לוגו משולב
לימפומה שאינה הודג'קין (NHL)

טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיים

הטיפולים הביולוגיים מסייעים להשמיד את תאי הלימפומה, להאט את קצב צמיחתם או לעזור בהפעלת המערכת החיסונית של החולה, בכדי שתילחם בלימפומה ביתר יעילות.

 

א.נוגדנים

הנוגדנים מיוצרים באופן טבעי על ידי המערכת החיסונית בגוף, במטרה להילחם בזיהומים. לטיפול בלימפומה קיימים מספר נוגדנים ייחודיים, הפוגעים בתאי הגידול. הנוגדנים הללו הם חד-שבטיים, כלומר פעילים נגד אתר יחיד הנמצא בתאי הלימפומה. הנוגדנים הללו מכילים בד"כ שני חלקים המחוברים ביניהם: חלק ייחודי נגד תאי הלימפומה וחלק נוסף, ממקור אנושי, בכדי שמערכת החיסון של החולה לא תתקוף אותם ותרחיק אותם מהגוף, בטרם ביצעו את פעולתם החשובה.

 

1. Mabthera) - Rituximab-מבטרה) ו- Gazyva) Obinutuzumab-גזיבה) הם שני סוגי נוגדנים המתחברים לסמן הנמצא על פני מעטפת תאי הלימפומה, הנקרא CD20. ההתחברות בין הנוגדנים הללו והסמן CD20, גורמת להשמדת תאי הלימפומה. הסמן CD20 נמצא בלימפומות מסוגים שונים. חולים מקבלים את הנוגדן מבטרה או גזיבה בעירוי תוך ורידי, במסגרת היחידה לאשפוז יום המטולוגי. תופעות הלוואי האופייניות הן בדרך כלל קלות, אך יכולות להופיע גם תופעות לוואי הכוללות בין השאר: צמרמורת, עליית חום, פריחה וגרד, קוצר נשימה וירידת לחץ הדם. גם אם תסמינים אלה הופיעו במהלך הטיפול הראשון, נדיר שיופיעו פעם נוספת, במהלך מחזורי הטיפול הבאים.

2. Adcetris) - Brentuximab -אדצטריס) הוא נוגדן המכוון כנגד סמן CD30, הנמצא על מעטפת תאי לימפומה. ההתחברות בין הנוגדן לסמן CD30 גורמת לנוגדן לחדור לתאים ולשחרר כימותרפיה שהורסת ספציפית את התאים עם סמן CD30. התרופה מאושרת בסל הבריאות ללימפומה מסוג הודג'קין ולימפומה אנפלסטית של תאים גדולים בקווים מתקדמים.

3. Keytruda) - Pembrolizumab-קיטרודה) ו- Opdivo) Nivolumab-אופדיבו) הם נוגדנים חד־שבטיים הפועלים על ידי חסימת חלבון PD-1, המצוי על פני תאי T של מערכת החיסון ובכך משיבים לתאי ה-T את היכולת לזהות את התאים הסרטניים כזרים ולהשמידם. התרופה משמשת לטיפול במחלת הודג'קין חוזרת ובלימפומה נישנית או עמידה מסוג Primary mediastinal large B cell lymphoma.

 

ב.מעכבי חלבונים בתאי B

מדובר על תרופות שלרוב ניתנות באופן פומי ובעצם משמשות כמעכבי אנזימי מפתח (שהם חלבונים) בתאי ה- B. התרופות בעצם חוסמות את פעילותם של חלבונים אשר מאיצים את הגדילה של תאי לימפומה ובעצם גורמים למותם.


1. Imbruvica) - Ibrutinib -אימברוביקה) תרופה המעכבת את אחד מאנזימי המפתח של תאי מערכת החיסון מסוג B, הגורמת להכחדתם. התרופה מאושרת לטיפול בישראל בלויקמיה לימפוציטית כרונית (CLL), בלימפומה של תאי המעטפת (Mantle cell lymphoma) ובלימפומה מסוג וולדנסטרום (waldenstrom). בקווים מתקדמים בלוקמיה לימפוציטית כרונית עם מוטציה ב- p53 או שינוי כרומזומלי של deletion 17p ניתן לתת טיפול זה בקו ראשון.

2. Venclexta) - Venetoclax-ונקלקסטה) גורם להפעלת תהליך השמדה עצמית של תאים מסוג B, על ידי עיכוב של חלבון בתאי ה- B הנקרא BCL2. התרופה מאושרת בלויקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) בקווי טיפול מתקדמים עם או ללא מבטרה.

 

ג. Kymriah)Tisagenlecleucel - CAR-T) 

טכנולוגיה של הנדסה גנטית, המופעלת בתנאי מעבדה על תאי החיסון מסוג T לחולים עם לימפומה של תאי B גדולים (Diffuse large B-cell lymphoma) חוזרת או עמידה, לאחר שני קווי טיפול או לוקמיה לימפטית חדה חוזרת או עמידה, מסוג CD19+ B cell ALL.


הטיפול כולל תהליך של איסוף תאי T מהמטופל, ביצוע טכנולוגיה מעבדתית המופעלת על התאים הללו בכדי שיפעלו כנגד הלימפומה או הלוקמיה של תאי B, והחזרת התאים המשופעלים למטופל, לאחר מתן כימותרפיה שמאפשרת קליטת התאים. טיפול זה נעשה באשפוז הנמשך בד"כ מספר שבועות.

 

קיימות תופעות לוואי רבות לטיפול זה:

I. תופעות הקשורות לשחרור ציטוקינים – חום גבוה, ירידת ל"ד, קוצר נשימה.

II. זיהומים

III. הפרעות בתפקוד מערכת העצבים המרכזית כולל פרכוס וירידה ברמת ההכרה.

 

 

למידע נוסף:

CAR T-Cell Therapy:  מהי טכנולוגיית CAR T  ומהן הבדיקות והטיפולים המומלצים לטיפול בסרטן.

לחוברת מידע באנגלית (2020) של NCCN , לחץ כאן.


 

יום עיון אונליין: השמנה כגורם לסרטן והמלצות לחיים בריאים

האגודה למלחמה בסרטן ועמותת עתיד (הדיאטנים בישראל) מזמינות אתכם להשתתף במפגש אונליין בנושא: השמנה כגורם לסרטן והמלצות לחיים בריאים, שיתקיים ב - 21.4.2021 בשעה 10:00.

מפגש אונליין - סרטן הערמונית: דרכי טיפול במערכות המין והשתן

המרכז הרפואי ת"א איכילוב בשיתוף עמותת 'חיים עם סרטן הערמונית' מזמינים למפגש LIVE בנושא: סרטן הערמונית - דרכי טיפול במערכות המין והשתן. המפגש יתקיים ב- 29.4.21, בשעה 19:00.

הרשמה באתר העמותה: www.lwpc.org.il

הקלטות מכנס לכלל החולים ההמטואונקולוגים 2021

הקלטות מכנס שהתקיים ב21.1.2021 מטעם המכון ההמטולוגי בבית החולים בילינסון בשיתוף עם עמותת חלי"ל האור

הנחיות בנוגע לחיסונים כנגד וירוס הקורונה

הנחיות בנוגע לחיסונים כנגד וירוס הקורונה החדש (SARS-CoV-2) בחולים אונקולוגים, המטואונקולוגים והשתלות מח-עצם.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

בעקבות מגפת הקורונה: טיפול נפשי טלפוני ללא עלות

בשל ההתגברות של מצוקות נפשיות ושל חרדה כתוצאה מהתפרצות הקורונה, כללית עוזרת לכם מרחוק: כל מטופל של כללית זכאי לעד 3 שיחות ממטפלים בבריאות הנפש.

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

קורונה - הנחיות לחולי סרטן

האגודה למלחמה בסרטן - דף מידע לחולים אונקולוגיים והמטולוגיים. 

השוואת משלב Nivolumab עם Cabozantinib לעומת Sunitinib בטיפול בסרטן כליה

משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Cabozantinib (קבומטיקס) הדגים עדיפות משמעותית על פני Sunitinib (סוטנט) בתוצאות הישרדות ללא-התקדמות, הישרדות כוללת וסיכויי תגובה לטיפול בחולים עם Renal Cell Carcinoma שלא קיבלו טיפול קודם.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

השוואת תוצאות משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus כנגד סרטן כליות מתקדם

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט), בחולים עם סרטן כליות מתקדם.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

אני והתא נשנה את העולם

מאמר מאת פרופ' גל מרקל, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין ומנהל מרכז דוידוף

החשיבות הרפואית של ... תקווה

מאמר מאת פרופ' בנימין קורן ושותפיו מבית החולים שערי צדק בירושלים. הכותבים סבורים כי תקווה עשויה להיות יעד טיפול והם סוקרים את העדויות המציגות את ההשפעה של טיפולים להגברת תקווה.

  

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות

שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד.

מחקר ב"שיבא": השתלת חיידקי מעי הובילה לנסיגה של מלנומה גרורתית

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמצא כי השתלת חיידקי מעי בחולי מלנומה גרורתית, בשילוב עם אימונותרפיה הממריצה את מערכת החיסון, יכולה להוביל לנסיגת המחלה.

מחקר בהובלה משותפת של פרופ' גל מרקל ודר בן בורסי.

לכתבה נוספת מ"ישראל היום"

טיפול משולב ללא-כימותרפיה משפר הישרדות ללא-התקדמות של חולי CLL (מתוך כנס ASH)

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: משלב טיפול ללא-כימותרפיה הוביל להפחתת הסיכון להתקדמות מחלה או תמותה, בהשוואה לטיפול כימו-אימונותרפי בחולים עם אבחנה של CLL.

  

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות לטיפול CAR-T Cell כנגד מיאלומה נפוצה (מתוך כנס ASH)

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: בחולים עם מיאלומה נפוצה לאחר מספר קווי טיפול קודמים, התגובה המוקדמת והעמוקה בעקבות טיפול CAR-T cell נותרה גם לאורך זמן, כך עולה מנתוני מחקר Caritude-1.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התועלת של תוספת קיטרודה לטיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד גרורתי

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת קיטרודה (pembrolizumab) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בהישרדות ללא התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בנשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי לקולטנים להורמונים.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

 

אמצעים לשימור פוריות משפרים שיעור לידות בנשים לאחר סרטן שד

מנתונים חדשים משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי טיפולים לשימור פוריות מלווים בשיעורים גבוהים יותר משמעותית של לידות חי וטיפולי פוריות בקרב נשים ששרדו סרטן שד.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.