לוגו משולב
סרטן הריאה

סרטן ריאה: אתגר הטיפול בגרורות מוחיות

 

מאת ד"ר דרור לימון, מנהל מכון הקרינה, מרכז דוידוף, בי"ח בילינסון. 

שנת 2022 

 

הטיפול בחולי סרטן הריאה עובר בשנים האחרונות מהפיכה. יכולות האבחון השתפרו, גישות טיפוליות חדשות נוספו לארגז הכלים של הרופא, ופותחו טיפולים המותאמים לסוגים ולשלבי מחלה שונים. הודות לכך, חל שיפור בתוחלת החיים של חולי סרטן ריאה, גם אצל אלו עם גרורות מוחיות.

 

בסרטן ריאה, גרורות מוחיות הן שכיחות יותר מאשר בגידולים אחרים ומופיעות באבחנה כבר בכ-30% מהחולים. בקרב חולים עם מוטציות מסוימות כמו למשל EGFR או ALK, השכיחות אף גבוהה יותר. בשל כך, אצל כל חולה שמאובחן עם סרטן ריאה תתבצע גם בדיקה שמטרתה לוודא שהמחלה לא התפשטה למוח. התסמינים של גרורות מוחיות עשויים לעיתים להזכיר סימנים של אירוע מוחי, כולל הפרעה בדיבור, חולשת יד או רגל, הפרעה בתחושה ועוד. לעיתים עשויים להופיע כאבי ראש, פרכוסים, בלבול, בחילות, הקאות ועוד. לא אחת החולים מגיעים לחדר המיון עם חשד ראשוני לאירוע מוחי, אך בדיקת הדמיה (CT או MRI) מראה גרורות מוחיות. במקרה שכזה, במידה ואין אבחנה קודמת של סרטן, מתבצעות בדיקות נוספות לאיתור מקור הגידול. במידה וישנה ממאירות ידועה, תצטרך להתקבל החלטה לגבי המשך הטיפול במחלה המוחית. יש לציין, כי האבחון ותכנון הטיפול נעשה באמצעות בדיקת הדמיה מסוג MRI מוח וזו למעשה החלופה המועדפת לאבחון מדויק ומקיף שיוכל לסייע בתכנון הטיפול.

 

הטיפול בסרטן ריאה עם גרורות מוחיות הוא מאתגר במספר היבטים. המוח הוא איבר רגיש ובראש ובראשונה יש צורך להימנע מפגיעה בו במהלך הטיפול בגרורות. בנוסף, מרבית הטיפולים התרופתיים אינם מצליחים לחדור לרקמת המוח, עקב נוכחות מחסום הדם-מוח (Blood Brain Barrier או בראשי תיבות BBB). מנגנון זה מיועד להגן על רקמת המוח מפני חדירת רעלנים, אך פועל לרעתנו, כאשר מונע מעבר של רוב התרופות המשמשות לטיפול בסרטן. החדשות הטובות הן שבשנים האחרונות פותחו מספר טיפולים בעלי יכולת חדירה למוח, שהביאו לשיפור בתגובה לטיפול התרופתי ובתוחלת החיים של החולים.

 

גרורה מוחית עלולה לגרום לפגיעה תפקודית ולבצקת, לכן קיימת חשיבות רבה לטפל בגרורות מוחיות. הטיפול הראשוני יכלול במקרים רבים מתן סטרואידים. טיפול בבצקת באמצעות סטרואידים מביא להקלה ושליטה מהירה בסימפטומים. חולים שחוו פרכוסים יטופלו גם בתרופות נוגדות פרכוס.

תכנון הטיפול בגרורות מוחיות כולל בתוכו מספר גישות המותאמות לכל מקרה באופן פרטני: ניתוח, טיפול קרינתי (רדיותרפיה) וטיפול בתרופות ביולוגיות שיכולות לחדור למוח. הטיפול נעשה באחת מהגישות או בשילוב שלהן.


ניתוח – יבוצע במידה ואין אבחנה קודמת של סרטן, במטרה להגיע לאבחנה של מקור הגידול או במקרים של גרורות גדולות, אשר יוצרות לחץ משמעותי על רקמת המוח. להבדיל מרוב הניתוחים בסרטן, שמיועדים להסרת הגידול ולריפוי של המחלה, ניתוח במקרה של גרורות מוחיות נועד בעיקר להביא להקלה על החולה, אך אינו מביא להסרה מלאה של הגידול. במקרים רבים, לאחר הניתוח החולה יעבור גם טיפול בקרינה למוח. (נקראת גם רדיוכירורגיה סטריאוטקטית או SRS= Stereotactic radiosurgery). 


טיפול קרינתי (רדיותרפיה) – היעילות של טיפול קרינתי למוח ידועה מזה עשורים רבים.  בעבר נהגו לבצע בכל המקרים של גרורות מוחיות, טיפול בקרינה כלל מוחית  (Whole brain radiotherapy). שיטה זו, נעשית במשך 5-10 טיפולים יומיים, נמצאת כיום בשימוש, בעיקר במקרים בהם קיים ריבוי גרורות מוחיות או במחלה בה מעורבים גם קרומי המוח. השיטה מטפלת בכל המחלה שקיימת ברחבי המוח, הן המחלה שנראית בהדמיה והן בגרורות קטנות שעדיין אינן מופיעות בבדיקות ההדמיה של המוח ובכך מעכבת הופעת גרורות מוחיות נוספות. מנגד, קרינה מסוג זה עלולה לגרום לפגיעה קוגניטיבית, בעיקר פגיעה בזיכרון לטווח הקצר. כיום ישנן דרכים להפחית את הסיכון לפגיעה קוגניטיבית באמצעות הורדת מנת הקרינה לאזור ההיפוקמפוסים (אזור במח, הרגיש לקרינה וחשוב לתהליכי זכרון) וכן באמצעות מתן טיפול תרופתי מסוים שיש לו אפקט מגן. 

 

אפשרות טיפול נוספת בגרורות מוחיות היא באמצעות קרינה ממוקדת למוח (נקראת גם רדיוכירורגיה סטריאוטקטית או  SRS= Stereotactic Radiosurgery). מדובר בטיפול הניתן לרוב באופן חד פעמי, אינו פולשני, במסגרתו מקרינים באופן נקודתי נפח קטן מהמוח בעוצמה גבוהה. בשיטה זו מטפלים אך ורק בגרורות שניתן להבחין בהן בהדמיה, ובמרבית המקרים הסיכון לפגיעה קוגניטיבית נמוך. מנגד, בשיטה זו טיפולי הקרינה אינם יכולים לעכב הופעת גרורות נוספות בשאר רקמות המוח, היות ואנו מקרינים אך ורק נגעים מוחיים שזוהו בזמן הטיפול. על כן, חשוב מאד להקפיד על מעקבים עם MRI מוח, אחת לכמה חודשים, לאחר הטיפול.


טיפול תרופתי – תרופות ביולוגיות לחולי סרטן ריאה בעלי מוטציות, בעיקר EGFR  או ALK, מהוות בשורה משמעותית בטיפול בגרורות מוחיות, תרופות כגון טגריסו (Tagrisso-osimertinib) או אלסנסה (Alecensa-alectinib). חלק מתרופות אלו הוכיחו, בשונה מרוב הטיפולים הקיימים, יכולת לחדור את מחסום הדם-מוח. למעשה, באותן תרופות, היעילות בטיפול בגרורות מוחיות אינה פחותה מהיעילות בטיפול בשאר חלקי הגוף.

טיפול שיעיל גם לגרורות מוחיות מהווה "שובר שוויון" ועשוי להשפיע לטובה על הפרוגנוזה של החולה ועל איכות חייו. בחולים שמתאימים לטיפולים ביולוגיים המסוגלים גם לחדור ביעילות למוח, במיוחד באלו עם גרורות קטנות, נעדיף לטפל רק באמצעות טיפול תרופתי, ללא טיפול ניתוחי או קרינתי. מהירות ההשפעה של טיפולים אלו היא גבוהה, ובתוך פרק זמן קצר ניתן לאמוד את ההצלחה. בשנים האחרונות נראית גם תועלת בטיפולים מסוג אימונותרפיה, כגון קיטרודה ( Keytruda-pembrolizumab) או אופדיבו (Opdivo-nivolumab) שחלקם מראים יכולת שפעול של מערכת החיסון בסביבה המוחית. אמנם מדובר בשיעורי הצלחה פחותים מאלו של הטיפולים הביולוגיים, אך אצל חולים מסוימים, בעיקר עם ביטוי יתר של חלבון PD-L1, ישנה השפעה מיטיבה של הטיפול גם על הסביבה המוחית.


שילובים –  כיום אנו מרבים לשלב בין הגישות השונות, בהתאם לצורך אצל כל חולה באופן פרטני. למשל ישנם מקרים בהם חולים יעברו ניתוח ולאחר מכן יקבלו טיפול תרופתי, או לחילופין נטפל בחולה באמצעות קרינה ונשלב את הטיפול עם תרופות ביולוגיות או אימונותרפיות. היות ושיעורי ההישנות של גרורות מוחיות הוא גבוה, השימוש בשילובים של סוגי טיפול שונים, יכול לסייע להשיג שליטה על המחלה למשך זמן ממושך יותר.

 


אחד העקרונות לניהול נכון של מחלה עם גרורות מוחיות הוא הקפדה על מעקב קבוע של אונקולוג או רופא קרינה שמתמחה בטיפול בגרורות מוחיות. קיימת חשיבות לבצע בדיקות הדמיה סדירות של המוח, בתדירות שתומלץ על ידי הרופא. ישנה חשיבות גדולה לפענוח הבדיקה בהתאם לסוג הטיפול שקיבל החולה, מאחר וקיימות תופעות שונות המופיעות לאחר טיפול למוח, אשר עשויות לגרום לבלבול עם חזרת מחלה מוחית.

 

ההתקדמות שנעשתה בשנים האחרונות בתחום האבחון והטיפול בגרורות מוחיות מאפשרת לנו לראות יותר ויותר מקרים בהם ניתן להשיג שליטה ממושכת על סרטן ריאה עם גרורות מוחיות. איכות חיים טובה עבור חולים אלו היא מציאות קיימת. חולים רבים עם גרורות מוחיות ממשיכים לחיות חיים מלאים וללא תסמינים לאורך זמן.Lancet Oncology: טיפול כחול-לבן מפחית כאבים בחולי סרטן הלבלב

חוקרים מ"שיבא" פיתחו טיפול קרינתי לעצב הצליאק פלקסוס, המשפר משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן לבלב ומפחית מאד את רמת הכאב שלהם.

ASCO: ניתן למנוע כמעט ממחצית מקרי המוות

האגודה האמריקאית לסרטן: 40% ממקרי הסרטן החדשים וכמחצית ממקרי המוות מסרטן מעל גיל 30 בארה"ב מיוחסים לגורמי סיכון ניתנים למניעה. עישון בראש רשימת הגורמים.

שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים

התפרסם באתר העמותה הישראלית לסרטן העור.

חוקרים בטכניון מציגים שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן קיטרודה לטיפול בסרטן רירית הרחם

התפרסם ב - e-med.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את מתן pembrolizumab (קיטרודה) בשילוב עם כימותרפיה לטיפול במבוגרים עם קרצינומה ראשונית מתקדמת או חוזרת של רירית הרחם.

מרבית הנשים הצעירות יכולות להרות וללדת לאחר טיפול כנגד סרטן שד (ASCO)

התפרסם ב-e-med.

מרבית הנשים הצעירות ששרדו ממאירות שד וניסו להרות הצליחו להרות ולהביא ילדים לעולם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה - American Society of Clinical Oncology.

בדרך לאישור ה-FDA: בדיקת הדם שתגלה את סרטן המעי הגס

התפרסם ב - ynet.

פיתוח חדש של חברה אמריקאית יאפשר אבחון של סרטן המעי הגס והחלחולת באמצעות בדיקת דם פשוטה, בניגוד למצב כיום שבו נדרש לבצע קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. לשימוש בקרב אנשים שעומדים בקריטריונים. 

האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

חליל האור - וובינר לחולי לימפומה שאינה הודק'ין

וובינר עם ד"ר נדב שריד, בנושא סיכום החדשות מכנס ההמולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום שלישי, 23.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי MPN

וובינר עם פרופ' מיה קורן מיכוביץ בנושא MPN (MF,PV,ET) - סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום רביעי, 24.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי CLL

וובינר עם ד"ר ריבה פיינמן בנושא סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום חמישי, 15.8.24 בשעה 17:30.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.