לוגו משולב

אחרי טיפול

 


שלב השלמת הטיפול יכול להיות מלחיץ ומרגש בעת ובעונה אחת. תרגישי הקלה עם סיום הטיפול, ועם זאת את עשויה להיות מודאגת מחזרת המחלה, זוהי דאגה שכיחה מאוד בקרב מחלימים ממחלת הסרטן.


לעיתים יעבור זמן עד שתפנימי שאכן החלמת מהמחלה ועד שהחששות יפוגו. 


מעקב וביקורת

עם השלמת הטיפול, חשוב מאוד להקפיד על ביקורי מעקב. בביקורים אלה ישאל אותך הרופא לגבי תסמינים (סימפטומים) - אם יש לך, יעשה בדיקה גופנית ויזמין בדיקות לפי הצורך.  המעקב נחוץ כדי לגלות האם יש תופעות לוואי כתוצאה מטיפולים מסוימים,  האם הסרטן חזר או התפשט, האם התפתח סרטן חדש. זה הזמן לשאול את חברי הצוות הרפואי כל שאלה שמטרידה אותך ולדון בחששות שיש לך.


למרבית הטיפולים במחלת הסרטן יש תופעות לוואי. אחדות מהן יימשכו שבועות עד חודשים אחדים, אחרות עלולות להישאר לתמיד. אל תהססי לשאול את הצוות הרפואי המטפל בך לגבי התסמינים או תופעות הלוואי מהם את סובלת, כדי שיוכלו להנחות אותך כיצד להתגבר עליהם.


בתחילה ייקבעו ביקורי מעקב לכל 3 עד 6 חודשים. במשך הזמן יתארכו המרווחים  בין הביקורים, ובתום חמש שנים, אם לא תהיה עדות למחלה, ייקבעו ביקורים אחת לשנה. את הביקורים אצל הכירורג שניתח אותך, כדאי לקבוע במרווח שבין הביקורים אצל האונקולוג ולא בסמוך.


אם את מטופלת בטמוקסיפן, עלייך לעשות בדיקה גניקולוגית תקופתית. הקפידי להודיע לרופא שלך על כל מקרה של דימום לא רגיל מהנרתיק, מפני שהתרופה עלולה לגרום לעיבוי רירית הרחם וכתופעה משנית עלולה להגביר את הסיכון לסרטן רירית הרחם. אם את מטופלת במעכב ארומטאז, יתכן שהרופא יבקש בדיקת צפיפות העצם, ו / או שומנים בדם.
במידה ורופא המשפחה מחליט להוסיף תרופות כלשהן למחלות אחרות שאינן סרטן- יידעי את הצוות המטפל בך על מנת שיוודאו שאין הפרעה בפעילות הבין תרופתית.


אם יש חשד כלשהו שהסרטן חזר, הרופא יבקש לעשות בדיקות נוספות. אם הסרטן אכן חזר, סוג הטיפול יהיה תלוי במיקום הגידול, הביולוגיה של הגידול  ובטיפולים שקיבלת בעבר. יתכן שהטיפול יכלול ניתוח, הקרנות, טיפול הורמונאלי  ו/או כימותרפיה.


משקל

שמירת משקל מתאים הוא אחד הדברים  היותר חשובים שעל חולת סרטן השד לעשות.
מחקרים אחדים הראו שאישה במשקל עודף שחלתה בסרטן השד, תימצא בסיכון לפתח סרטן חוזר, בעיקר אם מדובר בקולטונים חיובים להורמונים . המחקרים הראו גם שנשים שעלו בצורה חדה במשקל אחרי המחלה תושפענה באופן דומה.
במידה ואת מתקשה לאזן את משקל גופך אנו ממליצים על פנייה לייעוץ תזונתי.


 
דיאטה ותזונה

שמירה על תזונה נכונה קשה לעיתים לכל אדם, אך היא קשה עוד יותר בזמן ואחרי טיפול במחלת הסרטן. אם את בעיצומו של הטיפול ומתקשה לאכול, תוכלי למצוא מידע שיעזור לך באתר מרכז מידע, בפרק תזונה.


אחד הדברים הטובים ביותר שאת יכולה לעשות בתום הטיפול הוא להיכנס להרגלי אכילה בריאים. תופתעי לגלות כמה יתרונות ארוכי טווח נובעים משינויים די פשוטים, כגון גיוון התפריט במאכלים בריאים. נסי לאכול 5 או יותר סוגי ירקות ופירות מדי יום. בחרי בדגנים מלאים, לחם מקמח מלא במקום קמח לבן נסי למעט באכילת בשר שמן ואוכל מעובד כמו נקניקים למיניהם. אם את שותה משקאות חריפים, הגבילי את הכמות לכוסית או שתיים לכל היותר ליום. הקפידי לעשות פעילות גופנית באופן סדיר. הצירוף של דיאטה טובה ופעילות גופנית סדירה  יעזרו לך לשמור על אנרגיות ומשקל בריא.


ניתן לקבל יעוץ במסגרת  היחידה לתזונה ודיאטה.


מנוחה ותשישות

תשישות היא תסמין נפוץ מאוד בקרב מטופלים במחלת הסרטן. אין מדובר בעייפות רגילה, כי אם באפיסת כוחות שאינה חולפת לאחר מנוחה. אצל חלק מהמטופלים/לות   תימשך התשישות זמן רב אחרי הטיפול, והם עלולים להתייאש מן הניסיון לעשות פעילות גופנית. חשוב לציין שמחקרים הראו שפעילות גופנית היא הגורם העיקרי בהפחתת תשישות.


פעילות גופנית

מחקרים עדכניים  גילו שבקרב נשים שהחלימו מסרטן השד ועושות פעילות גופנית, אחוזי התמותה וחזרת הסרטן קטנים מאלה של נשים שאינן פעילות.


כל תכנית פעילות גופנית שתבחרי תתאים למצב האישי שלך. לפני שתתחילי דברי עם חברי הצוות הרפואי שלך, כדי שיוכלו להביע דעתם לגבי תכנית האימונים שלך. אחר כך מצאי שותף או שותפה לפעילות הגופנית, כדי שלא תרגישי לבד.


פעילות גופנית יכולה לשפר את בריאותך הגופנית והנפשית.

היא יכולה לשפר  את הכושר הקרדיו-וסקולרי שלך (לב-ריאה ומחזור הדם).
- מחזקת את שרירי הגוף.
- מפחיתה תשישות.
- מפחיתה חרדות ותחושת דיכאון
- תגרום לך להרגיש שמחה יותר.
- עוזרת  לך להרגיש טוב יותר עם עצמך.


לטווח ארוך, ידוע לנו שאימון גופני משחק תפקיד במניעת סוגים מסוימים של סרטן. במאמץ למנוע סרטן השד, האגודה האמריקאית לסרטן ממליצה לנשים לעסוק בפעילות גופנית מתונה עד מאומצת למשך 45 עד 60 דקות ביום , לפחות 5 פעמים בשבוע. פעילות מתונה היא פעילות שדורשת מאמץ ברמה של הליכה זריזה, ואילו פעילות מאומצת דורשת הפעלת קבוצת שרירים גדולה יותר, גורמת להזעה, ומעלה את קצב הלב והנשימה.


מיניות ואל- ווסת (מוקדמת)

כתוצאה מטיפולים כימותרפיים או טיפולים הורמונליים עשוי מחזור הווסת להיפסק, הפסקת הווסת יכולה להיות זמנית או קבועה והיא תלויה בגיל וברמות הורמונים בגוף.


הפסקות  הווסת עלולה לגרום לתופעות של גיל המעבר כגון: גלי חום, הפרעות שינה, יובש נרתיקי וכאבים בזמן קיום יחסי מין.מה ניתן לעשות?


לחלק מתופעות אלה ניתן לתת מענה , ולכן במידה והנך חווה קשיים בזמן הטיפולים או אחריהם יידעי את הצוות המטפל בך, והוא ינסה לסייע בעזרת תרופות או ייעוץ של רפואה משלימה, מחקרים מצאו שדיקור סיני יעיל בהפחתת תסמינים של גיל המעבר.


ניתן לקבל ייעוץ ביחידה לרפואה משלימה  במרכז דוידוף.


במקרה של קושי בקיום יחסי מין, מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים לגבי השימוש במשחות ללא הורמונים, או במשחות עם ריכוז נמוך של הורמונים.

 

בטווח הרחוק, עולה הסיכון לירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) ותופעות קרדיו-וסקולריות  (לב וכלי דם)
כדי לשמור על מאסת העצם (מניעת אוסטאופורוזיס) , וכדי להגן מפני תופעות של פגיעה במערכת הלב וכלי הדם, חשוב לאמץ אורח חיים הכולל: התעמלות, הליכה, תזונה עשירה בסידן ומניעה של השמנת יתר. מי שמעשנת  מומלץ שתפסיק. כיום קיימות מספר תרופות היעילות נגד אוסטאופורוזיס.

 

יש מקום לבצע בדיקה לצפיפות העצם, ובמידת הצורך לשקול טיפול תרופתי מתאים. יש מקום לבצע הערכת סיכון למחלת לב, ולטפל במידת הצורך במקרה של רמות שומנים גבוהות או גורמי סיכון אחרים. במקרים אלה יש להיוועץ ברופא.


נושא המיניות מדאיג נשים רבות שחלו בסרטן השד. מלבד דימוי הגוף, חלק מהטיפולים כגון כימותרפיה/ הורמונליים עלולים לגרום לירידה ברמת ההורמונים אצל האישה, וכתוצאה מכך להפחית את החשק המיני או התגובה המינית. נשים רבות חוששות שמא הטיפולים הכימיים או קרינתיים , או  ניתוחים,  עשויים לפגוע בהנאה המינית.


גם בן הזוג של האישה עלול להיות במצוקה מרגע אבחון המחלה. בני זוג לעיתים קרובות יהיו טרודים בשאלה כיצד יביעו את אהבתם פיזית ורגשית לאחר הטיפול, ובעיקר לאחר ניתוח.


ניתן להעזר בשירות לעבודה סוציאלית במרכז דוידוף על מנת להחזיר את השמחה והחשק. 


הטיפול בסרטן השד עלול להשפיע על תחושת ההנאה ממגע בשד. בשד משוחזר תאבד במידה רבה תחושת ההנאה ממגע בפטמה, מאחר והפטמה המשוחזרת אינה רגישה כמו פטמה טבעית. גם עור השד עצמו יהיה פחות רגיש, אולם חלק מתחושת ההנאה יחזור עם הזמן. זה השלב שבו כדאי לזכור שהשד הוא רק חלק מהשלם והשלם לא נכרת.


יש נשים שנהנות ממגע בסביבת האזור המנותח, אחרות יסלדו ממגע באזור, ואף יימנעו ממגע בשד הנותר. נשים אחדות יסבלו מכאב כרוני בשדיהן לאחר כריתה שד מלאה. ניתן לתמוך באזורים אלה על ידי הנחת כריות והימנעות מתנוחות שיכבידו על החזה או הזרועות בזמן קיום יחסי מין.


ניתוח שד או הקרנות לשד לא ישפיעו על ההנאה הפיזית של האישה ממגע מיני, וגם לא ישפיעו על יכולתה להגיע לאורגזמה.
אנא זכרי שכל אישה מגיבה אחרת. רגשותייך אינם נכונים או לא נכונים, הם פשוט רגשותייך שלך.ממחקרים חדשים עולה, כי מרבית הנשים עם סרטן שד בשלב מוקדם הסתגלו יפה למצבן תוך שנה. הן מדווחות על איכות חיים טובה באותה מידה כמו נשים שלא לקו מעולם בסרטן השד.


הריון אחרי סרטן השד

בעבר רופאים רבים יעצו לנשים שהתגברו על מחלת הסרטן, שלא להיכנס להריון לתקופה של שנתיים לפחות אחרי הטיפול. המחקרים המעטים שנעשו מגלים כי הריון אינו מעלה את הסיכון לחזרת סרטן השד אחרי טיפול מוצלח. אם את שוקלת הריון, התייעצי תחילה עם הרופא שלך. התייעצות עם הרופא תעזור לך לעשות סדר בבעיות הסבוכות הכרוכות באימהות ובהחלמה מסרטן השד.


דימוי הגוף

בחירתה של אישה בטיפול מסוים מושפעת מגילה, הדימוי העצמי שלה ושל גופה, מתקוותיה ומחששותיה. למשל יש נשים שהעדיפו ניתוח לשימור השד עם הקרנות על פני כריתת שד, מטעמים של דימוי הגוף. לעומת זאת יש נשים שבחרו בניתוח לכריתת שד מבלי להתחשב בהשפעתו על דימוי גופן, מפני שהשפעת ההקרנות מדאיגה אותן יותר ממראה השד אחרי הכריתה.


חולות סרטן רבות ימצאו עצמן מתמודדות לאחר הטיפולים עם העובדה שהטיפול שינה את מראה גופן.
תהליך קבלת השינויים שחלו בגוף הוא חלק מתהליך ההחלמה מחוויות הטיפול, ניתן להעזר בחברים וביועצים מקצועיים על מנת להתמודד עם הקושי.
 

ניתן למצוא מידע על קבוצות תמיכה לחולי סרטן ובני משפחותיהם דרך האגודה למלחמה בסרטן בפרק קבוצות ומרכזי תמיכה.


 

השיער – חלק מהטיפולים ההורמונליים עשויים לגרום לדלדול שיער, דלדול השיער קשור לטיפולים ולא מדובר בנשירה מוחלטת.
לקבלת ייעוץ ועזרה ניתן להעזר במכון התספורת המצוי במרכז דוידוף.


לרשות החולים  במרכז דוידוף , ישנו  מרכז לטיפול ויופי - המספרה  המופעל על ידי מתנדבים — ספר וקוסמטיקאית - מספר ימים בשבוע.  


על תותבים (פרוטזות)  וחזיות

נשים שעברו כריתת שד לעיתים יעדיפו תותב על פני שחזור שד. הכירורג שניתח אותך יאמר לך מתי את מוכנה להתאמת תותב. ישנם תותבים שונים במחירים שונים. הקדישי זמן להשוואה בין התותבים כדי לבחור בזו המתאימה והמחמיאה לך ביותר. לקבלת מידע בנושא ניתן לפנות למתאמת בריאות השד במרפאת השד.


פרידה אוחיון , מתאמת שד בצוות יחידת השד במרכז דוידוף,  

 03-9376418

למידע נוסף על תותבים וחזיות, לחץ כאן.


החזייה הנכונה לך עשויה להיות דווקא החזייה שתמיד לבשת. לעתים קרובות ניתן להתאים אותה לתותב. בדקי עם חברת הביטוח הרפואי שלך אם הביטוח מכסה הוצאה כזו, ואיך להגיש תביעה לתשלום.
על מנת לקבל השתתפות ברכישת תותב או חזייה ניתן לבקש מהרופא/ או אחות המרפאה מכתב לקופה או לחברת הביטוח.


לימפאדמה (Lymphedema)

פרק זה מיועד לנשים שעברו ניתוח להוצאת בלוטות בית השחי.


נשים שעברו הוצאת בלוטות זקיף בלבד, הסיכוי שיתפתח לימפדמה קטן יותר .


לימפאדמה (בצקת לימפתית) מתבטאת בהתנפחות הזרוע כתוצאה מהצטברות נוזלים. היא עלולה להופיע בכל זמן לאחר הטיפול , לאחר ניתוח , מיד עם תום הטיפול, או חודשים ואף שנים מאוחר יותר. אין דרך לדעת מי תפתח לימפאדמה ומי לא.


בטיפול נכון ניתן להפחית סיכוי להופעת  הלימפאדמה, לרסן אותה ולשמור אותה תחת פיקוח. פציעה או זיהום בזרוע בצד המנותח, עלולים לגרום להופעת הלימפאדמה או להחמירה. ידעי את הרופא שלך בדבר כל נפיחות, תחושת לחץ או פציעה ביד או בזרוע בצד המנותח. ישנן דרכים לסייע במניעת התופעה. למשל הימנעות מלקיחת דם לבדיקה, או בדיקת לחץ דם בזרוע בצד המנותח או המטופל בהקרנות. כיום עם התפתחות הניתוחים משמרי שד ובדיקת בלוטת הזקיף, שכיחות התופעה יורדת.

 

למידע נוסף בחוברת של האגודה למלחמה בסרטן, לחץ כאן.


המפגש עם רופא חדש

במועד כלשהו  אחרי האבחנה והטיפול במחלת סרטן השד, את עשויה למצוא את עצמך מול רופא חדש. חשוב מאוד לתת לרופא החדש את הפרטים המדויקים של האבחון והטיפולים שעברת.


דאגי שיימצאו בידך המסמכים הבאים, שמרי עותקים לעצמך ודאגי שהמידע יהיה זמין בכל עת.


- העתק של הדו"ח הפתולוגי מכל ביופסיה או ניתוח.
- אם עברת ניתוח - העתק של דו"ח הניתוח.
- אם היית מאושפזת - העתק של מכתב השחרור שכל רופא רושם עם שחרורו של החולה מאשפוז.
- אם עברת טיפול בהקרנות – סיכום הסוג והמינון של ההקרנות , וכן התאריכים והמקומות שבהם נעשו הטיפולים.
- אם עברת טיפול מערכתי (טיפול הורמונאלי, כימותרפיה או טיפול ממוקד) רשימת התרופות, מינון התרופות, תאריכי הטיפולים.
- תשובות עדכניות של בדיקות מעבדה והדמיה.
- מכתב הפניה מרופא ראשוני.

האגודה למלחמה בסרטן - יום עיון גידולי ראש צוואר - חיפה

יום עיון גידולי ראש צוואר, בשיתוף המרכז הרפואי רמב"ם, יתקיים ביום ראשון, 30.4.24 בשעה 09:00 בבוקר, באולם גרידינגר, בית החולים רות רפפורט לילדים, הקריה הרפואית רמב"ם, חיפה.

חליל האור - וובינר שאלות ותשובות בנושא CLL

יתקיים ביום רביעי, 8.5.24 בשעה 17:00.

"הכר את המומחה" עם פרופ' תמר תדמור.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

סדנת מיניות עבור מטופלות בסרטן שד

בקרוב תיפתח סדנת מיניות עבור מטופלות בסרטן השד. הסדנא מיועדת למטופלות במרכז דוידוף, אשר לקו בסרטן שד גרורתי. הפעילות הינה ללא עלות ותכלול 6 מפגשים. הפגישות יערכו במכון רותם המתמחה בתחום זה בפתח תקווה, לא רחוק מבית החולים.

מספר המקומות מוגבל.

אנו מציעים הרשמה מוקדמת במייל זה: BL2030431B@clalit.org.il

או בטלפון 03-9378002 (לבקש את יוליה או אורנה). 

מטופלת שמעוניינת - לציין בבקשה להעביר לפרופ' רינת ירושלמי.

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

האגודה למלחמה בסרטן - שיעורי יוגה, צ'י קונג, ניה ופילטיס אונליין

שיעור יוגה, צ'י קונג, ניה ופילטיס אונליין בפלטפורמת זום של מרכזי התמיכה 'חזקים ביחד' של האגודה למלחמה בסרטן.

חודש המודעות הבין-לאומי : מעי גס וחלחולת

כל מה שחשוב לדעת על סרטן המעי הגס והחלחולת בישראל - 2024

האם יש מקום להאריך את משך המעקב אחר סרטן מעי גס מעבר לחמש שנים לאחר ההתערבות הניתוחית?

התפרסם ב-e-med.

בחולים עם סרטן מעי גס ורקטום בשלב I-III ששרדו חמש שנים ללא עדות למחלה ממארת לאחר ניתוח, שיעורי היארעות הישנות מאוחרת או מחלה מטכרונית לאחר חמש שנים הם נמוכים מאד ויורדים עם הזמן, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת International Journal of Cancer.

הקלטות מיום עיון בנושא סרטן ריאה

האגודה למלחמה בסרטן: הקלטות מיום עיון בנושא סרטן ריאה שהתקיים ב-28.6.23

סל התרופות 2024: מה בפנים?

התפרסם ב"כמוני".

בדיקת מי שפיר לנשים הרות מגיל 32, תרופות להפרעות קשב וריכוז למבוגרים, הרחבת הזכאות ללבלב מלאכותי, תרופות למחלות כרוניות רבות וסרטן - כל הפרטים על התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל שירותי הבריאות.

סל שירותי הבריאות - עדכון 2024

המלצות הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות - עדכון 2024.

תרופות אונקולוגיות שנכנסו - בעמודים 6-8.

הסרת תאים סרטניים על ידי הקפאתם, בפעולה זעיר פולשנית

התפרסם ב"הארץ".

שיטה פורצת דרך להקפאה ולהרס של גידולים סרטניים צוברת תאוצה כחלופה לניתוחים להסרה של גידולים סרטניים באיברים ובסוגים שונים. במהלך הטיפול מוחדרת מחט ייחודית לאזור הגידול דרך העור, ומוזרם לתוכה גז המייצר כדור קרח בתוכו נהרסת רקמת הגידול.

ככל שהייעוץ האונקולוגי ניתן בשלב מוקדם יחסית, כך קטן הסיכוי להגיע לסרטן ערמונית גרורתי

התפרסם ב"הארץ".

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים במדינות המערב. באמצעות בדיקת סקר מקדימה וטיפול מותאם אישית, מדובר במחלה עם אחוז ריפוי גבוה וסיכויי שרידות גבוהים.

בעידן של רפואה מותאמת אישית הטיפול בסרטן השד משתנה מאישה לאישה

התפרסם ב"הארץ".

התמותה מסרטן השד פחתה דרמטית בעשורים האחרונים בזכות הגילוי המוקדם וטיפולים משופרים ומותאמים אישית, והודות לרמתה של הרפואה האונקולוגית בעולם המערבי.

שתלים מגדילים את הסיכון לסרטן שד? המיתוסים והאמת

התפרסם ב-ynet.

היא נחשבת למחלת הסרטן הנפוצה ביותר כש-5000 נשים מאובחנות מדי שנה בישראל. פרופ' רינת ירושלמי-משאלי מהמרכז לטיפול בסרטן בבילינסון מנפצת מיתוסים על הסיבות למחלה, הגילוי והטיפולים שיכולים להציל חיים.

יום הסרטן הבינלאומי: התרופות למחלה עדיין במוקד הדילמה

התפרסם בישראל היום.

ארבעים אחוז מתקציב הסל מגיעים לחולים במחלת הסרטן. הסיבה: המחלה היא גורם התמותה הנפוץ בישראל. עם התפתחות המחקר, נוספות עוד ועוד תרופות המיועדות לחולים אך לא כולן יכנסו לסל, בשל תקציבו המוגבל.

התוכנית שתציל מאות ישראלים מסרטן

התפרסם בישראל היום.

יש חיסון יעיל נגד סרטן צוואר הרחם, סרטן הפה והלוע וסרטן באיברי המין. רק מחצית מהישראלים מקבלים אותו. תוכנית לאומית חדשה שתביא לסילוק למיגור כול המחלות אשר נגרמות מנגיף הפפילומה הוצגה לפני שבוע.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים, מדי יום א' בין השעות 12:00-14:00

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

 

האגודה למלחמה בסרטן: ממשיכות להילחם גם בסרטן צוואר הרחם

שבוע המודעות הבין לאומי בצל המלחמה. כל מה שחשוב לדעת על סרטן צוואר הרחם בישראל.

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

סרטן לא מחכה לאחרי המלחמה - מסוכן לדחות טיפולים

התפרסם בהארץ.

במרכז דוידוף לסרטן בבילינסון בוצעה הערכות מקיפה וייעודית, כדי לשמר את הרצף הטיפולי גם בשיגרת חירום. האונקולוגיה ממשיכה ב-100% ואנחנו כאן בשביל כולם, מבטיח פרופ' גל מרקל, מנהל מרכז דוידוף לסרטן.

שאלות ותשובות בנושא סרטן שד בזמן מלחמה

התפרסם באתר אחת מתשע.

פרופ' גל מרקל, מנהל מרכז דוידוף לטיפול וחקר הסרטן, משיב על שאלות בנושא הטיפול בסרטן שד בזמן מלחמה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

לראשונה: מרכז רב תחומי לטיפול בגידולי מוח ומערכת העצבים בבילינסון

התפרסם ב- מיינט פתח תקווה.

המרכז יכלול הערכה משולבת של נוירו-אונקולוג, נוירו-כירורג, רופא קרינה, עובדת סוציאלית ואחות מתאמת.

"ההבדל בין חיים למוות": הפיילוט לגילוי מוקדם של סרטן הריאות (תיג"ר) זוכה להצלחה

התפרסם בישראל היום.

על פי הממצאים הראשוניים של קופ"ח מכבי, מתוך 540 נבדקים התגלו 57 מטופלים עם תוצאה חריגה. במסגרת הפיילוט אמורים להיבדק כ-10,000 מעשנים כבדים או מעשנים כבדים לשעבר. מנהלת התכנית: "יישום מלא של תכנית לאומית יאפשר לשפר ללא הכר את הסטטיסטיקה העגומה ויוביל ליותר מקרי אבחון מוקדם".

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

פוליציטמיה ורה, סרטן בשחרור מושהה

התפרסם בהארץ.

פוליציטמיה ורה היא מחלה כרונית הנמנית על קבוצת המחלות המיאלופרוליפרטיביות, או בשמן העברי "מחלות שגשוגיות של רקמת לשד העצם".

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

בעקבות סרטן האשכים של גיא הוכמן: כך תבדקו את עצמכם

התפרסם ב-ynet.

"סרטן האשכים מתגלה אצל אחד ל-30 אלף גברים בני 15-40. בישראל יש בין 120 ל-150 מקרים בשנה", אומר פרופ' ג'ק בניאל מבילינסון. איך מאבחנים את המחלה, איך לבצע בדיקה ראשונית בבית, ובכל כמה זמן?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

החיסון פורץ הדרך לסרטן העור בשלבי סיום הניסוי הרפואי - כך הוא יפעל

התפרסם ב-ynet.

תוצאות חיוביות של שלב 2 במחקר הקליני על החיסון לסרטן העור החדש, שבשילוב עם תרופה ביולוגית הצליח להפחית את סיכון התמותה והישנות המחלה ב-44%.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

מכון סמואלי למחקר וחדשנות בסרטן

במרכז דוידוף לטיפול בסרטן שבבילינסון, מוקם מכון מחקר ופיתוח ראשון מסוגו בישראל, שיסלול דרך חדשה לטיפול במחלות הסרטן. החזון - להביא לשינוי משמעותי במפה העולמית של הטיפול והמניעה של מחלות הסרטן.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

למה חולי סרטן מאבדים משקל? החשיפה של מכון ויצמן ודרך הטיפול

התפרסם ב-N12.

החוקרים: כדי להביס את המחלה, לא מספיק לפגוע בסרטן - צריך גם לחזק את גופו של החולה.

בשורה לחולים בסרטן הערמונית

התפרסם בישראל היום - 23.5.23

בשונה מטיפולים אחרים, טיפול חדשני שנוסה בפעם הראשונה בישראל עושה שימוש בקרינה, אך מצמצם את תופעות הלוואי ולא משאיר בגוף חומרים רדיואקטיביים.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

בינה מלאכותית משפרת דיוק בדיקות ממוגרפיה ומקלה על עומס העבודה

התפרסם ב-e-med (מאי 2023).

בדיקות ממוגרפיה בסיוע בינה מלאכותית מפחיתה משמעותית את עומס העבודה של בדיקת ממוגרפיה סטנדרטית ומשפרת את יכולת זיהוי גידולים ממאירים, ללא עליה בשיעור תוצאות חיוביות-שגויות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו באתר SSRN וטרם עברו סיקור עימיתים.

הכנס הבינלאומי להמטו-אונקולוגיה

התפרסם ב-ynet.

הסרטן לא הפך למחלה קלה, אבל הטיפול התפתח בצורה דרמטית.

הכנס הבינלאומי לסרטן שמתקיים השבוע ביוזמת מרכז דוידוף שבבילינסון ובהשתתפות בכירי המומחים בעולם להמטו-אונקולוגיה, מתמקד בבשורות ובפיתוחים החדשים בתחום.

סיכון מוגבר לממאירויות מערכת העיכול בגיל צעיר בקרב מבוגרים עם מחלת כבד שומני שאינה על רקע צריכת אלכוהול

התפרסם ב-e-med.

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מחלת כבד שומני שאינה על רקע צריכת אלכוהול הינה גורם סיכון הפיך להופעה בגיל צעיר של ממאירויות בדרכי העיכול.

ניתוחי רובוט מאפשרים דיוק רב בהפרדת רקמות ליד כלי דם

התפרסם ב-"הארץ".

התקדמות הרובוטיקה בניתוחי סרטן המעי הגס מאפשרת כיום שיפור בתוצאות הניתוחים, דיוק רב יותר וקיצור בהחלמה. שילוב הדמיות מתקדמות ואלגוריתמים מבוססי בינה מלאכותית בטכנולוגיית הרובוטים המנתחים צפוי לשפר בעתיד את בטיחות ויעילות הניתוחים אף יותר.

אצל צעירים סרטן המעי מתגלה מאוחר יותר

התפרסם ב-"הארץ" - מגזין סרטן המעי הגס, מרץ 2023.

מדוע חלה עלייה בשכיחות מחלת סרטן המעי הגס והרקטום בקרב צעירים? מה ניתן לעשות וכיצד לטפל?

כוס תה כול יום עשויה לשפר את שיעורי ההישרדות של חולים עם סרטן מעי גס ורקטום

התפרסם ב - e-med.

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition עולה כי צריכה גובהה יותר של תת-סוג של פלבנואידים מלווה בשיעורי תמותה נמוכים יותר בחולים עם אבחנה של סרטן מעי גס ורקטום, כאשר עליה קטנה בצריכת מזונות עתירים בהרכב זה, דוגמת תה, עשויה לשפר את הישרדות החולים.

פריצת דרך בחקר סרטן הלבלב הקטלני: תרופה או ריפוי מבוסס רנ"א עשויים לטפל בגרורות

התפרסם ב-ynet.

חוקרי האוניברסיטה העברית גילו את המנגנון המולקולרי המאפשר לסרטן הלבלב לשלוח גרורות ולהפוך לקטלני. הגילוי כי שינויים בעיבוד מולקולות הרנ"א בתא - ולא שינויים גנטיים בדנ"א - הם שגורמים לגידול להפוך לגרורתי, מציע לראשונה גם דרכי טיפול חדשות.

טיפול ב-Olaparib עשוי לשפר הישרדות בנשים עם מוטציות BRCA וסרטן שד גרורתי

התפרסם ב-e-med.

טיפול ב-Olaparib  (לינפרזה) עשוי לשפר את ההישרדות של נשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי ל-HER2 עם מוטציית BRCA, בעיקר כאשר ניתן כקו טיפול ראשון, כך עולה מנתונים חדשים ממחקר OlympiAD שפורסם בכתב העת European Journal of Cancer.

מאובחנים יותר, מתים פחות: המציאות המורכבת מאחורי הירידה בתמותה מסרטן

התפרסם בגלובס.

דוח שפירסם החודש משרד הבריאות הראה ירידה דרמטית מאז 2004 בשיעור המאובחנים בסרטן שמתו בכל שנה. מומחים לסרטן אומרים שגם אם מביאים בחשבון את ההטיות שיש בנתונים, המגמה עדיין אופטימית, ומה שמניע אותה היא לאו דווקא פריצות דרך בטיפולים.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

באגודה למחמה בסרטן מציינים את חודש המודעות הבין-לאומי לסרטן המעי הגס

התפרסם ב-e-med.

לרגל חודש המודעות הבין-לאומי לסרטן המעי הגס המצויין במרץ, האגודה למלחמה בסרטן מגישה נתונים חדשים ומחקרים מדעיים. באגודה מדגישים כי בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מאפשרות למנוע את התפתחותו או לטפל בו בשלב מוקדם.

טיפול ב-Dostarlimab יעיל בסרטן רירית הרחם מתקדם או חוזרני

התפרסם ב - e-med.

מחקר חדש הראה כי טיפול ב - Dostarlimab יעיל ובטוח בסוגים שונים של גידולים כולל סרטן רירית הרחם מתקדם או חוזרני.  

לרגל יום הסרטן הבין-לאומי: נתונים חדשים על שכיחות המחלה בארץ ובעולם

התפרסם ב - e-med.

האגודה למלחמה בסרטן - למעלה מ-30 אלף מאובחנים ומאובחנות חדשים בארץ שנה שעברה: אימוץ אורח חיים בריא יכול להפחית ב - 50% את הסיכון לחלות בסרטן.

סרטן עור זה לא רק מלנומה

התפרסם ב - ynet. 

רוב האנשים יודעים לקשר בין סרטן עור למלנומה, אולם רוב מוחלט של החולים בסרטן העור דווקא חולים בגידול שאינו מלנומה. ד"ר גיל טאובר מבית החולים בילינסון מסביר מדוע הסיכון עולה דווקא בגיל המבוגר, איך ניתן להימנע מהמחלה, וכיצד ניתן לטפל. 

ניתוח מוס מפחית סיכון להישנות ומשפר שיעורי הישרדות בחולים עם מלנומה של הראש צוואר

התפרסם ב-e-med.

ניתוח מוס (Mohs) הפחית את שיעורי ההישנות והעלה את שיעורי ההישרדות של חולים עם מלנומה של הראש צוואר, בהשוואה לניתוח קונבנציונאלי להסרת הנגע הממאיר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology.

סל התרופות 2023: מה בפנים?

התפרסם בכמוני חברים לרפואה.

ממשקפי ראייה לילדים עד גיל 7, דרך חיסונים חדשים ותרופות לסוכרת ועד טיפולים מתקדמים לסרטן בשלב מוקדם...