לוגו משולב

איך מטפלים בסרטן השד?

ראשי פרקים:

סוגים כלליים של טיפול
ניתוחים לטיפול בסרטן שד
שחזור שד
טיפול בקרינה/רדיותרפיה
כימותרפיה
טיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי
אימונותרפיה
טיפולים תומכים
הישנות (חזרה) של סרטן שד
סיכום

המידע בפרקים הבאים מבוסס על:
האגודה האמריקנית לאונקולוגיה קלינית הרפואית (ASCO)
האגודה האמריקאית לסרטן (American Cancer Society)

הערות מומחה: 
פרופ' רינת ירושלמי, מנהלת היחידה לגידולי שד, מרכז דוידוף, בי"ח בילינסון. 

ד"ר סיון אגרנט, רופאה בכירה ביחידה לגידולי שד, מרכז דוידוף, בי"ח בילינסון. 

מעודכן לשנת  2023

 

המידע בנושא הטיפול הרפואי במסמך זה אין בכוונתו לספק ייעוץ רפואי במקום המומחיות ושיקול הדעת של הצוות הרפואי שלך. מטרתו לסייע לך ולבני משפחתך בקבלת החלטות מושכלות, ביחד עם הרופא שלך.

קיימים מצבים בהם יש לרופאים סיבה להציע תכנית טיפול שונה מהטיפולים הכלליים שאנו מציגים כאן. אל תהססו לשאול אותם שאלות על אפשרויות טיפול אחרות.

סוגים כלליים של טיפול:


את הטיפולים ניתן לחלק לקבוצות לפי האופן / המיקום שבו הם פועלים ומתי משתמשים בהם.

א. טיפול מקומי לעומת טיפול מערכתי (סיסטמי)

מטרתו של טיפול מקומי (local) טיפול המתמקד בגידול בלבד, ללא השפעה על מערכות אחרות בגוף. דוגמאות לטיפולים מקומיים: ניתוחים וטיפולי קרינה.

טיפול מערכתי (systemic therapy) ניתן ישירות לזרם הדם או דרך הפה על מנת שיגיע לכל מקום בגוף ועל ידי כך יפגע בתאים הממאירים שאולי התפשטו מחוץ לשד. דוגמאות לטיפולים מערכתיים: טיפול כימי (כימותרפיה), טיפול הורמונלי, טיפול ביולוגי וטיפול חיסוני (אימונותרפיה).

ב. טיפול לפני ניתוח לעומת טיפול אחרי ניתוח.


במרבית הפעמים גם כשהגידול נכרת בשלמותו, מופנית המטופלת לקבל טיפול נוסף.

סוג טיפול זה נקרא טיפול מניעתי או משלים (אדג'ובנטי).

 

אנו יודעים כי פעמים רבות, כבר בשלבים ראשונים של התפתחות הגידול, תאים ממאירים מתנתקים מהגידול ומתפשטים דרך מחזור הדם/לימפה. יש לציין כי תאים אלו לא נצפים בבדיקות ההדמיה. התבייתות של תאים אלו באברים מרוחקים עלולים להביא להתפתחות גרורות מרוחקות מאוחר יותר. מטרת הטיפול המניעתי היא להשמיד את התאים הנסתרים האלה, ולמעשה למנוע בכך הופעת מחלה גרורתית.

הצורך בטיפול מניעתי (אחרי טיפול מקומי) נקבע על פי מידת הסיכון להישנות.

 

לעיתים, יינתן טיפול מערכתי לפני הניתוח (טיפול ניאו-אדג'ובנטי -Neoadjuvant).

מטרות הטיפול הטרום ניתוחי הן:


1) להקטין את הגידול ולאפשר ניתוח

2) לאפשר שימור שד

3) ללמוד על השפעת הטיפול על הגידול

4) לאפשר למטופלת לקבל תרופות שניתנות רק בסוג הטיפול הזה


הטיפולים מותאמים אישית בהתאם למאפייני הגידול והאישה.

הטיפול על פי רוב כוללים טיפול כימי+/- טיפול ביולוגי או +/- טיפול אימונולוגי או טיפול הורמונלי. 

 

לראש העמוד

ניתוחים לטיפול בסרטן שד:

 

הטיפול בסרטן השד כולל גם ניתוח המסיר את הגידול בשד בשלמותו עם שוליים נקיים. בנוסף נבדקת מעורבות בלוטות אזוריות באמצעות איתור בלוטת הזקיף או כריתה מלאה של הבלוטות בבית השחי.


כריתה חלקית - למפקטומיה (lumpectomy) נקראת גם ניתוח משמר שד:
.
בניתוחים כאלה מסירים רק חלק מהשד. גודל החלק שיוסר בניתוח תלוי בגודל הגידול, במיקומו, ובגורמים נוספים.
עד גיל 70 כמעט כל כריתה משמרת שד תחייב השלמת טיפול מקומי על ידי קרינה.
במידה ונדרש טיפול כימי נדחות ההקרנות עד לסיום הטיפול הכימי. במידה ונשארו תאים ממאירים בשולי הרקמה שנכרתה, ייתכן ויבוצע ניתוח נוסף הנקרא ניתוח להרחבת השוליים. מוציאים עוד רקמת שד ומרחיבים את השוליים הנקיים מגידול.

כריתת שד חלקית (quadrantectomy, partial mastectomy):

ניתוח פחות שכיח. בניתוח זה כורתים חלק נרחב יותר מאשר בכריתת גוש. בדרך כלל ניתן אחר כך טיפול קרינה. גם במקרה זה דוחים לפעמים את ההקרנות אם צריך לתת גם כימותרפיה.

תופעות הלוואי של ניתוחים אלה כוללות לפעמים כאבים, נפיחות לטווח קצר, רגישות למגע, והתקשות השד בגלל הרקמה הצלקתית שנוצרת במקום הניתוח. כאבים בשד המנותח ובבית השחי עלולים להופיע לעיתים גם שנים רבות לאחר הניתוח, אך על פי רוב לא מדובר על בעיה משמעותית.
חשוב מאד לקבל החלטה מושכלת לגבי סוג וגודל הניתוח לפני קבלת טיפולי הקרינה.

כריתת שד מלאה (mastectomy):

בכריתת שד מלאה כורתים את כל רקמת השד ולפעמים גם רקמות סמוכות נוספות.

כריתת שד רגילה (mastectomy simple or total):

בניתוח זה מסירים את כל השד, אבל לא את קשריות הלימפה בבית השחי ולא את רקמת השריר שמתחת לשד. לעתים כורתים את שני השדיים, בעיקר כאשר מטרת הכריתה היא למנוע הופעת סרטן. רוב הנשים חוזרות הביתה למחרת הניתוח, אך ייתכן ותשוחררנה לביתן עם צינורית קטנה מאזור הניתוח על מנת למנוע הצטברות נוזלים. האחות במחלקה הכירורגית תנחה את המטופלת כיצד לטפל בשד המנותח ובנקז.

כריתת שד רדיקלית מותאמת (mastectomy modified radical):

בניתוח זה מסירים את כל השד וגם חלק מקשריות הלימפה של בית השחי. זהו הניתוח השכיח ביותר לחולות העוברות כריתת שד.

 

כיתוב לאיור


כריתת גוש - Lumpectomy

גידול - Tumor

רקמת שד שהוסרה - Breast Tissue Removed

חתך בעור (אין מסירים עור) - (Skin Incision (no skin removed

 

כריתת שד חלקית -Quadrantectomy

גידול - Tumor

רקמת שד שהוסרה -Breast Tissue Removed

עור שהוסר - Skin Removed

 

כריתת שד מלאה - Total Mastectomy

גידול- Tumor

רקמת שד שהוסרה-Breast Tissue Removed

עור שהוסר- Skin Removed

 


בחירה בין ניתוח משמר שד (כריתת גוש) לבין כריתת שד

כאשר מדובר בסרטן בשלב מוקדם מרבית הנשים יכולות להחליט אם לעבור ניתוח משמר-שד או כריתת שד.
אחד היתרונות של כריתת גוש הוא שימור המראה המקורי של השד. החיסרון הוא שיש צורך בטיפול קרינה אחרי הניתוח, אבל לעיתים גם נשים שעברו כריתת שד מלאה נזקקות להשלמת הטיפול המקומי עם הקרינה.

אם עלייך להחליט איזה ניתוח לעבור, חשוב שתבררי את כל העובדות. אולי בתחילה יתעורר בך רצון לעבור כריתה מלאה כדי "להוציא הכול הכי מהר שאפשר". בגין תחושה זו נשים נוטות להעדיף כריתה מלאה יותר מהמנתחים שלהן. אבל העובדה היא שלגבי רוב החולות בסרטן השד בשלב 1 או 2, כריתה גוש או כריתה חלקית (בתוספת קרינה) יעילה באותה מידה (אם לא יותר) כמו כריתה מלאה. אין הבדל בשיעורי ההישרדות של נשים שטופלו בשתי השיטות. עם זאת ההחלטה לגבי סוג הניתוח תלווה גם בגורמים נוספים כמו גודל השד, מיקום הגידול ועוד. הרופא המטפל יוכל לסייע לך בקבלת ההחלטה המתאימה ביותר עבורך.

ניתוחים אחרים:


הסרת קשריות הלימפה בבית השחי (node dissection axillary lymph): 


ניתוח זה מבוצע כדי לברר את מידת התפשטות הסרטן לקשריות הלימפה שבבית השחי אם בכלל. מסירים חלק מהקשריות ובודקים אותן במיקרוסקופ. חשוב מאוד לדעת אם יש תאים ממאירים בקשריות הלימפה שבבית השחי, כי לפי הממצאים יוחלט הטיפול המתאים אחרי הניתוח. בעבר סברו שיש להסיר קשריות לימפה רבות ככל האפשר כדי להפחית את הסיכון לשליחת גרורות לחלקי גוף אחרים וכדי לשפר את הסיכוי להחלמה מהסרטן. כיום יודעים שהדרך הטובה ביותר לטפל בתאים ממאירים שהתפשטו מעבר לשד ולקשריות הלימפה היא בטיפול משלים (מניעתי). המידע מבלוטת הלימפה הוא מדד חשוב המסייע לקבל החלטות לגבי המשך טיפולים אחרים כגון קרינה וטיפול כימי, ולהקטנת הסיכון להישנות (חזרת המחלה) בבית השחי במידה ויש מחלה משמעותית באתר זה.

תופעת לוואי אפשרית להסרת קשריות הלימפה היא בצקת והתנפחות של הזרוע, הקרויה לימפאדמה (lymphedema). תופעה זו מתרחשת אצל 1 מתוך כל 4 נשים שיעברו הסרת קשריות לימפה. נשים שסובלות מהתנפחות, לחץ או כאב בזרוע אחרי ניתוח זה צריכות להודיע על כך לרופא מיד. לעתים קרובות ניתן לנקוט אמצעים כדי למנוע או להפחית את תוצאות הנפיחות.


מידע נוסף בנושא ניתן למצוא בחוברת מהאגודה למלחמה בסרטן

   

ולמידע באנגלית : Lymphedema - American Cancer Society
דגימת בלוטת הזקיף (sentinel lymph node biopsy):

ביופסיה על ידי דגימת בלוטת הזקיף היא שיטה לבדוק את בלוטות הלימפה מבלי להסיר את כולן. בשיטה זו מזריקים חומר רדיואקטיבי ו/או חומר צביעה בסמוך לגידול/ מסביב לפטמה. מערכת הלימפה מזרימה את החומר לקשרית הראשונה ("זקיף") או לקשריות הלימפה הראשונות המנקזות מאזור הגידול, וצובעת אותן בצבע או בחומר רדיואקטיבי המאפשר למנתח לזהות את הבלוטות. אלה הקשריות שיש סבירות גבוהה ביותר שהן מכילות תאים ממאירים במידה והגידול פרץ את גבולות השד.

קשריות אלה (בדרך כלל מדובר בבלוטה אחת עד שלוש) נבדקות על ידי הפתולוג. בעבר נוכחות של קשרית נגועה הוביל באופן די אוטומטי לכריתה מלאה של בלוטות הלימפה בבית השחי. ב- 2016 יצאו הנחיות המשנות מדיניות זו. אישה שעברה ניתוח משמר שד ונמצאו עד שתי בלוטות זקיף נגועות והיא מיועדת לטיפול משלים בקרינה, אין צורך להשלים כריתה של שאר הבלוטות,

לא כך הדבר כאשר בדיקת בלוטת הזקיף מבוצעת אחרי טיפול טרום ניתוחי. במצב כזה יש מקום על פי רוב להשלמת הדיסקציה.


לראש העמוד

מה צפוי לך בניתוח

נשים רבות פוחדות מניתוח. אולם אם תקבלי מידע על מה שצפוי לך לפני הניתוח, במהלכו ואחריו, אולי יסייע הדבר להפיג את הפחדים.

לפני הניתוח:

לאחר קבלת תוצאות הביופסיה תדעי אם יש או אין לך ממצא סרטני, גם את וגם הרופא המטפל בך תצטרכו להתאזר בסבלנות ולבצע בדיקות נוספות על מנת לדעת מה מידת התפשטות הגידול ובהתאם לכך לקבל החלטות טיפוליות. ודאי תיפגשי עם המנתח ימים אחדים לפני הניתוח כדי לדבר על מה שעומד להתרחש. יבקשו ממך לחתום על טופס הסכמה לניתוח, ובזה תתני רשות לרופא לנתח אותך. זהו הזמן המתאים לשאול את כל השאלות שמטרידות אותך.
במידה והנך מתלבטת לגבי סוג הטיפול מומלץ להיפגש עם אונקולוג וכירורג ולשמוע המלצות טיפוליות עוד לפני הניתוח.

יתכן שתתבקשי לתרום דם מראש למקרה שתזדקקי לעירוי דם במהלך הניתוח. הרופא ישאל אותך אילו תרופות, ויטמינים או תוספי מזון את לוקחת. יתכן שתצטרכי להפסיק לקחת חלק מהם שבוע או שבועיים לפני הניתוח.

הניתוח עצמו:

לצורך הניתוח יתכן שיציעו לך אפשרות בחירה בין ניתוח אמבולטורי (אשפוז יום) לבין אשפוז בבית החולים. סוג ההרדמה שתקבלי תלוי בסוג הניתוח שיבוצע ובמצבך. הרדמה כללית ניתנת בדרך כלל כאשר מדובר בכריתת שד או בהסרת קשריות הלימפה, ולעתים קרובות גם בניתוח משמר-שד. לפני הניתוח יכניסו עירוי (בדרך כלל לווריד בזרועך) כדי שתוכלי לקבל תרופות שאולי תזדקקי להן בניתוח. יחברו אותך למכונת אק"ג ויכרכו על זרועך שרוול למדידת לחץ דם, כדי שיוכלו לעקוב אחרי קצב הלב ולחץ הדם במהלך הניתוח.

משך הניתוח ומשך האשפוז תלויים גם הם בסוג הניתוח. לדוגמה, ניתוח כריתת שד מלאה הכולל הסרת קשריות לימפה יימשך שעתיים או שלוש. אחרי הניתוח יקחו אותך לחדר התאוששות, שם תישארי עד שתתעוררי ועד שהסימנים החיוניים שלך (לחץ דם, דופק ונשימה) יהיו יציבים.

אחרי הניתוח:

משך הזמן שתישארי בבית החולים ייקבע לפי סוג הניתוח שעברת, מצב בריאותך הכללי, אם יש לך בעיות רפואיות נוספות, מצבך בעת הניתוח, ואיך תרגישי אחריו.

על פי רוב, נשים שעברו כריתת שד נשארות בבית החולים לילה אחד או שניים ולאחר מכן שבות לביתן, לעומתן יש נשים שיאושפזו למשך יממה בלבד ומיד אחר כך ישתחררו.

ניתוחים פחות נרחבים כגון כריתת גוש ודגימת בלוטת הזקיף מבוצעים בדרך כלל על בסיס אשפוז יום ואינם דורשים לינה בבית החולים (במרכזים מסוימים).

אחרי הניתוח תעטוף את החזה שלך תחבושת הדוקה מעל מקום הניתוח. יתכן שתראי שניים או שלושה צינורות (נקזים) יוצאים מהשד או מבית השחי. נקזים אלה מנקזים נוזל שמצטבר בגוף בתהליך ההחלמה. רוב הנקזים נשארים במקומם למשך שבוע או שבועיים. כשההפרשה תצטמצם לכמות של 3 סמ"ק (כפית בערך) ליום, יוציאו את הנקז.

רוב הרופאים ידרשו ממך להתחיל להזיז את הזרוע מהר מאוד אחרי הניתוח, כדי לשמר את יכולת התנועה. נשים רבות שעברו כריתת גוש או כריתת שד מופתעות מכך שאינן סובלות כאבים רבים באזור השד. אבל הן נבהלות קצת מהתחושות המוזרות (חוסר תחושה, עקצוץ/משיכה) באזור בית השחי.

שאלי את הרופא מה עלייך לעשות אחרי הניתוח כדי להקל על עצמך. עלייך לקבל רשימה כתובה שבה תקבלי את ההסברים הבאים:

 • איך לטפל בפצע ובתחבושת
 • איך לטפל בנקזים
 • איך לדעת אם יש זיהום
 • מתי להתקשר לרופא או לאחות
 • מתי להתחיל להשתמש בזרוע, ואיך לעשות תרגילים כדי לשמר את יכולת התנועה.
 • מתי תוכלי ללבוש שוב חזייה
 • מתי ואיך להרכיב פרוטזה של השד
 • מה מותר ומה אסור לך לאכול
 • אילו תרופות לקחת (כולל תרופות נגד כאבים ואולי אנטיביוטיקה)
 • אילו פעילויות מותר ואסור לך לעשות
 • אילו רגשות עשויים להתעורר בעקבות הניתוח
 • מתי לקבוע תור לביקורת אצל הרופא שלך

 

רוב החולות באות לביקורת שבוע עד שבועיים אחרי הניתוח.

הרופא שלך ימסור לך את תוצאות הבדיקה הפתולוגית ויסביר לך אם את זקוקה לטיפול נוסף.

 

שחזור שד


ניתוחים אלה אינם מיועדים לרפא סרטן. הם מבוצעים כדי לשחזר את מראה השד אחרי כריתה. במידה ועליך לעבור כריתת שד ואת שוקלת לשחזר אותו אחר כך, עלייך להתייעץ עם מנתח פלסטי לפני ניתוח הכריתה, ובעיקר לפני טיפולי הקרינה במידה ויהיה בהם צורך. יש כמה אפשרויות לגבי סוג הניתוח ומועד ביצועו.

 

תוכלי לקבל מידע מפורט יותר לגבי כל אחד מסוגי הניתוחים הללו ותופעות הלוואי האפשריות שלהם כאן:

Breast Reconstruction after Mastectomy (באנגלית).

 


כמו כן, ניתן לקבל מידע על:

* שחזור שד באגודה למלחמה בסרטן.

 

* ניתוחים לשחזור שד בעמותת אחת מתשע.


 * שחזור שד, מאמר מאת ד"ר שגית משולם-דרזון באתר מרכז מידע דוידוף.

  

* אפשרות נוספת היא לשוחח עם נשים שעברו שחזור שד מהסוג שאת שוקלתקישור לארגון מתנדבות "יד להחלמה".

   

   

ליצירת קשר עם מתנדבת "יד להחלמה" תוכלי לפנות גם לטלפון: 1-800-360-707


 

לראש העמוד

טיפול בקרינה/רדיותרפיה:


למעבר למאמר בנושא גישות שונות לטיפול בקרינה לשד מאת שרה גרדין, לשעבר אחות ביחידת לטיפול בקרינה, בי"ח בילינסון, לחץ כאן. 

 

לראש העמוד

כימותרפיה


טיפול כימי פירושו שימוש בחומרים כימיים כדי להשמיד תאי סרטן. כימותרפיה מערכתית משתמשת בתרופות שאותן מזריקים לווריד או נותנים דרך הפה. תרופות אלה נכנסות למחזור הדם ומגיעות לכל חלקי הגוף. הכימותרפיה ניתנת במחזורים (סדרות של טיפולים), כאשר כל טיפול מלווה בתקופת התאוששות. הטיפול כולו נמשך בדרך כלל מספר חודשים. 

 

מתי נעשה שימוש בכימותרפיה? 

ישנם מספר מצבים בהם מומלצת כימותרפיה.


טיפול מניעתי (אדג'ובנטי):


מתן טיפול כימי אחרי הניתוח, הידוע בשם טיפול מניעתי/ משלים, מטרתו להפחית סיכון לחזרה של הגידול כמחלה גרורתית. טיפול כזה ניתן גם כאשר אין ממצאים של סרטן בהדמייה כל גופית. התיאוריה העומדת מאחורי טיפול מניעתי/ משלים היא שמספר קטן של תאי סרטן נותר בגוף אחרי הניתוח, או שנפלטו מהגידול הראשוני והתמקמו בחלקים אחרים של הגוף. הטיפול ניתן בתקווה שהכימותרפיה תשמיד את התאים האלה, באשר יהיו.

 


כימותרפיה לפני ניתוח (ניאו-אדג'ובנטית):

  

היום, חלק ניכר מהטיפולים האונקולוגים עוברים לטיפול הטרום ניתוחי.

מגמה זו בולטת במיוחד בגידולים מסוג HER2  חיובי וטריפל נגטיב, במחלות בשלב II-III.

בעבר, המטרה העיקרית של הטיפול הטרום ניתוחי הייתה לגרום להקטנה של הגידול ולאפשר ניתוח מיטבי. היום יש לנו מטרות נוספות וביניהן ללמוד על התגובה לטיפול ובמידה ולא מושגת תגובה מלאה, להציע טיפול כימי/ביולוגי נוסף גם אחרי הניתוח.

במחלה עם מעט בלוטות לימפה נגועות - נרצה להשיג היעלמות המחלה בבית השחי ובכך לאפשר הימנעות מדיסקציה אקסילרית.

 

יתרון נוסף לטיפול הטרום ניתוחי - מאפשר הוספת תרופות שיעילותן הוכחה בטיפול הטרום ניתוחי, אך טרם הוכחה בטיפול שלאחר ניתוח, למשל: במחלה מסוג טריפל נגטיב ניתן להוסיף טיפול באימונותרפיה או קרבופלטין.

 

במחלה מסוג HER2 ניתן להוסיף טיפול ביולוגי נוסף מסוג פרטוזומאב.

 

יש לציין שלא כל הטיפולים נמצאים בסל השירותים וההוספה שלהם לטיפול היא בהתאם לשיקול דעתו של הרופא.


כימותרפיה לסרטן עם גרורות לאברים מרוחקים:


כימותרפיה יכולה לשמש גם כדי לכווץ גידולים ולהקל על תסמינים בסרטן בשלבים מתקדמים (נשים אשר הסרטן שלהם כבר התפשט בעת האבחון אל איברים מרוחקים). במצבים כאלה אין מדברים על ריפוי אלא על הארכת חיים וטיפול בסימפטומים. בכל שלב נמדד רווח אל מול הפסד מן הטיפול, ובהתאם מחליטים על המשך הטיפול.


כיצד נותנים כימותרפיה?


הטיפול הכימי יכול להיות מורכב מתרופה בודדת או משלב של תרופות. בכל מקרה מתן הטיפול מבוסס על מחקרים וידע שנצבר ממטופלות רבות ומתועד בספרות.


שמות של תרופות כימותרפיות (רשימה חלקית):


לפניך רשימה חלקית של תרופות ושילובי תרופות המשמשים לטיפול בסרטן השד:

 • ציקלופוספמיד (ציטוקסן, (Cytoxan
 • מטוטרקסאט (יש לו שמות מסחריים רבים)
 • פלואורואורציל, (5-FU)
 • דוקסורוביצין (אדריאמיצין) Doxorubicin (Adriamycin)
 • אפירוביצין Epirubicin) )
 • פקליטקסל (טקסול) Paclitaxel (Taxol)
 • דוסטקסל (טקסוטר) Docetaxel (Taxotere)
 • CMF (ציקלופוספמיד, מטוטרקסט ו-5-FU)
 • CAF (ציקלופוספמיד, דוקסורוביצין ו-5-FU)
 • CEF (ציקלופוספמיד, אפירוביצין ו-5-FU)
 • EC (אפירוביצין וציקלופוספמיד)
 • AC (דוקסורוביצין וציקלופוספמיד)
 • TAC (דוסטקסל, דוקסורוביצין וציקלופוספמיד)
 • AC ואחריו T (דוקסורוביצין וציקלוספוספמיד, ואחריהם פקליטקסל(טקסול)
 • TC (דוסטקסל וציקלופוספמיד)
 • הרצפטין (Trastuzumab) קרבופלטין (Carboplatin) .
 • רוב התרופות יכולות להינתן גם בטיפול האדג'ובנטי וגם בטיפול מתקדם.

 

תרופות לטיפול בהישנות (חזרת המחלה) ובסרטן שד גרורתי:


 • וינורלבין (נוולבין) Vinorelbine (Navelbine)
 • קפסיטבין (קסלודה) Capecitabine (Xeloda)
 • אברקסן (Abraxane) Protein bound paclitaxel
 • דוקסיל(DOXIL) (PLD - Pegylated liposomal Doxorubicin)
 • גמציטבין (גמזאר) Gemcitabine (Gemzar)
 • קרבופלטין (Carboplatin)
 • AT (דוקסורוביצין ודוקסטקסל דוקסורוביצין ופקליטקסל)
 • GT (גמציטבין ופקליטקסל)
 • דוסטקסל וקפסיטבין
 • איקסבפילון (איקסמפרה) Ixabepilone (Ixempra)
 • טרסטוזומב, לפטיניב/טייקרב (Lapatinib/Tykerb) או בווציזומאב (אבסטין, ראו להלן) (Bevacizumab, Avastin) ניתנות לפעמים ביחד עם כימותרפיה במצבים ספציפיים.
 • אפיניטור (Afinitor, Everolimus)
 • פרג'טה (pertuzumab) 

 

התרופות הכימותרפיות לטיפול בסרטן נבדקות כל הזמן מחדש. הדרך הטובה ביותר לדעת יותר על התרופות שבהן תטופלי היא לדבר עם הרופא, שיוכל להסביר מה מטרתן, מה תופעות הלוואי ואילו תרופות אחרות אסור לקחת בזמן הטיפול.


מידע נוסף על התרופות הכימותרפיות ניתן למצוא בפרק "מידע תרופתי" באתר מרכז מידע.

 

  

תופעות לוואי


תפקיד התרופות הכימותרפיות הוא לתקוף תאים סרטניים אשר המאפיין הבולט שלהם הוא יכולתם להתחלק במהירות. כתוצאה מכך נפגעים תאים אחרים בגוף, כגון תאי מח העצם, התאים המצפים את הפה ואת המעיים, וזקיקי השיער, אשר גם הם מתחלקים במהירות וזה המקור לתופעות הלוואי. תופעות הלוואי של כימותרפיה תלויות בסוג התרופות שניתנו, במינון, בגילה של האישה ובמצבה הבריאותי.

תופעות לוואי כלליות של תרופות כימותרפיות יכולות לכלול:
עייפות, נשירת שיער, נטייה לזיהומים, בחילה והקאות, אובדן תיאבון ושלשול. תופעות לוואי אלה נעלמות בדרך כלל בתום הטיפול. לעתים רחוקות יש תופעות לוואי ארוכות טווח, כמו נזק ללב, נזק למערכת העצבים או גדול ממאיר משני.

 

לראש העמוד

טיפול הורמונלי


טיפול הורמונלי מתאים רק לגידולים עם ביטוי לקולטנים (רצפטורים) להורמונים. מסוג אסטרוגן או פרוגסטרון, "חיובי לקולטני הורמונים" פירושו שהגידול הזה משתמש בהורמונים כדי להזין את גדילתו (על מנת להתפתח). חסימת המסלול הזה, יש בה כדי להגביל את התפתחות הגידול. אם מתברר בבדיקה שהגידול חיובי לקולטני הורמונים אפשר לתת טיפול הורמונלי מניעתי, בין אם כטיפול סיסטמי יחיד ובין אם כטיפול המשכי לאחר טיפול כימי.
קיימים מספר סוגים של טיפולים הורמונליים. סוגי הטיפולים ניתנים בהתאם לגיל האישה, שלב המחלה, הפרופיל הרפואי שלה והחלטת הרופא. 


דוגמאות לתרופות המשמשות לטיפול הורמונלי מניעתי (אדג'ובנטי) הן: טמוקסיפן (Tamoxifen), אנסטרוזול/ארימידקס (Anastrozole, Arimidex), לטרוזול/פמרה (Letrozole,Femara), אקסמסטן/ ארומזין (Exemestane, Aromasin).


למידע נוסף מטעם האגודה על הטיפול ההורמונלי בסרטן השדלחץ כאן.טמוקסיפן


טמוקסיפן היא התרופה הוותיקה ביותר שנחקרה כטיפול הורמונלי. הוכח שהתרופה יעילה בהפחתת הסיכון להישנות (לחזרת המחלה) בשד שטופל, בהפחתת הסיכון להתפתחות סרטן בשד השני, ובהפחתת הסיכון להתפתחות סרטן אצל נשים שלא לקו בסרטן השד בעבר אך נמצאות בסיכון גבוה ללקות במחלה זו.

 

טמוקסיפן ניתן למשך חמש שנים, מחקר ATLAS שממצאיו פורסמו בדצמבר 2012, הראה יתרון לנטילת טמוקסיפן במשך 10 שנים במקום 5, כמקובל למניעת חזרת המחלה. 


תופעות הלוואי של טמוקסיפן כוללות גלי חום, עלייה קטנה בסיכון להתפתחות סרטן רירית הרחם, וסיכון להיווצרות קרישי דם. טמוקסיפן הוא טיפול יעיל בין אם האישה בגיל הפריון או לאחריו. 


מעכבי ארומטאז (Aromatase inhibitors, AI)

טיפול זה יעיל רק בקרב נשים אשר השחלות שלהן לא פעילות.


מעכבי ארומטאז מפחיתים את כמות האסטרוגן המיוצר אצל נשים אלו, על ידי עיכוב אנזים הארומטאז (אנזים זה נחוץ כדי לייצר אסטרוגן).


עם התרופות האלה נמנות אנסטרוזול (Anastrozole),- 'ארימידיקס' ( Arimidex ) לטרוזול (letrozole) 'פמרה'( Femara), ואקסמסטאן (Exemestane), 'ארומזין' ( Aromasin ).


תופעות הלוואי של כל מעכבי הארומטאז כוללות כאבי פרקים, עלייה בסיכון לשברים בעצמות, עלייה בסיכון לתחלואת לב, פגיעה בפרופיל ליפידים ועוד.


היום מקובל לשלב טיפול במעכבי ארומטאז בנוסף לטיפול בטמוקסיפן כאשר כל טיפול ניתן בתורו. 

 

 דיכוי שחלתי (Gonadorelin analogues)

 

טיפול זה ניתן לנשים בגיל הפוריות עם סיכון גבוה לחזרת מחלה.

 

טיפול זה גורם להפסקת הייצור של אסטרוגן על ידי השחלות, ולמעשה מכניס את האישה לגיל המעבר. הפסקת הפעילות השחלתית היא ברוב המקרים הפיכה, אבל, מומלץ לדון עם האונקולוג על נושא זה.

 

טיפול זה ניתן בזריקות, לרוב כל 4 שבועות. דוגמה לתרופה מסוג זה: דקהפפטיל (decapeptyl depot), זולדקס (Zoladex).

 

תופעות לוואי של דיכוי שחלתי: גלי חום, הזעות לילה, דכדוך, עצבנות, רגישות יתר, יובש בנרתיק, ירידה בחשק המיני, ירידה בצפיפות העצם.

 

 

לראש העמוד

טיפול ביולוגי

ככל שאנו לומדים יותר על השינויים הביולוגיים והגנטיים הגורמים לסרטן, מצליחים החוקרים לפתח תרופות חדשות המטפלות ישירות בביטוי התאי של השינוי הגנטי. תרופות ממוקדות אלה פועלות בצורה שונה מהתרופות הכימותרפיות הרגילות. לעתים קרובות תופעות הלוואי שלהן שונות וחמורות פחות.


טרסטוזומב trastuzumab  (Herceptin, Ogivri)


טרסטוזומב הינו נוגדן חד שבטי המשמש כתרופה ביולוגית הפועלת באופן ממוקד וספציפי על תאי הגידול, הוא נקשר לחלבון מעודד- גדילה ששמו HER2/neu .


חלבון זה נמצא בכמויות קטנות על המעטפת של תאי שד תקינים, ובכמויות גדולות בחלק מתאי הסרטן הממאירים. תאי סרטן השד שמכילים כמות גדולה מדי מחלבון זה נקראים "חיוביים ל-HER2" .

הפעלת המסלול מאיצה את התפשטותם של תאים ממאירים. טרסטוזומב יכול לעצור את פעולתו של חלבון זה כך שלא יעודד גדילה של תאי סרטן השד. ייתכן והוא גם יכול לסייע למערכת החיסון לתקוף את התאים הממאירים.

תופעות הלוואי של תרופה זו מתונות למדי. באופן נדיר הן עשויות לכלול חום וצמרמורות, חולשה, בחילה, הקאה, שיעול, שלשול וכאבי ראש. תופעות לוואי אלה שכיחות פחות אחרי מתן המנה הראשונה. אצל אחוז קטן בנשים מסוימות עלולה התרופה לגרום לנזקים ללב תוך כדי הטיפול. אצל רוב הנשים, נזקים אלה הם קצרי-טווח והמצב משתפר כאשר מפסיקים את מתן התרופה. כאשר את מקבלת טרסטוזומב, עלייך להודיע באופן מיידי לרופא שלך אם את סובלת מקוצר נשימה, נפיחות, או מתקשה בפעילות גופנית.

 

פרטוזומב (פרג'טה) (Perjeta) pertuzumab


 

פרג'טה הינו נוגדן נוסף הנקשר לקולטן HER2 ומונע הפעלה שלו. פרג'טה ניתן יחד עם טרסטוזומב ויחד הם מעצימים את הפעילות אחד של השני.

תרופה זו ניתנת דרך הוריד. תרופה זו ניתנת בשלב הקדם ניתוחי יחד עם טרסטוזומב וכימותרפיה, לפעמים כחלק מהטיפול לאחר ניתוח. תרופה זו ניתנת גם כקו ראשון למחלה גרורתית.

כמו טרסטוזומב, גם לפרג'טה תופעות לוואי מתונות ולא שכיחות. ביניהן, תגובה לעירוי עצמו המתבטאת בחום וצמרמורת ופגיעה בשריר הלב, שהיא לרוב הפיכה.

 

 

פסגו phesgo (trastuzumab + pertuzumab)

 

פסגו הינה תרופה אשר משלבת יחד טרסטוזומב ופרטוזומב. במקרים בהם שתי התרופות ניתנות יחד כחלק מאותו פרוטוקול, ניתן לתת פסגו. פסגו הינה זריקה אשר ניתנת דרך הירך בהזרקה איטית של כ-5 דקות.

 

 

אדו טרסטוזומב אמטנסין (קדסיילה) T-DM1  (Kadcyla)

 

קדסיילה הינה תרופה מתחום חדש אשר הולך ומתפתח בשנים האחרונות שנקרא - antibody drug conjugate. תרופות אלו מבוססות על נוגדן אשר חברו אליו כימותרפיה. בצורה זו הכימותרפיה מגיעה בריכוז גבוה יותר לתאים אשר מבטאים את הקולטן לאותו נוגדן, ופחות תאים אחרים. כתוצאה מזה פרופיל תופעות הלוואי של תרופות אלו קל יותר בדרך כלל מפרופיל תופעות הלוואי של כימותרפיה.

 

קדסיילה ניתנת כטיפול משלים לאחר ניתוח או כחלק מהטיפול במחלה גרורתית.

תופעות הלוואי של קדסיילה הן לא רבות וכוללות נימול, ירידה של טסיות הדם ופגיעה בשריר הלב.

 

טרסטוזומב דרוקסטקאן (אנהרטו) (Enhertu) trastuzumab deruxtecan

 

אנהרטו היא תרופה נוספת המשלבת נוגדן עם כימותרפיה.

אנהרטו ניתנת היום במחלה גרורתית בלבד. הטיפול במחלה מוקדמת הוא במסגרת מחקר בלבד.

תופעות לוואי: אנהרטו יכולה לגרום לבחילות, חולשה, ירידה של מערכת החיסון, אנמיה ופגיעה בשריר הלב. במצבים נדירים תרופה זו יכולה לגרום לדלקת ריאות אינטרסטיציאלית. במידה ומופיע שיעול או  קושי בנשימה תוך כדי הטיפול יש לדווח לאונקולוג.

 

 טוקטיניב (טוקיסה) (Tukysa) tucatinib

 

טוקטיניב הינה תרופה אשר חוסמת את הפעילות של קולטן HER2 מתוך התא. תרופה זו ניתנת דרך הפה  וניתנת בשילוב עם הרצפטין וכימותרפיה, בדרך כלל קפציטבין.

תרופה זו ניתנת במחלה גרורתית.

תופעות הלוואי של טוקטיניב כוללות שלשול, אודם ובצקת של כפות ידיים ורגליים, עליה של תפקודי כבד, חולשה. 


 לפטיניב (טייקרב) Lapatinib Tykerb


זוהי תרופה נוספת המתמקדת בחלבון HER2/neu. תרופה זו ניתנת כגלולה, בדרך כלל ביחד עם כימותרפיה. משתמשים בה בחולות סרטן שד בהתוויות מיוחדות. תופעות הלוואי העיקריות בתרופה זו כוללות שלשול, בחילה, הקאות, פריחה, ותסמונת כף יד ורגל, הגורמת לעקצוץ, אדמומיות, נפיחות וכאבים בכפות הידיים והרגליים. השלשול הוא תופעה שכיחה והוא עלול להיות חמור. חשוב מאוד להודיע לצוות הרפואי על כל שינוי בפעולת המעיים שלך מיד כאשר הדבר קורה.


אווסטין Avastin Bevacizumab

 

ה FDA הסיר את אישורו מן התרופה ומאז הטיפול כמעט ולא בשימוש בארץ.

זהו נוגדן חד שבטי. משתמשים בו בד"כ בשילוב עם תרופות כימותרפיות. נוגדן זה מונע מהגידולים ליצור כלי-דם חדשים שיזינו את הגידול. אווסטין ניתנת בעירוי לווריד. יכולות להיות תופעות לוואי, נדירות אך חמורות. תופעות שכיחות: לחץ דם גבוה והפרשת חלבון בשתן. חשוב מאוד שהרופא יעקוב בקפידה אחרי לחץ הדם שלך במהלך הטיפול, וחשוב שתודיעי לצוות הרפואי על כל שינוי בהרגשתך.

בעתיד יפורסמו תוצאות של מחקרים ששלבו Avastin בטיפול המשלים.

 

 

מעכבי פארפ (אולפריב, טלזופריב) (Olaparib, Talazoparib) PARP inhibitors

 

מעכבי פארפ הן תרופות ביולוגיות אשר פוגעות במנגנון תיקון שברים בדנ"א שנקרא PARP. תרופה זו נמצאה כיעילה בסרטן שד אצל נשאיות של מוטציה בגן BRCA וניתנות דרך הפה.

אולפריב ניתנת לפעמים למטופלות לאחר ניתוח כטיפול מניעתי. אולפריב וטלזופריב, שתיהן, יכולות להינתן  גם לטיפול במחלה גרורתית.

תופעות הלוואי כוללות בחילות, ירידה של המוגלובין, ירידה של טסיות, ייתכן דיכוי של מערכת החיסון.

 

למידע נוסף לגבי תרופות ביולוגיות נוספות כמו פרג'טה, אפיניטור,T-DM1 ועוד... מאתר "האגודה למחלמה בסרטן" בחוברת סרטן השד, בפרק "טיפול מוכוון מטרה", לחץ כאן.

 

 

אימונותרפיה

 

אימונותרפיה הינו תחום באונקולוגיה אשר מגייס את מערכת החיסון לפעול נגד הגידול.

 

 פמברוליזומב (קיטרודה) (Keytruda) pembrolizumab

 

קיטרודה היא תרופה מקבוצת האימונותרפיה. היא פועלת על ידי גיוס תאים של מערכת החיסון לפעול נגד הגידול. תרופה זו ניתנת דרך הוריד.

קיטרודה ניתנת כיום לפעמים לסרטן שד שלילי לקולטנים triple negative כחלק מהטיפול הכימותרפי הקדם ניתוחי. לאחר הניתוח מטופלות רבות ימשיכו קיטרודה להשלים לשנה של טיפול.

קיטרודה ניתנת גם למחלה גרורתית כאשר צביעות של הגידול מראות המצאות של חלבון הנקרא PD-L1 בערכה המותאמת לקיטרודה. את הצביעה ניתן לעשות על הגידול בשד או על ביופסיה מאחת הגרורות. קיטרודה ניתנת יחד עם כימותרפיה.

 

 אטזוליזומב (טסנטריק) (Tecentriq) atezolizumab


טסנטריק היא תרופה מקבוצת האימונותרפיה. היא ניתנת לסרטן שד גרורתי שלילי לקולטנים triple negative יחד עם כימותרפיה אברקסן Abraxane. תרופה זו ניתנת כאשר יש צביעה חיובית לחלבון PD-L1 בערכה המותאמת לטסנטריק. 


 לראש העמוד

טיפולים תומכים:

 

ביספוספונטים (Bisphosphonates)


ביספוספונטים זו קבוצת תרופות הניתנת במקרים של גרורות בעצמות. מתן תרופות אלה מחזק את העצמות שנחלשו בגלל פלישת תאים ממאירים לתוכן, ומפחית את הסיכון לשברים. ביספוספונטים עשויים גם לסייע במניעת דלדול במסת העצם (אוסטיאופורוזיס) שעלול להתרחש כתוצאה מטיפול הורמונלי מסוג מעכבי ארומטאז (ראו לעיל) או מהקדמת גיל המעבר כתוצאה מכימותרפיה. תרופות אלה ניתנות בעירוי לווריד.

לאחרונה פורסם כי טיפול בביספוספונט מסוג zomera (זומרה) מומלץ גם כטיפול מניעתי אצל נשים ללא גרורות. נמצא כי טיפול זה שניתן אחת לחצי שנה למשך שנתיים מפחית סיכויים לחזרת המחלה. 

לביספוספונטים יש לפעמים תופעות לוואי, כולל תסמינים דומים לשפעת וכאבי עצמות. תופעה אחת, נדירה אבל חמורה, היא נזק לעצם הלסת, מומלץ להיבדק על ידי רופא השיניים ולקבל את אישורו לפני התחלת הטיפול. על פי רוב, רופאים אונקולוגים ממליצים לבצע את כל טיפולי השיניים הנדרשים לפני התחלת הטיפול.
.
בנוסף יש לבדוק תפקוד כלייתי טרם קבלת התרופה.

 

XGEVA- Denosumab

 

שייך גם הוא למשפחת הטיפולים תומכי העצם, המחזקים את צפיפות העצם.

הטיפול נמצא כמקטין סיכויי חזרת מחלה.

 

כל האמור לעיל בנושא טיפולים מחזקי עצם, מתאים אך ורק לנשים במצב הורמונלי המתאים לאישה בגיל אל-ווסת. 

 

לראש העמוד

הישנות (חזרה) של סרטן שד:

סרטן השד יכול לחזור בצורה מקומית או בצורה סיסטמית.


הישנות מקומית


הישנות סרטן שד פירושה סרטן שחזר אחרי שכבר אובחן וטופל פעם אחת. הוא עלול לחזור באותו שד או בשד השני (חזרה מקומית). הטיפול בהישנות מקומית כולל את כל עיבוד הנתונים אשר עליו כבר הורחב. על פי רוב שד שנותח יכול להנתח בשנית אך לא להיות מוקרן בשנית. התאמת הטיפול התרופתי תהיה בהתאם למאפייני הגידול ואפן החזרה.


הישנות גרורתית


סרטן השד עלול גם להתפשט לאיברים אחרים כגון ראות או עצמות.סוג זה נקרא סרטן שד גרורתי, שניתן לטיפול אך לא לריפוי. מטרת הטיפול בסרטן בשלב מתקדם היא להשיג הפוגה (היעדר המחלה באופן זמני או קבוע) או האטה בהתפשטות הגידול.
חשוב לזכור שסרטן שד גרורתי איננו גזר דין מוות, אלא מחלה כרונית אשר ניתן לחיות איתה לאורך שנים וליהנות מחיים מלאים.

למרות שקיימות בדיקות שעשויות לגלות הישנות גרורתית לפני שמופיעים הסימפטומים, מחקרים הראו שבדיקות אלה אינן משפרות את התגובה לטיפולים במחלה בשלב מתקדם, וגם אינן מאריכות חיים, על כן קרוב לודאי שהרופא לא יציע בדיקות כאלה.


הסימנים והתסמינים תלויים במקום ההישנות, וביניהם:


 • גוש מתחת לזרוע או בדופן בית החזה
 • כאבי עצמות או שברים, שעלולים להעיד על המצאות גרורות בעצמות
 • כאבי ראש או התקפים אפילפטיים, שעלולים להעיד על המצאות גרורות במוח
 • שיעול כרוני או קשיי נשימה, שעלולים להעיד על המצאות גרורות ברֵיאוֹת
 • כאבי בטן, אי נוחות, נפיחות בטנית, ירידה במשקל

 

תסמינים אחרים עשויים להיות קשורים למיקום הגרורות וביניהם ניתן למנות שינויים בראייה, שינויים ברמת המרץ, הרגשה של חולי או עייפות גדולה. לעתים קרובות ממליצים הרופאים על ביופסיה של אתר ההישנות כדי לאַמת את נכונות האבחנה וכדי לבדוק את מאפייני הגרורה. תוצאת ביופסיה זו יכולה להשפיע רבות על הטיפול.


הטיפול בסרטן שד חוזר או גרורתי תלוי בטיפול/ים הקודם/ים ובמאפייני הגידול (כגון מצבי ER, PR, HER2).


בסרטן גרורתי משתמשים בטיפול הורמונלי, בכימותרפיה ובטיפולים ממוקדים, הכול לפי הצורך. הקרנות וניתוח משמשים במקרים מסוימים אצל נשים עם גרורות באיברים מרוחקים.


 

לראש העמוד

סיכום:


מגוון האפשרויות הטיפוליות בסרטן שד הוא גדול ונרחב. מומלץ לדון עם הרופא שלך באפשרויות הטיפוליות הטובות ביותר עבורך. הרגישי חופשייה לשאול כל שאלה וזכרי, מגוון רב של אפשרויות משמעו שלא כל מה שמתאים לאחת מתאים לשנייה, ללא ספק את ראויה לטיפול הטוב ביותר .


 

 

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

האגודה למלחמה בסרטן - מפגשים מקוונים

האגוד למלחמה בסרטן והמרכז הרפואי הדסה מזמינים אתכם לסדרת מפגשים אונליין בנושא התמודדות עם מחלת הסרטן בעת מלחמה.

המפגשים יתקיימו בימי שלישי: 28.11 (18:00-19:00), 5.12 (11:00-12:00), 12.12 (18:00-19:00), 19.12 (18:00-19:00)

ללא תשלום. יש להירשם מראש.

חליל האור - וובינר מושתלי מוח עצם

וובינר מושתלי מוח עצם בנושא: עדכונים, חידושים וניהול מחלה ב-GVHD - מפגש בזום.

יתקיים ביום רביעי, 29.11.23, בשעה 17:30.

חליל האור - סדנת מיינדפולנס ומדיטציה

סדנת מיינדפולנס ומדיטציה - מפגש בזום.

יתקיים ביום ראשון, 3.12.23, השעה 17:00.

חליל האור - וובינר בזום בנושא: זוגיות וההשפעה על הקשר הזוגי בעת מחלה

זוגיות וההשפעה על הקשר הזוגי בעת מחלמה.

יתקיים ביום רביעי, 20.12.23, בשעה 20:00.

בי"ח ביליסון והאגודה למלחמה בסרטן - פייסבוק - טיפול בסרטן בזמן מלחמה

פרופ' גל מרקל, מנהל מרכז דוידוף לטיפול וחקר הסרטן, ענה על שאלותיכם בנוגע להתמודדות עם מחלת הסרטן בעת מלחמה.

ניתן לצפייה בפייסבוק של האגודה למלחמה בסרטן.

האגודה למלחמה בסרטן - שיעורי יוגה, צ'י קונג, ניה ופילטיס אונליין

שיעור יוגה, צ'י קונג, ניה ופילטיס אונליין בפלטפורמת זום של מרכזי התמיכה 'חזקים ביחד' של האגודה למלחמה בסרטן.

הקלטות מיום עיון בנושא סרטן ריאה

האגודה למלחמה בסרטן: הקלטות מיום עיון בנושא סרטן ריאה שהתקיים ב-28.6.23

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים, מדי יום א' בין השעות 12:00-14:00

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il


השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

חליל האור - וובינר

כנסים בזום (וובינר) של "חליל האור" בנושא מחלות המטואונקולוגיות.

מדברים עם מומחים על סרטן השד - פודקאסט

בפודקאסט "מדברים סרטן" של האגודה למלחמה בסרטן תמצאו מענה לשאלות רבות על סרטן בכל הנוגע למניעה, אבחון, טיפול ושיקום.

שאלות ותשובות בנושא סרטן שד בזמן מלחמה

התפרסם באתר אחת מתשע.

פרופ' גל מרקל, מנהל מרכז דוידוף לטיפול וחקר הסרטן, משיב על שאלות בנושא הטיפול בסרטן שד בזמן מלחמה.

התמודדות עם סרטן שד בזמן מלחמה

התפרסם באתר אחת מתשע.

בין אם ממש עכשיו או לא מזמן אובחנת, את במהלך הטיפולים או בתהליך ההחלמה, ריכזנו עבורך מידע חשוב להתמודדות עם המצב הייחודי.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

לראשונה: מרכז רב תחומי לטיפול בגידולי מוח ומערכת העצבים בבילינסון

התפרסם ב- מיינט פתח תקווה.

המרכז יכלול הערכה משולבת של נוירו-אונקולוג, נוירו-כירורג, רופא קרינה, עובדת סוציאלית ואחות מתאמת.

"ההבדל בין חיים למוות": הפיילוט לגילוי מוקדם של סרטן הריאות (תיג"ר) זוכה להצלחה

התפרסם בישראל היום.

על פי הממצאים הראשוניים של קופ"ח מכבי, מתוך 540 נבדקים התגלו 57 מטופלים עם תוצאה חריגה. במסגרת הפיילוט אמורים להיבדק כ-10,000 מעשנים כבדים או מעשנים כבדים לשעבר. מנהלת התכנית: "יישום מלא של תכנית לאומית יאפשר לשפר ללא הכר את הסטטיסטיקה העגומה ויוביל ליותר מקרי אבחון מוקדם".

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

פוליציטמיה ורה, סרטן בשחרור מושהה

התפרסם בהארץ.

פוליציטמיה ורה היא מחלה כרונית הנמנית על קבוצת המחלות המיאלופרוליפרטיביות, או בשמן העברי "מחלות שגשוגיות של רקמת לשד העצם".

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

בעקבות סרטן האשכים של גיא הוכמן: כך תבדקו את עצמכם

התפרסם ב-ynet.

"סרטן האשכים מתגלה אצל אחד ל-30 אלף גברים בני 15-40. בישראל יש בין 120 ל-150 מקרים בשנה", אומר פרופ' ג'ק בניאל מבילינסון. איך מאבחנים את המחלה, איך לבצע בדיקה ראשונית בבית, ובכל כמה זמן?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

החיסון פורץ הדרך לסרטן העור בשלבי סיום הניסוי הרפואי - כך הוא יפעל

התפרסם ב-ynet.

תוצאות חיוביות של שלב 2 במחקר הקליני על החיסון לסרטן העור החדש, שבשילוב עם תרופה ביולוגית הצליח להפחית את סיכון התמותה והישנות המחלה ב-44%.

האם דיאטה דלת פחמימות ועתירת מזונות מן הצומח עשויה לשפר את הפרוגנוזה של נשים עם סרטן שד?

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Cancer עולה קשר מובהק סטטיסטית בין דיאטה דלת פחמימות ועתירת מזונות מן הצומח ובין הישרדות כוללת טובה יותר בנשים עם סרטן שד, אם כי לא תואר שיפור בהישרדות ספציפית עקב הממאירות בנשים עם אבחנה של סרטן שד בשלב ו-ווו.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

מכון סמואלי למחקר וחדשנות בסרטן

במרכז דוידוף לטיפול בסרטן שבבילינסון, מוקם מכון מחקר ופיתוח ראשון מסוגו בישראל, שיסלול דרך חדשה לטיפול במחלות הסרטן. החזון - להביא לשינוי משמעותי במפה העולמית של הטיפול והמניעה של מחלות הסרטן.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

למה חולי סרטן מאבדים משקל? החשיפה של מכון ויצמן ודרך הטיפול

התפרסם ב-N12.

החוקרים: כדי להביס את המחלה, לא מספיק לפגוע בסרטן - צריך גם לחזק את גופו של החולה.

בשורה לחולים בסרטן הערמונית

התפרסם בישראל היום - 23.5.23

בשונה מטיפולים אחרים, טיפול חדשני שנוסה בפעם הראשונה בישראל עושה שימוש בקרינה, אך מצמצם את תופעות הלוואי ולא משאיר בגוף חומרים רדיואקטיביים.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

בינה מלאכותית משפרת דיוק בדיקות ממוגרפיה ומקלה על עומס העבודה

התפרסם ב-e-med (מאי 2023).

בדיקות ממוגרפיה בסיוע בינה מלאכותית מפחיתה משמעותית את עומס העבודה של בדיקת ממוגרפיה סטנדרטית ומשפרת את יכולת זיהוי גידולים ממאירים, ללא עליה בשיעור תוצאות חיוביות-שגויות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו באתר SSRN וטרם עברו סיקור עימיתים.

הכנס הבינלאומי להמטו-אונקולוגיה

התפרסם ב-ynet.

הסרטן לא הפך למחלה קלה, אבל הטיפול התפתח בצורה דרמטית.

הכנס הבינלאומי לסרטן שמתקיים השבוע ביוזמת מרכז דוידוף שבבילינסון ובהשתתפות בכירי המומחים בעולם להמטו-אונקולוגיה, מתמקד בבשורות ובפיתוחים החדשים בתחום.

סיכון מוגבר לממאירויות מערכת העיכול בגיל צעיר בקרב מבוגרים עם מחלת כבד שומני שאינה על רקע צריכת אלכוהול

התפרסם ב-e-med.

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מחלת כבד שומני שאינה על רקע צריכת אלכוהול הינה גורם סיכון הפיך להופעה בגיל צעיר של ממאירויות בדרכי העיכול.

ניתוחי רובוט מאפשרים דיוק רב בהפרדת רקמות ליד כלי דם

התפרסם ב-"הארץ".

התקדמות הרובוטיקה בניתוחי סרטן המעי הגס מאפשרת כיום שיפור בתוצאות הניתוחים, דיוק רב יותר וקיצור בהחלמה. שילוב הדמיות מתקדמות ואלגוריתמים מבוססי בינה מלאכותית בטכנולוגיית הרובוטים המנתחים צפוי לשפר בעתיד את בטיחות ויעילות הניתוחים אף יותר.

אצל צעירים סרטן המעי מתגלה מאוחר יותר

התפרסם ב-"הארץ" - מגזין סרטן המעי הגס, מרץ 2023.

מדוע חלה עלייה בשכיחות מחלת סרטן המעי הגס והרקטום בקרב צעירים? מה ניתן לעשות וכיצד לטפל?

כוס תה כול יום עשויה לשפר את שיעורי ההישרדות של חולים עם סרטן מעי גס ורקטום

התפרסם ב - e-med.

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition עולה כי צריכה גובהה יותר של תת-סוג של פלבנואידים מלווה בשיעורי תמותה נמוכים יותר בחולים עם אבחנה של סרטן מעי גס ורקטום, כאשר עליה קטנה בצריכת מזונות עתירים בהרכב זה, דוגמת תה, עשויה לשפר את הישרדות החולים.

פריצת דרך בחקר סרטן הלבלב הקטלני: תרופה או ריפוי מבוסס רנ"א עשויים לטפל בגרורות

התפרסם ב-ynet.

חוקרי האוניברסיטה העברית גילו את המנגנון המולקולרי המאפשר לסרטן הלבלב לשלוח גרורות ולהפוך לקטלני. הגילוי כי שינויים בעיבוד מולקולות הרנ"א בתא - ולא שינויים גנטיים בדנ"א - הם שגורמים לגידול להפוך לגרורתי, מציע לראשונה גם דרכי טיפול חדשות.

טיפול ב-Olaparib עשוי לשפר הישרדות בנשים עם מוטציות BRCA וסרטן שד גרורתי

התפרסם ב-e-med.

טיפול ב-Olaparib  (לינפרזה) עשוי לשפר את ההישרדות של נשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי ל-HER2 עם מוטציית BRCA, בעיקר כאשר ניתן כקו טיפול ראשון, כך עולה מנתונים חדשים ממחקר OlympiAD שפורסם בכתב העת European Journal of Cancer.

מאובחנים יותר, מתים פחות: המציאות המורכבת מאחורי הירידה בתמותה מסרטן

התפרסם בגלובס.

דוח שפירסם החודש משרד הבריאות הראה ירידה דרמטית מאז 2004 בשיעור המאובחנים בסרטן שמתו בכל שנה. מומחים לסרטן אומרים שגם אם מביאים בחשבון את ההטיות שיש בנתונים, המגמה עדיין אופטימית, ומה שמניע אותה היא לאו דווקא פריצות דרך בטיפולים.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

באגודה למחמה בסרטן מציינים את חודש המודעות הבין-לאומי לסרטן המעי הגס

התפרסם ב-e-med.

לרגל חודש המודעות הבין-לאומי לסרטן המעי הגס המצויין במרץ, האגודה למלחמה בסרטן מגישה נתונים חדשים ומחקרים מדעיים. באגודה מדגישים כי בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מאפשרות למנוע את התפתחותו או לטפל בו בשלב מוקדם.

טיפול ב-Dostarlimab יעיל בסרטן רירית הרחם מתקדם או חוזרני

התפרסם ב - e-med.

מחקר חדש הראה כי טיפול ב - Dostarlimab יעיל ובטוח בסוגים שונים של גידולים כולל סרטן רירית הרחם מתקדם או חוזרני.  

לרגל יום הסרטן הבין-לאומי: נתונים חדשים על שכיחות המחלה בארץ ובעולם

התפרסם ב - e-med.

האגודה למלחמה בסרטן - למעלה מ-30 אלף מאובחנים ומאובחנות חדשים בארץ שנה שעברה: אימוץ אורח חיים בריא יכול להפחית ב - 50% את הסיכון לחלות בסרטן.

סרטן עור זה לא רק מלנומה

התפרסם ב - ynet. 

רוב האנשים יודעים לקשר בין סרטן עור למלנומה, אולם רוב מוחלט של החולים בסרטן העור דווקא חולים בגידול שאינו מלנומה. ד"ר גיל טאובר מבית החולים בילינסון מסביר מדוע הסיכון עולה דווקא בגיל המבוגר, איך ניתן להימנע מהמחלה, וכיצד ניתן לטפל. 

ניתוח מוס מפחית סיכון להישנות ומשפר שיעורי הישרדות בחולים עם מלנומה של הראש צוואר

התפרסם ב-e-med.

ניתוח מוס (Mohs) הפחית את שיעורי ההישנות והעלה את שיעורי ההישרדות של חולים עם מלנומה של הראש צוואר, בהשוואה לניתוח קונבנציונאלי להסרת הנגע הממאיר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology.

סל התרופות 2023: מה בפנים?

התפרסם בכמוני חברים לרפואה.

ממשקפי ראייה לילדים עד גיל 7, דרך חיסונים חדשים ותרופות לסוכרת ועד טיפולים מתקדמים לסרטן בשלב מוקדם...

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

נלחם בסרטן ודל בקלוריות: כל הסיבות להתחיל לאכול ברוקולי

התפרסם ב-mako.

סיבים תזונתיים שתורמים לתחושת שובע, סידן ששומר על בריאות העצמות ונוגדי חמצון שנלחמים נגד סרטן: אם היה לכם ספק, הברוקולי הוא אוצר של ממש. 

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

מהפכה של ממש: הטיפול בסרטן הערמונית רושם התקדמות

התפרסם ב-ynet.

לאן מובילים הפיתוחים של השנים האחרונות בתחום הטיפול בסרטן הערמונית? ד"ר אסף מור, ממכון הרדיותרפיה במרכז דוידוף לסרטן בבילינסון: "במקום 40 טיפולים בעבר, ניתנים היום 5 טיפולים בלבד".

האם שינוי תזונה ואורח חיים יכול להשפיע על סרטן הערמונית?

התפרסם ב - ynet.

מחקרים רבים בחנו את השפעת אורח חיים ותזונה בריאים על תאי סרטן הערמונית בחולים אלו וגילו כי ניתן להשפיע על התפתחות המחלה באמצעות פעילות גופנית, תזונה וניהול סטרס.

פעילות גופנית במהלך טיפול כנגד סרטן שד עשויה לשפר את איכות החיים של הנשים

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Oncologist עולה כי ניתן לגייס נשים תחת טיפול פעיל כנגד סרטן שד להתערבות הממוקדת בפעילות גופנית וכי תכנית כזו עשויה לשפר את איכות החיים והבריאות הנפשית של החולות.

טיפולי קרינה לשד: איך להגדיל את סיכויי ההצלחה ולמזער את תופעות הלוואי?

התפרסם ב-ynet. 

קרינה לשד אצל מטופלות סרטן השד היא אחד מהטיפולים הנפוצים ביותר בתחום כבר עשרות שנים. ד"ר דרור לימון, מנהל מכון הקרינה במרכז דוידוף בבי"ח בילינסון, מסביר מה תפקיד הקרינה, כיצד מסייעת בשימור השד ומניעת כריתה מלאה, כיצד ניתן למקד את הטיפול ולצמצם את תופעות הלוואי.

תזונה וסרטן השד: איך להפחית את גורמי הסיכון - ומהי התזונה הנכונה אחרי ההחלמה?

התפרסם ב-ynet.

אורח חיים והרגלי תזונה נחשבים כבר שנים רבות לגורמים הסביבתיים המשמעותיים ביותר בהקשר למחלת הסרטן.