיוז'ן בגישה פרינאלית אשר לה יתרונות רבים, ישנן שיטות ביופסיה אחרות .

 

אצל מספר קטן מאוד של מטופלים ניתן למשש גוש נרחב הבולט מהערמונית בבדיקה רקטלית. במיקרים אלו אין חובה לבצע בדיקת MRI והביופסיה יכולה להעשות בגישה המסורתית תוך שימוש באולטרא סאונד בלבד. בביופסיה כזו נלקחות 12 דגימות מאזורי הערמונית השונים . הדקירה במקרה כזה יכולה להעשות דרך פי הטבעת או דרך הפרינאום (כפי שהוסבר לעיל). החסרון העיקרי של ביופסיה הנעשית דרך פי הטבעת הוא אחוז זיהומים גבוה יותר לעומת הביופסיה דרך עור הפרינאום.

 

 

סיכום


שיטת ביופסיית הערמונית פיוז'ן דרך הפרינאום, על בסיס צילום ה- MRI היא השיטה המתקדמת והמומלצת היום לאבחון סרטן ערמונית.  אבחון מדוייק הוא הבסיס הקריטי לטיפול נכון. דבר זה חשוב מאי פעם, לאור אפשרויות רבות לניהול סרטן ערמונית החל ממעקב בלבד, ניתוח רובוטי, טיפול פוקלי או קרינה.  בירור על ידי אורולוג שהתמחה באונוקלוגיה ומיומן בשיטת הפיוז'ן ובטיפולים השונים בסרטן ערמונית זה המפתח לעליה על המסלול הטיפולי הנכון.


 

Lancet Oncology: טיפול כחול-לבן מפחית כאבים בחולי סרטן הלבלב

חוקרים מ"שיבא" פיתחו טיפול קרינתי לעצב הצליאק פלקסוס, המשפר משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן לבלב ומפחית מאד את רמת הכאב שלהם.

ASCO: ניתן למנוע כמעט ממחצית מקרי המוות

האגודה האמריקאית לסרטן: 40% ממקרי הסרטן החדשים וכמחצית ממקרי המוות מסרטן מעל גיל 30 בארה"ב מיוחסים לגורמי סיכון ניתנים למניעה. עישון בראש רשימת הגורמים.

שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים

התפרסם באתר העמותה הישראלית לסרטן העור.

חוקרים בטכניון מציגים שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן קיטרודה לטיפול בסרטן רירית הרחם

התפרסם ב - e-med.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את מתן pembrolizumab (קיטרודה) בשילוב עם כימותרפיה לטיפול במבוגרים עם קרצינומה ראשונית מתקדמת או חוזרת של רירית הרחם.

מרבית הנשים הצעירות יכולות להרות וללדת לאחר טיפול כנגד סרטן שד (ASCO)

התפרסם ב-e-med.

מרבית הנשים הצעירות ששרדו ממאירות שד וניסו להרות הצליחו להרות ולהביא ילדים לעולם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה - American Society of Clinical Oncology.

בדרך לאישור ה-FDA: בדיקת הדם שתגלה את סרטן המעי הגס

התפרסם ב - ynet.

פיתוח חדש של חברה אמריקאית יאפשר אבחון של סרטן המעי הגס והחלחולת באמצעות בדיקת דם פשוטה, בניגוד למצב כיום שבו נדרש לבצע קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. לשימוש בקרב אנשים שעומדים בקריטריונים. 

האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

חליל האור - וובינר לחולי לימפומה שאינה הודק'ין

וובינר עם ד"ר נדב שריד, בנושא סיכום החדשות מכנס ההמולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום שלישי, 23.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי MPN

וובינר עם פרופ' מיה קורן מיכוביץ בנושא MPN (MF,PV,ET) - סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום רביעי, 24.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי CLL

וובינר עם ד"ר ריבה פיינמן בנושא סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום חמישי, 15.8.24 בשעה 17:30.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.