לוגו משולב
סרטן הריאה

סרטן ריאה - הטיפולים התרופתיים החדשים

ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת השרות לגידולי ריאה, מרכז הסרטן דוידוף, מרכז רפואי רבין.

נובמבר 2022

 

סרטן ריאה הינו הסרטן השלישי בשכיחותו בישראל, ועם זאת, הינו הגורם העיקרי לתמותה מסרטן בקרב גברים, והסיבה השנייה לתמותה מסרטן בקרב נשים אחרי סרטן השד. הסיבה העיקרית לשיעורי התמותה הגבוהים הינה האבחנה בשלבי מחלה מתקדמים, שכן סרטן הריאה לרוב אינו סימפטומטי עד לשלבים מאוחרים. כ-75% מהמטופלים מאובחנים עם מחלה מתקדמת כאשר מחציתם מתגלים כבר עם מחלה גרורתית - מחלה שאינה ברת ריפוי.

 

הטיפול בסרטן ריאה מתקדם מקומית - כאשר המטופל מאובחן עם מחלה מתקדמת מקומית (מחלה המערבת בלוטות לימפה בשער הריאה או מיצר, או גידול גדול/חודר לאברי בית החזה), הטיפול בסרטן ריאה הינו רב תחומי, ויכול לכלול, על פי שלב המחלה ומיקומה, טיפול ניתוחי, כימותרפי, קרינתי ובמקרים מסויימים גם אימונותרפיה וטיפול מכוון מטרה. הטיפול בסרטן ריאה מוקדם נקבע בדיון צוות רב תחומי הכולל כירורגים חזה, פולמונולוגים, רופאי דימות, מקרינים ואונקולוגים רפואיים ולאחר שיקלול כל הנתונים תיקבע תכנית הטיפול. החידושים בטיפול במחלה גרורתית החלו לאחרונה להיכנס גם למחלה מוקדמת יותר, עם פרסום מחקרים ששילבו אימונותרפיה וטיפול מכוון מטרה גם במחלה מוקדמת עם תוצאות טובות.

 

הטיפול בסרטן ריאה גרורתי

 

שתי מהפכות עיקריות קרו בעשור האחרון בטיפול בסרטן ריאה גרורתי, שהביאו עימן טיפולים בעלי פוטנציאל להארכת חיים משמעותית עבור המטופלים - טיפול מכוון מטרה ואימונותרפיה.

טיפול מכוון מטרה בסרטן ריאה - התקדמות המחקר המולקולרי הביאה לגילוי מספר מוטציות מניעות (Driver mutations) בסרטן ריאה ולפיתוח טיפול מכוון המעכב את החלבון הפגום שנוצר כתוצאה ממוטציות אלו. כ-20% מהחולים בסרטן ריאה מאובחנים עם מוטציה ברת טיפול ויכולים לקבל טיפול מכוון מטרה, רובם מטופלים שאינם מעשנים או עישנו מעט. כל חולי סרטן הריאה שאובחנו עם מחלה גרורתית יכולים לבצע פאנל מולקולרי בשיטת next-generation sequencing של 500 גנים על גבי ביופסיה שנלקחה בעת האבחנה, ואם נמצאה מוטציה ברת טיפול - יכולים לקבל את הטיפול המותאם. כעת ידוע על 7 מוטציות להן יש טיפול מכוון מטרה מאושר שנמצא בסל התרופות, ועוד 4 מוטציות שלהן טיפול מכוון מטרה מאושר או שנמצא בתהליך מחקר.

 

המוטציה: EGFR. הטיפול שנמצא בסל התרופות: osimertinib (Tagrisso), afatinib (Giotrif), erlotinib (Tarceva), gefitinib (Iressa).

 

המוטציה: ALK FUSION. הטיפול שנמצא בסל התרופות: alectinib (Alcenza), brigatinib (Alunbrig), lorlatinib (Lorviqua), crizotinib (Xalkori).

 

המוטציה: BRAF. הטיפול שנמצא בסל התרופות: dabrafenib + trametinib (Tanfilar + Mekinist).

 

המוטציה: ROS1. הטיפול שנמצא בסל התרופות: crizotinib (Xalkori), entrectinib (Rozlytrek).

 

המוטציה: MET. הטיפול שנמצא בסל התרופות: capmatinib (Tabrecta), tepotinib (Tepmetko).

 

המוטציה: RET. הטיפול שנמצא בסל התרופות: pralsetinib (Gavreto).

 

המוטציה: NTRK. הטיפול שנמצא בסל התרופות: entrectinib (Rozlytrek), larotrectinib (Vitrakvi).

 

קיימות מוטציות נוספות עבורן יש טיפולים מאושרי FDA שעדיין לא בסל התרופות: EGFR עם מוטציה באקסון 20, HER2, KRAS עם מוטציה באקסון G12C. למטופלים הנושאים את המוטציות האלו יש לעיתים טיפולים שמוצעים במסגרת מחקר או במסגרת חמלה. רוב התרופות המכוונות מטרה הן תרופות ממשפחת מעכבי טירוזין-קוינאזות (TKIs), הניתנות בכדורים. תופעות הלוואי של התרופות הללו שונות זו מזו, אולם רובן גורמות לתופעות לוואי עוריות וגסטרואינטסטינליות במידה משתנה.

 

תופעות לוואי נוספות אשר יכולות להיות נפוצות עבור תרופות אלו הן חולשה, פגיעה בתפקוד כבדי, תופעות לוואי המטולוגיות, תופעות לוואי במערכת הנשימה וב-CNS (עייפות, כאבי ראש). רוב תופעות הלוואי הפיכות ואינן קשות, אך ייתכנו גם תופעות לוואי חמורות של TKI's כגון תופעות לוואי קרדיווסקולריות. 

 

אימונותרפיה עם מעכבי נקודות בקרה חיסונית (Immune Checkpoint Inhibitors) - אימונותרפיה הינה דרך טיפול בסרטן המשנה את פעילות מערכת החיסון על מנת שזו תתקוף תאים סרטניים. התרופות העיקריות הנמצאות בשימוש ממשפחה זו הינם נוגדנים חד שבטיים המעכבים קולטנים על גבי תאי ה-T - קולטני PD1 (או עיכוב של הליגנד PDL1), או קולטני CTLA4. אימונותרפיה ניתנת כיום לכל מטופל עם ממאירות ריאה גרורתית וללא מוטציה ברת טיפול, בדרך כלל בשילוב עם טיפול כימותרפי בקו הטיפול הראשון, או לעיתים כטיפול בודד - על פי רמת חלבון PDL1 בביופסיה של המטופל זאת לאחר מחקרים שהראו הארכת חיים משמעותית בחולים בהם אימונותרפיה ניתנת בקו הטיפול הראשון. התרופות העיקריות ממשפחה זו המשמשות במחלה גרורתית הינן Keytruda (pembrolizumab) , Opdivo+Yervoy (nivolumab+ipilimumab).

אימונותרפיה ניתנת בטיפול יום אונקולוגי בעירוי. תופעות הלוואי העיקריות של הטיפול הינן התפתחות תסמונות אוטואימוניות כמו קוליטיס, דרמטיטיס, טירואידיטיס, פנאומוניטיס, הפטיטיס - ואם מתפתחות תופעות לוואי בדרגה גבוהה, הטיפול הוא סטרואידים ובקו שני - טיפול מדכא חיסון אחר.

 

מחקר קליני


המחקר הקליני בסרטן ריאה הניב תוצאות יפות עם טיפולים המובילים להארכת חיים משמעותית בחולים עם מחלה גרורתית ומקומית. המחקר בסרטן זה נמשך, עם פיתוח של תרופות חדשות ותשלובות טיפול חדשות, הנמצאות כעת בשלבי מחקר ויכולות להקנות למטופלים אפשרות טיפול נוסף על הטיפול הסטנדרטי. במרכזי הסרטן הגדולים הגדולים בארץ, כמו מרכז דוידוף, זמינים כעת מחקרים קליניים רבים בהתוויות ספציפיות של שלבי מחלה שונים וביטויים מולקולרים שונים וניתן להפנות את המטופלים לבדיקת התאמה למחקר.

 

אבחון מוקדם של סרטן ריאה

 

סרטן הריאה מתגלה ברוב המטופלים עם מחלה מתקדמת מקומית או גרורתית. הוכח כי ביצוע CT חזה במינון קרינה נמוך אחת לשנה במטופלים שמעשנים לפחות 25 שנות חפיסה מפחית את התמותה מסרטן ריאות ב - 20%. תכנית "תגר" לאיבחון מוקדם של סרטן ריאות צפויה להתחיל בקרוב כפיילוט של יבחון מוקדם לאוכלוסייה מעשנת, והתקווה היא שעם כניסתו יתגלו יותר מטופלים בשלב מחלה מוקדם דבר שיגדיל את הסיכוי לריפוי המחלה.

 

 

ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת השרות לגידולי ריאה, מרכז הסרטן דוידוף, מרכז רפואי רבין.

פרופ' ברוך ברנר, מנהל המחלקה האונקולוגית, מרכז דוידוף, אונקולוג ראשי, שירותי בריאות כללית.

ד"ר איליה בורוכוב, רוקח קליני, מחלקת רוקחות בקהילה, הנהלה ראשית. 
פורסם ב-מבזקמ"ר 262 (קידום מידע ומחקר רפואי - מסמך פנימי - שירותי בריאות כללית), נובמבר 2022.

עריכה: ד"ר דנה שוורץ אילן.

 

למסמך המלא (כולל הערות שוליים וביבליוגרפיה), לחץ כאן.

 

Lancet Oncology: טיפול כחול-לבן מפחית כאבים בחולי סרטן הלבלב

חוקרים מ"שיבא" פיתחו טיפול קרינתי לעצב הצליאק פלקסוס, המשפר משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן לבלב ומפחית מאד את רמת הכאב שלהם.

ASCO: ניתן למנוע כמעט ממחצית מקרי המוות

האגודה האמריקאית לסרטן: 40% ממקרי הסרטן החדשים וכמחצית ממקרי המוות מסרטן מעל גיל 30 בארה"ב מיוחסים לגורמי סיכון ניתנים למניעה. עישון בראש רשימת הגורמים.

שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים

התפרסם באתר העמותה הישראלית לסרטן העור.

חוקרים בטכניון מציגים שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן קיטרודה לטיפול בסרטן רירית הרחם

התפרסם ב - e-med.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את מתן pembrolizumab (קיטרודה) בשילוב עם כימותרפיה לטיפול במבוגרים עם קרצינומה ראשונית מתקדמת או חוזרת של רירית הרחם.

מרבית הנשים הצעירות יכולות להרות וללדת לאחר טיפול כנגד סרטן שד (ASCO)

התפרסם ב-e-med.

מרבית הנשים הצעירות ששרדו ממאירות שד וניסו להרות הצליחו להרות ולהביא ילדים לעולם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה - American Society of Clinical Oncology.

בדרך לאישור ה-FDA: בדיקת הדם שתגלה את סרטן המעי הגס

התפרסם ב - ynet.

פיתוח חדש של חברה אמריקאית יאפשר אבחון של סרטן המעי הגס והחלחולת באמצעות בדיקת דם פשוטה, בניגוד למצב כיום שבו נדרש לבצע קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. לשימוש בקרב אנשים שעומדים בקריטריונים. 

האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

חליל האור - וובינר לחולי לימפומה שאינה הודק'ין

וובינר עם ד"ר נדב שריד, בנושא סיכום החדשות מכנס ההמולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום שלישי, 23.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי MPN

וובינר עם פרופ' מיה קורן מיכוביץ בנושא MPN (MF,PV,ET) - סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום רביעי, 24.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי CLL

וובינר עם ד"ר ריבה פיינמן בנושא סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום חמישי, 15.8.24 בשעה 17:30.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.