לוגו משולב
מדריך למטופל

טיפול ברדיוכירורגיה סטריאוטקטית - Stereotactic Radiosurgery (SRS)

ייעוץ מקצועי: ד"ר דרור לימון, מנהל מכון הקרינה במרכז דוידוף, בי"ח בילינסון.

מעודכן לינואר 2023

 


מהי רדיוכירורגיה סטריאוטקטית?

טיפול בקרינה, או רדיותרפיה, הינו שימוש בקרינה מייננת, בעלת אנרגיה גבוהה, אשר פוגעת בתאי גידול ומביאה להשמדתם.

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית הינה שיטה טיפולית, בה קרינה בעוצמה גבוהה, ניתנת לגידולים קטנים יחסית וגורמת להרס שלהם. הטיפול הממוקד יכול להינתן לגידולים בכל הגוף, כאשר הטיפול מכוון לגידולים במח הוא רדיוכירורגיה (SRS) וכאשר ניתן לגידולים במקומות אחרים בגוף, הוא נקרא stereotactic body radiotherapy (SBRT). בטיפול SRS מנת הקרינה ניתנת ב-5-1 טיפולים. השיטה משמשת בעיקר לטיפול בגרורות מוחיות אך גם בעוד גידולי מוח, כחלופה לניתוח במקרים בהם הוצאה מלאה של הנגע קשה או בלתי אפשרית, או כאשר מצבו של המטופל לא מאפשר ניתוח. מתן הקרינה נעשה תוך שמירה מרבית על רקמת המוח שסביב לנגע.

 

שלבי הטיפול:

ביקור רופא

לאחר קבלת פנייתך לטיפול ביחידה תוזמן לרופא קרינה או לרופא נוירוכירורג, המומחה לרדיוכירורגיה, לצורך בדיקת התאמת הטיפול למצבך הרפואי. במהלך ביקור זה יסביר לך הרופא על מטרת הטיפול, תהליך הטיפול ותופעות הלוואי הצפויות.

 

תכנון הטיפול

(סימולציה) לפני תחילת הטיפול בקרינה יש צורך לתכנן את הטיפול. תהליך זה נקרא סימולציה ומבוצע באמצעות מכשיר CT ייעודי. במהלך הסימולציה תותאם לראשך מסיכה פלסטית קשיחה, אשר מטרתה לקבע את ראשך במהלך הטיפול, למנוע תזוזה ולהגביר את הדיוק במהלך הקרינה. המסכה מורכבת מחומר פלסטי הניתן לעיצוב. היא מורכבת מחלקים שונים הנבנים על המצח ועל חלקי הפנים השונים תוך קיבועה לשיניים. ברגעים הראשונים כאשר יניח טכנאי הקרינה את רשת המסכה על הפנים תחוש כי היא חמה ורכה, כעבור זמן מה תתקשה הרשת. בניית המסכה נעשית בשלבים, ובין שלב לשלב נדרשת לעיתים המתנה עד להתקשות חלקי המסכה השונים. חשוב לדעת כי המסכה אינה מפריעה לנשימה חופשית.

 

תהליך הסימולציה מבוצע על ידי רנטגנאי ריפוי, נמשך כמחצית השעה והוא אינו כרוך בכאב. לאחר סיום הסימולציה צוות הרופאים והפיזיקאים יוצרים את תכנית הקרינה המותאמת לך על פי בדיקות ה-MRI שביצעת ובדיקת ה-CT מהסימולציה. הטיפול יתוכנן באופן כזה, שעיקר הקרינה תתרכז לאזור הטיפול, תוך הקטנת החשיפה של האיברים הבריאים הסמוכים.

 

חשוב לדעת!

שינויים במבנה הגולגולת עשויים לפגוע בתכנון הטיפול ולכן:


  • שיניים תותבות - יש ליידע את הטכנאי על קיום שיניים תותבות. במידה ויש שני סטים יש להגיע לטיפול עם סט שיניים התותבות בו נעשה שימוש במהלך הסימולציה (תכנון הטיפול).

  • זקן - אין לשנות סממנים חיצוניים (זקן, שפם ,שיער, שימוש בשיניים תותבות) בין תהליך הסימולציה (תכנון הטיפול) לתהליך הטיפול.

  • מכשיר שמיעה - במידה ואת/ה נעזר במכשיר שמיעה יש ליידע את הטכנאי ולהוציאו טרם הסימולציה (תכנון הטיפול).

  • תכשיטים - מומלץ להגיע לסימולציה ולטיפול ללא תכשיטים באזור הראש והפנים.

  • שיער - אין להסתפר בין מועד ביצוע הסימולציה למועד הטיפול הקרינתי או במהלכו.


הכנה תרופתית לקראת הטיפול

לעיתים קרינה למוח עלולה לגרום לבצקת ובחלק מהמקרים, יומלץ לך על טיפול תרופתי בסטרואידים במטרה לצמצם תופעה זו ולהפחית תופעות לוואי פוטנציאליות מהטיפול. במידה ויש צורך בטיפול כזה תקבל את ההוראות וההנחיות מהרופא ומהאחות.

 

איך ניתן הטיפול בקרינה?

הטיפול בקרינה מתבצע באמצעות מכשיר – מאיץ קווי המפיק קרינה בעלת אנרגיה גבוהה. בחדר הקרינה יש מיטת טיפול ומאיץ קווי.


לקבלת הטיפול תתבקש לשכב על מיטת הטיפול בתנוחה דומה לזו ששכבת בה במהלך הסימולציה, רנטגנאי הריפוי ירכיב את המסכה שנבנתה עבורך במהלך תכנון הטיפול – הסימולציה ויבצע מיקום ראשוני שלך בהתאם לאזור הטיפול. טרם תחילת הטיפול ובמהלכו מבוצעים צילומי רנטגן בחדר שמטרתם למקם אותך באופן מדויק לטיפול הקרינתי. כל צילום עובר אישור רופא, בטרם ממשיכים בהליך הטיפול.

הטיפול נמשך כ-30-15 דקות, אינו כואב, אך לעיתים כרוך באי נוחות עקב לחץ של המסיכה על הפנים. חשוב שלא תזוז במהלך הטיפול, אך אתה יכול כמובן לבלוע רוק ולנשום באופן רגיל. בסיום הטיפול, תשוחרר לביתך עם ההנחיות הרפואיות, במידת הצורך.

 

תופעות לוואי

קיימות תופעות לטווח הקצר ולטווח הארוך.

  • עייפות – יתכן ותחוש עייפות מספר ימים ולעיתים מספר שבועות לאחר הטיפול. חסוך אנרגיה לדברים שאתה רוצה לעשות במיוחד, וודא שאתה צובר מספיק שעות שינה. סייע לאחרים לעזור לך. יש להקפיד על כלכלה נכונה ובריאה ועל פעילות גופנית.

  • תגובה בעור – היא חריגה אך אפשרי שתהיה נשירת שיער קלה באזור הטיפול.

  • כאבי ראש – יתכנו כאבי ראש קלים. בחילות- יתכנו בחילות קלות. הן כאבי הראש והן הבחילות, יכולות להיגרם עקב בצקת מוחית סביב הגידול, תופעה אשר מטופלת בעזרת סטרואידים .

 

 

אם בערב או בלילה לאחר הטיפול יופיעו כאבי ראש קשים, בחילה קשה, הקאות, חולשה וירידה משמעותית בתפקוד יש לפנות למיון כללי ולהיות בקשר עם הצוות המטפל בבוקר שלמחרת.
 
מעקב - על פי סוג הגידול והטיפול שקיבלת, תוזמן מספר חודשים לאחר הטיפול לביקורת רופא עם בדיקת MRI מח חדשה.

 

 

כתובת לפניות

בכל בעיה המתעוררת בימים שלאחר הטיפול ניתן לפנות ליחידה לטיפול בקרינה בדרכים הבאות:
פנייה לחדר אחיות ביחידה לטיפול בקרינה בטלפון–  03-9377966בין השעות 07:00-11:00

בכל פנייה שלא בשעות המענה הטלפוני ניתן לפנות במייל שכתובתו Radiotherapynurses@clalit.org.il

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

כנס מטופלות ומטופלי סרטן העור

מרכז דוידוף לסרטן והעמותה הישראלית לסרטן העור מזמינים לכנס מטופלות ומטופלי סרטן העור, שיתקיים ביום ו', 24.5.24 בשעה 08:30, במרכז דוידוף, בית חולים בילינסון בפתח תקווה.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

עמותת חליל האור - זכויות חולים בגיל השלישי

הרצאה בזום בנושא זכויות חולים בגיל השלישי, תתקיים ביום רביעי, 15.5.24 בשעה 17:00.

האגודה למלחמה בסרטן - חמישי נשי בית יד לבנים - סניף באר שבע

ערב המיועד לנשים המתמודדות/מחלימות ממחלת הסרטן ולבני משפחותיהן.

יום חמישי, 16.5.24 בשעה 19:00

בתשלום.

האם יש מקום להאריך את משך המעקב אחר סרטן מעי גס מעבר לחמש שנים לאחר ההתערבות הניתוחית?

התפרסם ב-e-med.

בחולים עם סרטן מעי גס ורקטום בשלב I-III ששרדו חמש שנים ללא עדות למחלה ממארת לאחר ניתוח, שיעורי היארעות הישנות מאוחרת או מחלה מטכרונית לאחר חמש שנים הם נמוכים מאד ויורדים עם הזמן, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת International Journal of Cancer.

הסרת תאים סרטניים על ידי הקפאתם, בפעולה זעיר פולשנית

התפרסם ב"הארץ".

שיטה פורצת דרך להקפאה ולהרס של גידולים סרטניים צוברת תאוצה כחלופה לניתוחים להסרה של גידולים סרטניים באיברים ובסוגים שונים. במהלך הטיפול מוחדרת מחט ייחודית לאזור הגידול דרך העור, ומוזרם לתוכה גז המייצר כדור קרח בתוכו נהרסת רקמת הגידול.

ככל שהייעוץ האונקולוגי ניתן בשלב מוקדם יחסית, כך קטן הסיכוי להגיע לסרטן ערמונית גרורתי

התפרסם ב"הארץ".

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים במדינות המערב. באמצעות בדיקת סקר מקדימה וטיפול מותאם אישית, מדובר במחלה עם אחוז ריפוי גבוה וסיכויי שרידות גבוהים.

בעידן של רפואה מותאמת אישית הטיפול בסרטן השד משתנה מאישה לאישה

התפרסם ב"הארץ".

התמותה מסרטן השד פחתה דרמטית בעשורים האחרונים בזכות הגילוי המוקדם וטיפולים משופרים ומותאמים אישית, והודות לרמתה של הרפואה האונקולוגית בעולם המערבי.

שתלים מגדילים את הסיכון לסרטן שד? המיתוסים והאמת

התפרסם ב-ynet.

היא נחשבת למחלת הסרטן הנפוצה ביותר כש-5000 נשים מאובחנות מדי שנה בישראל. פרופ' רינת ירושלמי-משאלי מהמרכז לטיפול בסרטן בבילינסון מנפצת מיתוסים על הסיבות למחלה, הגילוי והטיפולים שיכולים להציל חיים.

התוכנית שתציל מאות ישראלים מסרטן

התפרסם בישראל היום.

יש חיסון יעיל נגד סרטן צוואר הרחם, סרטן הפה והלוע וסרטן באיברי המין. רק מחצית מהישראלים מקבלים אותו. תוכנית לאומית חדשה שתביא לסילוק למיגור כול המחלות אשר נגרמות מנגיף הפפילומה הוצגה לפני שבוע.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.