לוגו משולב
סרטן שלפוחית השתן

הטיפול בסרטן שלפוחית השתן

המידע בפרקים הבאים מבוסס על:
האגודה האמריקנית לאונקולוגיה קלינית הרפואית (ASCO)
האגודה האמריקאית לסרטן (American Cancer Society)

הערות מומחי מרכז דוידוף למחלות הסרטן, בי"ח בילינסון:

פרופ' ג'ק בניאל, מנהל האגף האורולוגי, ביה"ח בילינסון.
ד"ר אלי רוזנבאום, מנהל היחידה לאונקולוגיה אורולוגית, מרכז דוידוף.

ד"ר מיכל צרפתי , לשעבר רופאה בכירה במכון האונקולוגי, מרכז דוידוף.

 

מעודכן לשנת  - 2019

 

 

ראשי פרקים:

מבוא
האבחון
ניתוח בגישה דרך השופכה
כריתת שלפוחית שתן ציסטקטומיה
ניתוח שחזור
מין וניתוח סרטן שלפוחית השתן
טיפול תוך-שלפוחיתי אינטרה-וזיקאלית
כימותרפיה תוך-שלפוחיתית אנטרה-וזיקאלית
כימותרפיה
תופעות לוואי של כימותרפיה בדרך הוריד
טיפולי הקרנה
תופעות לוואי של קרינה
אימונותרפיה
אם סרטן שלפוחית השתן מופיע מחדש

 

מבוא

המידע בנושא הטיפול הרפואי במסמך זה אין בכוונתו לספק ייעוץ רפואי במקום המומחיות ושיקול הדעת של הצוות הרפואי שלך. מטרתו לסייע לך ולבני משפחתך בקבלת החלטות מושכלות, ביחד עם הרופא שלך.

אם הרופא שלך הציע תכנית טיפול שונה מאפשרויות טיפול כלליות אלה, הרי שיש לו סיבה טובה לכך. אל תהסס לשאול אותו שאלות בנוגע לאפשרויות הטיפול השונות עבורך.

שיקולים רבים עומדים בפניך בבואך לבחור בדרך הטובה ביותר לטיפול או לניהול מחלתך. אפשר שישנם כמה סוגי טיפול אפשריים. אולי תחוש שעליך להחליט במהירות, אולם הנח לעצמך זמן לעכל את המידע שנמסר לך. שוחח עם הרופא שלך, והרגש חופשי לשאול כל שאלה שיש לך, גם אם היא נראית לא חשובה. מומלץ להכין רשימת שאלות לפני המפגש.

ייתכן שתרצה לשמוע חוות דעת נוספת אודות אפשרות הטיפול הטובה ביותר עבורך. כך תוכל לקבל מידע נוסף ולהיות שלם יותר עם תכנית הטיפול שבה תבחר. כדאי לך לשקול את היתרונות שבכול טיפול אל מול תוצאות הלוואי והסיכונים הכרוכים בו.

סוגי הטיפולים העיקריים לסרטן שלפוחית שתן שטחי הם ניתוח ואימונותרפיה ולסרטן מתקדם יותר: ניתוח ולעיתים כימותרפיה והקרנה בתלות בשלב המחלה.

לראש העמוד

האבחון

בהחלטה על הטיפול יש שלבים בהם מאבחנים את שלב המחלה – בדרך כלל בתחילה יש לבצע הדמיה של כיס השתן והכליות ע"י סונר וכן בדיקה פולשנית לא קשה בהרדמה מקומית – ציסטוסקופיה – מסתכלים פנימה אל תוך כיס השתן ע"י מכשיר דק גמיש עם עדשה בתוכו. לאחר שמקבלים נתונים על מראה הגידול והיקפו מציעים לחולה TURBT(ניתוח לכריתת הגידול).

לראש העמוד

ניתוח בגישה דרך השופכה TURBT

ניתוח זה משמש לאבחון ולטיפול ראשוני. אם הגידול קטן יהיה הניתוח דפניטיבי, אם הגידול פולשני יש להמשיך ולכרות את כיס השתן. הוא מתבצע בעזרת צינורית דקה וקשיחה המצוידת במצלמה ובתאורה, המוחדרת לשלפוחית דרך השופכה. הצינורית נקראת רזקטוסקופ (resectoscope). תקבל תרופות מאלחשות שירדימו את האזור או שתורדם בהרדמה כללית. בשיטה זו אין צורך לחתוך דרך הבטן.

 

תופעות הלוואי של ניתוח זה הן לרוב קלות ואינן נמשכות זמן רב. ייתכן דימום כלשהו או כאב קל מייד לאחר הניתוח. בדרך כלל תוכל לצאת הביתה בו ביום או למחרת. בתוך פחות משבוע שבועיים תוכל לשוב לפעילות רגילה. אם יהיה צורך לחזור על הניתוח מספר פעמים, עלולות תופעות הלוואי להפוך לבעייתיות. ייתכן שהשלפוחית תצטלק ולא תוכל לאגור כמות מספיקה של שתן, מה שיגרום להשתנה תכופה ולדליפת שתן (אי- שליטה במתן שתן).

 

 

לראש העמוד

כריתת שלפוחית שתן (ציסטקטומיה)

כאשר סרטן השלפוחית הוא פולשני (הגידול התפשט אל מעבר לשכבת התאים שבה הופיע לראשונה וחדר אל שריר השלפוחית) יש צורך לכרות את השלפוחית. פעולה זו נקראת כריתת שלפוחית השתן או ציסטקטומיה. במקרה זה על המנתח לחתוך דרך הבטן על מנת להגיע אל השלפוחית. כאשר רק חלק מן השלפוחית נכְרת, מדובר בכריתה חלקית של השלפוחית. אם מסירים את כל השלפוחית זוהי כריתה רדיקלית של שלפוחית השתן.

אם כורתים את השלפוחית בשלמותה, מסירים גם את קשרי הלימפה הסמוכים לה. אצל גברים, מסירים גם את בלוטת הערמונית. אצל נשים מסירים בדרך כלל גם את הרחם, השחלות, החצוצרות וחלק קטן מהנרתיק.

בכל אחד מהניתוחים תהיה תחת הרדמה. יהיה עליך להיות מאושפז למשך כשבעה עד עשרה ימים. לאחר ארבעה עד שישה שבועות תוכל לשוב לפעילות רגילה. חשוב שהמנתח העורך את הניתוח יהיה בעל ניסיון בטיפול בסרטן שלפוחית השתן. אם הניתוח אינו מבוצע כהלכה, יש סיכוי רב יותר שהגידול ישוב ויופיע.

תופעות לוואי של ניתוח זה עשויות לכלול דימום, זיהומים בדרכי השתן, דליפת שתן וחסימה בזרימת השתן.

יש רופאים שמצדדים בניתוח בגישה דרך השופכה בלוויית טיפולי הקרנה וכימותרפיה כטיפול נוסף אפשרי בסרטן שלפוחית השתן עם חדירה לשריר. שיטה זו מתאימה למיעוט של החולים ב TCC – רק אם הגידול חדר לשריר והוא בודד ומוגבל לאזור מסוים בכיס השתן אחרים חולקים על כך, וחשים שציסטקטומיה הוא הטיפול הטוב ביותר לחולים בסרטן השלפוחית בשלב מוקדם. מומלץ לדון בכך עם הרופא המטפל.

 

 

לראש העמוד

ניתוח שחזור

אם כורתים את השלפוחית בשלמותה, חייבים לבנות דרך אחרת לאחסן או להפריש שתן. ישנן כמה שיטות לטפל בכך, והן עשויות להשפיע השפעה ניכרת על האופן שבו תחוש לגבי גופך .כדאי שתשוחח עם הרופאים המטפלים והאחיות אודות כול חשש או דאגה המטרידים אותך בתהליך קבלת ההחלטות בנושא זה.

אפשרות אחת היא אורוסטומיה. בפעולה זו נוטלים רקמה מהמעי הדק, מצמידים אותה בצידה הפנימי אל השופכנים ומחברים אל העור בבטן דרך פתח קטן (הקרוי פיום או סטומה). סביב הפתח מוצמדת לבטן שקית ואליה נאסף השתן.

שיטה נוספת היא הטיית שתן קונטיננטית או הטיית שתן עם שליטה (continent diversion), כלומר איסוף שתן באמצעות יצירת כיס שתן משוחזר שאינו מתנקז באופן קבוע. הליך זה אינו דורש שקית חיצונית לגוף. תחת זאת, המנתח יוצר כיס מפיסת מעי קטנה, ומחבר אליו את השופכנים. השתן מופרש מהגוף בעזרת צינורית ניקוז (צנתר) המוחדרת אל הפיום (סטומה) שנוצר.

למידע נוסף יש לעיין במסמך "לחיות עם אורוסטומיה" מטעם האגודה למלחמה בסרטן.

כיום שיטות ניתוח חדישות יותר מסוגלות לבנות שיחזור של כיס השתן ע"י מעי ולנתב את השתן אל תוך השופכה, כך שמתן השתן הופך להיות כמעט כרגיל.

בעיות שיכולות להתעורר כתוצאה מניתוחים אלה עשויות להיות דליפת שתן (אי- שליטה), אבנים בכיס וחסימה בזרימת השתן.

 

לראש העמוד

מין וניתוח סרטן שלפוחית השתן

לאחר כריתה רדיקלית של השלפוחית, אין הגבר יכול עוד לייצר זרע. תאי זרע עדיין מיוצרים, אך אין הם נפלטים מן הגוף אלא שבים ונספגים. לאחר ניתוח מסוג זה יוכל הגבר לחוש אורגזמה "יבשה" – כלומר ללא שפיכת זרע.

אפשר שייגרם נזק עצבי מסוים לאחר ניתוח זה, נזק שבעטיו רבים מהגברים לא יוכלו להגיע לזקפה. שיטות ניתוח חדישות יותר עשויות לצמצם את הסיכון לכך, וייתכן שהבעיה תיעלם עם הזמן. ככלל, ככול שגבר צעיר יותר, כן רבים סיכוייו להגיע לזקפות מלאות. זהו נושא שכדאי לגבר לדון בו עם הרופא שלו לפני הניתוח.

סביר בהחלט שיהיו לך חששות לגבי חיי המין שלך לאחר הניתוח לטיפול בסרטן שלפוחית השתן. בעזרת תכנון פשוט, יכול המין להיות מענג ופחות מלחיץ. התאמה נכונה של כיס האורוסטומיה (אם הותקן לך כזה), וריקון הכיס לפני קיום יחסי המין מקטינים את הסיכון לדליפה. תוכל לכסות את השקית או ללבוש חולצה במהלך קיום יחסי המין. על מנת לצמצם את החיכוך כנגד השקית, בחר בתנוחות שמסיטות ממנה את משקל הגוף של בן/ בת הזוג.

למידע נוסף אודות התמודדות עם סוגיות הקשורות בחיי המין יש לעיין בחוברת "מיניות ופוריות הגבר" מטעם אגודה למלחמה בסרטן.

ניתן לפנות גם למרפאת התפקוד המיני בביה"ח "בילינסון" (המרפאה מיועדת לגברים).

לראש העמוד

טיפול תוך-שלפוחיתי (אינטרה-וזיקאלית)

בחולים עם TCC שטחי שחדר לשכבת הביניים יש הישנות של הגידול בכיס השתן עד 50% מהמקרים. לכן לא מסתפקים בTURBT אלא מומלץ להוסיף שטיפות עם תרופות כימותרפיות או ביולוגיות ישירות לכיס השתן מספר שבועות לאחר הניתוח.

טיפול תוך- שלפוחיתי נעשה הישר בתוך השלפוחית. הדוגמה השכיחה ביותר לטיפול מסוג זה לסרטן שלפוחית השתן היא טיפול חיסוני (אימוּנוֹתרפיה). טיפול זה מעורר את ההגנה הטבעית של הגוף (מערכת החיסון) לתקוף את התאים הסרטניים.

BCG הוא דוגמה לטיפול חיסוני יעיל לסרטן שלפוחית בדרגה נמוכה. מדובר בסוג של חיידק המשמש לעיתים לחיסון נגד שחפת. כאשר הוא משמש לטיפול בסרטן השלפוחית, ניתן ה- BCG ישירות אל תוך השלפוחית דרך צינורית דקה וגמישה הקרויה צנתר (קתטר). מערכת החיסון של הגוף מגיבה ל- BCG. תאי מערכת החיסון נמשכים לשלפוחית ותוקפים את תאי הסרטן. על פי רוב ניתן ה- BCG אחת לשבוע במשך שישה שבועות.

טיפול ב- BCG עלול לגרום לתופעות לוואי דמויות שפעת (חום נמוך, צמרמורות ועייפות), וכן לתחושת צריבה בשלפוחית או דם בשתן. חום גבוה (מעל 38.6C) שאינו מגיב לאספירין או לטיילנול (Tylenol®) יכול להצביע על התפשטות מסכנת חיים של חיידקי ה- BCG ברחבי הגוף. במקרה כזה, עליך לפנות לרופא המטפל ללא דיחוי. על פי רוב ניתן לטפל בזיהומים מסוג זה.

דוגמה נוספת של טיפול חיסוני תוך-שלפוחיתי היא אינטרפרון (interferon), חומר שבדרך כלל מופק על ידי הגוף. בדרך כלל נותנים בצד האינטרפרון תרופות נוספות, שמטרתן להקל על תופעות הלוואי כגון כאבי שרירים, כאבי עצמות, כאבי ראש, עייפות, בחילות והקאות.

 

 

לראש העמוד

כימותרפיה תוך-שלפוחיתית (אנטרה-וזיקאלית)

במסגרת טיפול זה מוחדרות לתוך השלפוחית תרופות נגד סרטן דרך צינורית דקה וגמישה הנקראת צנתר. התרופות הניתנות בשיטה זו מגיעות לתאי הסרטן בדופן השלפוחית מבלי להשפיע על תאים אחרים. הואיל והתרופות משפיעות בעיקר על תאי דופן השלפוחית, תאי סרטן שיימצאו מחוץ לדופן השלפוחית לא יטופלו. לפיכך, תשמש כימותרפיה תוך-שלפוחיתית אך ורק בטיפול במקרי סרטן שלפוחית בשלב מוקדם של המחלה.
תופעות הלוואי העיקריות של כימותרפיה תוך-שלפוחיתית הן גירוי ותחושת צריבה בשלפוחית.

לראש העמוד

כימותרפיה

כימותרפיה (או בקיצור "כימו") היא טיפול בתרופות כדי להשמיד תאי סרטן. על פי רוב ניתנות התרופות דרך הווריד. מרגע שנכנסו התרופות אל מחזור הדם, הן מתפשטות בכול רחבי הגוף. הכימותרפיה ניתנת בטיפול בסרטן אשר התפשט אל מעבר לשלפוחית, אל קשרי לימפה ולאיברים אחרים.

כימותרפיה עשויה להיות בשמוש גם כדי לצמק גידול ממאיר גדל מימדים, כך שיהיה קל יותר להסירו בניתוח. כאשר היא משמשת למטרה זו, היא נקראת כימותרפיה ניאו-אדג'ובנטית (מתן תרופות לפני הטיפול המקומי).
היא יכולה להינתן גם לאחר הניתוח, במטרה למנוע את התפתחותם של תאי סרטן תועים שנשארו בגוף. לכך קוראים כימותרפיה אדג'ובנטית (מתן תרופות לאחר טיפול מקומי כמו ניתוח או הקרנה). טיפול זה עשוי לצמצם את הסיכוי שהסרטן ישוב ויופיע מאוחר יותר.

 

 

השימוש בשילוב של מספר תרופות כימותרפיות, יעיל יותר מתרופה בודדת לטיפול בסרטן שלפוחית השתן. השילובים בהם משתמשים בדרך כלל הם:

 • גמציטבין (gemcitabine) ו - ציספלטין (cisplatin).
 •  קרבופלטין (carboplatin) ו - טקסן (taxan) פקליטקסל/טקסול – paclitaxel/taxol או דוצטקסל/טקסוטיר docetaxel/taxotere.
 • MVAC - מטוטרקסט (methotrexate), וינבלסטין (vinblastine), דוקסורוביצין (doxorubicin) (אדריאמיצין adriamycin), ו- ציספלטין (cisplatin).

כימותרפיה בצד הקרנה- לעיתים במקום ניתוח ניתן לשקול הקרנה למטרת ריפוי, ניתן לשלב כימותרפיה לצד הקרנה על מנת לשפר את יעילות ההקרנה. פעולה זו עשויה להגביר את תופעות הלוואי של ההקרנה.

סוגים אחרים של סרטן שלפוחית השתן כוללים: קרצינומה של תאי קשקש, אדנוקרצינומה, וקרצינומת תאים קטנים. לכימותרפיה בסוגי סרטן אלה ניתן להשתמש בתרופות שונות מאלה שהוזכרו למעלה. לעיתים קרובות, הם מטופלים באותן תרופות, המשמשות לטיפול באותם סוגי סרטן שמתפתחים גם באזורים אחרים בגוף.

לראש העמוד

תופעות לוואי של כימותרפיה בדרך הוריד

אמנם התרופות הכימותרפיות משמידות את תאי הסרטן, אך בה בעת הן גם גורמות נזק לחלק מהתאים הבריאים ודבר זה עלול לגרום לתופעות לוואי. תופעות לוואי אלו תלויות בסוג התרופות הכימותרפיות, במינונן ובמשך הטיפול. תופעות לוואי קצרות טווח עשויות לכלול:

 • בחילות או הקאות
 • חוסר תיאבון
 • נשירת שיער
 • כיבים בפה
 • סיכון רב יותר ללקות בזיהומים (עקב ירידה בתאי דם לבנים)
 • דימומים כתוצאה מחתכים או פציעות של מה בכך (עקב מחסור בטסיות דם)
 • עייפות (עקב ספירה נמוכה של תאי דם אדומים, המכונה אנמיה)

רבות מתופעות לוואי אלה נעלמות עם תום הטיפול. אם אתה סובל מתופעות לוואי, דאג ליידע את הרופא המטפל או האחות, שכן על פי רוב ישנן דרכים להקל על הבעיה.

כימותרפיה עשויה לגרום לתופעות לוואי ארוכות טווח כגון בלות מוקדמת ואי- פוריות. נשים מבוגרות המטופלות בכימותרפיה נמצאות בסיכון גבוה יותר לסבול מתופעות לוואי אלה.

 

לראש העמוד

טיפולי הקרנה

טיפול בהקרנה פירושו שימוש בקרניים עתירות אנרגיה (כגון קרני רנטגן) על מנת להשמיד או לצמק את הגידול הסרטני. ההקרנה יכולה לבוא ממקור חיצוני לגוף או מחומרים רדיואקטיביים המוחדרים הישר אל תוך הגידול. לאחר ניתוח, הקרנה יכולה להרוס שאריות מקומיות קטנות של תאים סרטניים שהינם זעירים מכדי לראותם.

לאחר ניתוח TURBT, מתן טיפולי הקרנה וכימותרפיה גם יחד יכולים לפעמים להשמיד גידולים שאחרת היו מצריכים כריתת שלפוחית (ציסטקטומיה).

 

 

 

לראש העמוד

תופעות לוואי של קרינה

תוצאות לוואי של קרינה תלויות במינון שניתן ובאזור הסופג את הקרינה. התגובות נוטות להיות חמורות יותר אם בשילוב עם הקרנה ניתנת גם כימותרפיה. תופעות הלוואי עשויות לכלול:

 

 • הקאות ובחילות
 • תסמינים בשלפוחית, כגון צריבה או כאב בעת מתן שתן, צורך להשתין לעיתים תכופות או דם בשתן
 • שלשולים
 • עייפות
 • ספירות דם נמוכות

 

בעיות אלו נעלמות על פי רוב בשבועות שלאחר תום הטיפול. אם אתה סובל מהן או מתופעות לוואי אחרות, עליך לפנות לרופא המטפל. לעיתים קרובות יש דרכים להקל.

לראש העמוד

 

אימונותרפיה

 

אימונותרפיה היא טיפול בתרופות שנועדו לעזור למערכת החיסון לזהות את תאי הסרטן והלשמיד אותם. הטיפול ניתן דרך הווריד אחת למספר שבועות. הטיפול נמצא כיום בשימוש בסרטן גרורתי (כלומר גידול שהתפשט לאיברים אחרים) ובנוסף נמצא במחקר קליני בטיפול בשלבים אחרים של המחלה.

ישנן מספר תרופות ממשפחה זו אשר הראו יעילות בסרטן גרורתי :

( Atezolizumab, Pembrolizumab, Nivolumab, Avelumab, Durvalumab)

 

  

תופעות לוואי של אימונותרפיה
 

הטיפול באימונותרפיה לרוב הוא עם תופעות לוואי קלות בלבד, בעיקר עייפות. בחלק קטן של המטופלים הטיפול עשוי לגרום לתופעות לוואי בשל תקיפה של תאים בריאים ע"י מערכת החיסון.

תופעות הלוואי עשויות לכלול:

 • פריחה
 • שלשול
 • שיעול
 • ירידה או עליה בפעילות של בלוטת התריס
 • ועוד

אם אתה סובל מתופעות לוואי, דאג ליידע את הרופא המטפל או האחות, שכן על פי רוב ישנן דרכים להקל על הבעיה. במידה ותופעת הלוואי הינה משמעותית ניתן  לטפל בה בעזרת סטרואידים.

לראש העמוד

 

אם סרטן שלפוחית השתן מופיע מחדש

כאשר סרטן שלפוחית השתן שב ומופיע, קרוי הדבר סרטן חוזר. החזרה יכולה להיות מקומית (משמע באותו מקום שבו הופיע הגידול לראשונה או בסמוך לו) או מרוחקת (הסרטן התפשט לעבר אברים אחרים כגון הריאות או עצם). הצפי להחלמה וסוג הטיפול בסרטן שלפוחית חוזר תלויים במיקום הגידול ובגודלו, וכן בסוג הטיפול שניתן כשהסרטן הופיע לראשונה.

 

לראש העמוד

Lancet Oncology: טיפול כחול-לבן מפחית כאבים בחולי סרטן הלבלב

חוקרים מ"שיבא" פיתחו טיפול קרינתי לעצב הצליאק פלקסוס, המשפר משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן לבלב ומפחית מאד את רמת הכאב שלהם.

ASCO: ניתן למנוע כמעט ממחצית מקרי המוות

האגודה האמריקאית לסרטן: 40% ממקרי הסרטן החדשים וכמחצית ממקרי המוות מסרטן מעל גיל 30 בארה"ב מיוחסים לגורמי סיכון ניתנים למניעה. עישון בראש רשימת הגורמים.

שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים

התפרסם באתר העמותה הישראלית לסרטן העור.

חוקרים בטכניון מציגים שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן קיטרודה לטיפול בסרטן רירית הרחם

התפרסם ב - e-med.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את מתן pembrolizumab (קיטרודה) בשילוב עם כימותרפיה לטיפול במבוגרים עם קרצינומה ראשונית מתקדמת או חוזרת של רירית הרחם.

מרבית הנשים הצעירות יכולות להרות וללדת לאחר טיפול כנגד סרטן שד (ASCO)

התפרסם ב-e-med.

מרבית הנשים הצעירות ששרדו ממאירות שד וניסו להרות הצליחו להרות ולהביא ילדים לעולם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה - American Society of Clinical Oncology.

בדרך לאישור ה-FDA: בדיקת הדם שתגלה את סרטן המעי הגס

התפרסם ב - ynet.

פיתוח חדש של חברה אמריקאית יאפשר אבחון של סרטן המעי הגס והחלחולת באמצעות בדיקת דם פשוטה, בניגוד למצב כיום שבו נדרש לבצע קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. לשימוש בקרב אנשים שעומדים בקריטריונים. 

האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

חליל האור - וובינר לחולי לימפומה שאינה הודק'ין

וובינר עם ד"ר נדב שריד, בנושא סיכום החדשות מכנס ההמולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום שלישי, 23.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי MPN

וובינר עם פרופ' מיה קורן מיכוביץ בנושא MPN (MF,PV,ET) - סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום רביעי, 24.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי CLL

וובינר עם ד"ר ריבה פיינמן בנושא סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום חמישי, 15.8.24 בשעה 17:30.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.