לוגו משולב
רפואה משלימה

הטיפול בשיטת הסו-ג'וק - מידע למטופל

 

 מאת ד״ר זוהר יגילהיחידה לרפואה משלימה (אינטגרטיבית), מרכז דווידוף

 שנת 2024

 

תמיכה בתהליך הטיפולי במחלת הסרטן באמצעות שיטת הסו-ג'וק

 

 

ההתמודדות עם המחלה האונקולוגית מביאה איתה מורכבות והשלכות על תחומי חיים שונים.

 

החל בתסמינים סומטיים שמתבטאים בכאבים וחוסר נוחות בחלקי גוף שונים, לצד עייפות, תשישות, דיכאון, חרדה, מתח מתמיד, הפרעות שינה והפרעות בדרכי העיכול.

 

בהקשר זה אדגיש כי במרבית המקרים חולים שאובחנו כנושאי מחלה אונקולוגית – הם חולים שעד לרגע קבלת האבחנה הינם בעלי בריאות נפשית תקינה. אולם, מחלות אונקולוגיות כרוכות בתסמינים נפשיים שאלמלא המחלה – לא היו מופיעים כלל אצלם. כמו לדוגמא, חרדה מפני מהבלתי-ידוע לגבי מהלך המחלה, ספקות בנוגע להצלחת הטיפול בה, פחד מטיפולים מסוימים במחלה שיש להם תופעות לוואי חמורות על התפקוד היום יומי, ובאופן בלתי-נמנע גם פחד מפני המוות. לחרדות ופחדים אלה מתווספים גם תסמיני דיכאון שמשפעים על מצב רוחו של החולה, וכל אלה יחדיו הם בעלי פוטנציאל שלילי לגבי מערכות יחסים רגשיות וחברתיות עם הקרובים אליו.

יתר על כן, כיום ידוע על סמך מחקרים בתחום של פסיכו-נוירו-אימונולוגיה כי לרגשות שליליים בלתי-פונקציונליים (כגון, חרדה ודיכאון) יש השלכות שליליות על חוזקה של המערכת החיסונית.    

 

גילוי המחלה האונקולוגית, על אף הטיפול והתמיכה המערכתיים מביא גם לפגיעה בתחושת המסוגלות העצמית של הפרט, בתפקודו היומיומי,  ולאיבוד האמון שלו בגופו וביכולת ההתמודדות שלו עם המציאות הנוכחית. למעשה, השלב של אבחון המחלה הוא רק שלב ראשון של שרשרת של מתחים נפשיים, וחרדות, שנלווים באופן בלתי-נמנע לבדיקות רפואיות חוזרות ונשנות של מצבו של החולה, המתנה לעתים ארוכה (בחוויה הסובייקטיבית של הפרט) לתוצאות הבדיקות, ולעתים טראומות חוזרות של בשורות שליליות.   

 

במקום זה, נכנסת לתמונה שיטת הסו-ג׳וק, שיטת רפואה משלימה מודרנית שפותחה בדרום קוריאה לפני כ-30 שנה ומבוססת על הפעלת מנגנוני ריפוי עצמיים באמצעות גירוי נקודות יצוגיות של הגוף על פני כפות הידיים.

 

השיטה מבוססת על מתן מענה מידי לתסמינים שונים באמצעות כפות הידיים שמהוות מעין ״שלט רחוק״ לתפקודי הגוף השונים. ובכך, מתחזקת תחושת השליטה העצמית של הפרט. זאת, לצד יכולתו להתמודד בהצלחה לא רק עם התסמינים הגופניים של המחלה ו/או של תופעות הלוואי לטיפולים הרפואיים, אלא גם עם הרגשות השליליים הנ"ל - באמצעות השגת רגיעה-עצמית בכוחות עצמו.

 

שיטת הסו-ג׳וק פותחה ככלי לריפוי עצמי ומשלבת בתוכה אלמנטים מרפואות מסורתיות ותרבויות שונות לצד הגיון רפואי מערבי.

השיטה פשוטה וקלה ליישום והתוצאות לרוב מדידות ומידיות.


אחת מיתרונותיה הבולטים של השיטה הינה יעילותה: גירוי נקודות הריפוי נעשה באמצעים ביתיים ובזמן קצר יחסית ניתן להפעיל את מנגנוני הגוף השונים על מנת להקל על תסמינים, מכאובים וקשיים תפקודיים שונים בצורה מהירה ויעילה.


יתרון נוסף לשיטה הינו מתן כלים למטופל להתמודד עם תסמינים שונים. במהלך הטיפול הראשון מתבצע אבחון ותאום ציפיות ובו מקבל המטופל מספר כלים על מנת להקל על תסמינים שונים מהם הוא סובל.

 

הכלים אשר ניתנים למטופל כוללים הדרכה על גירוי נקודות על פני כפות הידיים והרגליים, תרגילי מתיחה ונשימה שונים ומדיטציית החיוך.

 

בקוריאנית משמעות המילה "סו" הינה יד ו"ג'וק" משמעותה רגל. שיטת הסו-ג'וק פותחה בסוף שנות ה-80 ע"י פרופ' פארק ג'יי וו, מדען, אומן, מוסיקאי ואיש רוח.


 


על מה מבוססת שיטת הסו-ג'וק? 

על פי פילוסופיית הסו-ג'וק, גוף האדם הוא צורת חיים המהווה יקום זעיר ומאוזן היטב. מסיבה זו יש לגוף כל מה שצריך על מנת לשמר את החיים שבו ולשרוד בטבע כתופעה אינטגרלית ועצמאית. 

בשיטת הסו-ג'וק אנו מפעילים את מערכות הריפוי העצמיות של הגוף. בגוף האדם מתקיימות אינספור מערכות אוטו-רגולציה (מערכות בקרה עצמית) החל מרמת התא הבודד, דרך רקמות ואיברים ועד לרמת הגוף השלם. למעשה כל הקיום שלנו מותנה באותן מערכות בקרה אשר פועלות ללא הרף לשמירת האיזון התפקודי.

 

ניקח את הלב שלנו, רק לשם המחשה. משאבה קטנה זאת מזרימה כ-8000 ליטר דם ביממה במשך כל יום מימי חיינו. ולמרות העבודה שלא נעצרת לשנייה (שהרי אין ללב אפשרות לקחת הפסקה או לצאת ליום טיפול...), ברמה הרקמתית והתאית מתבצעת תחזוקה שוטפת אשר מאפשרת לו לפעול בצורה כזו בכל ימי חיינו.

 

שיטת הסו-ג'וק משתמשת בנקודות גירוי (סטימולציה) בכפות הידיים והרגליים על מנת להפעיל את מנגנוני הבקרה העצמית של הגוף ובאמצעותם להביאו לאיזון מחדש.

 

ואולם מהות השיטה אינה מסתכמת אך ורק בריפוי אלא משלבת את התפתחות התודעה (Consciousness) וההבנה של סדר בסיסי המתקיים בעולם כחלק מתהליך של צמיחה והתפתחות רוחנית.

 

ההבנה של הסדר הבסיסי שקיים בעולם והביטוי שלו בכל הסובב אותנו מאפשרת לנו התבוננות והבנה עמוקה ושורשית של התהליכים השונים בחיינו. השיטה נפלאה לריפוי אבל גם להבנה מורכבת, אחרת, של העולם הסובב אותנו מבחינה מולקולרית, חברתית ורוחנית.

 

  

מהלך הטיפול בשיטת הסו-ג'וק

 

הטיפול הראשון בשיטת הסו-ג'וק הוא החשוב ביותר כיוון שהוא כולל אבחון מעמיק. לטיפול כדאי להגיע עם בדיקות רפואיות עדכניות ומפורטות ככל היותר (בדיקות דם, שתן, צילומי רנטגן, פיענוח MRI, CT, סיכום מחלה וכדומה). המטפל יעבור על בדיקות אלה בנוסף לתשאול מעמיק יותר של המטופל ואבחון באמצעות כפות הידיים, תווי פנים, לשון, דופק וגלגל העין וירכיב באמצעותן אבחון אנרגטי של המטופל. כמו כן יתושאל המטופל שאלות שונות על מצבו הפיזי והנפשי, על מנת להעמיק את ההבנה של המכנה המשותף האנרגטי של מרבית בעיותיו של המטופל. מכנה משותף זה, משנמצא, הוא הבסיס לבחירת האסטרטגיה הטיפולית.

 

מבחינה פרקטית, הטיפול הראשון עצמו הינו מתון יחסית וזאת על מנת להעריך את תגובות הגוף לגירויי הסו-ג'וק ולאפשר שיח אנרגטי לקראת הטיפול הבא.

 

מרגע הטיפול הראשון דברים מתחילים לזוז בגוף. חלקם עשויים להיראות קשורים לבעיה אשר טופלה, אך חלקם ייראו לקוחים מעולם אחר. כך או כך את המטפל שלכם, מעניינים אלה וגם אלה, לכן בתקופה הזו שבין הטיפול הראשון לשני מומלץ לרשום ולתעד כל תחושה שמתעוררת בגוף (או בנפש) - בין אם חיובית או שלילית. כל התגובות הללו הינן בעצם דרכים של הגוף לדבר איתנו המטפלים ותפקיד המטפל לנתח תגובות אלה ולקבוע על פיהן כיצד להמשיך בטיפול.

 

חשוב מאוד לציין כי שיטת הסו-ג'וק מאוד יעילה, אבל אין לטעות, חובה לחזור על כל טיפול לפחות 3 פעמים גם אם לאחר הטיפול נעלמו התסמינים לחלוטין. כיוון שלמרות שהבעיה נעלמת היא עלולה לחזור בעוצמה גבוהה יותר כעבור שבוע, שבועיים או אפילו מספר חודשים, במידה ולא יושלם תהליך טיפול בסיסי.

  

התהליך הטיפולי

 

למעשה ניתן לדמות את התהליך הטיפולי למהלך של "משיכות חבל אנרגטיות" - אנחנו מושכים לכיוון מסוים ואילו הגוף מנסה להחזיר את הדברים למקומם ה"רגיל" והישן.

יש להבין שחוסר האיזון בסביבת המטופל ובהרגלי החיים שלו (עבודה, פעילות גופנית, תזונה, חיים אישיים) הם שהביאו למצב ה"מחלה". ככל שה"מחלה" יותר ממושכת ויותר כרונית כך תהליך הטיפול עשוי להיות ממושך יותר ולדרוש שינויים רבים יותר. לאחר הטיפול חוזר המטופל לחוסר האיזון של חייו וסביבתו (אשר הביאו למצב "המחלה" מלכתחילה). ראוי לציין כי במצבים מסוימים עד שלא יתבצע שינוי מספק באורח החיים או בצורת החשיבה, תפיסת המציאות והתגובה לסיטואציות פנימיות וחיצוניות,  יקשה על השינוי המבורך להישאר קבוע בחיינו.

 

השינוי לא חייב להיות קיצוני, אבל חייב להיעשות שינוי על מנת שניתן יהיה לשמור על האיזון החדש. עם תום סדרת הטיפולים, יוכל המטופל לשמור על האיזון שנוצר בעזרת שיטות שונות להפעלת מנגנוני ריפוי עצמי, אשר לימד אותו המטפל. לשיטות אלה אנו קוראים באיגוד הסו-ג'וק בפשטות: "שיעורי -בית".

  

שיעורי בית:

 

שיטת הסו-ג'וק פותחה כשיטה לטיפול עצמי ומיועדת ברמה הבסיסית למניעת בעיות ולטיפול בהן. בין טיפול לטיפול ו/או עם תום סדרת הטיפולים, יונחה המטופל כיצד עליו להמשיך בריפוי עצמי אשר יהיה עבורו פשוט, זמין ויעיל. יש לקחת בחשבון שככל שהמטופל ישתף פעולה עם הטיפול ויתמיד בטיפול, ההחלמה תהיה מהירה יותר והגוף יקבל יותר מסרים שיעודדו ריפוי.

 

לצד תרגילי מתיחה ו"נשימה מחייכת" מקבלים המטופלים הנחיות מדויקות להנחת זרעים כאמצעי גירוי של נקודות רגישות בכפות הידיים או הרגליים. את הזרעים נהוג להניח לפני השינה על אותן נקודות באמצעות נייר דבק רפואי נושם. לא מומלץ להרטיב את הזרעים כיוון שאז משתנה המבנה האנרגטי שלהם. את הזרעים רצוי להסיר לפנות בוקר ולזרוק. אין להשתמש בהם שנית כיוון שהם כבר אינם מאוזנים. זמן הנחה מינימלי של זרעים הינו 4 שעות ומקסימאלי - 48 שעות. אם הזרעים מציקים או מפריעים במשך הלילה, יש להקשיב לגוף ופשוט להסיר אותם.

  

למה לצפות לאחר סדרת הטיפולים הראשונים בסו-ג'וק?

 

גוף האדם בנוי ממכלול תופעות פיזיולוגיות ונפשיות. למעשה כל תופעה גופנית כוללת גם רכיב נפשי כשם שלכל תופעה נפשית ישנו מרכיב גופני. במהלך הטיפול מנחה המטפל את המטופל להכיר ברגשות הדומיננטיים והאיברים הקשורים אליהם בגופנו. התגובות לטיפולי הסו-ג'וק לרוב אינן חריפות ובמקרים רבים ישנו שיפור משמעותי כבר לאחר הטיפול הראשון עד לשלישי. אבל יש לקחת בחשבון שבעיות רבות בגופנו תלויות ברכיבים שונים ויתכן כי כחלק מטיפול בתסמין מסוים יצוץ תסמין אחר או אפילו הגורם לבעיה, אל פני השטח. אין מה להיבהל מתגובות אלה, אלא לחזור ולדווח עליהן למטפל אשר מצדו ימשיך לאזן את המטופל באופן שונה במקצת כל פעם, בהינתן הנתונים החדשים.

 

חשוב להדגיש כי בטיפולי הסו-ג'וק לא ניתן לגרום נזק. השיטה נחשבת לאחת השיטות הבטוחות ביותר ברפואה המשלימה, כיוון שהשיטה מבוססת על גירוי מנגנוני הבקרה העצמית לריפוי הפזורים בגופינו.

 

במהלך התהליך המאזן משתחררת לא פעם בגוף תחושה נפלאה, תחושה של איזון ושלמות תפקודית. תוצאות הבדיקות משתפרות, מצב הרוח נוסק והגוף מתמלא באנרגיה ובחיוניות.

 

אנחנו מתייחסים לתהליך הריפוי כתהליך של התפתחות ושינוי והזדמנות ליצור שינויים בחיינו, כתוצאה מההבנה שאם לא היה צורך בשינוי לא היינו חולים מלכתחילה.

 


 

אתם מוזמנים להצטרף לערבים פתוחים לריפוי עצמי ולסדנאות עומק של מדיטציית החיוך ותרפיית התנועה הספיראלית ככלי עזר לריפוי עצמי ולהעצמה אישית.

 

טיפים לריפוי עצמי והסברים על השיטה ניתן למצוא באתר: www.israelsujok.com     או בערוץ היוטיוב @sujokisrael, או בפייסבוק איגוד הסו-ג׳וק הישראלי

 

Lancet Oncology: טיפול כחול-לבן מפחית כאבים בחולי סרטן הלבלב

חוקרים מ"שיבא" פיתחו טיפול קרינתי לעצב הצליאק פלקסוס, המשפר משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן לבלב ומפחית מאד את רמת הכאב שלהם.

ASCO: ניתן למנוע כמעט ממחצית מקרי המוות

האגודה האמריקאית לסרטן: 40% ממקרי הסרטן החדשים וכמחצית ממקרי המוות מסרטן מעל גיל 30 בארה"ב מיוחסים לגורמי סיכון ניתנים למניעה. עישון בראש רשימת הגורמים.

שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים

התפרסם באתר העמותה הישראלית לסרטן העור.

חוקרים בטכניון מציגים שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן קיטרודה לטיפול בסרטן רירית הרחם

התפרסם ב - e-med.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את מתן pembrolizumab (קיטרודה) בשילוב עם כימותרפיה לטיפול במבוגרים עם קרצינומה ראשונית מתקדמת או חוזרת של רירית הרחם.

מרבית הנשים הצעירות יכולות להרות וללדת לאחר טיפול כנגד סרטן שד (ASCO)

התפרסם ב-e-med.

מרבית הנשים הצעירות ששרדו ממאירות שד וניסו להרות הצליחו להרות ולהביא ילדים לעולם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה - American Society of Clinical Oncology.

בדרך לאישור ה-FDA: בדיקת הדם שתגלה את סרטן המעי הגס

התפרסם ב - ynet.

פיתוח חדש של חברה אמריקאית יאפשר אבחון של סרטן המעי הגס והחלחולת באמצעות בדיקת דם פשוטה, בניגוד למצב כיום שבו נדרש לבצע קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. לשימוש בקרב אנשים שעומדים בקריטריונים. 

האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

חליל האור - וובינר לחולי לימפומה שאינה הודק'ין

וובינר עם ד"ר נדב שריד, בנושא סיכום החדשות מכנס ההמולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום שלישי, 23.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי MPN

וובינר עם פרופ' מיה קורן מיכוביץ בנושא MPN (MF,PV,ET) - סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום רביעי, 24.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי CLL

וובינר עם ד"ר ריבה פיינמן בנושא סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום חמישי, 15.8.24 בשעה 17:30.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.