לוגו משולב
סרטן שלפוחית השתן

הטיפול בסרטן שלפוחית השתן

המידע בפרקים הבאים מבוסס על:
האגודה האמריקנית לאונקולוגיה קלינית הרפואית (ASCO)
האגודה האמריקאית לסרטן (American Cancer Society)

הערות מומחי מרכז דוידוף למחלות הסרטן, בי"ח בילינסון:

פרופ' ג'ק בניאל, מנהל האגף האורולוגי, ביה"ח בילינסון.
ד"ר אלי רוזנבאום, מנהל היחידה לאונקולוגיה אורולוגית, מרכז דוידוף.

ד"ר  מיכל צרפתי , רופאה בכירה במכון האונקולוגי, מרכז דוידוף.

 

מעודכן לשנת  - 2019

 

 

ראשי פרקים:

מבוא
האבחון
ניתוח בגישה דרך השופכה
כריתת שלפוחית שתן ציסטקטומיה
ניתוח שחזור
מין וניתוח סרטן שלפוחית השתן
טיפול תוך-שלפוחיתי אינטרה-וזיקאלית
כימותרפיה תוך-שלפוחיתית אנטרה-וזיקאלית
כימותרפיה
תופעות לוואי של כימותרפיה בדרך הוריד
טיפולי הקרנה
תופעות לוואי של קרינה
אימונותרפיה
אם סרטן שלפוחית השתן מופיע מחדש

 

מבוא

המידע בנושא הטיפול הרפואי במסמך זה אין בכוונתו לספק ייעוץ רפואי במקום המומחיות ושיקול הדעת של הצוות הרפואי שלך. מטרתו לסייע לך ולבני משפחתך בקבלת החלטות מושכלות, ביחד עם הרופא שלך.

אם הרופא שלך הציע תכנית טיפול שונה מאפשרויות טיפול כלליות אלה, הרי שיש לו סיבה טובה לכך. אל תהסס לשאול אותו שאלות בנוגע לאפשרויות הטיפול השונות עבורך.

שיקולים רבים עומדים בפניך בבואך לבחור בדרך הטובה ביותר לטיפול או לניהול מחלתך. אפשר שישנם כמה סוגי טיפול אפשריים. אולי תחוש שעליך להחליט במהירות, אולם הנח לעצמך זמן לעכל את המידע שנמסר לך. שוחח עם הרופא שלך, והרגש חופשי לשאול כל שאלה שיש לך, גם אם היא נראית לא חשובה. מומלץ להכין רשימת שאלות לפני המפגש.

ייתכן שתרצה לשמוע חוות דעת נוספת אודות אפשרות הטיפול הטובה ביותר עבורך. כך תוכל לקבל מידע נוסף ולהיות שלם יותר עם תכנית הטיפול שבה תבחר. כדאי לך לשקול את היתרונות שבכול טיפול אל מול תוצאות הלוואי והסיכונים הכרוכים בו.

סוגי הטיפולים העיקריים לסרטן שלפוחית שתן שטחי הם ניתוח ואימונותרפיה ולסרטן מתקדם יותר: ניתוח ולעיתים כימותרפיה והקרנה בתלות בשלב המחלה.

לראש העמוד

האבחון

בהחלטה על הטיפול יש שלבים בהם מאבחנים את שלב המחלה – בדרך כלל בתחילה יש לבצע הדמיה של כיס השתן והכליות ע"י סונר וכן בדיקה פולשנית לא קשה בהרדמה מקומית – ציסטוסקופיה – מסתכלים פנימה אל תוך כיס השתן ע"י מכשיר דק גמיש עם עדשה בתוכו. לאחר שמקבלים נתונים על מראה הגידול והיקפו מציעים לחולה TURBT(ניתוח לכריתת הגידול).

לראש העמוד

ניתוח בגישה דרך השופכה TURBT

ניתוח זה משמש לאבחון ולטיפול ראשוני. אם הגידול קטן יהיה הניתוח דפניטיבי, אם הגידול פולשני יש להמשיך ולכרות את כיס השתן. הוא מתבצע בעזרת צינורית דקה וקשיחה המצוידת במצלמה ובתאורה, המוחדרת לשלפוחית דרך השופכה. הצינורית נקראת רזקטוסקופ (resectoscope). תקבל תרופות מאלחשות שירדימו את האזור או שתורדם בהרדמה כללית. בשיטה זו אין צורך לחתוך דרך הבטן.

 

תופעות הלוואי של ניתוח זה הן לרוב קלות ואינן נמשכות זמן רב. ייתכן דימום כלשהו או כאב קל מייד לאחר הניתוח. בדרך כלל תוכל לצאת הביתה בו ביום או למחרת. בתוך פחות משבוע שבועיים תוכל לשוב לפעילות רגילה. אם יהיה צורך לחזור על הניתוח מספר פעמים, עלולות תופעות הלוואי להפוך לבעייתיות. ייתכן שהשלפוחית תצטלק ולא תוכל לאגור כמות מספיקה של שתן, מה שיגרום להשתנה תכופה ולדליפת שתן (אי- שליטה במתן שתן).

 

 

לראש העמוד

כריתת שלפוחית שתן (ציסטקטומיה)

כאשר סרטן השלפוחית הוא פולשני (הגידול התפשט אל מעבר לשכבת התאים שבה הופיע לראשונה וחדר אל שריר השלפוחית) יש צורך לכרות את השלפוחית. פעולה זו נקראת כריתת שלפוחית השתן או ציסטקטומיה. במקרה זה על המנתח לחתוך דרך הבטן על מנת להגיע אל השלפוחית. כאשר רק חלק מן השלפוחית נכְרת, מדובר בכריתה חלקית של השלפוחית. אם מסירים את כל השלפוחית זוהי כריתה רדיקלית של שלפוחית השתן.

אם כורתים את השלפוחית בשלמותה, מסירים גם את קשרי הלימפה הסמוכים לה. אצל גברים, מסירים גם את בלוטת הערמונית. אצל נשים מסירים בדרך כלל גם את הרחם, השחלות, החצוצרות וחלק קטן מהנרתיק.

בכל אחד מהניתוחים תהיה תחת הרדמה. יהיה עליך להיות מאושפז למשך כשבעה עד עשרה ימים. לאחר ארבעה עד שישה שבועות תוכל לשוב לפעילות רגילה. חשוב שהמנתח העורך את הניתוח יהיה בעל ניסיון בטיפול בסרטן שלפוחית השתן. אם הניתוח אינו מבוצע כהלכה, יש סיכוי רב יותר שהגידול ישוב ויופיע.

תופעות לוואי של ניתוח זה עשויות לכלול דימום, זיהומים בדרכי השתן, דליפת שתן וחסימה בזרימת השתן.

יש רופאים שמצדדים בניתוח בגישה דרך השופכה בלוויית טיפולי הקרנה וכימותרפיה כטיפול נוסף אפשרי בסרטן שלפוחית השתן עם חדירה לשריר. שיטה זו מתאימה למיעוט של החולים ב TCC – רק אם הגידול חדר לשריר והוא בודד ומוגבל לאזור מסוים בכיס השתן אחרים חולקים על כך, וחשים שציסטקטומיה הוא הטיפול הטוב ביותר לחולים בסרטן השלפוחית בשלב מוקדם. מומלץ לדון בכך עם הרופא המטפל.

 

 

לראש העמוד

ניתוח שחזור

אם כורתים את השלפוחית בשלמותה, חייבים לבנות דרך אחרת לאחסן או להפריש שתן. ישנן כמה שיטות לטפל בכך, והן עשויות להשפיע השפעה ניכרת על האופן שבו תחוש לגבי גופך .כדאי שתשוחח עם הרופאים המטפלים והאחיות אודות כול חשש או דאגה המטרידים אותך בתהליך קבלת ההחלטות בנושא זה.

אפשרות אחת היא אורוסטומיה. בפעולה זו נוטלים רקמה מהמעי הדק, מצמידים אותה בצידה הפנימי אל השופכנים ומחברים אל העור בבטן דרך פתח קטן (הקרוי פיום או סטומה). סביב הפתח מוצמדת לבטן שקית ואליה נאסף השתן.

שיטה נוספת היא הטיית שתן קונטיננטית או הטיית שתן עם שליטה (continent diversion), כלומר איסוף שתן באמצעות יצירת כיס שתן משוחזר שאינו מתנקז באופן קבוע. הליך זה אינו דורש שקית חיצונית לגוף. תחת זאת, המנתח יוצר כיס מפיסת מעי קטנה, ומחבר אליו את השופכנים. השתן מופרש מהגוף בעזרת צינורית ניקוז (צנתר) המוחדרת אל הפיום (סטומה) שנוצר.

למידע נוסף יש לעיין במסמך "לחיות עם אורוסטומיה" מטעם האגודה למלחמה בסרטן.

כיום שיטות ניתוח חדישות יותר מסוגלות לבנות שיחזור של כיס השתן ע"י מעי ולנתב את השתן אל תוך השופכה, כך שמתן השתן הופך להיות כמעט כרגיל.

בעיות שיכולות להתעורר כתוצאה מניתוחים אלה עשויות להיות דליפת שתן (אי- שליטה), אבנים בכיס וחסימה בזרימת השתן.

 

לראש העמוד

מין וניתוח סרטן שלפוחית השתן

לאחר כריתה רדיקלית של השלפוחית, אין הגבר יכול עוד לייצר זרע. תאי זרע עדיין מיוצרים, אך אין הם נפלטים מן הגוף אלא שבים ונספגים. לאחר ניתוח מסוג זה יוכל הגבר לחוש אורגזמה "יבשה" – כלומר ללא שפיכת זרע.

אפשר שייגרם נזק עצבי מסוים לאחר ניתוח זה, נזק שבעטיו רבים מהגברים לא יוכלו להגיע לזקפה. שיטות ניתוח חדישות יותר עשויות לצמצם את הסיכון לכך, וייתכן שהבעיה תיעלם עם הזמן. ככלל, ככול שגבר צעיר יותר, כן רבים סיכוייו להגיע לזקפות מלאות. זהו נושא שכדאי לגבר לדון בו עם הרופא שלו לפני הניתוח.

סביר בהחלט שיהיו לך חששות לגבי חיי המין שלך לאחר הניתוח לטיפול בסרטן שלפוחית השתן. בעזרת תכנון פשוט, יכול המין להיות מענג ופחות מלחיץ. התאמה נכונה של כיס האורוסטומיה (אם הותקן לך כזה), וריקון הכיס לפני קיום יחסי המין מקטינים את הסיכון לדליפה. תוכל לכסות את השקית או ללבוש חולצה במהלך קיום יחסי המין. על מנת לצמצם את החיכוך כנגד השקית, בחר בתנוחות שמסיטות ממנה את משקל הגוף של בן/ בת הזוג.

למידע נוסף אודות התמודדות עם סוגיות הקשורות בחיי המין יש לעיין בפרק "מיניות לגבר חולה סרטן" מטעם אגודה למלחמה בסרטן.

ניתן לפנות גם למרפאת התפקוד המיני בביה"ח "בילינסון" (המרפאה מיועדת לגברים).

לראש העמוד

טיפול תוך-שלפוחיתי (אינטרה-וזיקאלית)

בחולים עם TCC שטחי שחדר לשכבת הביניים יש הישנות של הגידול בכיס השתן עד 50% מהמקרים. לכן לא מסתפקים בTURBT אלא מומלץ להוסיף שטיפות עם תרופות כימותרפיות או ביולוגיות ישירות לכיס השתן מספר שבועות לאחר הניתוח.

טיפול תוך- שלפוחיתי נעשה הישר בתוך השלפוחית. הדוגמה השכיחה ביותר לטיפול מסוג זה לסרטן שלפוחית השתן היא טיפול חיסוני (אימוּנוֹתרפיה). טיפול זה מעורר את ההגנה הטבעית של הגוף (מערכת החיסון) לתקוף את התאים הסרטניים.

BCG הוא דוגמה לטיפול חיסוני יעיל לסרטן שלפוחית בדרגה נמוכה. מדובר בסוג של חיידק המשמש לעיתים לחיסון נגד שחפת. כאשר הוא משמש לטיפול בסרטן השלפוחית, ניתן ה- BCG ישירות אל תוך השלפוחית דרך צינורית דקה וגמישה הקרויה צנתר (קתטר). מערכת החיסון של הגוף מגיבה ל- BCG. תאי מערכת החיסון נמשכים לשלפוחית ותוקפים את תאי הסרטן. על פי רוב ניתן ה- BCG אחת לשבוע במשך שישה שבועות.

טיפול ב- BCG עלול לגרום לתופעות לוואי דמויות שפעת (חום נמוך, צמרמורות ועייפות), וכן לתחושת צריבה בשלפוחית או דם בשתן. חום גבוה (מעל 38.6C) שאינו מגיב לאספירין או לטיילנול (Tylenol®) יכול להצביע על התפשטות מסכנת חיים של חיידקי ה- BCG ברחבי הגוף. במקרה כזה, עליך לפנות לרופא המטפל ללא דיחוי. על פי רוב ניתן לטפל בזיהומים מסוג זה.

דוגמה נוספת של טיפול חיסוני תוך-שלפוחיתי היא אינטרפרון (interferon), חומר שבדרך כלל מופק על ידי הגוף. בדרך כלל נותנים בצד האינטרפרון תרופות נוספות, שמטרתן להקל על תופעות הלוואי כגון כאבי שרירים, כאבי עצמות, כאבי ראש, עייפות, בחילות והקאות.

 

 

לראש העמוד

כימותרפיה תוך-שלפוחיתית (אנטרה-וזיקאלית)

במסגרת טיפול זה מוחדרות לתוך השלפוחית תרופות נגד סרטן דרך צינורית דקה וגמישה הנקראת צנתר. התרופות הניתנות בשיטה זו מגיעות לתאי הסרטן בדופן השלפוחית מבלי להשפיע על תאים אחרים. הואיל והתרופות משפיעות בעיקר על תאי דופן השלפוחית, תאי סרטן שיימצאו מחוץ לדופן השלפוחית לא יטופלו. לפיכך, תשמש כימותרפיה תוך-שלפוחיתית אך ורק בטיפול במקרי סרטן שלפוחית בשלב מוקדם של המחלה.
תופעות הלוואי העיקריות של כימותרפיה תוך-שלפוחיתית הן גירוי ותחושת צריבה בשלפוחית.

לראש העמוד

כימותרפיה

כימותרפיה (או בקיצור "כימו") היא טיפול בתרופות כדי להשמיד תאי סרטן. על פי רוב ניתנות התרופות דרך הווריד. מרגע שנכנסו התרופות אל מחזור הדם, הן מתפשטות בכול רחבי הגוף. הכימותרפיה ניתנת בטיפול בסרטן אשר התפשט אל מעבר לשלפוחית, אל קשרי לימפה ולאיברים אחרים.

כימותרפיה עשויה להיות בשמוש גם כדי לצמק גידול ממאיר גדל מימדים, כך שיהיה קל יותר להסירו בניתוח. כאשר היא משמשת למטרה זו, היא נקראת כימותרפיה ניאו-אדג'ובנטית (מתן תרופות לפני הטיפול המקומי).
היא יכולה להינתן גם לאחר הניתוח, במטרה למנוע את התפתחותם של תאי סרטן תועים שנשארו בגוף. לכך קוראים כימותרפיה אדג'ובנטית (מתן תרופות לאחר טיפול מקומי כמו ניתוח או הקרנה). טיפול זה עשוי לצמצם את הסיכוי שהסרטן ישוב ויופיע מאוחר יותר.

 

 

השימוש בשילוב של מספר תרופות כימותרפיות, יעיל יותר מתרופה בודדת לטיפול בסרטן שלפוחית השתן. השילובים בהם משתמשים בדרך כלל הם:

 • גמציטבין (gemcitabine) ו - ציספלטין (cisplatin).
 •  קרבופלטין (carboplatin) ו - טקסן (taxan) פקליטקסל/טקסול – paclitaxel/taxol או דוצטקסל/טקסוטיר docetaxel/taxotere.
 • MVAC - מטוטרקסט (methotrexate), וינבלסטין (vinblastine), דוקסורוביצין (doxorubicin) (אדריאמיצין adriamycin), ו- ציספלטין (cisplatin).

כימותרפיה בצד הקרנה- לעיתים במקום ניתוח ניתן לשקול הקרנה למטרת ריפוי, ניתן לשלב כימותרפיה לצד הקרנה על מנת לשפר את יעילות ההקרנה. פעולה זו עשויה להגביר את תופעות הלוואי של ההקרנה.

סוגים אחרים של סרטן שלפוחית השתן כוללים: קרצינומה של תאי קשקש, אדנוקרצינומה, וקרצינומת תאים קטנים. לכימותרפיה בסוגי סרטן אלה ניתן להשתמש בתרופות שונות מאלה שהוזכרו למעלה. לעיתים קרובות, הם מטופלים באותן תרופות, המשמשות לטיפול באותם סוגי סרטן שמתפתחים גם באזורים אחרים בגוף.

לראש העמוד

תופעות לוואי של כימותרפיה בדרך הוריד

אמנם התרופות הכימותרפיות משמידות את תאי הסרטן, אך בה בעת הן גם גורמות נזק לחלק מהתאים הבריאים ודבר זה עלול לגרום לתופעות לוואי. תופעות לוואי אלו תלויות בסוג התרופות הכימותרפיות, במינונן ובמשך הטיפול. תופעות לוואי קצרות טווח עשויות לכלול:

 • בחילות או הקאות
 • חוסר תיאבון
 • נשירת שיער
 • כיבים בפה
 • סיכון רב יותר ללקות בזיהומים (עקב ירידה בתאי דם לבנים)
 • דימומים כתוצאה מחתכים או פציעות של מה בכך (עקב מחסור בטסיות דם)
 • עייפות (עקב ספירה נמוכה של תאי דם אדומים, המכונה אנמיה)

רבות מתופעות לוואי אלה נעלמות עם תום הטיפול. אם אתה סובל מתופעות לוואי, דאג ליידע את הרופא המטפל או האחות, שכן על פי רוב ישנן דרכים להקל על הבעיה.

כימותרפיה עשויה לגרום לתופעות לוואי ארוכות טווח כגון בלות מוקדמת ואי- פוריות. נשים מבוגרות המטופלות בכימותרפיה נמצאות בסיכון גבוה יותר לסבול מתופעות לוואי אלה.

 

לראש העמוד

טיפולי הקרנה

טיפול בהקרנה פירושו שימוש בקרניים עתירות אנרגיה (כגון קרני רנטגן) על מנת להשמיד או לצמק את הגידול הסרטני. ההקרנה יכולה לבוא ממקור חיצוני לגוף או מחומרים רדיואקטיביים המוחדרים הישר אל תוך הגידול. לאחר ניתוח, הקרנה יכולה להרוס שאריות מקומיות קטנות של תאים סרטניים שהינם זעירים מכדי לראותם.

לאחר ניתוח TURBT, מתן טיפולי הקרנה וכימותרפיה גם יחד יכולים לפעמים להשמיד גידולים שאחרת היו מצריכים כריתת שלפוחית (ציסטקטומיה).

 

 

 

לראש העמוד

תופעות לוואי של קרינה

תוצאות לוואי של קרינה תלויות במינון שניתן ובאזור הסופג את הקרינה. התגובות נוטות להיות חמורות יותר אם בשילוב עם הקרנה ניתנת גם כימותרפיה. תופעות הלוואי עשויות לכלול:

 

 • הקאות ובחילות
 • תסמינים בשלפוחית, כגון צריבה או כאב בעת מתן שתן, צורך להשתין לעיתים תכופות או דם בשתן
 • שלשולים
 • עייפות
 • ספירות דם נמוכות

 

בעיות אלו נעלמות על פי רוב בשבועות שלאחר תום הטיפול. אם אתה סובל מהן או מתופעות לוואי אחרות, עליך לפנות לרופא המטפל. לעיתים קרובות יש דרכים להקל.

לראש העמוד

 

אימונותרפיה

 

אימונותרפיה היא טיפול בתרופות שנועדו לעזור למערכת החיסון לזהות את תאי הסרטן והלשמיד אותם. הטיפול ניתן דרך הווריד אחת למספר שבועות. הטיפול נמצא כיום בשימוש בסרטן גרורתי (כלומר גידול שהתפשט לאיברים אחרים) ובנוסף נמצא במחקר קליני בטיפול בשלבים אחרים של המחלה.

ישנן מספר תרופות ממשפחה זו אשר הראו יעילות בסרטן גרורתי :

( Atezolizumab, Pembrolizumab, Nivolumab, Avelumab, Durvalumab)

 

  

תופעות לוואי של אימונותרפיה
 

הטיפול באימונותרפיה לרוב הוא עם תופעות לוואי קלות בלבד, בעיקר עייפות. בחלק קטן של המטופלים הטיפול עשוי לגרום לתופעות לוואי בשל תקיפה של תאים בריאים ע"י מערכת החיסון.

תופעות הלוואי עשויות לכלול:

 • פריחה
 • שלשול
 • שיעול
 • ירידה או עליה בפעילות של בלוטת התריס
 • ועוד

אם אתה סובל מתופעות לוואי, דאג ליידע את הרופא המטפל או האחות, שכן על פי רוב ישנן דרכים להקל על הבעיה. במידה ותופעת הלוואי הינה משמעותית ניתן  לטפל בה בעזרת סטרואידים.

לראש העמוד

 

אם סרטן שלפוחית השתן מופיע מחדש

כאשר סרטן שלפוחית השתן שב ומופיע, קרוי הדבר סרטן חוזר. החזרה יכולה להיות מקומית (משמע באותו מקום שבו הופיע הגידול לראשונה או בסמוך לו) או מרוחקת (הסרטן התפשט לעבר אברים אחרים כגון הריאות או עצם). הצפי להחלמה וסוג הטיפול בסרטן שלפוחית חוזר תלויים במיקום הגידול ובגודלו, וכן בסוג הטיפול שניתן כשהסרטן הופיע לראשונה.

 

לראש העמוד

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים, מדי יום א' בין השעות 12:00-14:00, החל מ- 15.5.2022.

הכנס השנתי של עמותת אמ"ן

הכנס השנתי של עמותת אמ"ן יתקיים ביום שישי, ה- 17.6.22, בין השעות 0900-1400 במכון וייצמן ברחובות.

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי - מחזור מאי: 22.5.22 - 27.5.22

חליל האור - וובינר

כנסים בזום (וובינר) של "חליל האור" בנושא מחלות המטואונקולוגיות.

מדברים עם מומחים על סרטן השד - פודקאסט

בפודקאסט "מדברים סרטן" של האגודה למלחמה בסרטן תמצאו מענה לשאלות רבות על סרטן בכל הנוגע למניעה, אבחון, טיפול ושיקום.

הקלטות מיום עיון אונליין - סרטן המעי הגס

ניתן להאזין להקלטות מיום העיון של האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן המעי הגס, שהתקיים במרס 2021.

הקלטות מכנס לכלל החולים ההמטואונקולוגים 2021

הקלטות מכנס שהתקיים ב21.1.2021 מטעם המכון ההמטולוגי בבית החולים בילינסון בשיתוף עם עמותת חלי"ל האור

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מה בין העליה המצטברת במשקל הגוף לאורך החיים ובין הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום?

כתבה מ-e-med.

עלייה עודפת במשקל הגוף מלווה בעליה בסיכון לסרטן מעי גס ורקטום בהיקף גדול יותר מכפי שעלה ממחקרים קודמים אשר לא לקחו בחשבון את החשיפה המצטברת לאורך החיים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

לא היה שום רמז למשהו חשוד...

כתבה מ-ynet.

שלוש נשים שנאלצו להתמודד עם סרטן במהלך ההריון.

לראשונה: אושרה תרופה לחולות סרטן השד בשלב מוקדם עם BRCA

כתבה מ-ynet.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את התרופה אולפאריב (לינפרזה) לאחר שהוכחה הפחתה דרמטית של 42% בסיכון לחזרת המחלה ובשליש מהסיכון למות ממנה.

עדויות חדשות תומכות בתועלת הקלינית של טיפול אחזקה ב-Olaparib בנשים עם הישנות סרטן שחלות

כתבה מ-e-med.

במאמר שפורסם בכתב העת Gynecologic Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בנשים עם הישנות סרטן שחלות רגיש לפלטינום, ללא מוטציות תורשתיות ב- BRCA1/BRCA2, יש תועלת לטיפול אחזקה ב- Olaparib (לינפרזה), ללא סוגיות חדשות הנוגעות לבטיחות הטיפול.


סל התרופות 2022

כתבה מ-ynet.

בסל התרופות 2022: עוד תרופות לסרטן. כ-45% מהתרופות שאושרו השנה מיועדות לחולי סרטן.


הטיפול שהעלים את הסרטן: "מחולה אונקולוגית עם גידול מסוכן, יצאתי בריאה"

כתבה מ-ynet.

פוריה הרגישה שהאוכל נתקע, לא יורד לקיבה שלה. בדיקות העלו שהיא סובלת מסרטן וושט ללא גרורות. במקום ניתוח כריתה היא עברה באיכילוב ניתוח אנדוסקופי.

שוברים את קשר השתיקה: הצעירים שאובחנו עם סרטן האשכים

כתבה מ-ynet.

ארבעה צעירים שחלו בסרטן האשכים שוברים את קשר השתיקה ומדברים על ההתמודדות עם הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים ישראלים צעירים, שרושם עלייה מטרידה של חמישה אחוזים בשנה.

הרפואה המשלימה איננה 'אלטרנטיבה' לטיפול בסרטן, אלא כלי נוסף בטיפול הכוללני במחלה

כתבה ממוסף "הארץ" המוקדש לסרטן.

כיצד יכולה הרפואה המשלימה המשולבת לתמוך בחולי סרטן בשלבים השונים של האבחון, הטיפול וההחלמה? מה חשוב לחולים ולבני משפחותיהם לדעת וממה חשוב להם להיזהר? שיחה עם ד"ר כספי, מנהל הרפואה האינטגרטיבית ומרפאת מחלימים במרכז דוידוף בבילינסון.


התזונה שהוכחה מחקרית כמפחיתת סיכויים לחלות בסרטן

כתבה מ-ynet.

כמה שינויים קטנים בסגנון החיים יכולים לעשות הבדל גדול בסיכון של כל אחד מאיתנו לחלות בסרטן. מה כדאי להוסיף לתפריט ומה להשאיר מחוץ לצלחת?

תרגילים ביתיים לאימון גופני עשויים להקל על עייפות בחולי סרטן

כתבה מ-e-med.

פעילות גופנית בעצימות נמוכה עד בינונית המבוצעת בבית עשויה להקל על עייפות במטופלים ששרדו מחלות ממאירות והשלימו את הטיפול האונקולוגי, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמה בכתב העת Medicine & Science in Sports & Exercise.

בן 107 עבר בהצלחה ניתוח להסרת גידול

כתבה מ-ynet.

במחלקה כירורגית א' של בי"ח כרמל בחיפה חששו בתחילה לנתח את עזיז לוי, אבל לאחר התייעצות החליטו להכניס אותו לחדר ניתוח והסירו גידול סרטני מהמעי הגס שלו.

האם טיפול פרוביוטי עשוי למנוע פגיעה קוגניטיבית על רקע טיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד?

כתבה מ- E-med.

בנשים עם סרטן שד שטופלו בכימותרפיה ונטלו גם תוספי פרוביוטיקה תועדו הרבה פחות תסמינים של ליקוי קוגניטיבי על רקע כימותרפיה (Chemo Brain ), בהשוואה לנשים שנטלו קפסולות פלסבו, כך עולה מתוצאות המחקר הראשון מסוגו בנושא, אשר פורסם בכתב העת European Journal of Cancer

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

האם ניתן לוותר על טיפול כימותרפי בנשים מבוגרות עם סרטן בשלב מוקדם?

כתבה מ-e-med. 

מתוצאות מחקר RxPONDER שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולות עדויות נוספות לפיהן במרבית הנשים לאחר מנופאוזה עם סרטן בשלב מוקדם אין ערך מוסף למתן טיפול כימותרפי וניתן לטפל בהן ביעילות בטיפול הורמונאלי בלבד.

בסרטן השד תמיד מרגישים גוש? 10 מיתוסים

 כתבה מ-ynet. 

ממוגרפיה עלולה לגרום לסרטן? רוב החולות מתגלות בשלב מוקדם? תוחלת החיים של חולות עם סרטן גרורתי השתפרה? לרגל חודש המודעות לסרטן השד, פרופ' רינת ירושלמי עושה סדר.

שינויים בהרגלי החיים: הקשר בין תזונה לסרטן השד

כתבה מ-ynet.  

איזה תזונה יכולה למנוע את סרטן השד והאם היא יכולה לנצח את הגנטיקה, ואילו שינויים באורח החיים עלינו לעשות כדי לשמור על הבריאות שלנו?

את לא לבד: איך מתמודדים עם היום שאחרי ההחלמה מסרטן שד

כתבה מ-ynet. 

פעמים רבות לצד ההקלה שנלווית עם ההחלמה מסרטן השד, לנשים שהחלימו מהמחלה צפויים אתגרים רבים. הפתרונות לכך רבים וחשוב לזכור שאת לא לבד: מליווי כולל למחלימות, ייעוץ וטיפול נפשי, ריפוי באמנות ואפילו מיינדפולנס.

האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור חולי הסרטן להתחסן נגד שפעת

לקראת החורף האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור חולי הסרטן ובני משפחותיהם להתחסן נגד שפעת.

מכשיר חדשני לטיפול חשמלי בסרטן

כתבה שהתפרסמה באתר N12 ב 20.9.21:
"מהמרתף בישראל - למהפכה רפואית עולמית: הטיפול החדשני בסרטן שמאריך חיים", פרופ' יורם פלטי מחברת נובוקיור פיתח מערכת CT המשתמשת באולטרה סאונד במקום קרינה מייננת לטיפול בגידול סרטני אלים בראש.

יתרונות טיפול קרינתי אדג'וונטי בנשים עם DCIS נותרים לאורך שנים

כתבה מ-e-med  בנושא מאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול קרינתי אדג'וונטי כנגדיDCISי(Ductal Carcinoma in Situ) הפחית את הסיכון להישנות הממאירות באותו שד בלמעלה מ-50%, בהשוואה למעקב בלבד.

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות

כתבה מ-ynet:

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות: אני לא חולה, אני מתמודדת.

עדי, הדר ושרון אובחנו עם סרטן שד גרורתי ולמרות הבשורה הקשה הן החליטו להתגבר על הקושי ולהילחם על החיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר מתן קיטרודה לטיפול בקרצינומה של תאי קשקש של העור

כתבה מ-e-med.

ה-FDA  אישר את מתן Pembrolizumab (קיטרודה) לטיפול בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש של העור בשלב מתקדם-מקומית, אשר אינה ברת-ריפוי עם טיפול ניתוחי או קרינתי.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

לראשונה בישראל: ניתוח ייחודי להצלת פוריות בצעירה חולת סרטן

כתבה מישראל היום.

בית החולים בילינסון ביצע ניתוח הסטת רחם ושחלות בבת 25 המטופלת בכימותרפיה.

התועלת של טיפול אימונותרפי אדג'וונטי בחולים לאחר כריתת סרטן כליה (ASCO)

כתבה מ-e-med.  בחולים עם סרטן כליה מסוג Clear-Cell renal Cell Cancer בסיכון גבוה אשר עברו ניתוח, משך ההישרדות ללא מחלה היה ארוך יותר משמעותית עם טיפול אדג'וונטי בקיטרודה בהשוואה לפלסבו, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס ASCO 2021

מחקר: הוספת אולפריב לטיפול האדג'וונטי מפחיתה את הסיכון לחזרת המחלה בחולות סרטן שד נשאיות BRCA שהגידול שלהן שלילי ל-HER2 והן בסיכון גבוה

מאתר "אחת מתשע": מחקר OlympiA , שתוצאות הביניים שלו התפרסמו בכנס ASCO 2021 בדק האם הוספה של התרופה אולפריב למשך שנה לטיפול שניתן לאחר הניתוח משפרת את משך זמן ההישרדות ללא מחלה בנשים החולות בסרטן שד מוקדם המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה, שהן נשאיות של BRCA והגידולים שלהן שליליים ל-HER2, כלומר שהגידולים שלהן הם טריפל נגטיב או גידולים הורמונליים.

 

מחקר ישראלי: החיסון נגד קורונה מגן גם על חולי סרטן במהלך הטיפולים

כתבה שפורסמה ב - "ynet",

חוקרי בית החולים בילינסון מצאו כי החיסון לקורונה מספק הגנה מלאה ל-90% מהחולים האונקולוגיים תוך כדי טיפולים - עם רמה גבוהה של נוגדנים בקרב החולים המחוסנים.

השוואת משלב Nivolumab עם Cabozantinib לעומת Sunitinib בטיפול בסרטן כליה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Cabozantinib (קבומטיקס) הדגים עדיפות משמעותית על פני Sunitinib (סוטנט) בתוצאות הישרדות ללא-התקדמות, הישרדות כוללת וסיכויי תגובה לטיפול בחולים עם Renal Cell Carcinoma שלא קיבלו טיפול קודם.

השוואת תוצאות משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus כנגד סרטן כליות מתקדם

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה:

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט), בחולים עם סרטן כליות מתקדם.


תינוקות הכימו: הנשים שילדו עם סרטן

כתבה שפורסמה ב'ישראל היום' - "את חולה בסרטן שד": האם להמשיך את ההיריון במקביל לטיפולים הכימותרפיים?

אני והתא נשנה את העולם

מאמר שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" מאת פרופ' גל מרקל, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין ומנהל מרכז דוידוף.

 

 

מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות

כתבה ב-the marker: שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד.

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כתבה מאת: לילך יוסף וד"ר אלונה זר,  על מחקר שהוצג בכנס ASCO (2020).

 

תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

תוצאות מבטיחות לטיפול CAR-T Cell כנגד מיאלומה נפוצה (מתוך כנס ASH)

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: בחולים עם מיאלומה נפוצה לאחר מספר קווי טיפול קודמים, התגובה המוקדמת והעמוקה בעקבות טיפול CAR-T cell נותרה גם לאורך זמן, כך עולה מנתוני מחקר Caritude-1.

 


התועלת של תוספת קיטרודה לטיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת קיטרודה (pembrolizumab) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בהישרדות ללא התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בנשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי לקולטנים להורמונים.

 


מחקר ב"שיבא": השתלת חיידקי מעי הובילה לנסיגה של מלנומה גרורתית

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמצא כי השתלת חיידקי מעי בחולי מלנומה גרורתית, בשילוב עם אימונותרפיה הממריצה את מערכת החיסון, יכולה להוביל לנסיגת המחלה.

מחקר בהובלה משותפת של פרופ' גל מרקל ודר בן בורסי.

לכתבה נוספת מ"ישראל היום"

אמצעים לשימור פוריות משפרים שיעור לידות בנשים לאחר סרטן שד

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מנתונים חדשים משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי טיפולים לשימור פוריות מלווים בשיעורים גבוהים יותר משמעותית של לידות חי וטיפולי פוריות בקרב נשים ששרדו סרטן שד.

 


כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.


תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.


משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.


תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

 


הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

כתבה שפורסמה ב ynet -

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.