לוגו משולב

אחרי טיפול

 


שלב השלמת הטיפול יכול להיות מלחיץ ומרגש בעת ובעונה אחת. תרגישי הקלה עם סיום הטיפול, ועם זאת את עשויה להיות מודאגת מחזרת המחלה, זוהי דאגה שכיחה מאוד בקרב מחלימים ממחלת הסרטן.


לעיתים יעבור זמן עד שתפנימי שאכן החלמת מהמחלה ועד שהחששות יפוגו. 


מעקב וביקורת

עם השלמת הטיפול, חשוב מאוד להקפיד על ביקורי מעקב. בביקורים אלה ישאל אותך הרופא לגבי תסמינים (סימפטומים) - אם יש לך, יעשה בדיקה גופנית ויזמין בדיקות לפי הצורך.  המעקב נחוץ כדי לגלות האם יש תופעות לוואי כתוצאה מטיפולים מסוימים,  האם הסרטן חזר או התפשט, האם התפתח סרטן חדש. זה הזמן לשאול את חברי הצוות הרפואי כל שאלה שמטרידה אותך ולדון בחששות שיש לך.


למרבית הטיפולים במחלת הסרטן יש תופעות לוואי. אחדות מהן יימשכו שבועות עד חודשים אחדים, אחרות עלולות להישאר לתמיד. אל תהססי לשאול את הצוות הרפואי המטפל בך לגבי התסמינים או תופעות הלוואי מהם את סובלת, כדי שיוכלו להנחות אותך כיצד להתגבר עליהם.


בתחילה ייקבעו ביקורי מעקב לכל 3 עד 6 חודשים. במשך הזמן יתארכו המרווחים  בין הביקורים, ובתום חמש שנים, אם לא תהיה עדות למחלה, ייקבעו ביקורים אחת לשנה. את הביקורים אצל הכירורג שניתח אותך, כדאי לקבוע במרווח שבין הביקורים אצל האונקולוג ולא בסמוך.


אם את מטופלת בטמוקסיפן, עלייך לעשות בדיקה גניקולוגית תקופתית. הקפידי להודיע לרופא שלך על כל מקרה של דימום לא רגיל מהנרתיק, מפני שהתרופה עלולה לגרום לעיבוי רירית הרחם וכתופעה משנית עלולה להגביר את הסיכון לסרטן רירית הרחם. אם את מטופלת במעכב ארומטאז, יתכן שהרופא יבקש בדיקת צפיפות העצם, ו / או שומנים בדם.
במידה ורופא המשפחה מחליט להוסיף תרופות כלשהן למחלות אחרות שאינן סרטן- יידעי את הצוות המטפל בך על מנת שיוודאו שאין הפרעה בפעילות הבין תרופתית.


אם יש חשד כלשהו שהסרטן חזר, הרופא יבקש לעשות בדיקות נוספות. אם הסרטן אכן חזר, סוג הטיפול יהיה תלוי במיקום הגידול, הביולוגיה של הגידול  ובטיפולים שקיבלת בעבר. יתכן שהטיפול יכלול ניתוח, הקרנות, טיפול הורמונאלי  ו/או כימותרפיה.


משקל

שמירת משקל מתאים הוא אחד הדברים  היותר חשובים שעל חולת סרטן השד לעשות.
מחקרים אחדים הראו שאישה במשקל עודף שחלתה בסרטן השד, תימצא בסיכון לפתח סרטן חוזר, בעיקר אם מדובר בקולטונים חיובים להורמונים . המחקרים הראו גם שנשים שעלו בצורה חדה במשקל אחרי המחלה תושפענה באופן דומה.
במידה ואת מתקשה לאזן את משקל גופך אנו ממליצים על פנייה לייעוץ תזונתי.


 
דיאטה ותזונה

שמירה על תזונה נכונה קשה לעיתים לכל אדם, אך היא קשה עוד יותר בזמן ואחרי טיפול במחלת הסרטן. אם את בעיצומו של הטיפול ומתקשה לאכול, תוכלי למצוא מידע שיעזור לך באתר שלנו, בפרק תזונה.


אחד הדברים הטובים ביותר שאת יכולה לעשות בתום הטיפול הוא להיכנס להרגלי אכילה בריאים. תופתעי לגלות כמה יתרונות ארוכי טווח נובעים משינויים די פשוטים, כגון גיוון התפריט במאכלים בריאים. נסי לאכול 5 או יותר סוגי ירקות ופירות מדי יום. בחרי בדגנים מלאים, לחם מקמח מלא במקום קמח לבן נסי למעט באכילת בשר שמן ואוכל מעובד כמו נקניקים למיניהם. אם את שותה משקאות חריפים, הגבילי את הכמות לכוסית או שתיים לכל היותר ליום. הקפידי לעשות פעילות גופנית באופן סדיר. הצירוף של דיאטה טובה ופעילות גופנית סדירה  יעזרו לך לשמור על אנרגיות ומשקל בריא.


ניתן לקבל יעוץ במסגרת  היחידה לתזונה ודיאטה.


מנוחה ותשישות

תשישות היא תסמין נפוץ מאוד בקרב מטופלים במחלת הסרטן. אין מדובר בעייפות רגילה, כי אם באפיסת כוחות שאינה חולפת לאחר מנוחה. אצל חלק מהמטופלים/לות   תימשך התשישות זמן רב אחרי הטיפול, והם עלולים להתייאש מן הניסיון לעשות פעילות גופנית. חשוב לציין שמחקרים הראו שפעילות גופנית היא הגורם העיקרי בהפחתת תשישות.


פעילות גופנית

מחקרים עדכניים  גילו שבקרב נשים שהחלימו מסרטן השד ועושות פעילות גופנית, אחוזי התמותה וחזרת הסרטן קטנים מאלה של נשים שאינן פעילות.


כל תכנית פעילות גופנית שתבחרי תתאים למצב האישי שלך. לפני שתתחילי דברי עם חברי הצוות הרפואי שלך, כדי שיוכלו להביע דעתם לגבי תכנית האימונים שלך. אחר כך מצאי שותף או שותפה לפעילות הגופנית, כדי שלא תרגישי לבד.


פעילות גופנית יכולה לשפר את בריאותך הגופנית והנפשית.

היא יכולה לשפר  את הכושר הקרדיו-וסקולרי שלך (לב-ריאה ומחזור הדם).
- מחזקת את שרירי הגוף.
- מפחיתה תשישות.
- מפחיתה חרדות ותחושת דיכאון
- תגרום לך להרגיש שמחה יותר.
- עוזרת  לך להרגיש טוב יותר עם עצמך.


לטווח ארוך, ידוע לנו שאימון גופני משחק תפקיד במניעת סוגים מסוימים של סרטן. במאמץ למנוע סרטן השד, האגודה האמריקאית לסרטן ממליצה לנשים לעסוק בפעילות גופנית מתונה עד מאומצת למשך 45 עד 60 דקות ביום , לפחות 5 פעמים בשבוע. פעילות מתונה היא פעילות שדורשת מאמץ ברמה של הליכה זריזה, ואילו פעילות מאומצת דורשת הפעלת קבוצת שרירים גדולה יותר, גורמת להזעה, ומעלה את קצב הלב והנשימה.


מיניות ואל- ווסת (מוקדמת)

כתוצאה מטיפולים כימותרפיים או טיפולים הורמונליים עשוי מחזור הווסת להיפסק, הפסקת הווסת יכולה להיות זמנית או קבועה והיא תלויה בגיל וברמות הורמונים בגוף.


הפסקות  הווסת עלולה לגרום לתופעות של גיל המעבר כגון: גלי חום, הפרעות שינה, יובש נרתיקי וכאבים בזמן קיום יחסי מין.מה ניתן לעשות?


לחלק מתופעות אלה ניתן לתת מענה , ולכן במידה והנך חווה קשיים בזמן הטיפולים או אחריהם יידעי את הצוות המטפל בך, והוא ינסה לסייע בעזרת תרופות או ייעוץ של רפואה משלימה, מחקרים מצאו שדיקור סיני יעיל בהפחתת תסמינים של גיל המעבר.


ניתן לקבל ייעוץ ביחידה לרפואה משלימה  במרכז דוידוף.


במקרה של קושי בקיום יחסי מין, מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים לגבי השימוש במשחות ללא הורמונים, או במשחות עם ריכוז נמוך של הורמונים.

 

בטווח הרחוק, עולה הסיכון לירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) ותופעות קרדיו-וסקולריות  (לב וכלי דם)
כדי לשמור על מאסת העצם (מניעת אוסטאופורוזיס) , וכדי להגן מפני תופעות של פגיעה במערכת הלב וכלי הדם, חשוב לאמץ אורח חיים הכולל: התעמלות, הליכה, תזונה עשירה בסידן ומניעה של השמנת יתר. מי שמעשנת  מומלץ שתפסיק. כיום קיימות מספר תרופות היעילות נגד אוסטאופורוזיס.

 

יש מקום לבצע בדיקה לצפיפות העצם, ובמידת הצורך לשקול טיפול תרופתי מתאים. יש מקום לבצע הערכת סיכון למחלת לב, ולטפל במידת הצורך במקרה של רמות שומנים גבוהות או גורמי סיכון אחרים. במקרים אלה יש להיוועץ ברופא.


נושא המיניות מדאיג נשים רבות שחלו בסרטן השד. מלבד דימוי הגוף, חלק מהטיפולים כגון כימותרפיה/ הורמונליים עלולים לגרום לירידה ברמת ההורמונים אצל האישה, וכתוצאה מכך להפחית את החשק המיני או התגובה המינית. נשים רבות חוששות שמא הטיפולים הכימיים או קרינתיים , או  ניתוחים,  עשויים לפגוע בהנאה המינית.


גם בן הזוג של האישה עלול להיות במצוקה מרגע אבחון המחלה. בני זוג לעיתים קרובות יהיו טרודים בשאלה כיצד יביעו את אהבתם פיזית ורגשית לאחר הטיפול, ובעיקר לאחר ניתוח.


ניתן להעזר  באנשי היחידה לפסיכו אונקולוגיה  במרכז דוידוף  על מנת להחזיר את השמחה והחשק.

היחידה לעבודה  סוציאלית


הטיפול בסרטן השד עלול להשפיע על תחושת ההנאה ממגע בשד. בשד משוחזר תאבד במידה רבה תחושת ההנאה ממגע בפטמה, מאחר והפטמה המשוחזרת אינה רגישה כמו פטמה טבעית. גם עור השד עצמו יהיה פחות רגיש, אולם חלק מתחושת ההנאה יחזור עם הזמן. זה השלב שבו כדאי לזכור שהשד הוא רק חלק מהשלם והשלם לא נכרת.


יש נשים שנהנות ממגע בסביבת האזור המנותח, אחרות יסלדו ממגע באזור, ואף יימנעו ממגע בשד הנותר. נשים אחדות יסבלו מכאב כרוני בשדיהן לאחר כריתה שד מלאה. ניתן לתמוך באזורים אלה על ידי הנחת כריות והימנעות מתנוחות שיכבידו על החזה או הזרועות בזמן קיום יחסי מין.


ניתוח שד או הקרנות לשד לא ישפיעו על ההנאה הפיזית של האישה ממגע מיני, וגם לא ישפיעו על יכולתה להגיע לאורגזמה.
אנא זכרי שכל אישה מגיבה אחרת. רגשותייך אינם נכונים או לא נכונים, הם פשוט רגשותייך שלך.ממחקרים חדשים עולה, כי מרבית הנשים עם סרטן שד בשלב מוקדם הסתגלו יפה למצבן תוך שנה. הן מדווחות על איכות חיים טובה באותה מידה כמו נשים שלא לקו מעולם בסרטן השד.


הריון אחרי סרטן השד

בעבר רופאים רבים יעצו לנשים שהתגברו על מחלת הסרטן, שלא להיכנס להריון לתקופה של שנתיים לפחות אחרי הטיפול. המחקרים המעטים שנעשו מגלים כי הריון אינו מעלה את הסיכון לחזרת סרטן השד אחרי טיפול מוצלח. אם את שוקלת הריון, התייעצי תחילה עם הרופא שלך. התייעצות עם הרופא תעזור לך לעשות סדר בבעיות הסבוכות הכרוכות באימהות ובהחלמה מסרטן השד.


דימוי הגוף

בחירתה של אישה בטיפול מסוים מושפעת מגילה, הדימוי העצמי שלה ושל גופה, מתקוותיה ומחששותיה. למשל יש נשים שהעדיפו ניתוח לשימור השד עם הקרנות על פני כריתת שד, מטעמים של דימוי הגוף. לעומת זאת יש נשים שבחרו בניתוח לכריתת שד מבלי להתחשב בהשפעתו על דימוי גופן, מפני שהשפעת ההקרנות מדאיגה אותן יותר ממראה השד אחרי הכריתה.


חולות סרטן רבות ימצאו עצמן מתמודדות לאחר הטיפולים עם העובדה שהטיפול שינה את מראה גופן.
תהליך קבלת השינויים שחלו בגוף הוא חלק מתהליך ההחלמה מחוויות הטיפול, ניתן להעזר בחברים וביועצים מקצועיים על מנת להתמודד עם הקושי.
 

ניתן למצוא מידע על קבוצות תמיכה לחולי סרטן ובני משפחותיהם דרך האגודה למלחמה בסרטן בפרק קבוצות ומרכזי תמיכה.


 

השיער – חלק מהטיפולים ההורמונליים עשויים לגרום לדלדול שיער, דלדול השיער קשור לטיפולים ולא מדובר בנשירה מוחלטת.
לקבלת ייעוץ ועזרה ניתן להעזר במכון התספורת המצוי במרכז דוידוף.


לרשות החולים  במרכז דוידוף , ישנו  מרכז לטיפול ויופי - המספרה  המופעל על ידי מתנדבים — ספר וקוסמטיקאית - מספר ימים בשבוע.  


על תותבים (פרוטזות)  וחזיות

נשים שעברו כריתת שד לעיתים יעדיפו תותב על פני שחזור שד. הכירורג שניתח אותך יאמר לך מתי את מוכנה להתאמת תותב. ישנם תותבים שונים במחירים שונים. הקדישי זמן להשוואה בין התותבים כדי לבחור בזו המתאימה והמחמיאה לך ביותר. לקבלת מידע בנושא ניתן לפנות למתאמת בריאות השד במרפאת השד.


פרידה אוחיון , מתאמת שד בצוות יחידת השד במרכז דוידוף,  

 03-9376418

למידע נוסף על תותבים וחזיות, לחץ כאן.


החזייה הנכונה לך עשויה להיות דווקא החזייה שתמיד לבשת. לעתים קרובות ניתן להתאים אותה לתותב. בדקי עם חברת הביטוח הרפואי שלך אם הביטוח מכסה הוצאה כזו, ואיך להגיש תביעה לתשלום.
על מנת לקבל השתתפות ברכישת תותב או חזייה ניתן לבקש מהרופא/ או אחות המרפאה מכתב לקופה או לחברת הביטוח.


לימפאדמה (Lymphedema)

פרק זה מיועד לנשים שעברו ניתוח להוצאת בלוטות בית השחי.


נשים שעברו הוצאת בלוטות זקיף בלבד, הסיכוי שיתפתח לימפדמה קטן יותר .


לימפאדמה (בצקת לימפתית) מתבטאת בהתנפחות הזרוע כתוצאה מהצטברות נוזלים. היא עלולה להופיע בכל זמן לאחר הטיפול , לאחר ניתוח , מיד עם תום הטיפול, או חודשים ואף שנים מאוחר יותר. אין דרך לדעת מי תפתח לימפאדמה ומי לא.


בטיפול נכון ניתן להפחית סיכוי להופעת  הלימפאדמה, לרסן אותה ולשמור אותה תחת פיקוח. פציעה או זיהום בזרוע בצד המנותח, עלולים לגרום להופעת הלימפאדמה או להחמירה. ידעי את הרופא שלך בדבר כל נפיחות, תחושת לחץ או פציעה ביד או בזרוע בצד המנותח. ישנן דרכים לסייע במניעת התופעה. למשל הימנעות מלקיחת דם לבדיקה, או בדיקת לחץ דם בזרוע בצד המנותח או המטופל בהקרנות. כיום עם התפתחות הניתוחים משמרי שד ובדיקת בלוטת הזקיף, שכיחות התופעה יורדת.

 

למידע נוסף בחוברת של האגודה למלחמה בסרטן, לחץ כאן.


המפגש עם רופא חדש

במועד כלשהו  אחרי האבחנה והטיפול במחלת סרטן השד, את עשויה למצוא את עצמך מול רופא חדש. חשוב מאוד לתת לרופא החדש את הפרטים המדויקים של האבחון והטיפולים שעברת.


דאגי שיימצאו בידך המסמכים הבאים, שמרי עותקים לעצמך ודאגי שהמידע יהיה זמין בכל עת.


- העתק של הדו"ח הפתולוגי מכל ביופסיה או ניתוח.
- אם עברת ניתוח - העתק של דו"ח הניתוח.
- אם היית מאושפזת - העתק של מכתב השחרור שכל רופא רושם עם שחרורו של החולה מאשפוז.
- אם עברת טיפול בהקרנות – סיכום הסוג והמינון של ההקרנות , וכן התאריכים והמקומות שבהם נעשו הטיפולים.
- אם עברת טיפול מערכתי (טיפול הורמונאלי, כימותרפיה או טיפול ממוקד) רשימת התרופות, מינון התרופות, תאריכי הטיפולים.
- תשובות עדכניות של בדיקות מעבדה והדמיה.
- מכתב הפניה מרופא ראשוני.

יום עיון אונליין: השמנה כגורם לסרטן והמלצות לחיים בריאים

האגודה למלחמה בסרטן ועמותת עתיד (הדיאטנים בישראל) מזמינות אתכם להשתתף במפגש אונליין בנושא: השמנה כגורם לסרטן והמלצות לחיים בריאים, שיתקיים ב - 21.4.2021 בשעה 10:00.

מפגש אונליין - סרטן הערמונית: דרכי טיפול במערכות המין והשתן

המרכז הרפואי ת"א איכילוב בשיתוף עמותת 'חיים עם סרטן הערמונית' מזמינים למפגש LIVE בנושא: סרטן הערמונית - דרכי טיפול במערכות המין והשתן. המפגש יתקיים ב- 29.4.21, בשעה 19:00.

הרשמה באתר העמותה: www.lwpc.org.il

הקלטות מכנס לכלל החולים ההמטואונקולוגים 2021

הקלטות מכנס שהתקיים ב21.1.2021 מטעם המכון ההמטולוגי בבית החולים בילינסון בשיתוף עם עמותת חלי"ל האור

הנחיות בנוגע לחיסונים כנגד וירוס הקורונה

הנחיות בנוגע לחיסונים כנגד וירוס הקורונה החדש (SARS-CoV-2) בחולים אונקולוגים, המטואונקולוגים והשתלות מח-עצם.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

פעילות האגודה למלחמה בסרטן בצל התפשטות נגיף הקורונה

פעילות במתכונת חירום באגודה למלחמה בסרטן

בעקבות מגפת הקורונה: טיפול נפשי טלפוני ללא עלות

בשל ההתגברות של מצוקות נפשיות ושל חרדה כתוצאה מהתפרצות הקורונה, כללית עוזרת לכם מרחוק: כל מטופל של כללית זכאי לעד 3 שיחות ממטפלים בבריאות הנפש.

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

קורונה - הנחיות לחולי סרטן

האגודה למלחמה בסרטן - דף מידע לחולים אונקולוגיים והמטולוגיים. 

השוואת משלב Nivolumab עם Cabozantinib לעומת Sunitinib בטיפול בסרטן כליה

משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Cabozantinib (קבומטיקס) הדגים עדיפות משמעותית על פני Sunitinib (סוטנט) בתוצאות הישרדות ללא-התקדמות, הישרדות כוללת וסיכויי תגובה לטיפול בחולים עם Renal Cell Carcinoma שלא קיבלו טיפול קודם.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

השוואת תוצאות משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus כנגד סרטן כליות מתקדם

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט), בחולים עם סרטן כליות מתקדם.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

אני והתא נשנה את העולם

מאמר מאת פרופ' גל מרקל, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין ומנהל מרכז דוידוף

החשיבות הרפואית של ... תקווה

מאמר מאת פרופ' בנימין קורן ושותפיו מבית החולים שערי צדק בירושלים. הכותבים סבורים כי תקווה עשויה להיות יעד טיפול והם סוקרים את העדויות המציגות את ההשפעה של טיפולים להגברת תקווה.

  

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות

שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד.

מחקר ב"שיבא": השתלת חיידקי מעי הובילה לנסיגה של מלנומה גרורתית

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמצא כי השתלת חיידקי מעי בחולי מלנומה גרורתית, בשילוב עם אימונותרפיה הממריצה את מערכת החיסון, יכולה להוביל לנסיגת המחלה.

מחקר בהובלה משותפת של פרופ' גל מרקל ודר בן בורסי.

לכתבה נוספת מ"ישראל היום"

טיפול משולב ללא-כימותרפיה משפר הישרדות ללא-התקדמות של חולי CLL (מתוך כנס ASH)

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: משלב טיפול ללא-כימותרפיה הוביל להפחתת הסיכון להתקדמות מחלה או תמותה, בהשוואה לטיפול כימו-אימונותרפי בחולים עם אבחנה של CLL.

  

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות לטיפול CAR-T Cell כנגד מיאלומה נפוצה (מתוך כנס ASH)

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: בחולים עם מיאלומה נפוצה לאחר מספר קווי טיפול קודמים, התגובה המוקדמת והעמוקה בעקבות טיפול CAR-T cell נותרה גם לאורך זמן, כך עולה מנתוני מחקר Caritude-1.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

התועלת של תוספת קיטרודה לטיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד גרורתי

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת קיטרודה (pembrolizumab) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בהישרדות ללא התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בנשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי לקולטנים להורמונים.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

 

אמצעים לשימור פוריות משפרים שיעור לידות בנשים לאחר סרטן שד

מנתונים חדשים משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי טיפולים לשימור פוריות מלווים בשיעורים גבוהים יותר משמעותית של לידות חי וטיפולי פוריות בקרב נשים ששרדו סרטן שד.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.

 כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד

ה-FDA אישר טיפול פומי ב-  tucatinib , מולקולה קטנה ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז, לטיפול בסרטן שד חיובי ל- HER-2 בעקבות שיתוף פעולה בינלאומי בפרוייקט Orbis. התרופה החדשה משמשת בשילוב עם trastuzumab ו- capecitabine ומיועדת לנשים לאחר לפחות קו טיפול אחד למחלה מתקדמת.

 

כשהמאמר עולה, יש ללחוץ על "מבקר/קהל".

הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.