לוגו משולב
סרטן האדרנל

סרטן האדרנל (בלוטת יותרת הכליה)

 

ד"ר ליאת ששון, רופאה בכירה במכון לאנדוקרינולוגיה, בי"ח בילינסון.

מעודכן ל-2023.

 

 

מהי בלוטת האדרנל/ יותרת הכליה?

 

בלוטות האדרנל (בעברית: בלוטות יותרת הכליה) הינן שתי בלוטות קטנות הנמצאות בצמוד לכליות ומהוות חלק מהמערכת האנדוקרינית, אשר מפרישה הורמונים. בלוטות האדרנל ממוקמות בחלק האחורי של הבטן ובחלק העליון של כל כליה. כל בלוטה מחולקת לקורטקס (הקליפה של הבלוטה) ולמדולה (ליבת הבלוטה).

 

מאמר זה מתייחס לגידולים ממקור קורטקס האדרנל בלבד.

 

מהו סרטן אדרנל?

 

גידולים באדרנל הינם לרוב שפירים ועלולים להפריש הורמונים שונים.

הסרטן העיקרי של בלוטת יותרת הכליה שמקורו בקליפת בלוטת הכליה (קורטקס) נקרא קרצינומה של האדרנל (Adrenocortical Carcinoma).

סרטן האדרנל הינו גידול נדיר, לרוב אגרסיבי, המפריש הורמונים (ראה בהמשך פירוט) ועלול לגרום לתסמונת קושינג או לווירליזציה ועוד, כתלות ההורמון המופרש על ידי הגידול, כמו גם לתסמינים מקומיים עקב גודל הגידול.

הגידול הוא לרוב ספורדי (אינו מועבר בצורה תורשתית) ובמקרים נדירים קשור לתסמונות גנטיות. 

 

מהי האפדימיולוגיה של סרטן אדרנל?

 

סרטן אדרנל הינו גידול נדיר, עם שיעור היארעות של 1-2 מקרים למיליון בשנה.

סרטן אדרנל יכול להתפתח בכל גיל, עם היארעות שיא בשתי קבוצות גיל – ילדים מתחת לגיל 5 ובעשורים הרביעי והחמישי לחיים. מידת האגרסיביות וקצב התקדמות הגידול לרוב חמורים יותר במבוגרים לעומת בילדים.

סרטן אדרנל נפוץ יותר בנשים לעומת גברים, ביחס של 2:1.

 

מהם התסמינים של סרטן אדרנל?

 

מרבית גידולי האדרנל הממאירים (כ-60%) מפרישים הורמונים אדרנליים וגורמים להופעת תסמונות קליניות.

רוב המבוגרים עם סרטן אדרנל יתייצגו עם תסמונת של עודף קורטיזול הנקראת קושינג (45%), או עם תסמונת של הפרשה עודפת משולבת של קורטיזול והורמוני מין זכריים (25%).

מיעוט המקרים יתייצגו עם עודף הורמוני מין זכריים בלבד, הפרשת הורמוני מין נשיים או הפרשה עודפת של אלדוסטרון.

ההסתמנות הקלינית הקשורה לעודף קורטיזול, כגון עודף משקל, חולשת שרירים, סוכרת ויל"ד, לרוב מתפתחת באופן חד ומהיר (בתוך 3-6 חודשים).

מטופלים עם גידולי אדרנל ממאירים שאינם מפרישים הורמונים יכולים לחוות תסמינים הקשורים לקיומו של גוש באזור הגידול (כמו כאב בטן או מותן),  ויכולים להתגלות באופן מקרי כגוש בטני במסגרת ביצוע בדיקות הדמייה למחלות אחרות.

במצבים אלו שכיחים גם תסמינים מערכתיים כמו ירידה במשקל ואנורקסיה.

 

 מה כולל הבירור בחשד לסרטן אדרנל?


1.      הערכה להפרשה הורמונלית 

הערכה להפרשה הורמונלית של סרטן אדרנל חיונית לשם הבנה של מקור הגידול ומתן טיפול תסמיני הולם וכן משמשת כמדד למעקב אחר התקדמות הגידול ותגובה לטיפול ניתוחי/כימותרפי בהמשך.

על פי ההנחיות הקליניות האירופאיות, בכל מטופל עם גוש אדרנלי החשוד כממאיר יש להשלים בדיקות מעבדה להערכת הפרשה הורמונלית עודפת של קורטיזול, הורמוני מין זכריים ונשיים, קטכולאמינים ומטאנפרינים ורמות אלדוסטרון. בנוסף יש לבדוק רמות גלוקוז ואלקטרוליטים בדם.


2.      הערכה הדמייתית  

בדיקת CT בטן היא בדיקת הבחירה לאפיון ממצאים באדרנל, ולרוב בדיקה זו יכולה להבחין בין גידול שפיר של האדרנל (אדנומה) לסרטן אדרנל.

 

מאפייני הדמיה שכיחים של סרטן אדרנל הם: גידולים גדולים (מעל 4 ס"מ), בעלי צפיפות גבוהה, לא הומוגניים, בעלי גבולות לא חדים, ייתכנו אזורי נמק/הסתיידויות וחדירה לרקמות סמוכות או הגדלה של בלוטות לימפה אזוריות.

 

בדיקת MRI של הבטן הינה בדיקה משלימה לבדיקת ה-CT לשם אפיון טוב יותר של הגוש, וכן לאפיון חדירה לרקמות סמוכות ומעורבות של הוריד הנבוב התחתון (IVC). קליטה גבוהה של נגע אדרנלי בבדיקת FDG-PET משולב עם CT מחשידה לנגע ממאיר/סרטן אדרנלי.


3.      ביופסיה של האדרנל 

ביופסיה של האדרנל אינה יכולה להבדיל בין גידול שפיר ממקור אדרנל (אדנומה אדרנלית) לבין גידול ממאיר ממקור אדרנל (סרטן אדרנל). לכן אין צורך בביצוע רוטיני של ביופסיה של אדרנל לשם אבחנה של סרטן אדרנל.

ביופסיה כן יכולה להבדיל בין סרטן אדרנל לבין גרורה מגידול שאינו ממקור אדרנלי, ולכן בדיקה זו שמורה למקרים אלו בלבד, כאשר ידועה ממאירות אחרת ברקע וישנו חשד לפיזור משני לאדרנל.

 

מהן הבדיקות הנדרשות להערכת היקף המחלה והתפשטותה?

 

לאחר שאובחן סרטן בבלוטת האדרנל, מומלצות בדיקות נוספות  על מנת להעריך את מידת התפשטות המחלה, תהליך זה נקרא "קביעת שלב המחלה" (STAGING) והוא יסייע לרופא לתכנן את הטיפול המיטבי.

לשם הערכה של פיזור משני של סרטן אדרנל וקיום גרורות, מומלץ לבצע בדיקת CT חזה/בטן/אגן, שכן האתרים השכיחים לפיזור משני הינם הכבד, הריאות, בלוטות לימפה והעצמות. בנוסף, בדיקת ה- FDG-PET יכולה לסייע בהערכת פיזור משני של סרטן אדרנל וכן משמשת למעקב להישנות המחלה לאחר טיפול.

לאחר השלמת בדיקות ההדמיה הנ"ל, ניתן לקבוע את דירוג חומרת המחלה בעת האבחנה, שמשפיע על אפשרויות הטיפול.

 

מהן אפשרויות הטיפול בסרטן אדרנל?

 

הטיפול בסרטן אדרנל כולל בראש ובראשונה ניתוח לכריתה מקסימלית של הגידול.

לעיתים נדרש לאחר הניתוח טיפול תרופתי משלים כגון: מיטוטן או תרופות כימותרפיה סיסטמיות ו/או טיפול מקומי כגון טיפול קרינתי, אותם ניתן לשלב בהתאם למצב החולה. 

 

1.      ניתוח

הסרה ניתוחית מלאה של הגידול הינה האפשרות הטיפולית היחידה לסרטן אדרנל שיכולה להביא לריפוי. עבור מטופלים עם מחלה נתיחה, בשלב מחלה מוקדם-בינוני, ההמלצה היא על כריתה מלאה של האדרנל בצד הגידול כטיפול ראשוני.

 

במטופלים עם מחלה נתיחה עם פלישה של הגידול לאיברים סמוכים, לעיתים יש צורך בניתוח נרחב יותר, עם כריתה במקביל של אזורים נגועים באיברים  כמו כליה, טחול, כבד, לבלב, קיבה ומעי. לעיתים יש צורך בכריתה של בלוטות לימפה סמוכות שכן סרטן אדרנל מתפשט בדרכי הלימפה.

 

גם במקרים בהם הגידול אינו נתיח במלואו ובמקרים של מחלה מפושטת, לרוב הטיפול הראשוני יהיה ניתוח להפחתת עומס הגידול לפני קבלת טיפולים תרופתיים ו/או קרינתיים.

 

לפני ביצוע ניתוח כריתת האדרנל, יש להשלים הערכה מלאה של הפרשה הורמונלית של הגידול. הדבר חשוב במיוחד בגידולים המפרישים קורטיזול, שכן במטופלים עם הפרשת קורטיזול עודפת ייתכן דיכוי של ציר היפותלמוס-היפופיזה-אדרנל ולכן יש לתת כיסוי הולם בסטרואידים לפני הניתוח למניעת אי-ספיקה אדרנלית לאחר הניתוח.

 

הטכניקה הניתוחית המומלצת במקרי סרטן אדרנל הינה גישה פתוחה במרבית המקרים, ללא קשר לגודל הגידול.

 

2.      טיפול תרופתי משלים – מיטוטן (MITOTANE)

הצורך בטיפול משלים תרופתי תלוי בגורמים פרוגנוסטיים של המחלה, מתבססים בעיקר על שלב המחלה (לפי דירוג ה-STAGING) ועל מאפיינים היסטולוגיים של הגידול – לפי הממצאים הפתולוגיים של הגידול בניתוח הראשוני.

הטיפול התרופתי המקובל למטופלים עם סרטן אדרנל הינו מיטוטן (טיפול של נטילת כדורים דרך הפה).

הטיפול מומלץ לכל המטופלים עם מחלה בסיכון בינוני-גבוה (מחלה עם פיזור מקומי/מרוחק) ויש לשקול מתן הטיפול גם לחולים עם מחלה בסיכון נמוך (המוגבלת לבלוטת האדרנל), לאור סיכויי הישנות  (חזרת המחלה) גבוהים יחסית של סרטן אדרנל.

הטיפול במיטוטן מומלץ לתקופה של לפחות 2-3 שנים ועד 5 שנים. יש להתחיל את הטיפול במיטוטן מוקדם ככל הניתן לאחר הניתוח. מינון המיטוטן ייקבע על ידי הצוות המטפל ויש לבצע התאמת המינון לתפקוד כלייתי ולרמת התרופה בדם, תוך מעקב קליני ומעבדתי הדוק.

 

למיטוטן תופעות לוואי במערכות שונות בגוף, כאשר התופעות השכיחות שלרוב מגבילות את מינון הטיפול הן תופעות במערכת העיכול (בחילות, הקאות, שלשולים) ותופעות במערכת העצבים המרכזית. בנוסף תיתכן פגיעה בספירת הדם, הפרעה באנזימי כבד, הפרעה בתפקוד כלייתי, הפרעה בתפקוד הורמונלי כולל תפקודי תריס ורמת טסטוסטרון. בכל המטופלים הנוטלים מיטוטן צפויה השפעה על משק הקורטיזול ואי ספיקת אדרנל משנית לטיפול ולכן יש להוסיף טיפול בסטרואידים, לרוב במינון יחסית גבוה.

 

3.      טיפולים כימותרפיים ומקומיים

למטופלים עם מחלה בדרגת סיכון גבוה מאוד (עם גרורות מרוחקות ומאפייני פתולוגיה אגרסיביים של הגידול), מחלה מפושטת או לא נתיחה, יש להוסיף לטיפול במיטוטן טיפול במשלבים כימותרפיים שונים, לרוב טיפולים מבוססי ציספלטין ואדריאמיצין.

 

בנוסף, במקרים של מחלה מתקדמת מקומית יש להוסיף טיפולים כמו קרינה, טיפול בגלי רדיו/קריואבלציה וכו. במידה והוחלט על צורך במתן קרינה מקומית, יש להתחילה בהקדם האפשרי לאחר הניתוח.

 

במקרה של הישנות או התקדמות של המחלה תחת הטיפולים המקובלים (משלב של מיטוטן וכימותרפיה), ישנם מספר טיפולים מתקדמים ביולוגיים/אימונולוגיים הניתנים במסגרת מחקרית בלבד.

 

4.      טיפולים תרופתיים תומכים לעודף/חסר הפרשה הורמונלית

בנוסף לטיפול במחלה הממאירה, לעיתים יש צורך לטפל בעודף ההורמונים המופרשים מהגידול. לרוב ניתן טיפול לעודף הקורטיזול בתרופות בשימוש של מחלת קושינג כמו קטוקונזול ומטירפון, או במקרים של הפרשת הורמוני מין זכריים בתרופות אנטי-אנדרוגניות כמו ספירונולקטון או פינסטרייד.
לעיתים עקב הטיפולים הניתנים מתפתחת חסר הפרשה הורמונלית מהאדרנל ויש לתת טיפול חליפי בגלוקוקורטיקואידים ומינרלוקורטיקואידים. 

 

מהו המעקב הנדרש אחרי טיפול?

 

לאחר הטיפול הראשוני לסרטן אדרנל (ניתוח עם או בלי טיפול משלים)  יש להמשיך במעקב האונקולוג המטפל, האנדוקרינולוג המטפל, ולרוב גם של המנתח. מטרת המעקב היא לוודא שהטיפול הראשוני היה הולם, ולוודא שהמחלה אינה חוזרת.

 

המעקב מתבסס בעיקר על הדמייה של החזה והבטן ע"י בדיקות CT חוזרות, לעיתים בשילוב בדיקות הדמיה נוספות כמו MRI ובדיקת FDG-PET. בנוסף, בגידולים שמפרישים הורמונים יש לעקוב אחר רמת ההורמונים המופרשים באופן תכוף וכן נדרש מעקב אחר תופעות לוואי של הטיפול במיטוטן. 

 


Lancet Oncology: טיפול כחול-לבן מפחית כאבים בחולי סרטן הלבלב

חוקרים מ"שיבא" פיתחו טיפול קרינתי לעצב הצליאק פלקסוס, המשפר משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן לבלב ומפחית מאד את רמת הכאב שלהם.

ASCO: ניתן למנוע כמעט ממחצית מקרי המוות

האגודה האמריקאית לסרטן: 40% ממקרי הסרטן החדשים וכמחצית ממקרי המוות מסרטן מעל גיל 30 בארה"ב מיוחסים לגורמי סיכון ניתנים למניעה. עישון בראש רשימת הגורמים.

שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים

התפרסם באתר העמותה הישראלית לסרטן העור.

חוקרים בטכניון מציגים שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן קיטרודה לטיפול בסרטן רירית הרחם

התפרסם ב - e-med.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את מתן pembrolizumab (קיטרודה) בשילוב עם כימותרפיה לטיפול במבוגרים עם קרצינומה ראשונית מתקדמת או חוזרת של רירית הרחם.

מרבית הנשים הצעירות יכולות להרות וללדת לאחר טיפול כנגד סרטן שד (ASCO)

התפרסם ב-e-med.

מרבית הנשים הצעירות ששרדו ממאירות שד וניסו להרות הצליחו להרות ולהביא ילדים לעולם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה - American Society of Clinical Oncology.

בדרך לאישור ה-FDA: בדיקת הדם שתגלה את סרטן המעי הגס

התפרסם ב - ynet.

פיתוח חדש של חברה אמריקאית יאפשר אבחון של סרטן המעי הגס והחלחולת באמצעות בדיקת דם פשוטה, בניגוד למצב כיום שבו נדרש לבצע קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. לשימוש בקרב אנשים שעומדים בקריטריונים. 

האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

חליל האור - וובינר לחולי לימפומה שאינה הודק'ין

וובינר עם ד"ר נדב שריד, בנושא סיכום החדשות מכנס ההמולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום שלישי, 23.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי MPN

וובינר עם פרופ' מיה קורן מיכוביץ בנושא MPN (MF,PV,ET) - סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום רביעי, 24.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי CLL

וובינר עם ד"ר ריבה פיינמן בנושא סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום חמישי, 15.8.24 בשעה 17:30.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.