לוגו משולב

אחרי טיפול

 


שלב השלמת הטיפול יכול להיות מלחיץ ומרגש בעת ובעונה אחת. תרגישי הקלה עם סיום הטיפול, ועם זאת את עשויה להיות מודאגת מחזרת המחלה, זוהי דאגה שכיחה מאוד בקרב מחלימים ממחלת הסרטן.


לעיתים יעבור זמן עד שתפנימי שאכן החלמת מהמחלה ועד שהחששות יפוגו. 


מעקב וביקורת

עם השלמת הטיפול, חשוב מאוד להקפיד על ביקורי מעקב. בביקורים אלה ישאל אותך הרופא לגבי תסמינים (סימפטומים) - אם יש לך, יעשה בדיקה גופנית ויזמין בדיקות לפי הצורך.  המעקב נחוץ כדי לגלות האם יש תופעות לוואי כתוצאה מטיפולים מסוימים,  האם הסרטן חזר או התפשט, האם התפתח סרטן חדש. זה הזמן לשאול את חברי הצוות הרפואי כל שאלה שמטרידה אותך ולדון בחששות שיש לך.


למרבית הטיפולים במחלת הסרטן יש תופעות לוואי. אחדות מהן יימשכו שבועות עד חודשים אחדים, אחרות עלולות להישאר לתמיד. אל תהססי לשאול את הצוות הרפואי המטפל בך לגבי התסמינים או תופעות הלוואי מהם את סובלת, כדי שיוכלו להנחות אותך כיצד להתגבר עליהם.


בתחילה ייקבעו ביקורי מעקב לכל 3 עד 6 חודשים. במשך הזמן יתארכו המרווחים  בין הביקורים, ובתום חמש שנים, אם לא תהיה עדות למחלה, ייקבעו ביקורים אחת לשנה. את הביקורים אצל הכירורג שניתח אותך, כדאי לקבוע במרווח שבין הביקורים אצל האונקולוג ולא בסמוך.


אם את מטופלת בטמוקסיפן, עלייך לעשות בדיקה גניקולוגית תקופתית. הקפידי להודיע לרופא שלך על כל מקרה של דימום לא רגיל מהנרתיק, מפני שהתרופה עלולה לגרום לעיבוי רירית הרחם וכתופעה משנית עלולה להגביר את הסיכון לסרטן רירית הרחם. אם את מטופלת במעכב ארומטאז, יתכן שהרופא יבקש בדיקת צפיפות העצם, ו / או שומנים בדם.
במידה ורופא המשפחה מחליט להוסיף תרופות כלשהן למחלות אחרות שאינן סרטן- יידעי את הצוות המטפל בך על מנת שיוודאו שאין הפרעה בפעילות הבין תרופתית.


אם יש חשד כלשהו שהסרטן חזר, הרופא יבקש לעשות בדיקות נוספות. אם הסרטן אכן חזר, סוג הטיפול יהיה תלוי במיקום הגידול, הביולוגיה של הגידול  ובטיפולים שקיבלת בעבר. יתכן שהטיפול יכלול ניתוח, הקרנות, טיפול הורמונאלי  ו/או כימותרפיה.


משקל

שמירת משקל מתאים הוא אחד הדברים  היותר חשובים שעל חולת סרטן השד לעשות.
מחקרים אחדים הראו שאישה במשקל עודף שחלתה בסרטן השד, תימצא בסיכון לפתח סרטן חוזר, בעיקר אם מדובר בקולטונים חיובים להורמונים . המחקרים הראו גם שנשים שעלו בצורה חדה במשקל אחרי המחלה תושפענה באופן דומה.
במידה ואת מתקשה לאזן את משקל גופך אנו ממליצים על פנייה לייעוץ תזונתי.


 
דיאטה ותזונה

שמירה על תזונה נכונה קשה לעיתים לכל אדם, אך היא קשה עוד יותר בזמן ואחרי טיפול במחלת הסרטן. אם את בעיצומו של הטיפול ומתקשה לאכול, תוכלי למצוא מידע שיעזור לך באתר מרכז מידע, בפרק תזונה.


אחד הדברים הטובים ביותר שאת יכולה לעשות בתום הטיפול הוא להיכנס להרגלי אכילה בריאים. תופתעי לגלות כמה יתרונות ארוכי טווח נובעים משינויים די פשוטים, כגון גיוון התפריט במאכלים בריאים. נסי לאכול 5 או יותר סוגי ירקות ופירות מדי יום. בחרי בדגנים מלאים, לחם מקמח מלא במקום קמח לבן נסי למעט באכילת בשר שמן ואוכל מעובד כמו נקניקים למיניהם. אם את שותה משקאות חריפים, הגבילי את הכמות לכוסית או שתיים לכל היותר ליום. הקפידי לעשות פעילות גופנית באופן סדיר. הצירוף של דיאטה טובה ופעילות גופנית סדירה  יעזרו לך לשמור על אנרגיות ומשקל בריא.


ניתן לקבל יעוץ במסגרת  היחידה לתזונה ודיאטה.


מנוחה ותשישות

תשישות היא תסמין נפוץ מאוד בקרב מטופלים במחלת הסרטן. אין מדובר בעייפות רגילה, כי אם באפיסת כוחות שאינה חולפת לאחר מנוחה. אצל חלק מהמטופלים/לות   תימשך התשישות זמן רב אחרי הטיפול, והם עלולים להתייאש מן הניסיון לעשות פעילות גופנית. חשוב לציין שמחקרים הראו שפעילות גופנית היא הגורם העיקרי בהפחתת תשישות.


פעילות גופנית

מחקרים עדכניים  גילו שבקרב נשים שהחלימו מסרטן השד ועושות פעילות גופנית, אחוזי התמותה וחזרת הסרטן קטנים מאלה של נשים שאינן פעילות.


כל תכנית פעילות גופנית שתבחרי תתאים למצב האישי שלך. לפני שתתחילי דברי עם חברי הצוות הרפואי שלך, כדי שיוכלו להביע דעתם לגבי תכנית האימונים שלך. אחר כך מצאי שותף או שותפה לפעילות הגופנית, כדי שלא תרגישי לבד.


פעילות גופנית יכולה לשפר את בריאותך הגופנית והנפשית.

היא יכולה לשפר  את הכושר הקרדיו-וסקולרי שלך (לב-ריאה ומחזור הדם).
- מחזקת את שרירי הגוף.
- מפחיתה תשישות.
- מפחיתה חרדות ותחושת דיכאון
- תגרום לך להרגיש שמחה יותר.
- עוזרת  לך להרגיש טוב יותר עם עצמך.


לטווח ארוך, ידוע לנו שאימון גופני משחק תפקיד במניעת סוגים מסוימים של סרטן. במאמץ למנוע סרטן השד, האגודה האמריקאית לסרטן ממליצה לנשים לעסוק בפעילות גופנית מתונה עד מאומצת למשך 45 עד 60 דקות ביום , לפחות 5 פעמים בשבוע. פעילות מתונה היא פעילות שדורשת מאמץ ברמה של הליכה זריזה, ואילו פעילות מאומצת דורשת הפעלת קבוצת שרירים גדולה יותר, גורמת להזעה, ומעלה את קצב הלב והנשימה.


מיניות ואל- ווסת (מוקדמת)

כתוצאה מטיפולים כימותרפיים או טיפולים הורמונליים עשוי מחזור הווסת להיפסק, הפסקת הווסת יכולה להיות זמנית או קבועה והיא תלויה בגיל וברמות הורמונים בגוף.


הפסקות  הווסת עלולה לגרום לתופעות של גיל המעבר כגון: גלי חום, הפרעות שינה, יובש נרתיקי וכאבים בזמן קיום יחסי מין.מה ניתן לעשות?


לחלק מתופעות אלה ניתן לתת מענה , ולכן במידה והנך חווה קשיים בזמן הטיפולים או אחריהם יידעי את הצוות המטפל בך, והוא ינסה לסייע בעזרת תרופות או ייעוץ של רפואה משלימה, מחקרים מצאו שדיקור סיני יעיל בהפחתת תסמינים של גיל המעבר.


ניתן לקבל ייעוץ ביחידה לרפואה משלימה  במרכז דוידוף.


במקרה של קושי בקיום יחסי מין, מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים לגבי השימוש במשחות ללא הורמונים, או במשחות עם ריכוז נמוך של הורמונים.

 

בטווח הרחוק, עולה הסיכון לירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) ותופעות קרדיו-וסקולריות  (לב וכלי דם)
כדי לשמור על מאסת העצם (מניעת אוסטאופורוזיס) , וכדי להגן מפני תופעות של פגיעה במערכת הלב וכלי הדם, חשוב לאמץ אורח חיים הכולל: התעמלות, הליכה, תזונה עשירה בסידן ומניעה של השמנת יתר. מי שמעשנת  מומלץ שתפסיק. כיום קיימות מספר תרופות היעילות נגד אוסטאופורוזיס.

 

יש מקום לבצע בדיקה לצפיפות העצם, ובמידת הצורך לשקול טיפול תרופתי מתאים. יש מקום לבצע הערכת סיכון למחלת לב, ולטפל במידת הצורך במקרה של רמות שומנים גבוהות או גורמי סיכון אחרים. במקרים אלה יש להיוועץ ברופא.


נושא המיניות מדאיג נשים רבות שחלו בסרטן השד. מלבד דימוי הגוף, חלק מהטיפולים כגון כימותרפיה/ הורמונליים עלולים לגרום לירידה ברמת ההורמונים אצל האישה, וכתוצאה מכך להפחית את החשק המיני או התגובה המינית. נשים רבות חוששות שמא הטיפולים הכימיים או קרינתיים , או  ניתוחים,  עשויים לפגוע בהנאה המינית.


גם בן הזוג של האישה עלול להיות במצוקה מרגע אבחון המחלה. בני זוג לעיתים קרובות יהיו טרודים בשאלה כיצד יביעו את אהבתם פיזית ורגשית לאחר הטיפול, ובעיקר לאחר ניתוח.


ניתן להעזר בשירות לעבודה סוציאלית במרכז דוידוף על מנת להחזיר את השמחה והחשק. 


הטיפול בסרטן השד עלול להשפיע על תחושת ההנאה ממגע בשד. בשד משוחזר תאבד במידה רבה תחושת ההנאה ממגע בפטמה, מאחר והפטמה המשוחזרת אינה רגישה כמו פטמה טבעית. גם עור השד עצמו יהיה פחות רגיש, אולם חלק מתחושת ההנאה יחזור עם הזמן. זה השלב שבו כדאי לזכור שהשד הוא רק חלק מהשלם והשלם לא נכרת.


יש נשים שנהנות ממגע בסביבת האזור המנותח, אחרות יסלדו ממגע באזור, ואף יימנעו ממגע בשד הנותר. נשים אחדות יסבלו מכאב כרוני בשדיהן לאחר כריתה שד מלאה. ניתן לתמוך באזורים אלה על ידי הנחת כריות והימנעות מתנוחות שיכבידו על החזה או הזרועות בזמן קיום יחסי מין.


ניתוח שד או הקרנות לשד לא ישפיעו על ההנאה הפיזית של האישה ממגע מיני, וגם לא ישפיעו על יכולתה להגיע לאורגזמה.
אנא זכרי שכל אישה מגיבה אחרת. רגשותייך אינם נכונים או לא נכונים, הם פשוט רגשותייך שלך.ממחקרים חדשים עולה, כי מרבית הנשים עם סרטן שד בשלב מוקדם הסתגלו יפה למצבן תוך שנה. הן מדווחות על איכות חיים טובה באותה מידה כמו נשים שלא לקו מעולם בסרטן השד.


הריון אחרי סרטן השד

בעבר רופאים רבים יעצו לנשים שהתגברו על מחלת הסרטן, שלא להיכנס להריון לתקופה של שנתיים לפחות אחרי הטיפול. המחקרים המעטים שנעשו מגלים כי הריון אינו מעלה את הסיכון לחזרת סרטן השד אחרי טיפול מוצלח. אם את שוקלת הריון, התייעצי תחילה עם הרופא שלך. התייעצות עם הרופא תעזור לך לעשות סדר בבעיות הסבוכות הכרוכות באימהות ובהחלמה מסרטן השד.


דימוי הגוף

בחירתה של אישה בטיפול מסוים מושפעת מגילה, הדימוי העצמי שלה ושל גופה, מתקוותיה ומחששותיה. למשל יש נשים שהעדיפו ניתוח לשימור השד עם הקרנות על פני כריתת שד, מטעמים של דימוי הגוף. לעומת זאת יש נשים שבחרו בניתוח לכריתת שד מבלי להתחשב בהשפעתו על דימוי גופן, מפני שהשפעת ההקרנות מדאיגה אותן יותר ממראה השד אחרי הכריתה.


חולות סרטן רבות ימצאו עצמן מתמודדות לאחר הטיפולים עם העובדה שהטיפול שינה את מראה גופן.
תהליך קבלת השינויים שחלו בגוף הוא חלק מתהליך ההחלמה מחוויות הטיפול, ניתן להעזר בחברים וביועצים מקצועיים על מנת להתמודד עם הקושי.
 

ניתן למצוא מידע על קבוצות תמיכה לחולי סרטן ובני משפחותיהם דרך האגודה למלחמה בסרטן בפרק קבוצות ומרכזי תמיכה.


 

השיער – חלק מהטיפולים ההורמונליים עשויים לגרום לדלדול שיער, דלדול השיער קשור לטיפולים ולא מדובר בנשירה מוחלטת.
לקבלת ייעוץ ועזרה ניתן להעזר במכון התספורת המצוי במרכז דוידוף.


לרשות החולים  במרכז דוידוף , ישנו  מרכז לטיפול ויופי - המספרה  המופעל על ידי מתנדבים — ספר וקוסמטיקאית - מספר ימים בשבוע.  


על תותבים (פרוטזות)  וחזיות

נשים שעברו כריתת שד לעיתים יעדיפו תותב על פני שחזור שד. הכירורג שניתח אותך יאמר לך מתי את מוכנה להתאמת תותב. ישנם תותבים שונים במחירים שונים. הקדישי זמן להשוואה בין התותבים כדי לבחור בזו המתאימה והמחמיאה לך ביותר. לקבלת מידע בנושא ניתן לפנות למתאמת בריאות השד במרפאת השד.


פרידה אוחיון , מתאמת שד בצוות יחידת השד במרכז דוידוף,  

 03-9376418

למידע נוסף על תותבים וחזיות, לחץ כאן.


החזייה הנכונה לך עשויה להיות דווקא החזייה שתמיד לבשת. לעתים קרובות ניתן להתאים אותה לתותב. בדקי עם חברת הביטוח הרפואי שלך אם הביטוח מכסה הוצאה כזו, ואיך להגיש תביעה לתשלום.
על מנת לקבל השתתפות ברכישת תותב או חזייה ניתן לבקש מהרופא/ או אחות המרפאה מכתב לקופה או לחברת הביטוח.


לימפאדמה (Lymphedema)

פרק זה מיועד לנשים שעברו ניתוח להוצאת בלוטות בית השחי.


נשים שעברו הוצאת בלוטות זקיף בלבד, הסיכוי שיתפתח לימפדמה קטן יותר .


לימפאדמה (בצקת לימפתית) מתבטאת בהתנפחות הזרוע כתוצאה מהצטברות נוזלים. היא עלולה להופיע בכל זמן לאחר הטיפול , לאחר ניתוח , מיד עם תום הטיפול, או חודשים ואף שנים מאוחר יותר. אין דרך לדעת מי תפתח לימפאדמה ומי לא.


בטיפול נכון ניתן להפחית סיכוי להופעת  הלימפאדמה, לרסן אותה ולשמור אותה תחת פיקוח. פציעה או זיהום בזרוע בצד המנותח, עלולים לגרום להופעת הלימפאדמה או להחמירה. ידעי את הרופא שלך בדבר כל נפיחות, תחושת לחץ או פציעה ביד או בזרוע בצד המנותח. ישנן דרכים לסייע במניעת התופעה. למשל הימנעות מלקיחת דם לבדיקה, או בדיקת לחץ דם בזרוע בצד המנותח או המטופל בהקרנות. כיום עם התפתחות הניתוחים משמרי שד ובדיקת בלוטת הזקיף, שכיחות התופעה יורדת.

 

למידע נוסף בחוברת של האגודה למלחמה בסרטן, לחץ כאן.


המפגש עם רופא חדש

במועד כלשהו  אחרי האבחנה והטיפול במחלת סרטן השד, את עשויה למצוא את עצמך מול רופא חדש. חשוב מאוד לתת לרופא החדש את הפרטים המדויקים של האבחון והטיפולים שעברת.


דאגי שיימצאו בידך המסמכים הבאים, שמרי עותקים לעצמך ודאגי שהמידע יהיה זמין בכל עת.


- העתק של הדו"ח הפתולוגי מכל ביופסיה או ניתוח.
- אם עברת ניתוח - העתק של דו"ח הניתוח.
- אם היית מאושפזת - העתק של מכתב השחרור שכל רופא רושם עם שחרורו של החולה מאשפוז.
- אם עברת טיפול בהקרנות – סיכום הסוג והמינון של ההקרנות , וכן התאריכים והמקומות שבהם נעשו הטיפולים.
- אם עברת טיפול מערכתי (טיפול הורמונאלי, כימותרפיה או טיפול ממוקד) רשימת התרופות, מינון התרופות, תאריכי הטיפולים.
- תשובות עדכניות של בדיקות מעבדה והדמיה.
- מכתב הפניה מרופא ראשוני.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים, מדי יום א' בין השעות 12:00-14:00, החל מ- 15.5.2022.

הכנס השנתי של עמותת אמ"ן

הכנס השנתי של עמותת אמ"ן יתקיים ביום שישי, ה- 17.6.22, בין השעות 0900-1400 במכון וייצמן ברחובות.

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי - מחזור מאי: 22.5.22 - 27.5.22

חליל האור - וובינר

כנסים בזום (וובינר) של "חליל האור" בנושא מחלות המטואונקולוגיות.

מדברים עם מומחים על סרטן השד - פודקאסט

בפודקאסט "מדברים סרטן" של האגודה למלחמה בסרטן תמצאו מענה לשאלות רבות על סרטן בכל הנוגע למניעה, אבחון, טיפול ושיקום.

הקלטות מיום עיון אונליין - סרטן המעי הגס

ניתן להאזין להקלטות מיום העיון של האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן המעי הגס, שהתקיים במרס 2021.

הקלטות מכנס לכלל החולים ההמטואונקולוגים 2021

הקלטות מכנס שהתקיים ב21.1.2021 מטעם המכון ההמטולוגי בבית החולים בילינסון בשיתוף עם עמותת חלי"ל האור

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מה בין העליה המצטברת במשקל הגוף לאורך החיים ובין הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום?

כתבה מ-e-med.

עלייה עודפת במשקל הגוף מלווה בעליה בסיכון לסרטן מעי גס ורקטום בהיקף גדול יותר מכפי שעלה ממחקרים קודמים אשר לא לקחו בחשבון את החשיפה המצטברת לאורך החיים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

לא היה שום רמז למשהו חשוד...

כתבה מ-ynet.

שלוש נשים שנאלצו להתמודד עם סרטן במהלך ההריון.

לראשונה: אושרה תרופה לחולות סרטן השד בשלב מוקדם עם BRCA

כתבה מ-ynet.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את התרופה אולפאריב (לינפרזה) לאחר שהוכחה הפחתה דרמטית של 42% בסיכון לחזרת המחלה ובשליש מהסיכון למות ממנה.

עדויות חדשות תומכות בתועלת הקלינית של טיפול אחזקה ב-Olaparib בנשים עם הישנות סרטן שחלות

כתבה מ-e-med.

במאמר שפורסם בכתב העת Gynecologic Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בנשים עם הישנות סרטן שחלות רגיש לפלטינום, ללא מוטציות תורשתיות ב- BRCA1/BRCA2, יש תועלת לטיפול אחזקה ב- Olaparib (לינפרזה), ללא סוגיות חדשות הנוגעות לבטיחות הטיפול.


סל התרופות 2022

כתבה מ-ynet.

בסל התרופות 2022: עוד תרופות לסרטן. כ-45% מהתרופות שאושרו השנה מיועדות לחולי סרטן.


הטיפול שהעלים את הסרטן: "מחולה אונקולוגית עם גידול מסוכן, יצאתי בריאה"

כתבה מ-ynet.

פוריה הרגישה שהאוכל נתקע, לא יורד לקיבה שלה. בדיקות העלו שהיא סובלת מסרטן וושט ללא גרורות. במקום ניתוח כריתה היא עברה באיכילוב ניתוח אנדוסקופי.

שוברים את קשר השתיקה: הצעירים שאובחנו עם סרטן האשכים

כתבה מ-ynet.

ארבעה צעירים שחלו בסרטן האשכים שוברים את קשר השתיקה ומדברים על ההתמודדות עם הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים ישראלים צעירים, שרושם עלייה מטרידה של חמישה אחוזים בשנה.

הרפואה המשלימה איננה 'אלטרנטיבה' לטיפול בסרטן, אלא כלי נוסף בטיפול הכוללני במחלה

כתבה ממוסף "הארץ" המוקדש לסרטן.

כיצד יכולה הרפואה המשלימה המשולבת לתמוך בחולי סרטן בשלבים השונים של האבחון, הטיפול וההחלמה? מה חשוב לחולים ולבני משפחותיהם לדעת וממה חשוב להם להיזהר? שיחה עם ד"ר כספי, מנהל הרפואה האינטגרטיבית ומרפאת מחלימים במרכז דוידוף בבילינסון.


התזונה שהוכחה מחקרית כמפחיתת סיכויים לחלות בסרטן

כתבה מ-ynet.

כמה שינויים קטנים בסגנון החיים יכולים לעשות הבדל גדול בסיכון של כל אחד מאיתנו לחלות בסרטן. מה כדאי להוסיף לתפריט ומה להשאיר מחוץ לצלחת?

תרגילים ביתיים לאימון גופני עשויים להקל על עייפות בחולי סרטן

כתבה מ-e-med.

פעילות גופנית בעצימות נמוכה עד בינונית המבוצעת בבית עשויה להקל על עייפות במטופלים ששרדו מחלות ממאירות והשלימו את הטיפול האונקולוגי, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמה בכתב העת Medicine & Science in Sports & Exercise.

בן 107 עבר בהצלחה ניתוח להסרת גידול

כתבה מ-ynet.

במחלקה כירורגית א' של בי"ח כרמל בחיפה חששו בתחילה לנתח את עזיז לוי, אבל לאחר התייעצות החליטו להכניס אותו לחדר ניתוח והסירו גידול סרטני מהמעי הגס שלו.

האם טיפול פרוביוטי עשוי למנוע פגיעה קוגניטיבית על רקע טיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד?

כתבה מ- E-med.

בנשים עם סרטן שד שטופלו בכימותרפיה ונטלו גם תוספי פרוביוטיקה תועדו הרבה פחות תסמינים של ליקוי קוגניטיבי על רקע כימותרפיה (Chemo Brain ), בהשוואה לנשים שנטלו קפסולות פלסבו, כך עולה מתוצאות המחקר הראשון מסוגו בנושא, אשר פורסם בכתב העת European Journal of Cancer

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

האם ניתן לוותר על טיפול כימותרפי בנשים מבוגרות עם סרטן בשלב מוקדם?

כתבה מ-e-med. 

מתוצאות מחקר RxPONDER שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולות עדויות נוספות לפיהן במרבית הנשים לאחר מנופאוזה עם סרטן בשלב מוקדם אין ערך מוסף למתן טיפול כימותרפי וניתן לטפל בהן ביעילות בטיפול הורמונאלי בלבד.

בסרטן השד תמיד מרגישים גוש? 10 מיתוסים

 כתבה מ-ynet. 

ממוגרפיה עלולה לגרום לסרטן? רוב החולות מתגלות בשלב מוקדם? תוחלת החיים של חולות עם סרטן גרורתי השתפרה? לרגל חודש המודעות לסרטן השד, פרופ' רינת ירושלמי עושה סדר.

שינויים בהרגלי החיים: הקשר בין תזונה לסרטן השד

כתבה מ-ynet.  

איזה תזונה יכולה למנוע את סרטן השד והאם היא יכולה לנצח את הגנטיקה, ואילו שינויים באורח החיים עלינו לעשות כדי לשמור על הבריאות שלנו?

את לא לבד: איך מתמודדים עם היום שאחרי ההחלמה מסרטן שד

כתבה מ-ynet. 

פעמים רבות לצד ההקלה שנלווית עם ההחלמה מסרטן השד, לנשים שהחלימו מהמחלה צפויים אתגרים רבים. הפתרונות לכך רבים וחשוב לזכור שאת לא לבד: מליווי כולל למחלימות, ייעוץ וטיפול נפשי, ריפוי באמנות ואפילו מיינדפולנס.

האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור חולי הסרטן להתחסן נגד שפעת

לקראת החורף האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור חולי הסרטן ובני משפחותיהם להתחסן נגד שפעת.

מכשיר חדשני לטיפול חשמלי בסרטן

כתבה שהתפרסמה באתר N12 ב 20.9.21:
"מהמרתף בישראל - למהפכה רפואית עולמית: הטיפול החדשני בסרטן שמאריך חיים", פרופ' יורם פלטי מחברת נובוקיור פיתח מערכת CT המשתמשת באולטרה סאונד במקום קרינה מייננת לטיפול בגידול סרטני אלים בראש.

יתרונות טיפול קרינתי אדג'וונטי בנשים עם DCIS נותרים לאורך שנים

כתבה מ-e-med  בנושא מאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול קרינתי אדג'וונטי כנגדיDCISי(Ductal Carcinoma in Situ) הפחית את הסיכון להישנות הממאירות באותו שד בלמעלה מ-50%, בהשוואה למעקב בלבד.

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות

כתבה מ-ynet:

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות: אני לא חולה, אני מתמודדת.

עדי, הדר ושרון אובחנו עם סרטן שד גרורתי ולמרות הבשורה הקשה הן החליטו להתגבר על הקושי ולהילחם על החיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר מתן קיטרודה לטיפול בקרצינומה של תאי קשקש של העור

כתבה מ-e-med.

ה-FDA  אישר את מתן Pembrolizumab (קיטרודה) לטיפול בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש של העור בשלב מתקדם-מקומית, אשר אינה ברת-ריפוי עם טיפול ניתוחי או קרינתי.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

לראשונה בישראל: ניתוח ייחודי להצלת פוריות בצעירה חולת סרטן

כתבה מישראל היום.

בית החולים בילינסון ביצע ניתוח הסטת רחם ושחלות בבת 25 המטופלת בכימותרפיה.

התועלת של טיפול אימונותרפי אדג'וונטי בחולים לאחר כריתת סרטן כליה (ASCO)

כתבה מ-e-med.  בחולים עם סרטן כליה מסוג Clear-Cell renal Cell Cancer בסיכון גבוה אשר עברו ניתוח, משך ההישרדות ללא מחלה היה ארוך יותר משמעותית עם טיפול אדג'וונטי בקיטרודה בהשוואה לפלסבו, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס ASCO 2021

מחקר: הוספת אולפריב לטיפול האדג'וונטי מפחיתה את הסיכון לחזרת המחלה בחולות סרטן שד נשאיות BRCA שהגידול שלהן שלילי ל-HER2 והן בסיכון גבוה

מאתר "אחת מתשע": מחקר OlympiA , שתוצאות הביניים שלו התפרסמו בכנס ASCO 2021 בדק האם הוספה של התרופה אולפריב למשך שנה לטיפול שניתן לאחר הניתוח משפרת את משך זמן ההישרדות ללא מחלה בנשים החולות בסרטן שד מוקדם המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה, שהן נשאיות של BRCA והגידולים שלהן שליליים ל-HER2, כלומר שהגידולים שלהן הם טריפל נגטיב או גידולים הורמונליים.

 

מחקר ישראלי: החיסון נגד קורונה מגן גם על חולי סרטן במהלך הטיפולים

כתבה שפורסמה ב - "ynet",

חוקרי בית החולים בילינסון מצאו כי החיסון לקורונה מספק הגנה מלאה ל-90% מהחולים האונקולוגיים תוך כדי טיפולים - עם רמה גבוהה של נוגדנים בקרב החולים המחוסנים.

השוואת משלב Nivolumab עם Cabozantinib לעומת Sunitinib בטיפול בסרטן כליה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Cabozantinib (קבומטיקס) הדגים עדיפות משמעותית על פני Sunitinib (סוטנט) בתוצאות הישרדות ללא-התקדמות, הישרדות כוללת וסיכויי תגובה לטיפול בחולים עם Renal Cell Carcinoma שלא קיבלו טיפול קודם.

השוואת תוצאות משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus כנגד סרטן כליות מתקדם

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה:

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט), בחולים עם סרטן כליות מתקדם.


תינוקות הכימו: הנשים שילדו עם סרטן

כתבה שפורסמה ב'ישראל היום' - "את חולה בסרטן שד": האם להמשיך את ההיריון במקביל לטיפולים הכימותרפיים?

אני והתא נשנה את העולם

מאמר שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" מאת פרופ' גל מרקל, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין ומנהל מרכז דוידוף.

 

 

מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות

כתבה ב-the marker: שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד.

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כתבה מאת: לילך יוסף וד"ר אלונה זר,  על מחקר שהוצג בכנס ASCO (2020).

 

תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

תוצאות מבטיחות לטיפול CAR-T Cell כנגד מיאלומה נפוצה (מתוך כנס ASH)

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: בחולים עם מיאלומה נפוצה לאחר מספר קווי טיפול קודמים, התגובה המוקדמת והעמוקה בעקבות טיפול CAR-T cell נותרה גם לאורך זמן, כך עולה מנתוני מחקר Caritude-1.

 


התועלת של תוספת קיטרודה לטיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת קיטרודה (pembrolizumab) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בהישרדות ללא התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בנשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי לקולטנים להורמונים.

 


מחקר ב"שיבא": השתלת חיידקי מעי הובילה לנסיגה של מלנומה גרורתית

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמצא כי השתלת חיידקי מעי בחולי מלנומה גרורתית, בשילוב עם אימונותרפיה הממריצה את מערכת החיסון, יכולה להוביל לנסיגת המחלה.

מחקר בהובלה משותפת של פרופ' גל מרקל ודר בן בורסי.

לכתבה נוספת מ"ישראל היום"

אמצעים לשימור פוריות משפרים שיעור לידות בנשים לאחר סרטן שד

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מנתונים חדשים משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי טיפולים לשימור פוריות מלווים בשיעורים גבוהים יותר משמעותית של לידות חי וטיפולי פוריות בקרב נשים ששרדו סרטן שד.

 


כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.


תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.


משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.


תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

 


הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

כתבה שפורסמה ב ynet -

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.