לוגו משולב
שאלות נפוצות בהקשר לתזונה וסרטן

שאלות נפוצות - סוכר / שומן / סיבים תזונתיים


חולי ומחלימי סרטן תוהים לעתים קרובות לגבי השאלה האם צריכת מזון מסוים ונטילת תוספי תזונה יכולים לשפר את איכות חייהם ואת הישרדותם. הם מבצעים חיפוש אחר פרסומים ומחקרים חדשותיים כדי למצוא מידע שיספק תשובות לשאלה.

חשוב לוודא, לפני ביצוע שינויים כלשהם בתזונה שלך, שהמידע שקראת מבוסס על עובדות ממחקרים רבים. בדרך כלל נדרש יותר ממחקר אחד כדי להוכיח ששיטה עובדת. לרוב, המלצות מאנשי מקצוע בתחום הבריאות מבוססות על תוצאות של מחקרים רבים.


לכן, אם נחשפת לדיווח חדשותי שמתמקד במחקר אחד, חשוב לבדוק כמה אנשים נכללו במחקר ואם למחקרים אחרים היו תוצאות דומות. בנוסף, יש לדעת שכתבות חדשותיות קצרות, לעתים קרובות, אינן יכולות לשים ממצאי מחקר חדשים, בהקשר הנכון שלהם.


להלן מספר שאלות נפוצות שעולות בהקשר לתזונה והתשובות להן מבוססות על תוצאות של מחקרים רבים.

 

המידע אינו מחליף יעוץ תזונתי מותאם אישית על ידי דיאטנית. 

 

 

סוכר

 

האם צריכת סוכר "מזינה" תאי סרטן?

לא הוכח שצריכת סוכר מגבירה את הסיכון לחלות בסרטן או שהיא מאיצה את התקדמות המחלה. ובכל זאת, סוכרים ומשקאות ממותקים מוסיפים כמויות גדולות של קלוריות לתזונה ויכולים לגרום לעלייה במשקל, שידוע שיכולה להשפיע על מהלך מחלת הסרטן. 

 

מחקרי מעבדה הראו כי חילוף חומרים של גלוקוז (סוכר המהווה מקור חשוב של אנרגיה בגוף) מתרחש במהירות רבה יותר בתאים סרטניים מאשר בתאים תקינים. עובדה זו מתפרשת לרוב שלא כהלכה על ידי אנשים שאינם מכירים את המסלולים המטבוליים הרלוונטיים, שמניחים (באופן שגוי) כי סוכרים במזונות ובמשקאות "מזינים" ישירות תאים סרטניים.

בנושא זה, מומלץ לקבל יעוץ מותאם אישית על ידי דיאטנית.

 

מהו סוכר מוסף והאם מומלץ להגביל את צריכתו?


סוכר מוסף הוא סוכר שלא היה במזון באופן טבעי והוסיפו אותו מבחוץ. הסוכר בממתקים, במשקאות מתוקים, ואפילו תוספת של סוכר או דבש למשקאות חמים נחשב סוכר מוסף.

הגבלת צריכת מזונות מעובדים מאוד המכילים רמות גבוהות של סוכרים מוספים, כגון: עוגות, ממתקים, עוגיות ודגנים ממותקים, כמו גם משקאות ממותקים בסוכר, כגון: משקאות מוגזים, משקאות ספורט ואנרגיה, יכולה לעזור להפחית צריכה קלורית, למזער עלייה במשקל ולקדם משקל גוף בריא יותר.

בנוסף, הגבלת צריכת מזונות אלה, יכולה לסייע בהפחתת הפרשת אינסולין באנשים עם ליקויים מטבוליים, כמו אלה עם טרום סוכרת או סוכרת מסוג 2.


רוב המזונות והמשקאות שמכילים סוכר מוסף, אינם מכילים חומרים מזינים רבים ועלולים להיות תחליף למזונות מזינים יותר. מסיבה זו, מומלץ להגביל את צריכת המזונות והמשקאות שמכילים סוכר מוסף.

 

שומן

 

האם אכילת פחות שומן מפחיתה את הסיכון לחזרת מחלת סרטן או משפרת את ההישרדות?

לגבי צריכת שומן - לא ברור האם סך צריכת שומן משפיעה על תוצאות מחלת הסרטן.

 

מספר מחקרים בדקו את הקשר בין צריכת שומן להישרדות לאחר סרטן השד. התוצאות היו מעורבות. המחקר העדכני ביותר לא מצא קשר עקבי בין כמות השומן הנאכלת לבין הסיכוי לתמותה לאחר סרטן השד.


דיאטות עשירות מאוד בשומן נוטות להיות גם עשירות בקלוריות. צריכת עודף קלוריות יכול להוביל למשקל גוף עודף, אשר קשור לסיכון גבוה יותר לפתח סוגים מסוימים של סרטן, וכן לסיכון גבוה יותר לחזרת סרטן או לתמותה בקרב מחלימי סרטן השד, רירית הרחם ושלפוחית השתן.

לגבי צריכה עודפת של חומצות שומן רווי - צריכת שומן רווי היא גורם סיכון ידוע למחלות לב, גורם עיקרי לתמותה בכל האוכלוסיות, כולל בקרב מחלימי סרטן. שומן רווי נמצא בעיקר במזונות שמקורם מן החי כגון: עוף ובשר, חלב וחמאה. חלק מהשמנים הצמחיים כגון שמן קוקוס ושמן דקלים, הינם שמנים רוויים.

 

התזונה הים תיכונית, שעשירה בשמן זית (מקור לשומנים חד בלתי רוויים), דגים ואגוזים (עשירים בחומצות שומן אומגה 3), ירקות, פירות ודגנים מלאים נקשרה לסיכון נמוך יותר לתמותה בקרב חולי ומחלימי סרטן הערמונית. בנוסף, תזונה זו מכילה פחות שומן רווי.


לגבי צריכת חומצות שומן מסוג טראנס – מספר מחקרים מצביעים על כך שצריכת שומן טראנס עשויה להיות קשורה לסיכון מוגבר לתמותה לאחר סרטן השד, אך דרושים מחקרים נוספים.

לצריכת שומני טראנס יכולה להיות השפעה מזיקה על הלב, גם באמצעות העלאת רמות הכולסטרול בדם.

המקורות העיקריים של שומני טראנס הם: מרגרינה, מאפים וחטיפים המכילים שמנים מוקשים חלקית. בתעשיית המזון היום מפחיתים שומן טראנס במזונות שונים.

 

מומלץ לחולי ומחלימי סרטן (במיוחד למי שנמצא בסיכון מוגבר למחלות לב) לצרוך שומן בהתאם לכמות הקלוריות הדרושה וכך לצרוך תזונה שמכילה פחות שומן רווי, כדוגמת הדיאטה הים תיכונית ולהימנע מצריכת שומני טראנס.

 

בנושא זה, מומלץ לקבל ייעוץ תזונתי מותאם אישית על ידי דיאטנית.

 

 

 

סיבים תזונתיים

 

האם צריכת מזונות שעשירים בסיבים תזונתיים יכולים למנוע סרטן או לשפר הישרדות בחולי סרטן?

 

סיבים תזונתיים הם פחמימות ממקורות צמחיים שונים, שאינן מתעכלות על ידי מערכת העיכול של בני האדם. קיימים סיבים מסיסים (כגון: סובין שיבולת שועל) או סיבים בלתי מסיסים (כגון: סובין חיטה ותאית). סיבים מסיסים מסייעים בהורדת הסיכון למחלות לב על ידי הפחתת רמות הכולסטרול בדם. סיבים קשורים גם לשיפור תפקוד המעיים.


בשלב זה, לא ידוע אם הסיבים עצמם יכולים להשפיע על הסיכון לסרטן או על ההישרדות.

לגבי צריכת מזונות שעשירים בסיבים תזונתיים, כמו: דגנים מלאים, ירקות, פירות, קטניות ואגוזים שונים, נמצא קשר חזק בין צריכתם לסיכון נמוך יותר לסרטן המעי הגס. בנוסף, לצריכת מזונות עשירים בסיבים תזונתיים יש יתרונות בריאותיים נוספים, כמו סיכון נמוך יותר למחלות לב.

עבור מחלימי סרטן השד והערמונית, אכילת תזונה בריאה שעשירה במזונות אלה קשורה גם בסיכון נמוך יותר לתמותה.

בנושא זה, מומלץ לקבל ייעוץ תזונתי מותאם אישית על ידי דיאטנית.

 


האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

חליל האור: הכנס השנתי ה-4 למושתלי מח עצם

עמותת חליל האור מזמינה לכנס השנתי ה-4 למושתלי מח עצם - התמודדות עם סיבוכים נפוצים בעקבות השתלה.

יום העיון יתקיים ביום רביעי, 19.6.24, גם פרונטלית וגם וירטואלית, בבנין תוהא בדרך השלום 5 תל אביב.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

תכנית אימונים וכושר ייעודית לחולי סרטן הדם בחליל האור

בואו לזוז איתנו - תכנית אימונים וכושר קבוצתית אך אישית.

מפגש היכרות (בזום), ביום רביעי, 26.6.24 בשעה 17:00

הכנס השנתי ה-19 של אמ"ן (מיאלומה נפוצה)

יתקיים ביום שישי, 5.7.24 מהשעה 08:00, באולם סלע שבמכון ויצמן ברחובות.

השתתפות ללא תשלום. יש להירשם מראש. ההרשמה פתוחה עד ליום ראשון, 23.6.24.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.