לוגו משולב
התמודדות עם תופעות לוואי

שלשולים

ד"ר צאלה כהן, רופאה במערך לטיפול תומך במרכז דוידוף, בי"ח בילינסון

שנת 2023

 

 

הגדרה של שלשול: פעולת מעיים שהיא רכה מהרגיל או אפילו מיימית, בתכיפות גבוהה מהרגיל (מעל 3 פעמים ביום). לרוב מדובר בתופעה קצרת מועד אשר אינה מצריכה התערבות מעבר להגברת שתיה. אולם קיימים מצבים רפואיים, ובעיקר כאלו הקשורים בטיפולים האונקולוגיים,שדורשים התייחסות מיוחדת.

 

כאשר הרופא/ה המטפל/ת מחליטים לתת טיפול שעלול לגרום לשלשול אצל חלק מהמטופלים (כגון: כימותרפיה) הם ידריכו מראש למה לצפות וכיצד לנהוג במידה ומופיע שלשול. החלטות רפואיות חשובות כגון המשך טיפול/מינון תרופה/צורת המתן/זמן בין טיפול לטיפול וכן מתן טיפולים נוספים בבית או באשפוז יושפעו ממצבך. מסיבה זו חשוב מאד לדווח לצוות במידה ואת/ה חווים שלשול משמעותי.

 

חומרת השלשול מוגדרת לפי ארבע דרגות ובהתאם לדיווח של המטופל ומצבו:

 

דרגה 1: לא יותר מ-4 פעולות מעי מעבר לבסיס הרגיל לפני התחלת הטיפול

 

דרגה 2: 4-6 פעולות מעי ליום, מעבר לבסיס

 

דרגה 3: 7 או יותר פעולות מעי מעל לבסיס - במצב זה מטופלים מתקשים לשלוט בפעולת המעי ולהשלים חסרים בנוזלים ומלחים ולכן לרוב נזקקים לעזרה רפואית ואף אשפוז

 

דרגה 4: מצב מסכן חיים, שלשולים מרובים מלווים בהתייבשות קשה או סימני זיהום, מחייב טיפול רפואי דחוף

 

אם את/ה סובל משלשולים במהלך הטיפולים חשוב מאד ליידע את הצוות המטפל, לתת את מירב המידע בכדי שיוכלו להעריך ולטפל, גם בכדי להקל על התסמינים וגם בכדי למנוע נזק בריאותי משני להתייבשות, שיבושים ברמות מלחים בדם וסיבוכים זיהומיים.

 

 

סיבות לשלשול במטופלים אונקולוגים

 

 

תופעות לוואי של הטיפול האונקולוגי


חלק מהתרופות היעילות ביותר הנמצאות בשימוש כנגד מחלת הסרטן עלולות לגרום לשלשול חמור. במידה וקיימת שכיחות משמעותית לתופעה זו יקבל המטופל הסבר מראש לגבי הסיכון לשלשול ואף תרופות והמלצות כיצד לנהוג במידה ויתפתח.


 • שלשול עקב תרופות כימותרפיות, כגון: 5-FU (פלואורואורציל)CPT11 (אירינוטקאן) - תרופות הנמצאות בשימוש שכיח לטיפול בגידולי מערכת העיכול (מעי גס, קיבה, לבלב ועוד), אך גם גידולים אחרים, גורמות לשלשול באחוז לא מבוטל של מטופלים. הטיפול העיקרי מתבסס על שתיה והחזר נוזלים ומלחים ונטילת STOPIT (אימודיום) לשם הפחתת השלשול. לגבי נטילת ומינון תרופה זו יש לקבל הוראות מהצוות המטפל.

 • שלשול עקב טיפול באימונותרפיה: תרופות אימונותרפיות כגון קיטרודה (פמברוליזומאב), אופדיבו (ניבולומאב) שמעודדות פעילות של מערכת החיסון כנגד הגידול עלולות לגרום ל"תקיפה" של המעי והתהוות דלקת המלווה בשלשולים ממושכים. הטיפול במצבים אלו מתבסס על מתן סטרואידים (כגון פרדניזון) ש"מרגיעים" את התגובה הדלקתית.

 • שלשול עקב טיפולים "ביולוגיים" (Targeted Therapy) - קבוצה זו של תרופות מכילה תכשירים רבים (חלקם נלקחים דרך הפה) המשבשים תהליכים שונים בתאי הסרטן אך גם בתאים אחרים. חלקן עלולות לגרום לשלשול. הטיפול העיקרי מתבסס על שתייה והחזר נוזלים ומלחים ונטילת STOPIT לשם הפחתת השלשול. לעיתים יש צורך בשינוי/התאמת מינוני התרופה.

 • מחלת השתל כנגד המארח - GVHD - במושתלי מוח עצם - כאשר תאי השתל פוגעים במערכת העיכול. הטיפול מתבסס על תרופות שמטרתן לאזן בין קליטה מוצלחת של השתל ושמירה על תקינות המעי.

 • שלשול משני לטיפול קרינתי - טיפול קרינתי למערכת העיכול עלול לגרום לשלשולים חריפים, בסמוך לזמן הקרינה, או שלשולים מאוחרים בשל פגיעה במעי. הטיפול בשלשול חריף מתבסס על תרופות כגון STOPIT (אימודיום) ושינויים תזונתיים. שלשול ממושך דורש בירור מקיף יותר וטיפול בהתאם לממצאים.

 • שלשול משני לניתוחים אונקולוגיים - ניתוחים במערכת העיכול עלולים לשנות את זמן המעבר של מזון במעי ולהפחית את הספיגה של הנוזלים מהצואה. התוצאה היא יציאות מרובות ומיימיות. במטופלים עם סטומה של מעי דק (אילאוסטומה) באופן תמידי ההפרשה תהיה נוזלית ותמשיך לאורך כל היממה. עליה משמעותית בנפח ההפרשה מסמלת שלשול ועלולה להוביל להתייבשות תוך זמן קצר. בדרך כלל תרופות כגון STOPIT (אימודיום) והתאמת תזונה יכולה להפחית את מספר היציאות ודרגת הנוזליות. במצב של התגברות הפרשות באילאוסטומיה כמעט תמיד יהיה צורך בפניה לעזרה רפואית ותמיכת נוזלים.

 • עצירות ש"התחפשה" לשלשול - מטופלים רבים סובלים מעצירות הנגרמת משילוב גורמים כולל צורך בתרופות ממשפחת האופיואידים כגון פרקוסט, תרופות נוגדות בחילה כגון זופראן ואקינזאו, חוסר ניידות מלווים בשתייה ואכילה מועטה. לעיתים נוצרת הצטברות של צואה קשה בחלקים הסופיים של המעי הגס אותה המטופל מתקשה לפנות. במצב זה מתן משלשלים עלול לגרום ליציאת צואה נוזלית מסביב לגוש הצואה העיקרי ומצג שווא של שלשול.

 


 שלשול עלול לנבוע מהמחלה הממאירה עצמה

 

 • גידולים במעי הגורמים חסימה חלקית של חלל המעי כאשר רק צואה נוזלית עוברת סביבו. הטיפול יהיה בדרך כלל כירורגי או משלב אונקולוגי וכירורגי לשם הסרת הגידול והחסימה.
 • גידולים נדירים בריאה ובבטן שמפרישים חומרים שגורמים לשלשול (גידולים נוירואנדוקרינים). הטיפול בשלשול זה עשוי לשלב ניתוחים, תרופות מקובלות כנגד שלשול ותרופות ספציפיות בהתאם לסוג החומרים המופרשים מהגידול.
 • שלשול משני לאי ספיקת לבלב - גידולים של הלבלב עם או בלי ניתוח או קרינה לאתר המחלה עלולים להוביל לשלשול משני ולחסר באנזימים שבאופן טבעי מופרשים מהלבלב ועוזרים בעיכול המזון. במצבים אלו ניתן לתת תוספת של אנזימי לבלב, כגון קראון CREON. חשוב ליטול את התרופה  בזמן ובמינון המתאים. הדיאטנית תוכל להסביר ולוודא שאת/ה נוטלים כראוי את התרופה.

 

סיבות נוספות שאינן ייחודיות למטופלים אונקולוגים

 

 • זיהום עם חיידק קלוסטרידיום דיפיציל (Clostridium difficile) שפוגע באנשים שטופלו באנטיביוטיקה, בעיקר מטופלים ששהו באשפוז.
 • זיהומים ויראליים, חיידקיים וטפילים אחרים.
 • תופעות לוואי של תרופות כגון אנטיביוטיקה, תרופות להפחתת חומצה בקיבה.
 • שינוי תזונה בתגובה למצבים רפואיים, נוסחאות מזון מועשר שאינן נספגות כראוי.
 • שלשול עלול לבטא דימום ממערכת העיכול מגידול או בעיה אחרת. מה שנראה כשלשול שחור הוא למעשה דם מעוכל.

 

 איך לנהוג כאשר סובלים משלשולים?

 

 • במידה והשלשול הוא תופעת לוואי ידועה של טיפול כימותרפי או ביולוגי אותו אתם מקבלים יש לנהוג לפי ההסברים שניתנו ביחס לטיפול בכדורי STOPIT. אם אינכם בטוחים יש מקום לוודא עם הצוות המטפל.
 • במידה והשלשול הופיע תחת טיפול אימונותרפי חשוב ליידע את הצוות המטפל, יתכן ויהיה צורך במתן סטרואידים.
 • אם אתם סובלים משלשול חמור (פעמים רבות ביום, כמות גדולה של שלשול נוזלי) או פחות חמור אבל מתמשך ימים רבים חשוב מאד ליצור קשר עם הצוות המטפל. במצבים אלו יש מקום לשקול ביצוע בדיקת דם, החזרי נוזלים ומלחים, מתן או שינוי טיפול תרופתי למניעה וטיפול בשלשול, שלילת זיהומים ואף שינוי הטיפול האונקולוגי.
 • ללא קשר לחומרת השלשול: בכל מקרה שמלווה בבחילות והקאות, חוסר יכולת לשתות, כאבי בטן קשים, חום עם או בלי צמרמורת, ריר דמי או קרישי דם בצואה, צואה שחורה כמו זפת או חולשה קשה, קדם עילפון או עילפון/נפילה, יש לפנות לבדיקת רופא. לתשומת הלב, שילוב של יציאות מרובות ועליית חום דורש פנייה דחופה לצוות הרפואי.

 

ללא קשר לסיבת השלשול יש מספר דברים שיכולים להקל ולמנוע סיבוכים הקשורים באיבוד נוזלים ומלחים:


 •  להקפיד על שתייה רבה,לפחות 8 כוסות ביום. חשוב לשתות נוזלים צלולים אך לא רק מים. חשוב לגוון עם משקאות אחרים כגון חליטות צמחים, מיץ תפוחים ומרקים (אפשר מרק עוף נמס בכוס) בכדי להשלים את המלחים והמינרלים החסרים.
 • כדאי להימנע משתיה ומזון קרים או חמים מאד (אלו עלולים לגרות את המעי לפעילות יתר).
 • להימנע מקפאין, אלכוהול, מוצרי חלב לא מעובדים, מזונות עם ריבוי שומן ו/או תבלינים, מזונות עתירים בסיבים, מיצים כגון שזיפים או תפוזים.
 • להעדיף ארוחות קטנות, מזון קל לעיכול, מזונות עם שארית נמוכה (דל בסיבים, דל לקטוז, דל שומן ולא מטוגן). מזונות מתאימים: אורז לבן, שיבולת שועל, בננות, תפוחים מקולפים, ירקות מבושלים, גזר, תפוח אדמה ללא קליפה, בייגלה מלוח.
 • לא לשכוח להפסיק טיפול קבוע בתכשירים משלשלים.
 • במידה ויש בחילה עדיף להימנע מפרמין שממריץ את המעי ולהעדיף תרופות אחרות כגון זופראן או סיטרון.

 

 שלשול ואי-נוחות בפי הטבעת

 

שלשולים, בדומה לעצירות, עלולים להוביל לטחורים כואבים, כאבים משניים לסדק בפי הטבעת (קיים או חדש) וגירוי של העור בשל המגע התכוף עם הצואה וכן שימוש רב בנייר טואלט.


 • רצוי לשטוף את פי הטבעת אחרי יציאה ולמרוח משחה כגון פרוקטוגליבנול או פרוקטוזורין לפי הטבעת.
 • אמבטיות ישיבה עם מים פושרים וסבון עדין יפיגו צריבה וכאב טוב יותר מכל תרופה.
 • במידה ומתפתח גירוי של העור סביב פי הטבעת בשל מגע עם צואה נוזלית ניתן למרוח דזיטין Desitin או פסטה בייבי.
 • במידה ומתפתח כאב מתמיד באזור פי הטבעת מלווה בנפיחות או חום, יש להיבדק על ידי רופא.


למאמר בנושא המלצות תזונתיות לזמן שלשולים, לחץ כאן.

 


 


Lancet Oncology: טיפול כחול-לבן מפחית כאבים בחולי סרטן הלבלב

חוקרים מ"שיבא" פיתחו טיפול קרינתי לעצב הצליאק פלקסוס, המשפר משמעותית את איכות חייהם של חולי סרטן לבלב ומפחית מאד את רמת הכאב שלהם.

ASCO: ניתן למנוע כמעט ממחצית מקרי המוות

האגודה האמריקאית לסרטן: 40% ממקרי הסרטן החדשים וכמחצית ממקרי המוות מסרטן מעל גיל 30 בארה"ב מיוחסים לגורמי סיכון ניתנים למניעה. עישון בראש רשימת הגורמים.

שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים

התפרסם באתר העמותה הישראלית לסרטן העור.

חוקרים בטכניון מציגים שיפור משמעותי בניבוי הצלחתם של טיפולים אימונותרפיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן קיטרודה לטיפול בסרטן רירית הרחם

התפרסם ב - e-med.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את מתן pembrolizumab (קיטרודה) בשילוב עם כימותרפיה לטיפול במבוגרים עם קרצינומה ראשונית מתקדמת או חוזרת של רירית הרחם.

מרבית הנשים הצעירות יכולות להרות וללדת לאחר טיפול כנגד סרטן שד (ASCO)

התפרסם ב-e-med.

מרבית הנשים הצעירות ששרדו ממאירות שד וניסו להרות הצליחו להרות ולהביא ילדים לעולם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה - American Society of Clinical Oncology.

בדרך לאישור ה-FDA: בדיקת הדם שתגלה את סרטן המעי הגס

התפרסם ב - ynet.

פיתוח חדש של חברה אמריקאית יאפשר אבחון של סרטן המעי הגס והחלחולת באמצעות בדיקת דם פשוטה, בניגוד למצב כיום שבו נדרש לבצע קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. לשימוש בקרב אנשים שעומדים בקריטריונים. 

האם CAR-T ישנה את כללי המשחק עבור B-ALL בקרב צעירים? (ASCO)

התפרסם ב - emed.

בארבע השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בפרופיל מטופלים צעירים (עד 25) אשר קיבלו את הטיפול האימונותרפי בתאי CAR-T עבור לוקמיה  לימפובלסטית חריפה של תאי B חוזרת או עמידה, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה (ASCO).

האם סרטן ריאות יהפוך למחלה כרונית: "לא הרבה פעמים רואים דבר כזה ברפואה"

פורסם ב-ynet.

מחקרים חדשים שהוצגו בארה"ב מצאו כי תרופות חדשות מפחיתות עד 84% את הסיכוי להתקדמות המחלה או מוות, ושומרות על יציבותה לחמש שנים.

osimertinib בדרך להיות מאושר ל - NSCLC בכל שלבי הטיפול (ASCO)

פורסם ב-emed. 

יתכן כי בקרוב osimertinib (Tagrisso)  יהיה מאושר לטיפול בכל שלבי NSCLC עם מוטציה בקולטן ל-EGFR, לאחר תוצאות ניסוי שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

תרופה כחול-לבן מבוססת מיקרוביום הראתה תוצאות חיובית בחולי סרטן

התפרסם ב-doctors only.

התרופה, פיתוח של חברת הביוטק הישראלית ביומיקה, גרמה לעצירת גידולים סרטניים בחולי סרטן ריאות NSCLC וחולי סרטן המעי.

חיים ניצלו: מטופלים שביקשו לדחות תורים הועברו לביקור וירטואלי

התפרסם בישראל היום.

בבית החולים בילינסון מספרים כי מטופלים המטו אונקולוגיים רבים ביקשו לדחות את ביקורם בשל המלחמה. המעבר למרחב הוירטואלי אפשר למנוע הידרדרות חמורה במצבם.

קנביס רפואי - התהליך והזכאות לקבלת מרשם ורישיון

ב - 1 באפריל 2024 ייכנסו לתוקף שינויים בתהליך הזכאות להחזקת קנביס רפואי.

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם

אתם לא לבד!

במערך ההמטו-אונקולוגי נפתחה קבוצה להעצמת חוסן לבני משפחה המטפלים ביקיריהם, שתתכנס אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 12:00-13:30, באולם רדבן, קומה 1, מרכז דוידוף.

ללא עלות.

חליל האור - וובינר לחולי לימפומה שאינה הודק'ין

וובינר עם ד"ר נדב שריד, בנושא סיכום החדשות מכנס ההמולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום שלישי, 23.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי MPN

וובינר עם פרופ' מיה קורן מיכוביץ בנושא MPN (MF,PV,ET) - סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום רביעי, 24.7.24 בשעה 17:30.

חליל האור - וובינר לחולי CLL

וובינר עם ד"ר ריבה פיינמן בנושא סיכום החדשות מכנס ההמטולוגים האירופאי EHA. יתקיים ביום חמישי, 15.8.24 בשעה 17:30.

קבוצת תמיכה להבעה רגשית דרך טיפול באומנות - היחידה לרפואה משלימה, מרכז דוידוף

הבעה באמנות היא דרך נעימה וחוויתית לבטא רגשות ותחושות העולות סביב ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 

מפגשים שבועיים. מידע נוסף  בטלפון 03-9377995 (נגה סלע).

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

לאתר שלובות: 

https://shluvot4u.co.il

השחר של מירב - סדנה למחלימים מסרטן

מודל שיקומי הוליסטי

ה-FDA מאשר טיפול קו ראשון חדש לסרטן שלפוחית

התפרסם ב-e-med.

ה-FDA אישר את המשלב של enfortumab vedotin (Padcev) ו - pembrolizumab (Keytruda) כטיפול קו ראשון חדש לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של שלפוחית השתן, ללא קשר להתאמה לטיפול ב-cisplatin.

האם ChatGPT יכול להמליץ על טיפולים לסרטן?

התפרסם ב-medpage.

החוקרים מראים כי בכשליש מהמקרים ChatGPT 3.5 סיפק המלצה לא נכונה, המדגישה את הצורך במודעות למגבלות הטכנולוגיה.

מחלימות עבור חולות ומתמודדות: הנשים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים אחרי שעברו כריתת שד

התפרסם ב-ynet.

בגדי ים מותאמים לפרוטזות, חזיות מותאמות לאחרי ניתוח - אלה הם רק חלק מהפתרונות שפותחו על ידי נשים שהתמודדו עם סרטן השד והבינו מה חסר.

צ'י קונג הוא האומנות לחיות: נסעתי לסין לרפא את הגוף - וריפאתי את החיים שלי

התפרסם ב-ynet.

סרטן השד שאיתו אובחנה השחקנית נירה רבינוביץ בגיל 40, הוציא אותה למסע ארוך להשבת בריאותה, שבמהלכו גילתה את אומנות התרגול הסינית העתיקה, צ'י קונג.

טוב לדעת: 10 עובדות על מחקרים קליניים באונקולוגיה

התפרסם במאקו.

כיצד מתנהלים המחקרים שמשפיעים על חיי המטופלים? אלו תהליכים הם כוללים? ומה המשמעות עבור המשתתפים במחקר? ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת שירות גידולי הריאה במרכז הרפואי בילינסון עם הסברים. (סרטון).

למה הרופאה שלחה אותי לבדיקת BRCA?

התפרסם ב-ynet.

האם צריך להתאים בדיקות סקר לסרטן שד באופן פרטני לכל אישה? מי צריכה לעשות בדיקות למוטציה BRCA? מה כולל אבחון וייעוץ גנטי?

פעילות גופנית מאומצת לפרק זמן קצר עשויה להפחית את הסיכון למחלה ממארת

התפרסם ב-e-med.

מנתונים חדשים שהתפרסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בקרב מבוגרים המבצעים כל יום פעילות גופנית מאומצת במשך 4-5 דקות נרשמה ירידה של עד 32% בסיכון להתפתחות מחלות ממאירות.

לנצח בכל יום מחדש: כל החידושים וההתפחויות בחקר הסרטן

התפרסם ב-N12.

מהן התרופות שיכולות להאריך ולשפר את איכות החיים? אילו טיפולים עשויים לספק תקווה חדשה לחולים? המחקרים החדשים והמפתיעים שנחשפו בכנס האונקולוגי הבינלאומי ASCO 2023.

להילחם בסרטן הכליה בטיפול קרינה אחד: חצי שעה, כמעט בלי תופעות לוואי

התפרסם ב-ynet.

בעבר העריכו שסרטן הכליה אינו מגיב לטיפול קרינתי, אבל בשנים האחרונות התפתח טיפול שמצליח להשתלט על הגידול. הטיפול שניתן בבילינסון חד פעמי, קצר ונטול כאבים. הוא מתאים במיוחד למטופלים שאינם יכולים לעבור ניתוח בגלל גיל, מחלות רקע או שימוש בתרופות.

הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול עשוי להשפיע על הישרדות חולים עם סרטן לבלב

התפרסם ב-e-med.

דגימות צואה מחולים ששרדו זמן רב לאחר אבחנה של אדנוקרצינומה של הלבלב הדגימו שכיחות גבוהה יחסית של זני חיידקים שנקשרו בעבר עם תגובה חיסונית לטיפולים כנגד מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

במקום לפתח תרופה לכל מוטציה, אני רוצה לשנות את גוף האדם כך שיתאים לתרופה

התפרסם בכלכליסט.

גל מרקל, פרופ' לאימונולוגיה, מכהן כסגן מנהל המרכז הרפואי בילינסון, מנהל מרכז לטיפול בסרטן ומעורב בחמישה סטארט-אפים. כעת הוא גייס 120 מליון שקל להקמה של מכון סמואלי החדש, שיחקור דרכים מגוונות לסייע למערכת החיסון למגר תאים סרטניים בעצמה.

יש עם מי לדבר... לראשונה בעולם ChatGPT משמש להפיג בדידות בקרב מטופלים בבילינסון.

כללית שירותי בריאות.

לראשונה בעולם בילינסון משתמש במודל השפה המתקדם ביותר ChatGPT בכדי להפיג בדידות בקרב מטופלים. הפיילוט החדשני של מערך החדשנות ומערך חווית המטופל בבילינסון הוגדר כהצלחה.

טיפול ניאו-אדג'ובנטי במלנומה בשלב 3-4

התפרסם ב-e-med.

מחקר חדש הראה כי בקרב מטופלים עם מלנומה בשלב 3-4 הניתנת לכריתה, השרידות הייתה ארוכה יותר באופן משמעותי בקרב אלו שקיבלו טיפול ניאו-אדג'ובנטי ואדג'ובנטי בפמברוליזומאב מאשר בקרב אלו שקיבלו טיפול אדג'ובנטי בלבד.

יש חולים שלא רוצים לאכול או להתקלח. בזכות הכלב הם שמחים לקום מהמיטה.

מיכל לבנשטיין היא אחות זה 28 שנה, וב-19 השנים האחרונות היא משמשת מנהלת תורנית בבית החולים בילינסון. בשלוש השנים האחרונות היא עובדת במקביל בתור כלבנית רפואית, ומטפלת במאושפזים בבית החולים - באמצעות כלבים.

9 העצות הטובות ביותר לעזרה לחבר או בן משפחה שמטפלים בחולה קשה

התפרסם ב-ynet.

על פי הערכות, כמליון וחצי אנשים בישראל מטפלים באדם קרוב - מבוגר, חולה או מוגבל. איך מסייעים להם להתמודד עם המצב, מה אומרים ומה לא ומה כדאי להציע להם? עצות חשובות לרגעים קשים שיכולות לעשות רק טוב - להם ולכם.

סגן מנהל בית חולים ויזם: כך משנה פרופ' גל מרקל את הטיפול בסרטן

התפרסם בגלובס. 

סטארט-אפיסט שיזם כמה חברות המפתחות תרופות אימונותרפיות לסרטן וסגן מנהל בית החולים בילינסון, מדבר על הלקחים שהפיק מהעסקה שהתפספסה עם ענקית התרופות מרק ועל החידושים האחרונים שהכניס לבית החולים בטיפול בחולים.

להקל על החולה בימיו האחרונים: מהי סדציה פליאטיבית

ד"ר רוני צבר, מומחה לרפואה פליאטיבית, מסביר מהו בדיוק הליך זה ומה ההבדל בינו לבין המתת חסד.

עדי בת ה-17 הקימה מיזם לתמיכה בחולים שקיבלו זה עתה את הבשורה הקשה

עדי ייסדה מיזם - "פרוייקט מצפן" - שבו סטודנטים לרפואה מלווים חולים מרגע קבלת הבשורה הקשה - בטיפולים, בניתוחים וגם בקרבות מול הבירוקרטיה.

באנו לדבר על פריצת הדרך בחקר סרטן השד

התפרסם בכלכליסט.

פרופ' רינת ירושלמי משאלי (מנהלת יחידת אונקולוגיית השד במרכז דוידוף בבילינסון) הובילה את המחקר בתרופת אנהרטו, שהאריכה חיים בקרב חולות בסרטן שד גרורתי וזכתה לסיקור נרחב בעולם. 

"עצירת המחלה הוכפלה": דרך טיפול חדשה בסרטן השד

הכתבה התפרסמה ב-mako.

על פי מחקר חדש שהתפרסם בכנס בשיקגו התרופה "אנהרטו" עצרה את התקדמות סרטן השד באופן משמעותי. החוקרת הראשית: "התוצאות מוכיחות בפעם הראשונה שהטיפול משפר את ההישרדות בקרב קבוצה מסויימת של חולות בסרטן השד".

"כובע הקרח" שמונע את נשירת השיער אצל חולי סרטן

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן. בישראל קיים טיפול פשוט יחסית שיעיל עבור 60% מהחולים והחולות ומונע את נשירת השיער - כובע קרח.

הטיפול בסרטן שמשנה את כללי המשחק מול המחלה

כתבה מ-ynet.

עד לפני כמה שנים לרפואה לא היה מה להציע לחולים בלוקמיה ולימפומה עם מחלה אגרסיבית ועמידה לטיפולים. היום, הטיפול (CAR-T) שמגייס את מערכת החיסון למלחמה מול הסרטן נותן תקווה לחולים רבים.

מתאים מהונדסים ועד נוגדנים דו ראשיים: פריצות הדרך הגדולות של השנה בסרטן הדם

כתבה ב- ynet.

כנס האגודה האמריקנית להמטולוגיה (ASH) שנערך לפני שבועיים בארה"ב הציג כמה פריצות דרך המטולוגיות מרעישות - מתרפיה תאית לקו שני של טיפול, דרך טכנולוגיית נוגדנים דו ראשיים ועד תרופה חדשה למניעת סיבוכי השתלת מוח עצם מתורם.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תרופה ראשונה לטיפול ב-GVHD בחולי סרטן

כתבה מ-e-med. 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע על אישור Abatacept (אורנסיה) בשילוב עם דיכוי חיסוני למניעת תגובת GVHD אקוטית במבוגרים וילדים המופנים להשתלת מח עצם מתורם זר.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.