לוגו משולב

שאלות נפוצות - פירות וירקות / מזון אורגני / חומרי הדברה

 

חולי ומחלימי סרטן תוהים לעתים קרובות לגבי השאלה האם צריכת מזון מסוים ונטילת תוספי תזונה יכולים לשפר את איכות חייהם ואת הישרדותם. הם מבצעים חיפוש אחר פרסומים ומחקרים חדשותיים כדי למצוא מידע שיספק תשובות לשאלה.


חשוב לוודא, לפני ביצוע שינויים כלשהם בתזונה שלך, שהמידע שקראת מבוסס על עובדות ממחקרים רבים. בדרך כלל נדרש יותר ממחקר אחד כדי להוכיח ששיטה עובדת. לרוב, המלצות מאנשי מקצוע בתחום הבריאות מבוססות על תוצאות של מחקרים רבים.


לכן, אם נחשפת לדיווח חדשותי שמתמקד במחקר אחד, חשוב לבדוק כמה אנשים נכללו במחקר ואם למחקרים אחרים היו תוצאות דומות. בנוסף, יש לדעת שכתבות חדשותיות קצרות, לעתים קרובות, אינן יכולות לשים ממצאי מחקר חדשים, בהקשר הנכון שלהם.


להלן מספר שאלות נפוצות שעולות בהקשר לתזונה והתשובות להן מבוססות על תוצאות של מחקרים רבים.

 

המידע אינו מחליף יעוץ תזונתי מותאם אישית על ידי דיאטנית. 


 


 

פירות וירקות

 

האם אכילת ירקות ופירות מפחיתה את הסיכון לחזרה של מחלת הסרטן?

 

ברוב המחקרים, הגדלת הצריכה של ירקות ופירות קשורה לסיכון נמוך יותר לחלות בסרטן הריאות, סרטן חלל הפה , סרטן הוושט,  סרטן הקיבה וסרטן המעי הגס.

מעט מחקרים נעשו על הקשר בין תזונה הכוללת צריכת יותר ירקות ופירות לבין שיפור ההישרדות או הפחתת הסיכון לחזרה של מחלת הסרטן.  

 

מחקרים שבדקו דפוסי תזונה בריאים הכוללים ירקות ופירות, קטניות, דגנים מלאים וכאלה שדלים בבשר אדום ומעובד נקשרו להישרדות כללית ארוכה יותר לאחר סרטן השד והערמונית.

 

לא ידוע אילו מהתרכובות בירקות ובפירות מגינות ביותר, לכן ההמלצה היא לצרוך בכל יום סוגים מגוונים של ירקות ופירות בצבעים שונים.

 

חולי ומחלימי סרטן צריכים לצרוך בכל יום מגוון של ירקות ופירות בצבעים שונים בשל היתרונות הבריאותיים האחרים שלהם.

 

בנושא זה, מומלץ לקבל יעוץ תזונתי מותאם אישית על ידי דיאטנית.

 

האם יש הבדל בערך התזונתי של ירקות ופירות טריים, קפואים ומשומרים?


כן, אבל כולם יכולים להיות בחירות טובות לאכילה. ירקות ופירות טריים נחשבים בדרך כלל כבעלי הערך התזונתי הטוב ביותר,  אך חלק מהירקות והפירות הקפואים יכולים להכיל יותר חומרים מזינים ממזונות טריים. הסיבה לכך היא שחומרי הזנה עלולים ללכת לאיבוד בזמן שבין הקטיף לאכילת ירק או פרי טרי ואילו הירקות והפירות הקפואים נקטפים לרוב כשהם בשלים ומוקפאים במהירות וכך נשמרים בהם חומרי ההזנה.

 

בירקות ופירות משומרים צפויים להיות פחות חומרים מזינים שרגישים לחום ומסיסים במים, בגלל הטמפרטורות הגבוהות בהם נעשה שימוש בתהליך השימור. כמו כן, חשוב לשים לב לכך שחלק מהפירות המשומרים ארוזים בסירופ בעל תכולת סוכר גבוהה, וחלק מהירקות המשומרים עשירים בנתרן.

 

מומלץ לצרוך ירקות ופירות שלמים בצורות שונות.

 

האם בישול משפיע על הערך התזונתי של הירקות והפירות?


בישול ירקות ופירות יכול לסייע בספיגה טובה יותר של חומרים מזינים מסוימים, כגון: קרוטנואידים (תרכובות שנותנות לירקות ולפירות את צבעיהם).

 

בישול באמצעות מיקרוגל ובישול באמצעות אידוי הם הדרכים הטובות ביותר לשמר את החומרים המזינים, בעוד שהרתחה, במיוחד לזמן ממושך, עלולה לגרום ליציאת הויטמינים שמסיסים במים (כמו ויטמין  Cוויטמינים מקבוצה B) מהירק או הפרי.

 

האם עלי להפוך את הירקות והפירות למיץ?


צריכת מיצי ירקות ופירות יכולה להוסיף גיוון לתזונה ויכולה להיות דרך טובה לצרוך ירקות ופירות, במיוחד כאשר קיים  קושי ללעוס או לבלוע. בנוסף, צריכת מיצי ירקות ופירות מסיעת לגוף לספוג חלק מהרכיבים התזונתיים שקיימים בהם.

 

מצד שני, תחושת השובע שמתקבלת לאחר שתיית מיצי ירקות ופירות עשויה להיות פחותה מהתחושה שמתקבלת לאחר צריכת ירקות ופירות שלמים, וכן, המיצים מכילים פחות סיבים.  בנוסף, שתייה מרובה של מיצי פירות יכולה להוסיף כמות סוכרים פשוטים וקלוריות עודפות לתזונה היומית.

 

במידה ושותים מיצים, מומלץ לשתות מיצים שמכילים 100% ירק או פרי, שעברו פסטור, בכדי למנוע נזק שעלול להיגרם מהימצאות חיידקים. צריכת מיצים מפוסטרים מומלצת לכולם, אך חשובה במיוחד לאנשים שיש להם מערכת חיסונית חלשה, כגון: מטופלים שמקבלים טיפול כימי.

 

בנושא זה, מומלץ לקבל יעוץ תזונתי מותאם אישית על ידי דיאטנית.

 

 

אוכל אורגני

 

האם מזונות המסומנים כ"אורגניים" מומלצים לחולי ומחלימי סרטן?

 

המונח "אורגני" משמש לעתים קרובות לציון מזונות שגדלו ללא חומרי הדברה ושינויים גנטיים. הוא משמש גם לבשר, עופות, ביצים ומוצרי חלב שמגיעים מבעלי חיים שלא טופלו עם אנטיביוטיקה או הורמוני גדילה.

 

מזונות צמחיים שהם אורגניים מגודלים בשיטות חקלאיות אשר אינן משתמשות ברוב קוטלי החרקים או קוטלי העשבים השגרתיים, בדשנים כימיים, או בבוצה (משקע בוץ ורפש) של שפכים כדשן.

בנוסף, מזונות אורגניים אינם כוללים את השימוש של ממסים תעשייתיים או הקרנה של מזון בתהליכי העיבוד וגם מזונות מהונדסים גנטית לא נכללים בהם.

 

היתרון העיקרי של צריכת מזון אורגני הוא תמיכה בשיטות חקלאיות בנות קיימא מבחינה סביבתית. 

 

נהוג לחשוב שצריכת מזון אורגני עשויה להיות טובה יותר מכיוון שהיא מפחיתה את החשיפה לכימיקלים מסוימים. לא ידוע אם זה אומר שיש יתרונות בריאותיים לאנשים שצורכים מזון אורגני.

 

שטיפה של תוצרת חקלאית שגודלה באופן שגרתי יכולה להסיר חלק מהשאריות של חומרי ההדברה,
השטיפה חשובה גם כדי למזער את הסיכון של חולי ממקור זיהום חיידקי.

 

נכון לעכשיו, אין מספיק מחקרים בבני אדם, כדי להצהיר בבירור כי מזונות אורגניים טובים יותר ממזונות אחרים לצורך הפחתת הסיכון לחלות בסרטן, הסיכון להתקדמות מחלת הסרטן או הסיכון לחזרתה.  

 

מאחר ותוצרת חקלאית אורגנית היא לעתים קרובות יקרה יותר בהשוואה לתוצרת דומה המיוצרת באופן שגרתי,  חשוב עבור אנשים עם משאבים מוגבלים להכיר בכך שעמידה בהמלצה של צריכת ירקות ופירות הינה בעדיפות גבוהה יותר למניעת סרטן ולבריאות כללית מאשר בחירת תוצרת חקלאית אורגנית.

 


 

חומרי הדברה    

 

האם חומרי הדברה במזונות גורמים לסרטן?

 

קוטלי חרקים וקוטלי עשבים, שני סוגים של חומרי הדברה, יכולים להיות רעילים כאשר משתמשים בהם שלא כראוי במסגרות תעשייתיות, חקלאיות או תעסוקתיות אחרות.

 

הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן, מסווגת שלושה  קוטלי עשבים חקלאיים נפוצים - גלייפוסאט, מלתיון ודיאזינון-  כמסרטנים אנושיים, ברמת סיכון סביר.

כל שלושת קוטלי העשבים משויכים עם סיכון גבוה יותר ללימפומה שאינה הודג'קין.

בנוסף, מלתיון ודיאזינון מקושרים לסיכון יתר של סרטן ערמונית וסרטן ריאות, בהתאמה.

 

נכון לעכשיו, ראיות מדעיות תומכות ביתרונות הבריאותיים המקיפים ובהשפעות המגנות מפני סרטן של אכילת ירקות ופירות, ללא קשר אם הם גודלו תוך שימוש בשיטות אורגניות או שגרתיות.
שטיפה של תוצרת חקלאית שגודלה באופן שגרתי יכולה להסיר חלק מהשאריות של חומרי ההדברה והיא חשובה גם כדי למזער את הסיכון לזיהום חיידקי.


 

 

Lancet Oncology: טיפול כחול-לבן מפחית כאבים בחולי סרטן הלבלב

חוקרים מ"שיבא" פיתחו טיפול קרינתי לעצב הצליאק פלקסוס, המשפר משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן לבלב ומפחית מאד את רמת הכאב שלהם.

ASCO: ניתן למנוע כמעט ממחצית מקרי המוות

האגודה האמריקאית לסרטן: 40% ממקרי הסרטן החדשים וכמחצית ממקרי המוות מסרטן מעל גיל 30 בארה"ב מיוחסים לגורמי סיכון ניתנים למניעה. עישון בראש רשימת הגורמים.

שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים

התפרסם באתר העמותה הישראלית לסרטן העור.

חוקרים בטכניון מציגים שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן קיטרודה לטיפול בסרטן רירית הרחם

התפרסם ב - e-med.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את מתן pembrolizumab (קיטרודה) בשילוב עם כימותרפיה לטיפול במבוגרים עם קרצינומה ראשונית מתקדמת או חוזרת של רירית הרחם.

מרבית הנשים הצעירות יכולות להרות וללדת לאחר טיפול כנגד סרטן שד (ASCO)

התפרסם ב-e-med.

מרבית הנשים הצעירות ששרדו ממאירות שד וניסו להרות הצליחו להרות ולהביא ילדים לעולם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה - American Society of Clinical Oncology.

בדרך לאישור ה-FDA: בדיקת הדם שתגלה את סרטן המעי הגס

התפרסם ב - ynet.

פיתוח חדש של חברה אמריקאית יאפשר אבחון של סרטן המעי הגס והחלחולת באמצעות בדיקת דם פשוטה, בניגוד למצב כיום שבו נדרש לבצע קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. לשימוש בקרב אנשים שעומדים בקריטריונים. 

האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

חליל האור - וובינר לחולי לימפומה שאינה הודק'ין

וובינר עם ד"ר נדב שריד, בנושא סיכום החדשות מכנס ההמולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום שלישי, 23.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי MPN

וובינר עם פרופ' מיה קורן מיכוביץ בנושא MPN (MF,PV,ET) - סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום רביעי, 24.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי CLL

וובינר עם ד"ר ריבה פיינמן בנושא סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום חמישי, 15.8.24 בשעה 17:30.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.