לוגו משולב
התמודדות עם תופעות לוואי

תשישות

 ד"ר צאלה כהן, רופאה במערך לטיפול תומך במרכז דוידוף, בי"ח בילינסון, 2021.

 

  תשישות (fatigue) היא תלונה השכיחה ביותר בקרב מטופלים אונקולוגים ועלולה להקשות בשלבים השונים של המחלה החל משלבי האבחון, בזמן הטיפול וכן בזמן ההחלמה. מטופלים מתארים תשישות כהרגשה של חולשה, לאות, כבדות ואיטיות, חשים סחוטים וחסרי אנרגיה. בשונה מעייפות "רגילה" התשישות לא בהכרח תשתפר בעקבות מנוחה.

 

 גורמים רבים תורמים לתשישות:

  

- המחלה עצמה והשפעתה על מערכות הגוף השונות

- הטיפולים האונקולוגים ותופעות הלוואי המתלוות אליהם

- המאמץ הכרוך בביקורים חוזרים, בדיקות רבות וטיפולים ארוכים

- תחושות מתח, חרדה ודיכאון

- שינה ירודה

- כאבים שאינם מקבלים מענה נאות

- תופעות לוואי של תרופות שמטרתן לטפל בתסמינים אחרים כגון כאב

- תזונה לקויה, שתיה מועטה

- חולשת שרירים משנית לחוסר פעילות והשפעת תרופות

- נסיון לשמר רמת פעילות שאינה תואמת את היכולות בהווה

 

מהרשימה החלקית הזו ניתן להבין שעבור כל מטופל יכול להיות משלב שונה של סיבות כך שקשה לצפות עד כמה התשישות תפגע באיכות חייו ותפקודו. מסיבה זו רצוי מאד לאבחן ולטפל באותם גורמים שהם ברי שינוי.

 

אם נחשוב על גופנו כעל מצבר שבשל תקלה (מחלה) איבד חלק משמעותי מהאנרגיה שהייתה טמונה בו אזי שמה שחשוב עתה זה לשמר את האנרגיה הקיימת לדברים החשובים באמת ובמקביל למצוא דרכים "להטעינו" באנרגיה נוספת. הדרכים לעשות זאת מכוונות למתן מענה לצרכים הגופניים והנפשיים.

 

 

דרכי התמודדות עם תשישות:

 

  • הקשיבו לגופכם. העבודה חשובה אך הבריאות חשובה יותר. אולי אתם רוצים להמשיך בחיים כאילו אין מחלה וטיפולים אבל זה לא תמיד אפשרי. ייתכן שיהיה עליכם לעבוד פחות, במידה וניתן נסו לעבוד מהבית. ייתכן שהגיעה השעה לבקש לצאת לחופשה מטעמים רפואיים (להפסיק לעבוד פרק זמן) למשך הטיפולים הכימותרפיים.

  

  • אתם לא גיבורי על, הניחו לאחרים לעזור. אל תתעקשו לעשות הכל לבד, לימדו לומר כן להצעת עזרה ואל תתביישו לבקש. תגלו שאנשים שמחים לעזור, כל אחד בצורה אחרת. בן משפחה ישמח לעשות עבורכם קניות בעוד חבר ישמח לבשל עבורכם או להעסיק את הילדים.

  

  • שימור אנרגיה למה שבאמת חשוב. בחרו לעשות פעילויות שחשובות לכם, שמסבות לכם הנאה וסיפוק והיעזרו באחרים לצורך פעולות תחזוקה מעייפות.

  

  • הקדישו זמן למנוחה. גם אם מעולם לא נהגתם "לנוח בין שתיים לארבע" ייתכן כי תנומה קצרצרה של עשר או חמש עשרה דקות או שעה של מנוחה עם רגליים מורמות באמצע היום יוכלו לסייע במילוי המצברים.

  

  • היו פעילים. מחקרים מורים שפעילות גופנית יכולה להקל על תשישות ולשפר את שנת הלילה. נסו לצאת להליכה של רבע שעה, לעשות יוגה או לרכב על אופני כושר. תכננו את הזמן כך שתהיו פעילים בשעות שבהן רמת האנרגיה שלכם היא הגבוהה ביותר. התייעצו עם הצוות הרפואי לגבי סוגי פעילות מומלצים, אפשרות להערכה על ידי פיזיוטרפיסט ואימון מותאם בחדר כושר.

  

  • שנת לילה בריאה. נסו לישון שמונה שעות כל לילה. אפשר שמדובר ביותר שעות שינה משנזקקתם להן בתקופה שלפני הטיפולים. נסו ללכת לישון כאשר אתם עייפים. וודאו שהחדר שקט וחשוך. השתדלו לא לאכול סמוך לשעת השינה. אל תניחו שעון ליד המיטה. אם אתם סובלים מכאבים קחו משכך כאבים לפני השינה. נסו לא לדאוג יותר מדי - אימרו לעצמכם "העולם בחוץ יחכה".

  

  • איכלו ושתו היטב. על פי רוב פירוש הדבר לאכול חמש עד שש ארוחות קלות וחטיפים במקום שלוש ארוחות גדולות. החזיקו בהישג יד דברי מאכל שקל להכין, מנות קטנות קפואות של אוכל ביתי, יוגורטים וגבינות לבנות. הקפידו על שתיית שפע של נוזלים - כשמונה כוסות מים או מיץ ביום.

  

  • צאו מהריבוע. חקרו אפשרות להיעזר ברפואה משלימה שמציעה מגוון טיפולים גופניים ונפשיים שעשויים לשפר תסמינים ולשפר איכות חיים. תוכלו להיעזר ביחידה לרפואה משלימה במרכז דוידוף המתמחה בחולים אונקולוגים.

  

  • לימדו מנסיונם של אחרים. מטופלים יוכלו לחלוק איתכם מניסיונם, כיצד הם מתמודדים עם התשישות. אחת הדרכים לפגוש אנשים היא להצטרף לקבוצות תמיכה - אישית או באינטרנט. שאלו את הצוות המטפל (רופא, אחות, עובד סוציאלי). לשירות לעבודה סוציאלית במרכז דוידוף, לחץ כאן.

  

  • נהלו יומן ותעדו, התייעצו. יומן עשוי לעזור לכם לתכנן כיצד לנצל את זמנכם באופן הטוב ביותר. דווחו לצוות המטפל אם חל שינוי משמעותי ברמת האנרגיה שלכם, לעיתים יש מצבים שהם ברי טיפול כגון חסר דם משמעותי, הפרעה במלחים בדם, תופעות לוואי של תרופה לא הכרחית. במצבים מסויימים יציע הרופא טיפול ספציפי לשיפור התשישות כגון סטרואידים לזמן קצוב.

 

 

 

יום עיון אונליין - סרטן המעי הגס

ניתן להאזין להקלטות מיום העיון של האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן המעי הגס, שהתקיים במרס 2021.

הקלטות מכנס לכלל החולים ההמטואונקולוגים 2021

הקלטות מכנס שהתקיים ב21.1.2021 מטעם המכון ההמטולוגי בבית החולים בילינסון בשיתוף עם עמותת חלי"ל האור

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

יתרונות טיפול קרינתי אדג'וונטי בנשים עם DCIS נותרים לאורך שנים

כתבה מ-e-med  בנושא מאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול קרינתי אדג'וונטי כנגדיDCISי(Ductal Carcinoma in Situ) הפחית את הסיכון להישנות הממאירות באותו שד בלמעלה מ-50%, בהשוואה למעקב בלבד.

שימוש במדפסות תלת מימדיות בחקר הסרטן

כתבה מאתר וואלה בריאות שהתפרסמה ב 18.8.2021:   

"לראשונה בעולם: חוקרים מישראל הדפיסו בתלת מימד גידול סרטני פעיל"

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות

כתבה מ-ynet:

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות: אני לא חולה, אני מתמודדת.

עדי, הדר ושרון אובחנו עם סרטן שד גרורתי ולמרות הבשורה הקשה הן החליטו להתגבר על הקושי ולהילחם על החיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר מתן קיטרודה לטיפול בקרצינומה של תאי קשקש של העור

כתבה מ-e-med.

ה-FDA  אישר את מתן Pembrolizumab (קיטרודה) לטיפול בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש של העור בשלב מתקדם-מקומית, אשר אינה ברת-ריפוי עם טיפול ניתוחי או קרינתי.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

לראשונה בישראל: ניתוח ייחודי להצלת פוריות בצעירה חולת סרטן

כתבה מישראל היום.

בית החולים בילינסון ביצע ניתוח הסטת רחם ושחלות בבת 25 המטופלת בכימותרפיה.

יתרונות תוספת Nivolumab לטיפול כימותרפי בחולים עם אדנוקרצינומה של הקיבה, וושט וצומת קיבה-וושט

כתבה מ-e-med. במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי Nivolumab (אופדיבו) הינו מעכב PD-1 הראשון שהוביל לשיפור ההישרדות הכוללת, לצד הישרדות ללא-התקדמות עם פרופיל בטיחות סביר, בשילוב עם טיפול כימותרפי לעומת טיפול כימותרפי בלבד בחולים עם ממאירות מתקדמת של הקיבה, וושט-קיבה, או וושט.

התועלת של טיפול אימונותרפי אדג'וונטי בחולים לאחר כריתת סרטן כליה (ASCO)

כתבה מ-e-med.  בחולים עם סרטן כליה מסוג Clear-Cell renal Cell Cancer בסיכון גבוה אשר עברו ניתוח, משך ההישרדות ללא מחלה היה ארוך יותר משמעותית עם טיפול אדג'וונטי בקיטרודה בהשוואה לפלסבו, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס ASCO 2021

מחקר: הוספת אולפריב לטיפול האדג'וונטי מפחיתה את הסיכון לחזרת המחלה בחולות סרטן שד נשאיות BRCA שהגידול שלהן שלילי ל-HER2 והן בסיכון גבוה

מאתר "אחת מתשע": מחקר OlympiA , שתוצאות הביניים שלו התפרסמו בכנס ASCO 2021 בדק האם הוספה של התרופה אולפריב למשך שנה לטיפול שניתן לאחר הניתוח משפרת את משך זמן ההישרדות ללא מחלה בנשים החולות בסרטן שד מוקדם המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה, שהן נשאיות של BRCA והגידולים שלהן שליליים ל-HER2, כלומר שהגידולים שלהן הם טריפל נגטיב או גידולים הורמונליים.

 

מחקר ישראלי: החיסון נגד קורונה מגן גם על חולי סרטן במהלך הטיפולים

כתבה שפורסמה ב - "ynet",

חוקרי בית החולים בילינסון מצאו כי החיסון לקורונה מספק הגנה מלאה ל-90% מהחולים האונקולוגיים תוך כדי טיפולים - עם רמה גבוהה של נוגדנים בקרב החולים המחוסנים.

השוואת משלב Nivolumab עם Cabozantinib לעומת Sunitinib בטיפול בסרטן כליה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Cabozantinib (קבומטיקס) הדגים עדיפות משמעותית על פני Sunitinib (סוטנט) בתוצאות הישרדות ללא-התקדמות, הישרדות כוללת וסיכויי תגובה לטיפול בחולים עם Renal Cell Carcinoma שלא קיבלו טיפול קודם.

השוואת תוצאות משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus כנגד סרטן כליות מתקדם

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה:

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט), בחולים עם סרטן כליות מתקדם.


תינוקות הכימו: הנשים שילדו עם סרטן

כתבה שפורסמה ב'ישראל היום' - "את חולה בסרטן שד": האם להמשיך את ההיריון במקביל לטיפולים הכימותרפיים?

אני והתא נשנה את העולם

מאמר שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" מאת פרופ' גל מרקל, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין ומנהל מרכז דוידוף.

 

 

מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות

כתבה ב-the marker: שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד.

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כתבה מאת: לילך יוסף וד"ר אלונה זר,  על מחקר שהוצג בכנס ASCO (2020).

 

תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

תוצאות מבטיחות לטיפול CAR-T Cell כנגד מיאלומה נפוצה (מתוך כנס ASH)

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: בחולים עם מיאלומה נפוצה לאחר מספר קווי טיפול קודמים, התגובה המוקדמת והעמוקה בעקבות טיפול CAR-T cell נותרה גם לאורך זמן, כך עולה מנתוני מחקר Caritude-1.

 


התועלת של תוספת קיטרודה לטיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת קיטרודה (pembrolizumab) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בהישרדות ללא התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בנשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי לקולטנים להורמונים.

 


מחקר ב"שיבא": השתלת חיידקי מעי הובילה לנסיגה של מלנומה גרורתית

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמצא כי השתלת חיידקי מעי בחולי מלנומה גרורתית, בשילוב עם אימונותרפיה הממריצה את מערכת החיסון, יכולה להוביל לנסיגת המחלה.

מחקר בהובלה משותפת של פרופ' גל מרקל ודר בן בורסי.

לכתבה נוספת מ"ישראל היום"

אמצעים לשימור פוריות משפרים שיעור לידות בנשים לאחר סרטן שד

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מנתונים חדשים משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי טיפולים לשימור פוריות מלווים בשיעורים גבוהים יותר משמעותית של לידות חי וטיפולי פוריות בקרב נשים ששרדו סרטן שד.

 


כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.


תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.


משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.


תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

 


הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

כתבה שפורסמה ב ynet -

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.