לוגו משולב
התמודדות עם תופעות לוואי

הפרעות בתפקוד מיני אצל מטופלי סרטן

מהם השינויים ומה גורם להם?

ד"ר פנינה דורפמן-אתרוג פסיכואונקולוגית-המערך לטיפול תומך, מרכז דוידוף, בי"ח בילינסון. מעודכן לשנת 2021סוגים מסוימים של טיפולים אונקולוגיים עלולים להשרות קשיים ביחסים האינטימיים של מטופלי סרטן.

 

מטופלים רבים חשים פגיעה בתדמית הגוף שלהם בעיקר עקב הצטלקויות ושינוי במראה האברים הנובעים מניתוחים שונים הקשורים לאבחון ולטיפול בסרטן שבו לקו. מצבים הקשורים לשינוי במראה עורם בעקבות טיפול קרינתי, טיפולים ביולוגיים שונים או טיפולים המלווים השתלת מח עצם ( במטופלים המטו-אונקולוגיים ) משפעים על תדמית הגוף של המטופלים שהופכת שלילית וגורמת להם לרתיעה מקרבה גופנית כלשהי. אלו יכולים להיות סממנים של חרדות דחיה או הסתמנות דיכאונית. ניתן להיעזר  בשירות הפסיכיאטריבשירות לעבודה סוציאלית  ובשירות הפליאטיבי (טיפול תומך) במרכז דוידוף, במצבים אלו, או לפנות לאגודה למלחמה בסרטן.טיפולים הורמונליים הניתנים ללוקים בסרטן ערמונית או בסרטן שד, עלולים לגרום להפרעה משמעותית במעגל התגובה המינית. הפרעות כגון: ירידה בתשוקה המינית, ירידה באיכות הזיקפה או בנשים כאבים בעת המגע המיני ניתנים לאבחון ולטיפול – עליכם לדווח על כך לרופאים המטפלים אשר יפנו אתכם למטפלים במרכז דוידוף ובאגודה למלחמה בסרטן.


בעיות אצל נשים כוללות:

כאמור, הפרעה בתדמית הגוף, חוסר עניין במין, ירידה בתשוקה וביכולת הגרייה, ואף ביכולת להנאה ולהשגת אביונה ( אורגזמה) - הקשורות בדרך כלל בהסתמנות של חרדה ודיכאון – יש לפנות לשירות הפסיכו-אונקולוגי, המערך לטיפול תומך במרכז דוידוף או לאגודה למלחמה בסרטן.

יתכנו תסמיני גיל הבלות (לנשים שעדיין אינן בגיל הבלות). תסמינים אלו כוללים:

o גלי חום

o יובש בנרתיק

o שינויים במצבי הרוח

o מחזורי וסת בלתי סדירים או הפסקת המחזור

 

בעיות אצל גברים כוללות:

ירידה בתשוקה וברצון לקיים יחסי מין – אלו בדרך כלל סממנים של חרדה שניתן לטפל בהם ביעילות.

כאב אגני, ירידה ביכולת הזקפה וביכולת להגיע לאביונה (אורגזמה)- יכולים להיות עקב מצבים לאחר ניתוחים או כתוצאה מטיפולים קרינתיים והורמונליים, כמו גם כסממני מצבים חרדתיים ודיכאוניים. דווחו על כך לרופאים המטפלים.

 

דרכי התמודדות לנשים:

שוחחי עם הרופא המטפל או האחות אודות:

o מין: שאלי את הרופא המטפל או האחות אם מותר לך לקיים יחסי מין במהלך טיפולי הכימותרפיה/רדיותרפיה. לגבי רוב הנשים אין מניעה לקיים יחסי מין, אך כדאי לברר.

o מניעת הריון: חשוב מאוד שלא תיכנסי להריון במהלך טיפולי הכימותרפיה. הכימותרפיה עלולה להזיק לעובר, בעיקר בשלושת החודשים הראשונים להריון. התייעצי עם רופא או אחות לגבי הגבלת ילודה ודרכים למניעת הריון.

o תרופות: שוחחי עם הרופא המטפל או האחות. ניתן להיעזר בתרופות לטיפול בהפרעות השונות כגון העדר תשוקה, כאב אגני וכו'.

• לבשי בגדים תחתונים מכותנה (תחתוני כותנה וגרביונים בעלי בטנה פנימית עשויה כותנה).

• תוכלי להיעזר בחומר סיכה וגינאלי על בסיס מים (כגון ®K-Y Jelly או ®Astroglide ) בשעת קיום יחסי מין.

נסי להתמודד עם גלי החום בדרכים הבאות:

o התלבשי בשכבות, עם סוודר נוסף או ז'קט שניתן להסיר בקלות.

o הקפידי על פעילות גופנית. זו יכולה להיות למשל הליכה, רכיבה על אופניים או כול סוג של אימון גופני.

 

ניתן להיעזר בתרופות שאינן הורמונליות ומאושרות לשימוש בכל הקופות- פני בבקשה לשירות הפסיכו-אונקולוגי במרכז דוידוף או לאחות באגודה למלחמה בסרטן.

 

לגברים:

שוחח עם הרופא המטפל או האחות אודות:

o מין: שאל את הרופא המטפל או האחות אם מותר לך לקיים יחסי מין במהלך הכימותרפיה. רוב הגברים יכולים, אך כדאי לברר. השתמש בקונדום בשעת קיום יחסי מין, שכן ייתכן שהזרע שלך מכיל שרידים של החומר הכימותרפי.

o מניעת הריון: חשוב מאוד שאשתך או בת הזוג שלך לא תיכנס להריון בתקופה שאתה עובר טיפול כימותרפי. הכימותרפיה עלולה להזיק לזרע ולגרום למומים מולדים בעובר. הקפד להשתמש בקונדום בעת קיום יחסי מין.

 

לגברים ונשים:

• היו פתוחים וכנים עם בני הזוג שלכם. שוחחו אודות רגשותיכם והדברים המעיקים עליכם.

חפשו דרכים נוספות להפגין קרבה ואהבה. אתם ובני זוגכם עשויים לרצות להראות את אהבתכם בדרכים חדשות בזמן הטיפולים הכימותרפיים. כך למשל, אם אתם מקיימים יחסי מין בתדירות נמוכה מהרגיל, אפשר שתרצו להתחבק ולהתלטף יותר, להתרחץ יחד, או לעשות דברים אחרים שיגרמו לכם לחוש קרובים זה אל זו.

שוחחו עם הרופא, האחות, העובדת הסוציאלית או עם יועצים. אם אתם ובני זוגכם מודאגים בשל בעיות הקשורות במין, ייתכן שתרצו לדבר עם מישהו שיכול לעזור. אפשר להתייעץ עם פסיכיאטר, פסיכולוג, עובדת סוציאלית, יועץ נישואין, מטפל מין או איש דת. 

 

לייעוץ בנושא דימוי גוף ומיניות לחולים בני כל הגילאים ניתן לפנות לצוות השירות הפסיכו-אונקולוגית במרכז דוידוף

או לאגודה למלחמה בסרטן לאחות ויועצת המיניות בטל. 03-5721618 או 03-5721643

מרפאת התפקוד המיני  – בית חולים בילינסון


יום עיון אונליין - סרטן המעי הגס

ניתן להאזין להקלטות מיום העיון של האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן המעי הגס, שהתקיים במרס 2021.

הקלטות מכנס לכלל החולים ההמטואונקולוגים 2021

הקלטות מכנס שהתקיים ב21.1.2021 מטעם המכון ההמטולוגי בבית החולים בילינסון בשיתוף עם עמותת חלי"ל האור

קנאביס רפואי - סיוע בהליך קבלת רשיון

במכון מור - בלעדי ללקוחות שירותי בריאות כללית.

סיוע, ליווי והדרכה בהליך קבלת רשיון קנאביס רפואי - און ליין (בתשלום)

שלובות

"שלובות": קבוצות תמיכה בפריסה ארצית למתמודדים עם כל סוגי הסרטן בכל שלבי המחלה (ללא עלות).

יתרונות טיפול קרינתי אדג'וונטי בנשים עם DCIS נותרים לאורך שנים

כתבה מ-e-med  בנושא מאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול קרינתי אדג'וונטי כנגדיDCISי(Ductal Carcinoma in Situ) הפחית את הסיכון להישנות הממאירות באותו שד בלמעלה מ-50%, בהשוואה למעקב בלבד.

שימוש במדפסות תלת מימדיות בחקר הסרטן

כתבה מאתר וואלה בריאות שהתפרסמה ב 18.8.2021:   

"לראשונה בעולם: חוקרים מישראל הדפיסו בתלת מימד גידול סרטני פעיל"

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות

כתבה מ-ynet:

נשים עם סרטן שד גרורתי מספרות: אני לא חולה, אני מתמודדת.

עדי, הדר ושרון אובחנו עם סרטן שד גרורתי ולמרות הבשורה הקשה הן החליטו להתגבר על הקושי ולהילחם על החיים.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר מתן קיטרודה לטיפול בקרצינומה של תאי קשקש של העור

כתבה מ-e-med.

ה-FDA  אישר את מתן Pembrolizumab (קיטרודה) לטיפול בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש של העור בשלב מתקדם-מקומית, אשר אינה ברת-ריפוי עם טיפול ניתוחי או קרינתי.

הכלבים הטיפוליים שמסייעים למאושפזים

כתבה שפורסמה ב-ynet. 

מיכל לבנשטיין היא אחות ותיקה בביה"ח בילינסון והראשונה בארץ שהצליחה להכניס כלבים טיפוליים למחלקות האשפוז כדי להעניק לחולים סעד רגשי. "בעזרת הכלב, החולה הופך ממטופל למטפל", היא מסבירה, "וזה מגביר את המוטיבציה שלו, מחזיר לו את תחושת המסוגלות ומשפר את מצב רוחו".

לראשונה בישראל: ניתוח ייחודי להצלת פוריות בצעירה חולת סרטן

כתבה מישראל היום.

בית החולים בילינסון ביצע ניתוח הסטת רחם ושחלות בבת 25 המטופלת בכימותרפיה.

יתרונות תוספת Nivolumab לטיפול כימותרפי בחולים עם אדנוקרצינומה של הקיבה, וושט וצומת קיבה-וושט

כתבה מ-e-med. במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי Nivolumab (אופדיבו) הינו מעכב PD-1 הראשון שהוביל לשיפור ההישרדות הכוללת, לצד הישרדות ללא-התקדמות עם פרופיל בטיחות סביר, בשילוב עם טיפול כימותרפי לעומת טיפול כימותרפי בלבד בחולים עם ממאירות מתקדמת של הקיבה, וושט-קיבה, או וושט.

התועלת של טיפול אימונותרפי אדג'וונטי בחולים לאחר כריתת סרטן כליה (ASCO)

כתבה מ-e-med.  בחולים עם סרטן כליה מסוג Clear-Cell renal Cell Cancer בסיכון גבוה אשר עברו ניתוח, משך ההישרדות ללא מחלה היה ארוך יותר משמעותית עם טיפול אדג'וונטי בקיטרודה בהשוואה לפלסבו, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס ASCO 2021

מחקר: הוספת אולפריב לטיפול האדג'וונטי מפחיתה את הסיכון לחזרת המחלה בחולות סרטן שד נשאיות BRCA שהגידול שלהן שלילי ל-HER2 והן בסיכון גבוה

מאתר "אחת מתשע": מחקר OlympiA , שתוצאות הביניים שלו התפרסמו בכנס ASCO 2021 בדק האם הוספה של התרופה אולפריב למשך שנה לטיפול שניתן לאחר הניתוח משפרת את משך זמן ההישרדות ללא מחלה בנשים החולות בסרטן שד מוקדם המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה, שהן נשאיות של BRCA והגידולים שלהן שליליים ל-HER2, כלומר שהגידולים שלהן הם טריפל נגטיב או גידולים הורמונליים.

 

מחקר ישראלי: החיסון נגד קורונה מגן גם על חולי סרטן במהלך הטיפולים

כתבה שפורסמה ב - "ynet",

חוקרי בית החולים בילינסון מצאו כי החיסון לקורונה מספק הגנה מלאה ל-90% מהחולים האונקולוגיים תוך כדי טיפולים - עם רמה גבוהה של נוגדנים בקרב החולים המחוסנים.

השוואת משלב Nivolumab עם Cabozantinib לעומת Sunitinib בטיפול בסרטן כליה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Cabozantinib (קבומטיקס) הדגים עדיפות משמעותית על פני Sunitinib (סוטנט) בתוצאות הישרדות ללא-התקדמות, הישרדות כוללת וסיכויי תגובה לטיפול בחולים עם Renal Cell Carcinoma שלא קיבלו טיפול קודם.

השוואת תוצאות משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus כנגד סרטן כליות מתקדם

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה:

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט), בחולים עם סרטן כליות מתקדם.


תינוקות הכימו: הנשים שילדו עם סרטן

כתבה שפורסמה ב'ישראל היום' - "את חולה בסרטן שד": האם להמשיך את ההיריון במקביל לטיפולים הכימותרפיים?

אני והתא נשנה את העולם

מאמר שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" מאת פרופ' גל מרקל, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין ומנהל מרכז דוידוף.

 

 

מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות

כתבה ב-the marker: שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד.

טיפול ביולוגי חדש אחרי ניתוח במטופלים עם סרטן ריאה ומוטציה EGFR

כתבה מאת: לילך יוסף וד"ר אלונה זר,  על מחקר שהוצג בכנס ASCO (2020).

 

תוצאות ראשוניות של מחקר המראה יעילות של טגריסו (Osimertinib) בעיכוב הישנות מחלה בחולי NSCLC  עם מוטציית EGFR בשלבי מחלה מוקדמים.

תוצאות מבטיחות לטיפול CAR-T Cell כנגד מיאלומה נפוצה (מתוך כנס ASH)

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מחקר שפורסם במהלך הכנס השנתי של האגודה האמריקאית להמטולוגיה: בחולים עם מיאלומה נפוצה לאחר מספר קווי טיפול קודמים, התגובה המוקדמת והעמוקה בעקבות טיפול CAR-T cell נותרה גם לאורך זמן, כך עולה מנתוני מחקר Caritude-1.

 


התועלת של תוספת קיטרודה לטיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת קיטרודה (pembrolizumab) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בהישרדות ללא התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בנשים עם סרטן שד גרורתי ושלילי לקולטנים להורמונים.

 


מחקר ב"שיבא": השתלת חיידקי מעי הובילה לנסיגה של מלנומה גרורתית

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמצא כי השתלת חיידקי מעי בחולי מלנומה גרורתית, בשילוב עם אימונותרפיה הממריצה את מערכת החיסון, יכולה להוביל לנסיגת המחלה.

מחקר בהובלה משותפת של פרופ' גל מרקל ודר בן בורסי.

לכתבה נוספת מ"ישראל היום"

אמצעים לשימור פוריות משפרים שיעור לידות בנשים לאחר סרטן שד

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מנתונים חדשים משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי טיפולים לשימור פוריות מלווים בשיעורים גבוהים יותר משמעותית של לידות חי וטיפולי פוריות בקרב נשים ששרדו סרטן שד.

 


כרבע מהחולות בסרטן שד הן נשים צעירות מתחת לגיל 50

בדיקות סקר לגילוי ואבחון סרטן השד, לאורך מעגל חייה של האישה.

(הארץ - מוסף סרטן שד)

החברה האירופית לאונקולוגיה רפואית ממליצה על ריצוף גנומי במטופלים עם סרטן גרורתי

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה

החברה האירופית לאונקולוגיה (ESMO) פרסמה הנחיות לשימוש בבדיקות לריצוף גנומי לחולי סרטן גרורתיים על מנת לאתר ולאפשר מתן טיפול ממוקד ומותאם אישית בעיקר בגידולי ריאה, ערמונית ושחלות.


תמרור אזהרה לשימוש בקנאביס כטיפול פליאטיבי בחולי סרטן מתקדם המתחילים טיפול באימונותרפיה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

תוצאות מחקר חדש, שביצועו נתמך גם על ידי האגודה למלחמה בסרטן (בהובלת חוקרים מבית חולים העמק ומהטכניון) מדליק נורה אדומה ומציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס ולו בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.


משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות חולים עם מזותליומה

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

מתוך כנס WCLC-World Conference on Lung Cancer : משטר טיפול משולב, אשר אינו כולל מתן כימותרפיה, הוביל לשיפור משמעותי בהישרדו הכוללת של חולים עם מזותליומה ממארת ולא נתיחה של קרום הריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס.


תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל

כתבה מ E-Med, אתר חדשות בנושא רפואה: 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב- Nivolumab  (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

 


הפסיכיאטרית שמטפלת בחולי סרטן - אחרי שחלתה בעצמה

כתבה שפורסמה ב ynet -

במשך עשרות שנים טיפלה ד"ר פנינה דורפמן בחולים הפסיכיאטריים הקשים ביותר. מחלת הסרטן בה לקתה חייבה אותה להתבוננות נפשית.

מדריך לזכויות ושירותים למטופלי סרטן

 מתוך המדריך למטופלים אונקולוגיים באתר הכללית.

מעגלים - תכנית המנטורינג של עמותת "חליל האור"

תכנית הכשרה של מטופלים ותיקים או בני משפחה של חולים לשמש מנטור ולסייע בהתמודדות עם המחלה.

אירועים וקבוצות תמיכה - האגודה למלחמה בסרטן

למידע בנושא אירועים, ימי עיון, קבוצות ומפגשי תמיכה בכל סוגי הסרטן לחולים ובנות זוגם/ן מטעם האגודה למלחמה בסרטן.